Nachlazení, chřipka a tablety na posílení imunity, aneb Aby vás bacil miloval jako lékárnu, 1. část

29. října 2016 v 4:48 | MUDr. Dorka D. |  Klasická západní medicína
V této části si mj. povíme, jak správně kýchat a které potraviny jíst, abychom posílili svou imunitu. Také se dozvíte, že na výběru preparátu z třapatky neboli echinacey dost záleží.

JAK KÝCHAT SPRÁVNĚ ANEB NEJLEPŠÍ JE PREVENCE

Návštěva hromadných akcí v období vrcholící chřipkové epidemie není tím nejšťastnějším nápadem. Také zvýšená hygiena, tj. častější mytí rukou, není vůbec od věci. Je tu však ještě jedna opomíjená, veledůležitá skutečnost: To, jakým způsobem kýcháte nebo kašlete! Co je to za blbost, myslí si teď několik z vás. Kýcháte / kašlete v případě absence kapesníku do svých dlaní? A pak si jdete POKAŽDÉ umýt ruce? Asi ne, že? Mrkající Překvapený

Mám pro vás lepší variantu! Račte prosím zvednout svůj LEVÝ loket a kýchat do něho! Ne, to není legrace, v Německu se to učí již děti v mateřské školce. A proč zrovna levý? Představte si svůj rukáv po tomto aktu (slabší povahy tuto část raději vynechají). Pravá ruka se podává lidem, kteří chtějí (i přes vaše nachlazení) zůstat zdraví. Zdroj virů tak zůstane v případě použití levého rukávu přece jen o něco dál. Ideální je ale samozřejmě mít po ruce kapesník a podle potřeby ho měnit!

NAHŘÍVÁNÍ VE VODĚ ANEB HURÁ POD SPRCHU

Když cítíme, že už na nás něco "leze", je výborným nápadem, který se snad nebude zamlouvat jen suchomilům, zalézt do sprchy a pouštět si na horní část trapézového svalu (kápový sval pokrývající šíji a část ramen a zad) co nejteplejší vodu. Tam je totiž podle tradiční čínské medicíny (TČM) místo, kudy do těla proniká spolu s chladem, tzv. vítr. Pak už jen stačí zalézt zhruba na 20 minut do teplé postýlky - a jste (možná) zdraví. Usmívající se

KOUPELE NOHOU V TYMIÁNU NÁS MOHOU PŘED NACHLAZENÍM ZACHRÁNIT

Koupel nohou je dalším trikem, jak říct nachlazení bye bye. Velmi se osvědčila horká koupel nohou v tymiánovém asi 2-3 minutovém odvaru, který přidáme do vaničky. Po koupeli strčte nožky honem rychle do teplé postýlky. Aspoň na 10 minut. Tato koupel, pokud budeme mít štěstí, nás může od nachlazení dokonce i zcela uchránit.JAKÉ TABLETY / POTRAVINY VÁS ZACHRÁNÍ PŘED NACHLAZENÍM A CHŘIPKOU

Na klinikách se někdy předepisuje na 3 dny tzv. balíček proti nachlazení. Jde o 2 vitamíny, bylinný extrakt z třapatky a 2 stopové prvky. To bych ale samozřejmě nebyla já, abych vás nezrazovala od chemie. Vždy tedy uvádím syntetickou pacienty odzkoušenou variantu, takže na placebo efekt bych moc nesázela, a přírodní alternativu. V přírodní formě jsou vitamíny, minerály i stopové prvky vždy daleko účinnější, proto stačí nižší dávky.

1. Vitamín E jako OLEJ Z PŠENIČNÝCH KLÍČKŮ, 1-3 polévkové lžíce. Doporučená denní dávka (DDD) alfa-tokoferolu v ČR je 12 mg.


RÁNO alespoň 1 polévkovou lžíci (nejlépe ještě jednu lžíci na oběd, ideálně jednu i večer). Ti z vás, kteří se ošklíbají, si mohou připravit z klíčkového oleje salátovou zálivkou se salátem, který ale musíte celý sníst sami! V 1 polévkové lžíci klíčkového oleje (o váze 11 g) je obsaženo ca. 19,2 mg vitamínu E. Pozor, mastné kyseliny obsažené v olejích současně zvyšují potřebnou dávku vitamínu E, protože vyvazují vitamín E! Nejlevnější dobrá firma stojí 220 Kč (200 ml), taky žádný cenový hit (Country Life).

Chemická varianta z původního "balíčku": Vitamín E ráno 1 tabletu (134,2 mg alfa-tokoferolu).

A nyní malá chemická "vsuvka": Mezi přirozeným a syntetickým vitamínem E je podstatný rozdíl!! PŘIROZENÁ FORMA je RRR-α-tokoferol (staré označeni je D-α-tokoferol) a uspořádání atomů v prostoru je u této formy jednotné. SYNTETICKÝ vitamin E, all-rac-α-tokoferol (staré označení je D,L α-tokoferol) je směs 8 stereoizomerů (každý z těchto stereoizomerů má všechny atomy v molekule vázané stejným způsobem, ale uspořádání těchto atomů v prostoru se liší podobně jako např. pravá a levá ruka nebo zrcadlový obraz od skutečnosti). Biologická aktivita syntetického tokoferolu dosahuje pouze 50-66% aktivity tokoferolu přírodního.

Tyto rozličné formy mohou rozdílně interagovat s enzymy - pravou ruku se nám zajisté podaří nacpat do levé rukavice jen s velkými obtížemi. Aby byla každému jasný význam prostorového uspořádání atomů v molekule určité látky, jeden příklad za všechny: Thalidomid, lék podávaný v letech 1957-1961 proti ranním nevolnostem těhotných žen byla také směs dvou stereoizomerů. Jeden z nich působil proti ranním nevolnostem, zatímco druhý měl teratogenní účinky, díky nimž se narodilo mnoho postižených dětí např. bez končetin. Více o nežádoucích účincích syntetického vitamínu E bude u tohoto vitamínu.

2. Extrakt z třapatky nachové, IMUNIT ECHINACEA 3x denně


Mnoho zasvěcených vám potvrdí, že rozdíl v účinnosti extraktů z echinacey je opravdu velký rozdíl. V ČR je sirup Echinacin bohužel už déle nedostupný. Jako náhrada se mi líbí tyto kapky Imunit echinacea, které však stojí minimálně 226 Kč. Malou útěchou vám může být, že objem činí 190 ml. Dávkování bych dala minimálně první den vyšší, než je uváděno u konkrétních přípravků (tento návrh nepochází jen z mé hlavy, ale je popsán např. i v Leitfaden Phytotherapie). Tinkturou (Grešík nebo Tinktura.eu) bych to řešila jen v krajním případě, v tomto případě se mi to nejeví jako optimální varianta.

V původním receptu je Echinacin 3 x 1 tabletu denně; jde o sušenou šťávu z třapatky: 1 tableta obsahuje 100 mg o koncentraci 22-65:1.

3. Vitamín C v potravinách, 3 x denně: CAMU-CAMU, ACEROLA, RAKYTNÍK nebo ŽLUTÁ PAPRIKA. DDD v ČR je 80 mg.


Camu-camu, rakytník nebo šípky mají sice vysoký obsah vitaminu C (ne citrusové plody, jak se mnozí mylně domnívají!), zato jsou to plody buďto drahé nebo nedostupné.

NEJVYŠŠÍ OBSAH VITAMÍNU C (tabulka): Deutsches Ernährungsberatungs- & -Informationsnetz
Camu-camu - obsah vitaminu C ve 100 prášku:
12 947 mg (v 1,5 g je tedy 129 mg vitamínu C)

Šípky - obsah vitaminu C na 100 g jedlého podílu:
šípky sušené: 1606,43 mg
šípky čerstvé: 1250 mg
šípky mražené: 1025,75 mg
šípky čerstvé, včetně k jídlu nevyužitelného odpadu: 812,50 mg
šípky čerstvé, tepelně upravené: 767,26 mg
šípková marmeláda: jen 51 mg!

Acerola - šťáva - obsah vitaminu C na 100 g jedlého podílu:
1026,16 mg

Rakytník - obsah vitaminu C na 100 g jedlého podílu:
rakytník sušený: 1080,17 mg
rakytník čerstvý (bez pecky): 450 mg
rakytník mražený: 375,65 mg
rakytník čerstvý, tepelně upravený: 273,3 mg
rakytník, čerstvé plody s peckou: 270 mg
rakytníková šťáva: 266 mg
marmeláda: jen 16,58 mg!

Pokud máte na zahrádce rakytník, doporučuji sníst při prvních příznacích nachlazení denně 3-5 bobulek, nejlépe rozdělit do 3 dávek. Uvádí se, že skoro celou běžnou denní, nachlazením nezvýšenou, potřebu vitaminu C pokryje již 1 bobulka. Rakytníkový čaj není ideální, protože vysokou teplotou se vitamín C ničí!

Z dostupných zdrojů vitamínu C, které se snadno sní i ve větším množství, je nejlepší čerstvá ŽLUTÁ paprika obsahující 183,5 mg vitaminu C ve 100 g jedlého podílu, ostatní druhy mají obsah vitaminu C nižší (paprika červená čerstvá: 127,7 mg vitamínu C). Takže doporučuji místo vitaminu C koupit ŽLUTOU papriku a místo tabletek Celaskonu zakousnout zhruba 50 g žluté papriky 3 x denně po 3 dny.

Protože papriky (ale i jiné druhy ovoce nebo zeleniny) mají ale zároveň z hlediska TČM (tradiční čínská medicína) ochlazující povahu (viz tento článek, modrý odstavec "chladivé potraviny" a žluto-červené pole na konci) a nachlazení je z hlediska TČM vniknutím chladu, rozhodně nedoporučuji živit se při nachlazení ve zvýšené míře syrovými paprikami nebo jiným ovocem či zeleninou v syrovém stavu.

Chemická varianta z původního "balíčku": Vitamín C 200 mg 3 x 1 tabletu.

4. Zinek v potravinách, 2 x denně HOVĚZÍ MASO. DDD v ČR je 10 mg.


Obsah zinku ve 100 g jedlého podílu:
žitné klíčky vločky: 20,8 mg
hovězí steak, tepelně upravený: 6,01 mg
mák mletý: 6,01 mg
mák celý: 5,95 mg
žitné klíčky vločky, tepelně upravené: jen 4,96 mg zinku

Žitné klíčky nebo mák mají sice dost zinku, jenže otázka je, KOLIK těchto potravin dokážete bez úhony sníst. Chutnější a z tohoto balíčku proti nachlazení zdaleka nejlepší varianta, je hovězí maso. Tak si nechte chutnat. Usmívající se

Chemická varianta z původního receptu: Zinkorotat-POS 40 mg 2x1 Tbl. (zinkorotat 40 mg neboli orotát zinečnatý odpovídá 6,3 mg zinku).
Orotát zinečnatý by měl být jednou z lepších forem zinku, zatím ale v ČR není dostupný.

5. Selen v potravinách: 15 g PARA OŘECHŮ


Toto množství totiž odpovídá 285 μg selenu (1900 µg selenu ve 100 g jedlého podílu). DDD v ČR je 55 µg. Stačí sníst pár para ořechů a denní dávka selenu je víc, než pokrytá!

Chemická varianta v původním receptu: Selenase na noc 1 tbl. (ca. 300 μg selenu)

DVA PREPARÁTY S ECHINACEOU, VITAMÍNEM C A ZINKEM, KTERÉ SNAD STOJÍ ZA ZMÍNKU

Rozpustné tablety Echinacea/Vitamin C 1000/Zinc 20 tablet firmy Generica mají bohužel složení, které se mi díky sladidlům silně nelíbí (cyklamát sodný, který je v USA a Norsku zakázán, a sacharinát sodný), proto je prosím berte jen po ty 3 dny nachlazení - a dále již přejděte na vitamíny a stopové prvky v přirozené podobě ve stravě. 15 mg zinku je zde ve formě glukonátu zinečnatého, který má pouze průměrnou biologickou dostupnost (důležitá vlastnost určující, zda zinek vůbec v těle doputuje až na místo určení). 20 tablet je tak akorát, nejnižší cena je 69 Kč.

Přípravek Echinacea 199 mg + vitamín C + zinek (37 tablet) firmy MedPharma sice neosahuje nebezpečné látky, zato zas jsou koncentrace látek menší. V ČR jsem zatím nenašla přípravek, který by se mi bez výhrad líbil. 10 mg zinku je v těchto tabletách ve formě síranu zinečnatého, což není pro žaludek úplně nejvhodnější forma. Navíc by se tato forma zinku neměla brát současně s jídlem, nýbrž půl hodiny před nebo až 2 hodiny po jídle. Biologická dostupnost síranu zinečnatého je ve srovnání s výše popsanými tabletami také pouze průměrná. Cena je super, nejlevnější je za 41 Kč.

Protože orotát zinečnatý není v ČR momentálně dostupný, další nejvhodnější forma zinku se podle studií jeví glukonát zinečnatý. Nejnovější je pak organický komplex [histidin-zinek], s údajně nejlepší biologickou dostupností (v ČR zatím zřejmě nedostupné). Jinak, nejčastější forma zinku, oxid zinečnatý, má velmi nízkou biologickou dostupnost a není tedy ideální, protože v těle tak do cíle doputuje jen velmi málo zinku! Ve spojení s echinaceou a vitamínem C jsem žádný vhodný zinek neobjevila. Pokud o nějakém víte, sem s ním. Usmívající se

Pokud byste si vybrali jeden z těchto přípravků, nezapomeňte, že vám ještě chybí paraořechy (selen) a olej z pšeničných klíčků (vitamín E).

Podtrženo a sečteno: V období chřipek bych tedy doporučovala k preparátům z echinacey denně aspoň 1 lžíci oleje z pšeničných klíčků, 150 g žluté papriky, 15 g para ořechů a hovězí steak. Jelikož jsem nachlazená jednou za několik let, tak tyto postupy vyzkoušeny nemám. Věřím ale pacientům.

Pozn.: DDD je denní doporučená dávka

V dalších dílech bude návod, které akupresurní body při nachlazení zmáčknout, jak se dělá moxa a bylinné směsi. Opět také zahlédnete mou nohu - a to už je přece pořádné lákadlo! Mrkající


Zdroje:
 


Komentáře

1 Otavínka Otavínka | Web | 29. října 2016 v 8:19 | Reagovat

Milá paní doktorko!
Vaše články jsou k nezaplacení. Moc děkuji za vzácné rady. Nevím, zda je to k něčemu, každý podzim a zimu cucám denně 1 x Preventan (klasik. Doporučila mi to lékařka na alergologii, že to užívají všichni lékaři, aby zůstali bez nemoci.

2 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 29. října 2016 v 10:30 | Reagovat

[1]: Milá Otavínko děkuji. :-) No možná užívají - ale jak kteří. ;-)

Je to zas jen chemie, byť nejspíš dobře nakomponovaná. Já neschvaluji ani pravidelné užívání syntetického vitamínu C, natož multivitamínových preparátů. Možná tu formu Preventan Akut - a brát to opravdu jen po dobu, kdy na člověka něco leze (stejně jako tento "balíček proti nachlazení"). To je pak jiná. Pro dlouhodobou profylaxi považuji za lepší alternativu bylinné čaje nebo tinktury - přesně na míru daného člověka - a podle stavu člověka, co to užívá, se pak mění (v závislosti na potřebách těla) i složení.

Vitamín E je takový zástupce všech, kde je celkem dobře zdokumentované, že syntetika přírodu prostě nikdy nenahradí.  U syntetického vitamínu E v podobě alfa-tokoferolu se mnohé přehodnotilo: Zjistilo se, že dlouhodobé doplňování vitamínu E v podobě alfa-tokoferolu nesnižuje riziko vzniku karcinomů. Také u kardiovaskulárních onemocnění má ochranný účinek gama-tokoferol a nikoliv alfa tokoferol.

Výsledky studií naznačují, že relativně vysoké dávky vitaminu E (ještě před několika málo léty doporučované k prevenci a terapii), jsou spojeny se VZESTUPEM CELKOVÉ ÚMRTNOSTI, ZEJMÉNA PŘI STÁVAJÍCÍCH KARDIOVASKULÁRNÍCH ONEMOCNĚNÍCH. To je další problém chemie: Ono to MÁ NEŽÁDOUCÍ ÚČINKY. A závažné.

Co z toho plyne? Že izolace určité látky NIKDY NEMÁ TENTÝŽ ÚČINEK, jako celý KOMPLEX látek. V tom je podle mě největší chyba syntetických vitamínů, minerálů a stopových prvků (krom toho, že jde o chemicky vypreparovanou látku). Jak dokazuje vitamín E, KDYŽ DVA DĚLAJÍ TOTÉŽ, NENÍ TO TOTÉŽ - příroda vždycky v této soutěži nad farmakoncerny vyhraje. :-)

3 Hanako Hanako | 29. října 2016 v 19:48 | Reagovat

Mám dlouhodobě vyzkoušeno sprchování týlu a ramen horkou vodou, uvolní se mi ucpané dutiny a obyčejně zastydlá rýma alespoń trochu povolí. Jnak použiji tablety Ambrobene a babiččin čaj lipový, šípkový, případně teplou koupel nohou. :-)  :-)

4 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 29. října 2016 v 19:56 | Reagovat

[3]: No vidíš - tak proč já to vlastně píšu. Tak snad aspoň zaboduju v nových informacích u akupresury. :-)
Ambroxol je už "těžká" chemie... Není nad vodičku - s bylinkami. :-)

5 Čerf Čerf | E-mail | Web | 29. října 2016 v 20:04 | Reagovat

Nepřekvapuje mě, že Číňani doporučují zrovna žlutou papriku :-).

6 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 29. října 2016 v 20:06 | Reagovat

[5]: Já ale nejsem Číňanka. ;-) Ani nemám ikterus (žloutenku). ;-) :D

7 Hanako Hanako | 29. října 2016 v 20:12 | Reagovat

Domnívám se že babka přes 70let věku s metabolickým syndromem a dalšími chorobami to už jen čajíčky nevytrhne. Své choroby se snažím udržovat v přijatelných mezích a změny k lepšímu neočekávám. Hovězí, ořechy, žlutou papriku přímo vyhledávám. Na oči užívám Lutein complex, zinek je v něm ve formě ZnO, vitamin E jakoDL-a-tokoferylacetát, což moc nedoporučuješ. Degenerace se po tři roky nezhoršila. Moje heslo - hlavně, aby nebylo hůř! ;-)  :-)

8 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 29. října 2016 v 20:17 | Reagovat

[7]: Škoda, že ty (i mnozí další) možná trochu bylinky podceňujete (jenže ještě před pár lety jsem, přiznávám, nebyla jiná).
Můj zatím největší úspěch jen s pomocí bylin, bez akupunktury, je zlepšení zraku u glaukomu - zelený oční zákal vedoucí často ke slepotě - taky ten pacient už téměř neviděl (plus zlepšení dalších obtíží, co se netýkaly zraku). Tenkrát mě překvapilo, co ty kytky dovedou...

9 Hanako Hanako | 29. října 2016 v 20:31 | Reagovat

[8]:Ne, bylinky nepodceňuji, naopak si některé pěstuji na zahrádce a při mírných potížích je používám. Pokud se umí s nimi odborně zacházet, jsou mocné, ale jako v nic na světě nejsou všemocné. :-)  :-)

10 Magicmax Magicmax | Web | 29. října 2016 v 21:01 | Reagovat

Jde vidět že jste si se článem vyhrála a že tématu rozemuíte - takovým bloggerkám já jenom fandím!!! :-)  :-) Pěkný článek. Povedený.

11 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 29. října 2016 v 21:07 | Reagovat

[10]: Díky. Snažím se. Nejobtížnější na těhle článcích je to, že ani vědci často nemají jasno - a k tomu pak jsou různé studie, které se navzájem popírají. Kdo se v tom pak má vyznat. :D

12 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 29. října 2016 v 22:23 | Reagovat

Podle toho je opravdu dobré všeho s mírou i ty bylinky. Žlutou papriku máme na keříčku- na balkoně-zasklenném. Ještě 4 kousky jsme dnes trhali a další zelená trochu větší tam také ještě je. Paprika se u nás těší velkému zájmu. Tedy muž hodně po kouskách syrovou, já raději v leču a jen sem tam zobnu, ale to jen nyní. Pořád ještě užívám ten "jed na krysy", ale už to prý vypadá lépe a snad jen do konce t.r. a pak to zkusí bez něj. Uvidím. Je dobře, že nás tak instruuješ, člověk si přece něco vybere.

13 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 29. října 2016 v 22:28 | Reagovat

[12]: Jo, s Mírou ;-) bylinky i jídlo. Protože jídlo je vlastně taková "slabá bylinka". Může ponáhat, ale i škodit. :-)

Proč my doma mívali vždy jen zelené papriky?! Žluté jsme neměli nikdy. Akorát malý rajčátka - byla taková víc moučnatá a jako malá jsem jim říkala "žárovičky". :-)

Tak bacha Růženko, aby si tě kočky nespletly - a nezačaly tě lovit. ;-) :D

14 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 29. října 2016 v 22:44 | Reagovat

[13]: Ty naše vlezky se chtzějí jen mazlit. Dnes mi muž říkal, že budu mňoukat a kočky mluvit. Zatím to je naopak. Ony si dovedou zařídit pozornost. Dopoledne chodí střídavě za oběma, odpoledne chrní v pokoji, kde vysedává spíš manžel a večer se přemístí ke mně. Chvílemi chrní a chvílemi mě na sebe upozorňují. Prostě nám tak trochu řídí život. Když se chtějí mazlit, tak si stoupnou nebo vylezou tak, abychom je měli na očích a pomňoukávají tak dlouho, až všeho necháme a hladíme a šimráme, až pěkně vrní.Muf si chce hrát a přímo auká, když hned "nepochopím".To je pro nás terapie :-D

15 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 29. října 2016 v 22:47 | Reagovat

[14]: Já myslím, že v mnoha případech je takováhle terapie lepší, než prášky, nebo bylinky. :-)
Hele, jak jste došli na to jméno Muf? Já že znám jen Mufa ze Studia kamarád. :D

16 bezdikovotvoreni bezdikovotvoreni | Web | 30. října 2016 v 9:51 | Reagovat

Ahoj chtěla jsem se tě zeptat na akupukturu proti odnaučení kouření Zdravím :-)

17 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 30. října 2016 v 10:20 | Reagovat

[16]: Hezké ráno, na to jsem nedávno reagovala na Blogspotu, tak si dovolím tě tam odkázat (když budeš mít další otázky, napiš). :-)

https://doktorka-se-srdcem.blogspot.de/2016/10/bylinky-proti-poceni-caj-tinktura.html

18 chudobka1970 chudobka1970 | Web | 31. října 2016 v 1:28 | Reagovat

Aniž bych to tušila, nahřívím si trapézáček když jsem nachlazená :-) A teď mlsáme rakytníkový sirup s příchutí rumu a slivovice 8-O  :-D  :-D  :-D

19 Eliss Eliss | Web | 31. října 2016 v 13:18 | Reagovat

Rady k nezaplacení 8-)

20 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 31. října 2016 v 17:07 | Reagovat

[18]: No, vidíš, jak jsi pokroková - ani o tom nevíš! :-) Jinak: tomu rakytníkovému sirupu bych, co se týče vitamínu C, moc nevěřila (záleží ale na výrobním postupu - a °C). Podívej se na rakytníkovou marmeládu - céčka v ní moc není. To spíš pak pomáhá ten rum či slivovice. ;-) :D

21 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 31. října 2016 v 17:08 | Reagovat

[19]: No, to máš pravdu: některý ty přípravky se fakt těžko platí, jak jsou drahý ;-) :D

22 Jan Turon Jan Turon | E-mail | Web | 1. listopadu 2016 v 7:35 | Reagovat

To nahřívání pod sprchou dělám, když to na mne leze, tak nějak intuitivně... :-)

23 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 1. listopadu 2016 v 12:22 | Reagovat

[22]: Ono nejde o sprchu jako takovou, ale opravdu o nahřívání té oblasti šíje a ramen. Pokud jste tedy volíte při nachlazení zmíněnou lokalizaci, sláva Vaší intuici. :-)

24 Baruschka Baruschka | E-mail | Web | 1. listopadu 2016 v 14:11 | Reagovat

Jůůů, prohřát ramena?
Tak proto já vyhledávám plnou vanu, když mi není dobře...
Já zas, na uvolnění rýmy, meju nádobí.
Naštěstí jsem měla tu čast být pacienkou jedné úžasné obvodní lékařky, která dávala prášky jen když nepomohlo nic jiného :-)
A právě na spuštění rýmy mi kdysi doporučila ruce až po lokty do horké vody. A nohy až po kolena.
Ale ruce většinou stačí, takže mytí nádobí je v takových případech ideální :-)

25 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 1. listopadu 2016 v 18:53 | Reagovat

[24]: No, to děláš dobře: na rýmu - ale právě spíš na zánět dutin (sinusitida) se doporučuje střídat vždy koupel rukou a nohou v horké a krátce i ve studené vodě.

Cos to měla za poklad? Takoví lékaři jsou už dnes vzácnost!

26 Baruschka Baruschka | E-mail | Web | 1. listopadu 2016 v 20:12 | Reagovat

[25]: Však mi taky odešla do důchodu...
Je to doktorka, co mě naučila chodit k doktorovi až s angínou, dřív ne :-)
Všechno obvyklé nachlazení jsem se naučila vyléčit sama a i ty protivné angíny se přestaly vracet, když si mě paní doktorka vzala do parády :-) Jak ona mě sprdla, že nenosím bačkory a v zimě chodím v botaskách :-)

Když jsem měla naposled angínu, asi po pěti letech od předchozí, jela jsem přes celé město, v horečkách, slaboučká a domů pak zoufalá, protože moje paní doktorka už pár let nepracovala...
Tak teď jsem u rodinné obvoďačky, ale úplně spokojená nejsem :-(

27 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 1. listopadu 2016 v 20:15 | Reagovat

[26]: No to byla progresivní: přes 1. bod dráhy ledvin na plosce se totiž taky dá natáhnout chlad do těla. Babičky nebyly vůbec hloupé! :-)

28 Kitty Kitty | E-mail | Web | 2. listopadu 2016 v 16:11 | Reagovat

Jak jsem ráda, že jsi zde psala, jak kýchat. Včera jsem pomáhala hospodáři držet žebřík (jen na chvilku) v lehkým uncuku a dnes je ze mě zase průtokáč, kýchám. Dobře že vím, jak efektivně kýchat - rýmička není asi přímo nakažlivá. Navíc hospodář taky tahá nos. Aspoň mám čas na pečení pečených čajů - vyprázdní se mražáček a je voňavo a následně chutno. Pošlu, kdo budete chtít - místo dnešní masáže peču čaje :-?

29 fyzioperoutka fyzioperoutka | Web | 2. listopadu 2016 v 17:50 | Reagovat

Rakytník i echinaceu používám, obojí mi roste na zahradě :-) Tymiánovou koupel určitě vyzkouším, až na to dojde. Díky za zajímavé tipy, těším se na druhou část! :-)

30 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 2. listopadu 2016 v 17:52 | Reagovat

[29]: Milá "rebelko", díky - usilovně na další části pracuju a snad vyjde dnes pozdě večer. :-)

31 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 3. listopadu 2016 v 0:39 | Reagovat

[28]: No počkej, kýchat do rukávu jen výjimečně! Víš, jak ten rukáv potom bude vypadat? ;-) :D :-D K vám ještě nedorazily kapesníky? ;-) :-P

Místo čajů bych si dala tu masáž. :-)

32 Kitty Kitty | E-mail | Web | 3. listopadu 2016 v 8:22 | Reagovat

[31]: Když jsi psala, že kýchat jedině do levýho rukávu! Stejně se pohybuju jen od kapesníku ke kapesníku a na rukáv prsknu, jen když nedoběhnu! :-|

33 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 3. listopadu 2016 v 17:00 | Reagovat

[32]: Milá Kitty, o kapesnících tam taky píšu. ;-) Podle popisu to však děláš předpisově: rukáv používáš jen, když se ti nožičky zamotají a nedoběhneš. :-P

34 Ji Hei - Fotografie Ji Hei - Fotografie | E-mail | Web | 3. listopadu 2016 v 19:37 | Reagovat

Skvělé rady :). Teď se opravdu hodí, protože potkávám čím dál víc nastydlých lídí. Moc ráda bych našla Echinaceu, která by byla nejvhodnější, s nejmenším množstvím škodlivých látek, protože (u mě) opravdu funguje. Ale raději ji vždycky beru jenom chvíli a zrovna teď nemám žádnou. Zatím nastydlá nejsem, ale po dnešní cestě busem se spoustou uprskaných lidí, ji asi brzy budu potřebovat.

35 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 3. listopadu 2016 v 19:41 | Reagovat

[34]: Milá Jitulko, v první řadě moc díky za pomoc s určováním broučka. :-)

Já myslím, že DOBŘE děláš: brát něco dlohodobě není pro většinu lidí ideální.:-)

36 Ji Hei - Fotografie Ji Hei - Fotografie | E-mail | Web | 3. listopadu 2016 v 20:24 | Reagovat

[35]: Není zač, ráda bych pomohla víc - snad někdy příště :).

37 Kitty Kitty | E-mail | Web | 3. listopadu 2016 v 20:41 | Reagovat

[33]: A nejen kapesník a "nedoběhneš". Někdy prsknu a cvrknu a škody odstraňuju potom na vécku a převlečením. Je to potíž - proti slabým svalům svěrače cvičím, ale napnelismus při kýchnutí prostě nepřečurám ;-)

38 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 3. listopadu 2016 v 20:44 | Reagovat

[37]: Hele, víš co jsem nedávno četla (a kupodivu z fakulty to nevím)? Prý jsou na to dobré Venušiny kuličky! ;-) A ne, srandu si výjimečně nedělám. :D

39 Kitty Kitty | E-mail | Web | 3. listopadu 2016 v 21:09 | Reagovat

[38]: No to možná jsou, ale na mě se nějak nevyřádily. Darovala jsem je svýho času jedné příbuzné a ta o nich nebetyčně básnila. Jsem měla raději chlapa. A že by mi teď "bez chlapa" pomohly? Zase bych za ně zbytečně vyhodila děngi. Už mám lepší praktiku, ale tu neřeknu - je před DESÁTOU :-P

40 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 3. listopadu 2016 v 21:12 | Reagovat

[39]: Jenže chlap ti nebude tolik posilovat svalstvo pánevního dna. ;-) A už tolik nepij! :-P

41 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 3. listopadu 2016 v 21:13 | Reagovat

[39]: Jo a po desátý nevím, zda budu ještě mezi "živými": určitá věc mi nedala spát... :-(

42 Kateřina Kateřina | E-mail | 24. ledna 2017 v 18:22 | Reagovat

Dobrý den, chtěla bych se Vás zeptat na Laktát zinku, našla jsem tento produkt: http://www.zpetkezdravi.cz/p/biozinek.htm a zajímalo by mě jaká jeho vstřebatelnost v porovnání s Orotátem zinečnatým? Diky moc!

43 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 24. ledna 2017 v 20:58 | Reagovat

[42]: Dobrý den,

ono je to s tou biologickou dostupností (vstřebání není jediným důležitým faktorem) trochu složitější a každá studie říká něco jiného (a málokdy se testují VŠECHNY formy zinku nebo čehokoliv jiného pohromadě). V případě zinku se mi do ruky zatím nedostal dokument, kde by to bylo jednoznačně uvedeno - protože taková studie zřejmě zatím chybí. Zkuste se ještě zeptat Vaší lékárnice, ale z vlastní zkušenosti mohu říct, že Vám nejspíš nepomůže (a bude Vám možná dokonce i chtít něco za každou cenu prodat).

Pokud ten zinek (odkaz) je pro Vás, tak se mi určitě líbí o trochu víc, než orotát. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama