Moxa a moxování (moxibuce) aneb Nachlazení a chřipka, 2. část

2. listopadu 2016 v 23:54 | MUDr. Dorka D. |  Akupunktura a tradiční čínská medicína (TČM)
Chcete "vymést" nachlazení nebo chřipku během několika hodin? Co takhle se prohřát s pomocí moxování? Nemáte moxu? Ve VELKÉ NOUZI (nachlazení nebo "houser") lze použít i obyčejnou cigaretu! Na rozdíl od akupunktury a někdy i akupresury, moxování nebolí a je velice příjemné. Moxibuce se dá využít jako výborná prevence různých onemocnění, včetně opakujících se nachlazení nebo chřipek.MOXIBUSCE (MOXIBUCE) NEBOLI MOXOVÁNÍ: CO TO JE

Český výraz pro moxování, který se příliš nevžil, je požehování. Moxování je působení na akupunkturní bod pomocí tepla z moxy. Moxa se vyrábí z jednoho druhu pelyňku (Artemisia argyi). V některých oblastech Číny se ke stejnému účelu trhá i pelyněk černobýl (Artemisia vulgaris), který roste i u nás. Nejčastěji se používá "vata" z květů pelyňku zformovaná do tvaru doutníků, to je ta nejkvalitnější moxa. Ta méně kvalitní se vyrábí ze sušených listů pelyňku. Tato bylina podle tradice dokáže při moxibusci vstupovat do VŠECH drah. Zahříváním určitého bodu se teplo dostává do dráhy neboli meridiánu, který je blokován patologickým chladem nebo vlhkostí. Odstraní se tak stagnace QI a krve a dojde k rozhýbání QI / krve v určité oblasti.

Teplem z moxy dochází k odstraňování tohoto chladu nebo k vysušování vlhkosti. Nachlazení je způsobeno právě vpádem chladu do meridiánu, který zablokuje. Teplo také podporuje nedostatečný YANG* (viz dále), který způsobuje sníženou tvorbu tepla v těle: pokud jde o nedostatek YANGu ledvin, pociťuje člověk mj. chlad a mrazení v bederní oblasti a také CELÉ dolní končetiny, včetně stehen, jsou na dotek chladné.

U zmiňované vlhkosti je třeba být při terapii obezřetnější: Vlhkost je vždy "kalná". Když budeme moxou zahřívat moc (příliš dlouho nebo často), z vlhkosti se stane hlen. Je to podobné, jako kdybychom vařili polévku z kalné vody v louži: když se voda vyvaří, zůstane jen kal, tj. hlen.

DRUHY MOXIBUCE

MOXOVACÍ VÁLEČKY / KUŽELÍKY

PŘÍMÁ moxibuce se provádí pomocí (nalepovacích) plných moxovacích kužílků nebo samozhášecích válečků s dírou uprostřed umístěných přímo na pokožce. Mně osobně se nalepovací válečky ("komínky") s dírou uprostřed příliš neosvědčily, protože místo (zřejmě kvůli bezpečnosti) příliš neprohřála - samozřejmě jako vždy dost záleží na značce. V knize je také zmíněn opačný efekt: můžete se popálit.


NEPŘÍMÁ moxibusce pomocí moxovacích válečků spočívá v tom, že nejsou umístěny přímo na pokožce, nýbrž na plátku zázvoru či česneku.

METODA TZV. HORKÉ JEHLY

Moxování tzv. horkou jehlou v případě správné indikace přináší velmi dobré výsledky, které pravděpodobně nepřímou moxou nikdy nedocílíme. Jde vlastně o akupunkturu, kde je na držátko jehly připevněna moxa, viz obrázek.MOXOVACÍ DOUTNÍKY

V tomto článku půjde hlavně o NEPŘÍMÉ moxování moxovacími doutníky, což je nejrozšířenější metoda. Správně provedená moxibusce je velice příjemná metoda, zvlášť pokud vám ji dělá druhý člověk. Mrkající


V první řadě je třeba se rozhodnout, zda chceme pelyňkovou tradiční moxu nebo moxu karbonizovanou. Na fotografii je moxa karbonizovaná, nekouřivá, kterou používám já. Na konci článku jsou popsány konkrétní značky, které považuji za kvalitní.

JIZVY A TERAPIE NA ODSTRANĚNÍ RUŠIVÝCH POLÍ, KTERÉ MOHOU JIZVY VYTVÁŘET

Metodu moxování zanechávající puchýře a jizvy přenecháme raději Číňanům. Určitě má výsledky, ale je poněkud krutá k lidem. Překvapený Mimochodem, když máte jizvu na "špatném" místě, může tok energií naopak silně rušit a nepůsobit takto příznivě. Na odstraňování "rušivých" polí, které vytvářejí jizvy, je založena metoda neurální terapie, nejčastěji pomocí procainu (Neuraltherapie), rozšířená zejména v Německu.

Já jsem proti chemii (uvádí se, že procain jizvu změkčí) a výborných výsledků jsem dosáhla i pomocí akupunktury. Pokud se dílo podaří, zarudlá jizva pak náhle, třeba i po letech, změní barvu a vybledne. A hlavně, často ustoupí některá z obtíží, která pacienta sužovala. Při své první jizvě jsem takto vyléčila restless legs syndrom - syndrom neklidných nohou (podélná jizva po císařském řezu). Jediná velká nevýhoda, jak v případě neurální terapie, tak u akupunktury, velká bolestivost.

Nejsem však přesvědčená, že za každou jizvou bychom měli hledat nějaký problém (to je, myslím, někdy případ neurální terapie). Jizvu je dobré vždy individuálně posoudit - a pak nasadit eventuálně jehly. V případě akupunktury se jehly píchají přímo do jizvy i nejbližšího okolí - v tom je to umění, vystihnout směr a úhel, pod kterým jehly vpíchnout - a taky neohrozit pacienta.

NEJSTE SI JISTÍ, ZDA MŮŽETE MOXU POUŽÍT? POLOŽTE SI TYTO OTÁZKY:

1. Máte momentálně v oblibě spíše v chlad nebo teplo?
2. Vede teplá sprcha nebo ohřívací gumová láhev naplněná teplou vodou ke zhoršení nebo ke zmírnění obtíží?

INDIKACE MOXY ANEB KDY JE MOXOVÁNÍ VHODNÉ:

 • odpor k chladu a zvýšená citlivost na něj
 • často studené ruce a nohy
 • když máme pocit, že na nás "něco leze", častá nachlazení a poruchy imunity
 • bolesti zad: také lumbago neboli hexenšus / houser, ischialgie neboli ischias (pozor, i v těchto případech může být někdy přítomná zánětlivá složka - a po nahřátí se stav zhorší!)
 • revma: bolesti zhoršující se při působení chladu (revmatické obtíže jsou mou být opět často způsobeny horkostí - a pak by byla moxa kontraindikována!)
 • otočení plodu, pokud je v poloze koncem pánevním, iz výše
 • časté močení hojných porcí světlé moči z důvodu prázdnoty YANG ledvin
 • dysmenorea (bolestivá menstruace) - je-li vyvolána vniknutím chladu, což NENÍ pravidlem (bolest je spíš tupá a stálá a zlepšuje ji teplo)
 • impotence nebo neplodnost může být zapříčiněna chladem - pak je vhodná moxa
 • jste-li často unavení, moxibusce někdy může pomoci
 • pomalý tep < 70 tepů za minutu, což MŮŽE být znamením patologického chladu

ABSOLUTNÍ KONTRAINDIKACE MOXY ANEB KDY NEMOXOVAT:

Moxu nikdy nepoužijeme v případech, kdy pacient už v sobě MÁ přebytek HORKOSTI a moxa by mu dodala ještě další horko, tj. při těchto stavech:
 • Všechny AKUTNÍ záněty.
 • Zvýšená teplota přes 37,5°C.U mírně zvýšené teploty bych to posuzovala individuálně.
 • Zarudnutí a NA DOTEK HORKÁ KŮŽE nebo zarudnutí SPOJENÉ S OTOKEM.
 • DLOUHODOBÉ pocity HORKA v těle (zvýšená teplota nemusí vůbec být) mohou signalizovat tzv. vnitřní horkost.
 • Při zvýšené činnosti štítné žlázy (hypertyreóza).
 • U všech krvácivých stavů (hemofilie aj.).
 • Rychlý pulz: > 90 tepů za minutu, což může být znak HORKOSTI.
 • Také při VÝRAZNĚJŠÍM nedostatku YIN*, tzv. prázdnotě YIN se vznikem prázdné horkosti, není moxování vhodné.

RELATIVNÍ KONTRAINDIKACE MOXY ANEB VHODNOST MOXOVÁNÍ SE MUSÍ INDIVIDUÁLNĚ POSOUDIT:

Hypertenze (vysoký krevní tlak) při této diagnóze bych byla opatrná a zejm. na dráze jater a žlučníku bych v tomto případě nevolila asi vůbec žádné body, zrovna tak nemoxujeme v oblasti hlavy a jejího blízkého okolí (např. bod Du 14 neboli GV 14, který je pod 7. krčním obratlem).

Diabetici. Je třeba být víc opatrný a vzít v úvahu tzv. diabetickou polyneuropatii: kvůli snížené cítivosti hlavně koncových částí končetin, nemusí cukrovkář vnímat, že teplota už je přes míru! Je tedy lépe, pokud to v těchto případech provádí někdo jiný a po krátkém přerušení moxování vždy dotekem zkontroluje teplotu kůže.

Také u psychiatrických diagnóz psychotického typu v ANAMNÉZE bych byla velmi opatrná. U akutních příznaků moxu ROZHODNĚ vynechat.

V těhotenství se nesmí použít na oblast břicha a pánve, protože by mohlo dojít k předčasnému porodu. Jinak použití např. moxa v bodech BL67 na dráze močového měchýře se s úspěchem používá při špatné poloze plodu (poloha koncem pánevním) na otočení dítěte. Moxuje se vždy zhruba 10-15 minut na každé straně po dobu 1 týdne. Tato metoda má vysoké procento úspěšnosti.

Velice opatrná bych byla i na dráze Přední střední (Ren mai: je spojena s veškerými yinovými drahami) a Zadní střední (Du mai: je spojena s veškerými yangovými drahami), zejm. tam, kde jsou výrazné známky chladu - a současné mírné známky horkosti. Kvůli tomuto spojení pak teplo může proniknout i do drah, kde není u konkrétního pacienta příliš žádoucí (např. do žlučníku a jater). Je-li v jednom z těchto orgánů horkost, je jasné, že moxa obtíže zhorší.

Na obličeji a v oblasti hlavy se moxování příliš nepoužívá.

Staročínská literatura zakazuje požehování bodů, které obvykle leží poblíž důležitých orgánů nebo tepen (oční koutky či okolí krční tepny).

CO (NE)DĚLAT PŘED MOXOVÁNÍM

Jste-li přejedení nebo máte přílišný hlad, moxování (ani akupunktura) není příliš vhodné. Holdovat alkoholu ve zvýšené míře před moxibucí (nebo akupunkturou) se také nedoporučuje.

CO BUDEME POTŘEBOVAT PŘI MOXOVÁNÍ

 • čajovou svíčku na zapálení (chvíli to trvá, zapalovač proto není příliš vhodný) a sirky
 • nádobku na oklepávání popela / popelník - pokud nemám po ruce zobrazený popelník přímo na moxování, používám kovovou mísu na šlehání: na jejích okrajích se popel velice dobře oklepává. Při oklepávání popela pozor, některé značky moxy jsou náchylné na odlomení špičky a to by byla škoda!
 • sklenici s vodou, pokud by nešťastnou náhodou došlo k popálení
 • zhášeč moxy - pokud nic podobného nemáte, lze moxovací doutník ponořit i do vody. Ale ideální to není: moxovací doutník má někdy tendenci po několikeré "studené koupeli" ve vodě vytvářet trhliny a popraskat!

JAKÉ BODY MOXOVAT ANEB VHODNÝ VÝBĚR
K moxování jsou vhodné až na výjimky skoro všechny body. Některé jsou však pro moxování přímo předurčeny. Zde uvedu malý přehled. Pozn.: BODY BL23 a Du 4 (GV4) JSOU PŘI SAMOLÉČBĚ NEDOSAŽITELNÉ A URČENÉ POUZE PRO TERAPEUTY!


Bod ST36 najdeme 3 cuny pod bodem ST35, tj. pod hrotem čéšky - co to znamená: Pod hrot čéšky (kde najdete bod ST35) podložíte ruku zobrazeným způsobem (druhý až pátý prst), což představuje zmiňované 3 cuny. Taktéž se dá tato horizontální osa zjistit tak, že si vyhmatáte místo, kde se rozšiřuje holenní kost do trojúhelníkovité drsnatiny, tuberositas tibiae. Vertikální osa, v jejímž průsečíku bod leží, se nachází ve vzdálenosti šířky jednoho prstu od hrany holenní kosti (tibie). Pro ty, co znají trochu akupunkturu: bod žaludku ST36 je ve srovnání s bodem GB34 zhruba 1 cun pod bodem žlučníku GB34. Tento bod je opravdu jednička: použijete-li ho v počátku nachlazení, často se stane, že do pár hodin vaše příznaky odezní!

Poznámka: Pro potřeby akupresury nebo moxibuce tento tradiční popis, uvedený např. i v Deadmanovi, stačí. Pro akupunkturu je zapotřebí přesnější lokalizace a já i Dr. Ju-Yi Wang (viz literatura) jsme toho názoru, že bod je maličko oproti tradiční lokalizaci posunut. Podrobnosti budou uvedeny až u bodu ST36.


Také tento bod je "highlight" mezi body proti nachlazení, jak v akupunktuře, tak při moxování. Najdeme ho na dorzální straně ruky, mezi 1. a 2. metakarpální (záprstní) kůstkou - ve středu 2. metakarpální kosti, blíže k radiální (palcové) straně. Pokud natáhnete a přitisknete palec k ukazováčku, vznikne v místě bodu mírný "kopeček", na jehož vrcholku se bod nachází. Pro moxováni to takto stačí, je to klasická lokalizace, tak jak ji popisuje Deadman. Kdo však více vnímá energie, tuší, že jehla se zabodává někdy maličko jinam, než jak je to popisováno v učebnicích - je to opět názor Dr. Wanga a můj. Tyto varianty se někdy s velkou slávou popisují jako nové extra body - místo toho, aby se vždy hledalo nejvhodnější místo vpichu pro konkrétního pacienta. Tyto odchylky opět popíšu až bude samostaně probírán bod LI4.


Další vděčný bod vhodný k monoterapii pomocí moxy. Tento bod, vyživující YIN ledvin a tonizující YANG ledvin, se nalézá v prohlubni mezi vnitřním kotníkem a Achillovou šlachou - v úrovni vrcholu vnitřního kotníku.

Já sama např. používám i bod KI6 Zhaohai pod vnitřním kotníkem nebo KI1 Yongquan na plosce nohy.

NEDOSTATEK YANGu LEDVIN A VNITŘNÍ CHLAD - MOXIBUCE:


Nachází se 1,5 cunu laterálně, tj. 1,5 cunu od středu páteře doleva či doprava - v úrovni pod trnovým výběžkem druhého bederního obratle L2 (definice a obrázky k pojmu cun, jsou zde).


Uprostřed bederní páteře, v prohlubni pod trnem bederního obratle L2 (je tedy ve stejné úrovni jako BL23!). Jak najít nejvyšší body kyčelních lopat, podle kterých se orientujeme, se dočtete zde.


Bod najdeme ve střední linii na břichu, 1,5 cunu pod pupkem. Protože ale břicho některých osob není ploché Překvapený, pomůžeme si ještě kontrolou zdola: bod se nachází 3,5 cunu nad symfýzou, což je spona stydká.

Při větším bříšku je třeba vzdálenosti trochu upravit: Je třeba mít na paměti, že VZDÁLENOST OD PUPKU, kde se nachází bod Ren 8 (CV8), K HORNÍMU OKRAJI STYDKÉ SPONY, činí 5 PROPORCIONÁLNÍCH cunů, tj. 5 dílů. U většího břicha budou tedy tyto cuny, tj. vzdálenosti větší! Jako výborná pomůcka nám poslouží širší guma: v nenapnutém stavu si podle vašeho palce, což je standardní cun, vyznačte 4 čárkami 5 dílů. Pak už gumu jen přetáhněte přes vzedmuté bříško - a napočítáte potřebný počet cunů (hodí se i na ostatní body v této oblasti!!!).


Bod se nachází opět ve stření linii na břichu, 3 cuny pod pupkem a 2 cuny nad symfýzou neboli sponou stydkou (platí opět výše zmíněná poznámka proporcionálních cunech!).

NEDOSTATEK YANG SLEZINY-SLINIVKY - MOXIBUCE:


Bod najdeme 2 cuny stranou od pupku (body jsou kromě Zadní střední a Přední střední dráhy vždy na obou stranách!).

CV6, CV4, ST36 - viz výše.

MÁM MOXOVAT BOD VPRAVO, VLEVO NEBO OBOUSTRANNĚ?

Na to nelze dát jednoznačnou odpověď. Výběr bodů se řídí některými znaky, které jsem popsala zde.

PRAVIDLA MOXOVÁNÍ PŘI POUŽITÍ VÍCE BODŮ

 • horní polovina trupu (s výjimkou končetin) má přednost
 • nejprve se ošetřují záda (až pak břicho)
 • hlava a tělo se bude moxovat dříve, než končetiny.

MOXOVÁNÍ MOXOVACÍM DOUTNÍKEM

Po zvážení vhodnosti moxování a výběru určitého bodu, zapálíme moxovací doutník - pokud nechce hořet, otáčíme pomalu jeho strany a můžeme opatrně (lítají jiskry!) i foukáním oheň podporovat. Někdy se doporučuje technika "klování", já to nikdy nedělala. Moxovací doutník se drží ve vzdálenosti, která je pro pacienta příjemná a NEPÁLÍ. Po krátkém přerušení prstem vždy občas pro jistotu kontroluji, jak moc je místo prohřáté (nikdy člověk neví, zda pacient nemá nediagnostikovanou senzitivní polyneuropatii a porušenou citlivost).

ZÁZVOR, ČESNEK A MOXOVÁNÍ

I moxování doutníkem se dá doplnit o plátek zázvoru nebo česneku: Ze zázvoru či česneku odkrojíme, zhruba 0,5 cm tlustý plátek, do kterého se udělají dírky. Plátek přiložíme na zvolený bod a můžeme začít doutníkem moxovat.

MOXOVÁNÍ SE SOLÍ NA PUPKU:

Tato metoda, kterou lze s úspěchem aplikovat i u dětí, se používá na bod Ren 8 (CV8) Shenque, což je přímo střed pupku. Hodí se zejm. k posílení YANGu sleziny-slinivky* (viz níže). Nejprve si připravíme malý plátěný pytlíček. Látka by neměla být příliš silná, je třeba, aby dobře propukla teplo. Pytlíček naplníme solí. A pak už stačí jen vzít do ruky moxovací doutník - a nahřívat. Sůl můžeme použít 3krát, max. 4 krát. Pak je nutné ji VYHODIT DO POPELNICE! Sůl do sebe nabírá všechny škodlivé energie, proto se s ní také čistí většina kamenů používaných v ezoterice. Sůl je možné nahřát i v troubě - a pak ji horkou nasypat do pytlíčku. Pozor na teplotu, nepopalte se! Teplota by měla být vždy příjemná!

Jinak nasypat sůl přímo do oblasti pupku (pokud tedy nemáte výstavní pupík v podobě prohloubeniny bez kožních záhybů) opravdu NEDOPORUČUJI. Ta sůl vás bude za chvíli štípat vlivem jejího rozpouštění v potu! Překvapený

MOXOVÁNÍ SE SOLÍ A BYLINAMI

Zajímavé je, že i v Jančovi je na cysty na vaječních popsán podobný postup s přesličkou, která by se určitě mohla v případě neúčinnosti vyměnit i za jiné byliny: do oblasti vaječníku položíme plátěný pytlík s přesličkou, pak dáme izolační vrstvu ručníku kvůli popálení a navrch dáme další pytlík s rozžhavenou kuchyňskou solí. Nebo můžeme sůl prohřívat postupně právě moxovacím doutníkem (v tomto případě vynecháme izolační vrstvu ručníku). Prohříváme zhruba 15-20 minut, první týden denně, později obden. S terapií začínáme bezprostředně po menstruaci (to jsou cysty nejmenší) a ukončíme s nástupem další menstruace. Přesličku vyměňujeme po 2-3, sůl po 3-4 (Janča uvádí po 6) aplikacích.

JAK DLOUHO MOXOVAT ANEB JAK POZNÁM, ŽE MÁM MOXOVÁNÍ UKONČIT?

V průměru strávíme s prohříváním jednoho bodu zhruba 10 - 15 minut, ale záleží dost i na tom, jak dobře moxa hoří (nekouřivé moxy často i hůře hoří. Minimum je zhruba 5-7 minut. Řiďte se však raději tím, že moxované místo zaprvé zrůžoví a je teplé a zadruhé pocitem. Pokud udržujete stejnou vzdálenost moxy od pokožky, po určité době najednou pocítíte pálení. Sice to může být způsobeno i tím, že se vám doutník víc rozhořel, ale spíše je to znamení, že blíží konec moxování. Jestliže jsou podmínky konstantní a vy se od bodu přesto musíte oddálit, vydržte ještě chvíli moxovat (1-2 minuty?) a pak moxu dejte do zhášeče. Větší senzitivita k teplu je známkou (alespoň částečného) zprůchodnění dráhy. Na tomto principu je založen i Akabaneho test a diagnostika nejvíce postižených drah.

CO OČEKÁVAT PO MOXOVÁNÍ?

Některé osoby mohou, stejně jako po akupunktuře, pocítit únavu. Energie vyžadují svůj čas a většina účinků nastoupí do 24 hodin od aplikování moxy. Již rozvinuté NACHLAZENÍ se sice může na pár hodin zhoršit, ale pokud se tak stane, zase se výrazně ZKRÁTÍ DOBA jeho léčby! Pokud se však celkově zhorší vaše CHRONICKÉ obtíže, moxibuce pravděpodobně nebyla správně indikována a tato terapie je pro vás v daný čas nevhodná.

NEŽÁDOUCÍ ÚČINKY MOXIBUSCE (MOXOVÁNÍ)

Profesorka Milada Barešová nám také jednou vyprávěla, že špatně naordinovala moxu a pacient pak byl 3 dny hyperaktivní a nikde neměl stání. Chybná indikace moxy může vygradovat až do mentálních poruch, zasáhne-li horkost dráhu perikardu a srdce (nezaměňovat prosím s orgány, které známe ze západní medicíny!). Pokud do těla přivedeme moxou teplo - a v dráze perikardu či srdce už horkost je, pak se zhorší psychický stav pacienta!

Další chybnou indikací je propuknutí zánětu, i když ho třeba pacient momentálně neměl. Zánět byl přítomen v latentní formě a čas od času se opakoval! To se může týkat např. i zubních váčků (CAVE: v těchto případech je moxa nevhodná, a to zejm. na dráze žaludku!).

JAK ČASTO MOXOVAT?

Je těžké dát univerzální odpověď. V jedné knize zmíněné 2-3-týdenní každodenní moxování nepovažuji za dobrý nápad. Z mých zkušeností je to tak, že zvolíte-li moxování pro správného pacienta (a vyberete správný bod), nemocný pocítí úlevu často ještě během moxování.

Obecně lze pro mnoho osob doporučit moxování jednou za 2 - 3 dny, později se intervaly prodlouží až na 1 x za týden. V případě akutních obtíží, jako je např. nachlazení, lez moxovat ale i vícekrát denně. Vše se řídí potřebami konkrétního pacienta.

Z logiky věci vyplývá, že v zimním ročním období nebo u výrazně oslabených osob, je třeba moxovat více, než např. během léta (pokud tam tedy nejsou žádné z výše uvedených známek horkosti, protože pak to není vhodné ani v zimě).

CO A KDE KOUPIT - MOXA A SMOKELESS / NEKOUŘIVÉ / NEČADIVÉ MOXOVACÍ DOUTNÍKY:

Nekupujte nevyzkoušené moxovací doutníky! Není nic horšího, než když nekouřivá (nečadivá) moxa sice nesmrdí, ale ani nehoří! Anebo přes své označení zapáchá jak tovární komín! Obojí už jsem totiž zažila! To zelené balení na fotografii jsem měla a tato moxa se velice osvědčila, protože hoří tak akorát a opravdu nekouří.


PŘÍZNAKY NEDOSTATKU YANG LEDVIN (moxibuce ideální):

Bolesti ve spodní části zad, studená a slabá kolena, pocity chladu až mrazení v bederní oblasti, únava, zvýšená unavitelnost, HOJNÁ, SVĚTLÁ MOČ, nykturie - močení v noci, prosaky (předstupeň otoku) až otoky dolních končetin, měkká stolice, deprese, neplodnost, impotence, ejaculatio praecox (předčasný výron semene), snížený počet spermií, snížené libido.

Diagnostika podle jazyka a pulzu: bledý, vlhký jazyk, hluboký slabý puls.

PŘÍZNAKY NEDOSTATKU YANG SLEZINY-SLINIVKY (moxibuce ideální):

Nechutenství, standardně špatný pocit po jídle v břiše (pocit napětí), únava (zvláště po jídle), zvýšená unavitelnost, bledá barva v obličeji, slabost v končetinách, měkká, tenčí formovaná stolice - vzhled asi jako párek (při této diagnóze nemusí být průjem!), lehké deprese, tendence k nadváze, pocity chladu - zejm. v oblasti břicha, chladné končetiny AŽ KE KOLENŮM, otoky.

Diagnostika podle jazyka a pulzu: bledý, vlhký jazyk, hluboký slabý puls.

Na diagnózu zmíněných dvou syndromů stačí pouze příznaky uvedené touto barvou!

PŘÍZNAKY PRÁZDNOTY YIN (moxibuce nevhodná):

Příznaky nedostatku YIN: závratě, točení hlavy, tinnitus (šelesty či hučení v uších), poruchy paměti, nedoslýchavost, noční pocení, zácpa, suchost v ústech nebo v krku zejm. v noci, (občasné) bolesti ve spodní části zad, bolesti kostí, únava, zvýšená unavitelnost, deprese, lehký stupeň úzkosti, MALÉ MNOŽSTVÍ TMAVŠÍ MOČI, neplodnost, ejaculatio praecox (předčasný výron semene).

Příznaky prázdné horkosti: tzv. HORKOST PĚTI SRDCÍ (pocit horka na dlaních nebo častěji na chodidlech a na hrudní kosti), pocit horka objevující se hlavně ODPOLEDNE A VEČER, zarudlé tváře, návaly horka v menopauze, žízeň, kdy člověk pije po malých doušcích, silné záchvaty strachu - zejm. večer, poluce spojené se sny.

Diagnostika podle jazyka a pulzu - prázdnota YIN: jazyk zarudlý, povlak chybí, v těžších případech je jazyk pod vlivem horkosti rozpraskaný; povrchní, prázdný puls - podl vlivem horkosti o něco rychlejší.

Na diagnózu syndromu nedostatku YIN stačí pouze příznaky označené touto barvou - v těchto případech zbystříme a pátráme po příznacích tzv. prázdné horkosti! Jestliže pojmeme podezření - NEMOXUJEME!

DŮLEŽITÁ POZNÁMKA NA ZÁVĚR:

Mějte prosím na paměti, že syndromů, je v TČM mnohonásobně více - a mnohdy se navzájem překrývají. V těchto případech je lépe nechat rozhodnout odborníka, zda je moxování vůbec vhodné - případně za jakých podmínek!Doplňující literatura:
Wang Ju-Yi, Jason Robertson: Die Anwendung der chinesischen Meridianlehre in der Praxis, Bacopa Verlag, 1. Auflage, 2014
Giovanni Maciocia: Grundlagen der chinesischen Medizin, Elsevier GmbH, Urban & Fischer Verlag, 2. Auflage, 2008
Peter Deadman, Mazin Al-Khafaji, Kevin Baker: Handbuch Akupunktur, Verlag Systemische Medizin AG, 3. Auflage, 2012
 


Komentáře

1 Hanako Hanako | 6. listopadu 2016 v 14:33 | Reagovat

Laik žasne, odborník se diví. Závěr - svěřit se pouze do rukou odborníka. :-)

2 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 6. listopadu 2016 v 14:39 | Reagovat

[1]: To by byla škoda. :-) Proto jsem se tu snažila upozornit na některá úskalí. To je vážně skvělá metoda - a ještě příjemná - a bylo by vlastně ideální, aby měl každý moxovací doutník doma, stejně jako aspirin. :-)

3 Hanako Hanako | 6. listopadu 2016 v 20:30 | Reagovat

[2]: Nejsem proti této metodě, ale domácí zkoušení bez předchozí konzultace a předvedení lékařem se znalostí TCM, mi připadá riskantní.

4 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 6. listopadu 2016 v 20:36 | Reagovat

[3]: Věř mi, že to lidé běžně dělají - i naše Kitty. Téměř všechny body jsou určeny k moxování. :-)

5 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 6. listopadu 2016 v 20:41 | Reagovat

[3]: Jo: ještě k těm rizikům: když netrefíš bod, tak se nic nestane. Akorát to nebude moc účinkovat.:-)

6 beallara beallara | Web | 7. listopadu 2016 v 16:28 | Reagovat

Před 5lety jsem na tom nebyla zrovna nejlépe, jak fyzicky, tak psychicky / od té doby , co miluju traviny, je vše jinak :D  :D  :D /, byla jsem u ruské doktorky...to bylo takové maso, že jsem to vydržela jen několik týdnů a dobrovolně jsem to vzdala, jednak jsem v sobě měla zapíchnuté všechny jehly z celého města, kouřilo se mi z poloviny těla a po baňkové masáži jsem měla modřiny ještě dva měsíce...byl to šílený hard core, ale já to prostě musela zkusit... 8-O

7 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 7. listopadu 2016 v 17:39 | Reagovat

[6]: Ty moje travino rozvlněná. ;-) :D To by nikdy takhle nemělo bolet. A jehelníček je prakticky VŽDYCKY ŠPATNĚ... To je vlastně jen ošetření těch nejlepších bodů - bez ladu a skladu  - doufaj, že se snad V TOM MNOŽSTVÍ TREFÍ (takhle to dělají "opravdoví odborníci"). I po správném baňkování můžou modřiny zůstávat  déle. Takže: zkus to příště někde jinde! :-D

Jinak vlastní akupunktura je fakt příjemná... Já zažila to, co dělám pacientům, jen párkrát: od kolegy, což už se bohužel odstěhoval (nesvěřím se jen tak někomu). Body jsem si naordinovala sama - a on je každopádně dobře nabodl. A to byla taková nádherná RELAXACE!!! Na to nikdy nezapomenu... Závidím svým pacientům. :-) Vždycky to takhle není, ale tak při 3/4 sezení.

8 fyzioperoutka fyzioperoutka | Web | 10. listopadu 2016 v 7:36 | Reagovat

Tak tohle je výzva :-) A ty já ráda. Vyzkouším na manželovi ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama