Akupunkturní body a akupresura aneb Nachlazení, viróza, chřipka a angína, 3. část

16. listopadu 2016 v 2:18 | MUDr. Dorka D. |  Akupunktura a tradiční čínská medicína (TČM)
Dnes budeme v našem miniseriálu pokračovat s body, které jsou obzvláště vhodné pro akupunkturu (akupresuru) nebo moxu při nachlazení. Jakou moxu (ne)koupit je popsáno ve 2. dílu tohoto seriálu o nachlazení, vhodné ušní jehličky "trvalky" pro některé body budou popsány na konci. Pro akupresuru upotřebíte pouze vaše zdatné prstíky. Mrkající

Dodatek pro redaktory z velkých serverů (a osoby jim podobné): nekopírujte, prosím, bez mého výslovného souhlasu celé odstavce. V mých článcích je spousta specifických prvků, co nikde jinde nenajdete. Pokud už se budete chtít inspirovat, obtěžujte se alespoň s přeformulováním vět!

REFLEXNÍ TERAPIE ANEB KDE MÁME PLOVACÍCH BLÁNY


"Plovací blány" jsou prostory mezi prsty na nohou nebo rukou, kde (některá) zvířata mívají plovací blány. Nohy v tomto případě považuji za daleko důležitější - a účinnější. Najdete tam totiž horní lymfatické cesty a je vhodné je stimulovat právě v okamžiku, kdy se nás viry pokouší natlačit do postele. Lze použít i jako PREVENCI. Vzhledem k nedodělané pedikúře se zatím musíte spokojit s pouhým popisem a fotografií (ale uvažuji i o videu).

Technika: V místě meziprstních "blan" stiskneme shora a zespoda cílový bod, jako na mé fotografii, kterou jsem pro vás (přes stydlivost mých nohou), zvěčnila. Je to "sendvičová" nebo spíš "pinzetová" metoda: Bod nejprve stisknete a pak při stisku masírujete shora a zdola zároveň, tj. provádíte krouživé maličkaté pohyby ve směru hodinových ručiček - "mikropohyby". Proč mikro? Pohyby totiž nejsou skoro vůbec vidět! Prosím, žádné šmrdlání na povrchu kůže, jak mi to pacienti někdy předvádějí! Důležitější je to stlačení. Tuto proceduru provádějte v jednom meziprstním prostoru zhruba 1-2 minuty.

Jako 2. krok pak provedete ještě párkrát stírací "pinzetový" pohyb distálním směrem, tj. ve stisku sjedete směrem ke konečkům prstů. Také je u některých nožek dobré masírovat přímo v meziprstní bláně a ne jen shora - je to tam, kde se mohou usazovat žmolky špíny. Mrkající Jestli masírovat v těchto místech, je už na vašem citu. Oba dva kroky opakujte u každého z 8 meziprstních prostorů. Celkem je vhodné masírovat alespoň 10 minut.

V těchto meziprstních "blanách" se nachází mimodráhové body, souhrnně nazývané Ex-BF10 BAFENG [vyslov pa feng] - patří tam i 2. bod na dráze jater LR2 XINGJIAN [vyslov sing ťien], 44. bod na dráze žaludku ST44 NEITING [vyslov nej tching] a 43. bod na dráze žlučníku GB43 XIAXI [vyslov sia si].

Na které straně začít, se takto obecně nedá určit, dejte na svou intuici (často na tom opravdu záleží). Je možné, že u některých pacientů bych tato místa stimulovala trochu jinými pohyby, proto, pokud se vám to nezdá (a máte cit pro to, co potřebuje vaše tělo či tělo pacienta), zvolte svůj vlastní způsob!

Na těchto stránkách (obsah ponechme stranou) najdete dobré mapky reflexní terapie. Poslouží vám, než si časem vyrobím vlastní, barevné. Zmíněné oblasti jsou označeny černou barvou pod číslem 37.


AKUPUNKTURNÍ BODY NA TĚLE PROTI VIRÓZE NEBO CHŘIPCETento bod, danzhong [vyslov tan čung], ležící uprostřed sterna (hrudní kost - viz obr.) je mistrovským bodem pro dýchací systém a speciálním bodem pro onemocnění bronchů (průdušek) a plic. V tomto bodě se koncentruje veškerá energie QI organismu a nazývá se proto někdy "mistrem energie. Reguluje energetickou bilanci a posiluje organismus (tonizace). Je důležitým symptomatickým bodem pro bolesti na hrudníku, zejm. v oblasti srdce (odstraňuje ale pouze příznaky!).

Další indikace bodu danzhong: Kašel, bronchitida (zánět průdušek), astma bronchiale. Působí i na gastrointestinální činnost (např. zvracení nebo škytavka) nebo proti snížené tvorbě mateřského mléka. Bod CV17 se používá i při odvykání kouření (já ho v této indikaci ještě nikdy nepoužila a myslím si, že existují účinnější body).

Tento bod jsem před 3 lety použila na moxování a pomohl mi od zánětu dýchacích cest (měla jsem současně příznaky laryngitidy neboli zánětu hrtanu, rinofaryngitidy neboli zánětu hltanu s rýmou a bronchitidy) a šíleného zahlenění.:Zhruba do dvou až tří hodin od začátku aplikace moxy hlen "povolil" a začal se rozpouštět a já začala odkašlávat. S akupunkturou jsem zažila již mnohé, ale ta rychlost překvapila i mě.

Na tento bod si můžete i poklepávat (akupresura) 4 - 5 minut konečkem třetího prstu. Akupunktura by se měla aplikovat pouze v horizontální poloze pro případ mdlob. Protože tento bod leží na povrchu, lze jej využít i na akupunkturu pomocí ušních jehliček "trvalek" (viz konec článku).


Samozřejmě sem patří i zusanli [vyslov cu san li], o němž je psáno již ve 2. části. Pro tento bod je však nejvhodnější buď moxa, (pokud není kontraindikována) nebo klasická akupunktura jehlou.

Bod ST36 najdeme 3 cuny pod bodem ST35, tj. pod hrotem čéšky - co to znamená: Pod hrot čéšky (kde najdete bod ST35), podložíte ruku zobrazeným způsobem (druhý až pátý prst), což představuje zmiňované 3 cuny. Taktéž se dá tato horizontální osa zjistit tak, že si vyhmatáte místo, kde se rozšiřuje holenní kost do trojúhelníkovité drsnatiny, tuberositas tibiae. Vertikální osa, v jejímž průsečíku bod leží, se nachází ve vzdálenosti šířky jednoho prstu od hrany holenní kosti (tibie).

Tento bod je opravdu výborný - ale často nadužívaný! Máme i jiné body a ty je třeba používat v rámci orgánových hodin! Pro širokou paletu účinků tohoto bodu ho používají zejména doktoři, co o opravdové akupunktuře moc nevědí.

Kromě významného působení na imunitu (včetně alergie!) je jedním z hlavních bodů biorytmů a hlavně velice důležitý bod pro všechna gastrointestinální (žaludečně-střevní) břišní onemocnění. Tonizuje (a to fyzicky i psychicky) a patří k homeostatickým bodům. Také je speciálním bodem při energetickém deficitu a uplatní se tedy např. v rekonvalescenci. Je jedním z tzv. HO bodů a má tedy přímý Kromě vliv na orgán, tj. na žaludek. Mj. se uplatní i v léčbě nepříjemné pachuti v ústech, což je poměrně častý a akupunkturou SNADNO léčitelný stesk pacientů (i když používám různé body, pachuť v ústech či pálení jazyka téměř vždy rychle odezní).

V prevenci se doporučuje každodenní ranní masáž bodu ST36 a PC6 Neiguan [vyslov nej kuan].


Tento bod najdeme v úrovni středu linie spojující zákolenní rýhu a malleolus lateralis (zevní kotník), což je zhruba 8 cunů nad zevním kotníkem. Samotný bod pak leží zhruba 2 prsty laterálně (tj. směrem k malíkové straně) od předního okraje tibie (holenní kosti), tj. na okraji musculus peroneus.

Pro člověka neznalého anatomie a bez energetického cítění není snadné bod najít. Je to ale důležité, protože bod může velmi dobře reagovat i na akupresuru nebo moxu! Pokud bod potřebujete, bude na stisk bolestivý.

Fenglong [vyslov feng lung] je vynikajícím bodem na přeměnu hlenu - a to nejen v dýchacím ústrojí, ale v celém těle! Je mistrovským bodem na sekreci v dýchacích cestách, ale i v gastrointestinálním (žaludečně-střevním) traktu - hlen v žaludku nebo ve stolici nebo insuficience pankreatu (nedostatečnost slinivky břišní: a už zevní či vnitřní sekrece)! Usnadňuje tedy expektoraci neboli vykašlávání hlenů při produktivním kašli, chronické bronchitidě nebo astma bronchiale. Lze ho velmi dobře použít i při mnohých psychiatrických diagnózách, protože za mnoha z těchto diagnóz stojí hlen!


Dazhui [vyslov ta čuej] najdeme pod trnem sedmého krčního obratle (C7). Pro akupresuru se sice moc nehodí, ale po úplnost ho zde uvádím, protože při jehlové stimulaci klasickou jehlou dovede skvěle snížit horečku (s ušní jehlou zde nepochodíte). Je vhodný zejm. ve stadiu prodromů (to jsou ty neurčité pocity, že na nás něco "leze"), při zánětu horních cest dýchacích a virózách.

AKUPRESURA ANEB BOJ S NACHLAZENÍM I ANGÍNOU NA RUCEBod chize [vyslov čch´ ce] najdeme v loketní rýze, laterálně od šlachy bicepsu (tj. od šlachy směrem k palcové straně). Musculus biceps se zviditelní, pokud ruku ohneme a zatneme v pěst.

LU5 využijeme na bronchitidu, bronchiálním astma, ale hlavně při suchém, dráždivém kašli. Funguje i pouhá akupresura, což jsem osobně vyzkoušela několikrát v autobuse, kde jsem nechtěla spolucestující obtěžovat svým neustálým pokašláváním.


Bod lieque [vyslov lie čchüe] jsem již popsala, nezbývá, než si ho přečíst. Pokud zkřížíme palce a ukazováčky proti sobě, bříško ukazováčku spočívá přímo na tomto bodu LU7, viz obrázek.

I tento bod se (výjimečně) hodí pro ušní jehličky "trvalky". Tím, že se tento bod dá snadno najít, z něj činí vynikajícího pomocníka. Nezapomínáme, že tento bod výborně ve formě AKUPRESURY účinkuje i na popáleniny! Občas ho nechtěně u plotny přezkoumám - zda ještě funguje. Překvapený

Body tzv. anginózního trojúhelníku: LU11, LI1 a LI4. Jak název napovídá, tyto body se uplatní hlavně u angíny (tonzilitida), a to údajně již při akupresuře!


Bod shaoshang [vyslov šao šang] je vzdálen 1 fen (1/10 cunu) od radiálního koutku nehtového lůžka palce (strana odvrácená od ostatních prstů, viz obr.). Někdy se stimuluje i bod z ulnární strany (na druhé straně) palce. Jde o speciální bod pro krční onemocnění. Pomáhá při následujících onemocněních: tonzilitida (angína), abscesy na mandlích (často prý pomůže i pouhá akupresura!), faryngitida (zánět hltanu), parotitida (příušnice). Kromě toho se dá dobře využít v rámci první pomoci při mdlobách nebo pro psychické povzbuzení.

Pro tento bod lze opět využít ušní jehličky "trvalky", typ "napínáček". Velice snadno se dá tento bod stimulovat vaším nehtem. A není to nic příjemného, možná proto pomáhá při psychických rozladách: člověk je rád, že bolest "přežil" - a to ho psychicky povzbudí. S vyplazeným jazykem


Shangyang [vyslov šang jang] leží 1 fen (1/10 cunu) od radiálního koutku nehtového lůžka ukazováčku. Dají se s ním ošetřit veškerá ORL onemocnění (ušní, krční a nosní problematika): laryngitida, faryngitida, chronická tonzilitida (opakované angíny), rýma, bolesti v krku z prochladnutí, horečka, bronchiální astma. Tento bod je také jedním z hlavních bodů biorytmů a mistrovským bodem pro bolesti zubů (provádí se masáž směrem dolů po ukazováku) a hodí se i při cervikobrachiálním syndromu (bolesti ruky od krční páteře). Tento bod můžeme opět využít při mdlobách.

Pro tento bod lze opět využít ušní jehličky "trvalky", typ "napínáček".


Popis lokalizace bodu hegu [vyslov che ku] naleznete ve 2. díle seriálu o nachlazení. Pokud natáhnete a přitisknete palec k ukazováčku, vznikne v místě bodu mírný "kopeček", na jehož vrcholku se bod nachází.

Tento analgetický bod (působí proti bolesti, zejm, v horní polovině těla - mistrovským bodem při bolesti zubů) je důležitý pro metabolismus neboli látkovou přeměnu a speciálním bodem pro vitalitu. Na nachlazení včetně rýmy v POČÁTEČNÍM STADIU je jednička. Také jej stimulujeme u následujících onemocnění: angína (tonzilitida nebo zánět mandlí), laryngitida (zánět hrtanu), astma "z plnosti". Mj. lze využít i při kožních chorobách, krvácení z nosu (epistaxe), pocení (včetně nočního pocení) průjmu nebo při obstipaci (zácpa): tento bod reguluje stolici a často stačí, když si na záchodové míse dané místo budete tisknout a masírovat "mikropohyby" jako je popsáno u masáže nohou v prvním bodě.

V těhotenství na bod tlustého střeva LI4 zapomeňte! Je kontraindikován! V úvodu porodu ho naopak můžeme dobře využít při nedostatečné porodní činnosti.

Kombinace bodů tlustého střeva LI4 a jater LR3 nazývaná ČTYŘI BRÁNY už byla v rámci LR3 popsána. Dá se využít v mnoha směrech - a mj. i u nachlazení. Já tuto kombinaci pro nachlazení ještě nevyužila, spíše používám bod tlustého střeva LI4 samotný.


Bod quchi [vyslov čchü čch´] najdeme na palcovém konci rýhy v loketním ohbí. Tato rýha se víc ozřejmí, když uděláme maximální flexi (ohnutí) v lokti: bod je laterálně od radiálního konce rýhy, viz obrázek.

LI11 stimuluje imunitu a celkově organismus tonizuje. Uplatníme ho zejména při rýmě, afekcích vedlejších nosních dutin, při horečce, obstipaci (zácpa) nebo inkontinenci. Je to jeden z nejúčinnějších bodů pro homeostázu, což je schopnost udržet v rovnováze vnitřní prostředí i přes jeho neustálé změny. Také je jedním z tzv. HO bodů, které mají přímý vliv na orgán v tomto případě na tlusté střevo.

CO A KDE KOUPIT


UŠNÍ JEHLY NA NĚKTERÉ BODY CELOTĚLOVÉ AKUPUNKTURY (DÍKY DÉLCE 1,4 mm JSOU BEZPEČNÉ)


DEZINFEKCE CUTASEPT F


Malý, 50 ml Cutasept F, se asi nikdy nevyplatí, ale poptejte se.

MOXAPozn.: Obrázky v odkazovaných stránkách lze po kliknutí často zvětšit na celý monitor!


4. a 5. část bude o inhalacích, domácích, běžně dostupných prostředcích a bylinách, které jsou na při nachlazení nejvhodnější.


Rozšiřující literatura:
Peter Deadman, Mazin Al-Khafaji, Kevin Baker: Handbuch Akupunktur, Verlag Systemische Medizin AG, 3. Auflage, 2012
Jozef Šmirala: Základy praktickej akupunktúry, Inštitút pre ďalšie vzdelávanie lekárov a farmaceutov v Bratislave, 1991
Petr Fiala: Kapitoly z akupunktury, 1. lékařská fakulta UK Praha, 2001
 


Komentáře

1 Otavínka Otavínka | E-mail | Web | 16. listopadu 2016 v 7:00 | Reagovat

Milá paní doktorko!
Zajásala jsem nad Vaším článkem, protože akupunktura je pro mne v současné době jediná pomoc na bolest při polyvalentní alergii na léky.Dodává to naději, že nemám házet flintu do žita.Děkuji!

2 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 16. listopadu 2016 v 12:18 | Reagovat

[1]: Milá Otavínko,
tak jste mě právě inspirovala k dalšímu článku. Nemám ráda soupisy bodů nebo bylin, ale chápu, že laik se jinak nemá čeho chytit. Takže se budu snažit co nejdřív sestavit nějaký výběr bodů na bolest (ještě nejásejte, budou to spíš týdny), protože věřím, že to bude zajímat více lidí. :-)

A flintu přenechte jiným, rozhodně ji nehažte do žita! ;-)

3 Kitty Kitty | E-mail | Web | 17. listopadu 2016 v 22:27 | Reagovat

Dobrý článek. Jen se moct domoct stočit se tak, abych mohla aspoň 2 minuty držet místa ploutví! To si vykloubím kolena a kyčle pro viscerální tuk v břiše. Ale už začnu hubnout - pod dozorem své dietoložky. Posledně jsme měly úspěch - 26 kilo dolů. Vydrželo to 8 let :-|

4 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 17. listopadu 2016 v 22:34 | Reagovat

[3]: Hele Kitty, ale ryby nemluví! :D Nebo jsi ploutvonožec? ;-)

Vtip ti rozhodně vyšel, směju se ještě při bušení do klávesnice! :D A nehlásila jsi náhodou, že už jdeš spinkat? :-)

5 Kitty Kitty | E-mail | Web | 17. listopadu 2016 v 22:42 | Reagovat

[4]: Hlásila, zháším NB a jdu! :-)

6 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 17. listopadu 2016 v 22:52 | Reagovat

[5]: On hoří, že ho musíš hasit? ;-) :-P

7 Kitty Kitty | E-mail | Web | 17. listopadu 2016 v 23:03 | Reagovat

[6]: Neodpovídám - spím!!! :-?  ;-)

8 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 17. listopadu 2016 v 23:16 | Reagovat

[7]: Že ona Kitty trpí na somnambulismus?! Když spí - a zároveň píše! Tak té spící i bdící přeju hezké sny. ;-)

9 Kitty Kitty | E-mail | Web | 17. listopadu 2016 v 23:29 | Reagovat

[8]: Safra, ty mě znáš líp než já sama sebe. Zháším (vypínám) NB a už fakt jdu do hajan :-?

10 Otavínka Otavínka | Web | 4. prosince 2016 v 19:23 | Reagovat

Milá paní doktorko!
Jehlička do ouška likviduje moji bolest bederní páteře a vydrží tři týdny. Ještě, že něco takového existuje.

11 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 4. prosince 2016 v 19:26 | Reagovat

[10]: No vidíte to Otavínko, to by měli slyšet někteří nevěřící Tomášové. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama