Kostival a jeho účinky na zlomeniny, klouby, vředy i kašel, 1. část

1. října 2016 v 3:36 | MUDr. Dorka D. |  Fytoterapie (bylinky), strava, homeopatie
Víte, že ve mně obsažený allantoin je podstatou léčby larvami, jejichž sekretem léčí hnisavé rány například na diabetologii v pražském IKEMu? To nejcennější na mně je tlustý, černý oddenek, který, krom toho, že je slizký, je na řezu bílý, ale rychle hnědne. Hodí se ke mně dobře písnička "Šel zahradník do zahrady s motykou" a nejlepší sklizeň mého kořene je od října do listopadu (po odkvětu) nebo pak v období časného jara od března do dubna (před květem). Jmenuji se kostival lékařský, Symphytum officinale, jsem statný, mnohdy až metr vysoký. Mám celkem rád vlhko a rostu v příkopech. Moje květy, od poloviny května do poloviny září, hrají všemi barvami: od fialové, modré, růžové, přes červenou až k bílé, takže se nenechte zmást. Ještě musím zmínit, že jsem velmi velkodušný. Poskytuji totiž byt první kategorie mravencům a jiným hmyzákům, které láká moje šťáva z květů. Název pochází ze slova symphyton, což v překladu znamená srůstat spolu (a názvy z jiných jazyků jako kostival nebo kostihoj, dávají tušit, co spojuji Mrkající). Po slovensky sa volám kostihoj lekársky, auf Deutsch gewöhnlicher Beinwell, in English comfrey и по-русски Окопник лекарственный.

Jsem tvůj ranhojič i spojovatel kostí,
jsem ten, co se ústupu zánětu se ctí zhostí.
Bolest z tebe odvalím jak brouk svou kuličku,
z kašlíku taky nezbude už ani trošičku.Dodatek pro redaktory z velkých serverů (a osoby jim podobné): nekopírujte, prosím, bez mého výslovného souhlasu celé odstavce. V mých článcích je spousta specifických prvků, co nikde jinde nenajdete. Pokud už se budete chtít inspirovat, obtěžujte se alespoň s přeformulováním vět. Za žádných okolností nepřebírejte, ani v upravené podobě, moje vlastní receptury!

ÚČINKY KOSTIVALU:
podpora hojení ran (napomáhá granulaci tkání) jak při zevním, tak při vnitřním podávání; přispívá k tvorbě kalusu a tak i ke zhojení zlomenin (kalus neboli svalek je tkáň spojující nejprve úlomky kostí - na jejím základě se postupně vyvíjí nová kost). Hojí a ochraňuje sliznice, jak dýchacího ústrojí včetně plic, tak trávicího traktu: žaludeční vředy nebo střevní problémy, včetně poleptání či popálení sliznic nebo při atrofii sliznic (ztenčení původně normálně vyvinuté sliznice; k atrofii dochází např. vlivem chronických zánětů nebo přirozeně ve stáří).
antiflogistické a antiexsudativní účinky: protizánětlivý, snižuje tvorbu zánětlivého výpotku; např. záněty močových cest, zánět nehtového lůžka, furunkl, flebitis (zánět žil), peritonitida (zánět pobřišnice) nebo pleuritida (zánět pohrudnice)
paradontóza (paradentóza) také patří do léčebného arzenálu kostivalu
antiedematózní účinky: zmírňuje otoky (edémy); zvětšené lymfatické uzliny při horečnatém onemocnění
fytoncidní účinky (vlivem obsažených tříslovin): rostlinné antibiotikum (především vlivem tříslovin)
analgetikum: proti bolesti
antirevmatikum: proti revmatismu, otokům kloubů, artróze (degenerativní onemocnění kloubů), zejm. artróza kolenního kloubu - gonartróza, artritida (zánětlivé onemocnění kloubů), epicondylitis lateralis humeri (tenisový loket), epicondylitis medialis humeri (oštěpařský loket), tendinopatie (bolestivé onemocnění šlach - např. tendinopatie Achillovy šlachy), tendinitida (zánět šlach), tendovaginitida (zánět šlachy včetně jejího pouzdra)
expektorans: podporuje vykašlávání, což je málo známé; využívá se při onemocnění dýchacích cest, jako je např. bronchitida
sedativum: zklidňující účinky
Hodí se i na doplnění léčby osteoporózy (řídnutí kostí).

KOSTIVAL - ZEVNÍ POUŽITÍ:

Kůže by při zevním použití měla být vždy intaktní!

Odvar z KOŘENE kostivalu na obklady: 100 g kořene kostivalu v 0,5 l studené vody přivedeme k varu. Vaříme 1-2 minuty, necháme 15 minut louhovat a přecedíme. Gáza namočená v odvaru z kořene kostivalu se přikládá na rozsáhlé pohmožděniny a hematomy (modřiny), otoky, při dně, chronických onemocněních kloubů a kostí, při zánětech svalů nebo šlach, vředy (např. bércové vředy nebo nežity), zánět žil (flebitida), hemoroidy a nehojící se rány, na kožní záněty, apod.

Čerstvou rozdrcenou NAŤ nebo jen LISTY aplikujeme formou obkladu na zanícená a bolestivá místa. Aplikujeme např. na následující problémy: distorze (podvrtnutí), luxace (vykloubení), mastitida (zánět prsu), popáleniny, houbovitá onemocnění, onemocnění nehtů, hmyzí bodnutí. Maria Treben tyto obklady aplikovala i po záchvatu mrtvice.

Kašovité obklady z kostivalu podle Maria Treben: Kořen kostivalu rozemeleme na prášek. V šálku vroucí vody, do které jsme přidali několik kapek jedlého oleje, rychle umícháme na kašičku, naneseme na gázu a ještě teplé přiložíme na postižené místo a obvážeme.Teplé obklady z kaše pomáhají i při bércových vředech, svalovém revmatismu, dně, bolestech šíje, nebo při zánětu okostice (periostitis).

Čerstvý nastrouhaný KOŘEN kostivalu lze na obklad smíchat i s listy mochny husí.

Koupel z LISTŮ kostivalu při nedostatku času:
Využijeme ji při poruchách prokrvení, poškozených ploténkách, proti svědění pokožky (pruritus), na akné, ekzémy, psoriázu (lupénka), vyrážky (včetně alergie), padání vlasů (alopecie) nebo proti lupům. Dále koupel působí proti únavě, nervozitě, na revma (také dna), bolesti kloubů a svalů, artrózu, křečových žilách, na doléčení zlomenin nebo fantomové bolesti (bolesti po amputaci).

Na 15-20 minutovou koupel budeme potřebovat 2 hrsti listů kostivalu a plátěný sáček. Bylinky nejprve zalijeme 1-2 litry vroucí vody a necháme 15 minut zakryté louhovat. Pak nálev vlijeme do vany a do koupele dáme i plátěný sáček, aby se bylinky mohly dále louhovat.

Koupel z LISTŮ podle Maria Treben:
500 g čerstvých nebo sušených listů necháme máčet přes noc v 5 l studené vody. Druhý den vše zahřejeme do varu a tekutinu vlijeme do vody ve vaně. Pozn.: Tato varianta koupele mi přijde rozhodně lepší - ale vždycky na ní každý čas mít nebude.

Koupele bércových vředů:
Zprvu omýváme heřmánkem a poté použijeme tuto směs: kostival kořen 60 g, měsíček květ 20 g a šalvěj list 20 g. 1 polévkovou lžíci směsi povaříme max. 2 minuty ve 200 ml vody.

Kašička ze SUŠENÉHO KOŘENE kostivalu na bércové vředy (ulcus cruris):
Kořen kostivalu rozemeleme na prášek a smícháme s vlažnou vodou na kašičku. Rozetřeme kolem rány (ne přímo do rány!!!) a necháme působit přes noc.

Obklad z kostivalu a vařených brambor na bolesti kloubů:
Použijeme při bolestech ramen, loktů nebo kolen. Brambory vařené ve slupce rozmačkáme a přidáme k nim poloviční objem mletého čerstvého nebo sušeného kostivalového kořene. Rozložíme na gázu a pokapeme tinkturou z arniky. Obklad přiložíme na noc.

Obklad z kostivalu, brambor a celeru na podlitiny, kožní záněty a změkčování zatvrdlin:
Smícháme 2 hmotnostní díly čerstvě nastrouhaného kořene kostivalu, 1 díl čerstvě nastrouhaných syrových brambor a 1 díl čerstvě strouhaného syrového kořene celeru, směs dáme na postižená místa ve formě kašovitého obkladu a obvážeme gázou.

Kostivalová mast (1) na pohmožděniny, svalové bolesti, podráždění pokožky nebo jizvy:
100g čerstvého kostivalového kořene, 350g olivového oleje, 10g včelího vosku, 35 g lanolinu
Čerstvě získaný kořen kostivalu dobře očistíme a pokrájíme na jemno. Lanolin zahříváme ve vodní lázni spolu s olejem, dokud se nerozteče. V té chvíli přidáme kořen kostivalu a na mírném ohni necháme na vařiči 50 minut. Pak stáhneme z ohně a necháme louhovat ještě přes noc. Druhý den dáme vše opět rozpustit, přivedeme k varu, odstavíme z ohně a přefiltrujeme. Přidáme včelí vosk a promícháme. Naplníme do malých čistých skleniček a uchováváme v chladu.

Výroba masti z kostivalu (2) ze sádla podle Maria Treben:
4 - 6 (podle velikosti) čerstvých, umytých kořenů jemně posekáme a krátce opražíme v 250 g čistého střevního vepřového sádla. Přes noc necháme stát, druhý den ohřejeme, scedíme přes gázu a zbytek vylisujeme. Naplníme malé čisté nádobky a po vychladnutí vložíme do chladničky. Mast z kostivalu můžeme použít místo obkladu z kaše.

Kostivalová mast (3) ze sádla či bambuckého másla nebo ještě lépe mast z kostivalu a měsíčku se doma jistě hodí, recepty na ně najdete zde: http://www.mishabeauty.org/2015/10/kostival-lekarsky-jeho-vyuziti-v.html

Kostivalová mast / tinktura 1 podle MUDr. Dorky D., zaměřená zejm. na kloubní onemocnění:
41% kostival čerstvý kořen (na podzim kopaný), 30% arnika květ sušený, 19% routa kvetoucí nať sušená, 10% pcháč oset kvetoucí nať nasušená samosběrem z léta s podílem květů k nati 2-2,5 : 1. Postup na výrobu masti viz výše.

Kostivalová mast / tinktura 2 podle MUDr. Dorky D. (nouzová varianta bez pcháče):
42% kostival kořen čerstvý, 38% arnika květ sušený, 20% routa kvetoucí nať sušená.

Kostivalová mast / tinktura 3 podle MUDr. Dorky D., zaměřená zejm. na záněty a žíly:
28% čerstvý kostival kořen, 35% třezalka květ sušený, 37% jírovec maďal květ sušený (květ kaštanu). Postup na výrobu masti viz výše.

Tinktura z kostivalu ředěná vodou se používá na výplachy úst při parodontóze, zánětu dásní (gingivitida) nebo při angíně (tonsillitis).

Tinktura z kořene podle Maria Treben pohmožděniny, krevní podlitiny, zlomeniny nebo žilní onemocnění:
Kořeny kostivalu umyjeme, kartáčem očistíme a pokrájíme na drobno. Vložíme je do sklenice až po okraj a zalijeme režnou nebo jinou ovocnou pálenkou. Pak postavíme na 14 dní na slunce nebo dáme jinam ke zdroji tepla. Kořeny musí být v alkoholu ponořené.

Masážní tinktura z Alpy, prvosenky, jírovce a kostivalu na revmatické bolesti:
Do 1l vody vložíme 5 polévkových lžic bylinné směsi: 2 díly prvosenky jarní nebo vyšší květ (petrklíč), 1 díl kořene kostivalu a 1 díl rozdrcených plodů jírovce (kaštany). Necháme 12 hodin louhovat, pak krátce povaříme, necháme vychladnout a přidáme 200 ml Alpy. Používáme denně k masírování bolavých kloubů, současně pijeme některý z čajů na žlučník.

Masážní tinktura z Lesany na zlomeniny, vykloubení nebo natržené svaly vhodná i na obklady:
Omytý čerstvý kořen pokrájíme na drobno a vkládáme do sklenice, v níž je Lesana. Kostival musí být zcela ponořený. Na 100 ml Lesany přidáme 2 čajové lžičky tinktury z arniky a necháme 2-3 týdny na teplém místě louhovat. Necedíme, kořen necháme ve skleničce a potíráme i masírujeme bolavá místa.

Mazání z kostivalu a oleje na natržené svaly:
Rozemeleme buď jen samotný sušený kostivalový kořen, nebo použijeme směs stejných dílů následujících bylin: arnika kořen, kostival kořen, jitrocel nať a divizna květ. Vzniklý prášek rozmícháme s teplým panenským olivovým olejem, aby vznikla řídká kasička. Použijeme na masáž postiženého svalu v celé jeho délce.

Mazání na svaly a pohmožděniny z ČERSTVÝCH LISTŮ kostivalu a oleje:
Rozdrtíme čerstvé listy kostivalu a smícháme s teplým olivovým olejem na řídkou kašičku. Naneseme na gázu a obvážeme nebo kašičku použijeme na masáž.

Mast Heparoid smíchaná s práškem z kostivalu na pohmožděniny podle Janči:
V lékárně zakoupenou mast Heparoid smícháme s jemně mletým kořenem kostivalu a směsí natíráme pohmožděniny. Aplikujeme nejlépe přes noc.

Kostivalové mazání na bolesti pohybového aparátu podle Váni:
Do 1 litru vroucí slivovice (max. 50%) postupně vmíchejte 30 g prášku z kořene kostivalu lékařského a 0,5 hod míchejte a vařte. Pak dolijte, co se vyvařilo, a ve vhodném sáčku vymačkejte do láhve. Používá se k masírování postižených míst při pohmožděninách, modřinách, namožení, bolestech vazů, kostí a kloubů.

Kostivalové mazání proti bolestem kloubů, páteře a k regeneraci tkání podle Váni:
Do 1 litru 40% kořalky se naloží 35 g třezalky, 35 g květu jírovce, 35 g kokošky pastuší tobolky, 35 g květu bezu černého. Nakládá se postupně, jak rostliny vykvétají. Dají se použít i sušené byliny. Po 2 měsících naložení vezmeme 40 g sušeného, jemně práškovaného kořene kostivalu a 1 litr 40% kořalky. Kořen je nutno vařit 0,5 hod. Potom odvar necháme 3 dny louhovat, scedíme, vymačkáme přes silonovou punčochu a slijeme s extraktem z ostatních bylin. V troše lihu rozpustíme 15 g kafru a vmícháme do směsi. Uložíme v chladu a temnu. Vtíráme do bolestivých míst. S přidáním měsíčku zahradního se dá použít i na křečové žíly. Pozn.: Tenhle recept jsem sice nezkoušela, ale přijde mi hodně dobrý, protože byliny k sobě krásně ladí.

Regenerační mazání podle Váni:
Dáme vařit 40 g kostivalového prášku do 1 l 40 % kořalky. Využíváme při různých zhmožděninách u dětí, při poranění šlachy apod. V kombinaci s Herbadentem a arnikovým výtažkem (z lékárny) se aplikuje na ošetřování dásní (např. paradentóza; případně se na dásně přikládá i samotný nastrouhaný kořen kostivalu).

Klyzma (klystýr) z kostivalu na krvácející hemeroidy:
Při krvácejících vnitřních hemeroidech (uvnitř konečníku) se může aplikovat klyzma: 1/4 l vody v níž se 10 minut vařilo 30 g pokrájeného oddenku kostivalu.

Z kostivalu se dá vyrobit i kloktadlo.


SBĚR A ÚČINNÉ OBSAHOVÉ LÁTKY KOSTIVALU:
Drogou je hlavně kořen (Radix consolidae majoris nebo také Radix Symphyti), sbíraný na jaře v březnu a dubnu nebo na podzim v říjnu a listopadu, kdy je obsah allantoinu nejvyšší. Jako náhrada se používá i list (Folium consolidae majoris nebo také Folium Symphyti).

Kořeny zbavíme hlíny a listů a rychle sušíme na slunci (větší kořeny pokrájíme je podélně). Možné je i sušit je (či dosoušet) v sušičce při teplotě 45°C. vnitřní dužina kořenů musí při tom zůstat bílá! Poměr seschnutí je 5-6 : 1. Pozor, kořen kostivalu snadno podléhá zkáze!

I když se droga běžně suší, lepších výsledků dosáhneme s čerstvým kořenem, který můžeme zkusit na zimu uskladnit v písku podobně jako mrkev a petržel.

Kostivalové drogy obsahují vysoce hojivý purinový derivát allantoin (0,6-0,8%), třísloviny (do 6%), slizy (fruktany), škrob, sacharidy (inulin, fruktóza ad.), triterpenové saponiny, asparagin (1-3%)f, (bílkoviny kostivalu jsou kvalitou srovnatelné se živočišnými bílkovinami!), fytosteroly, flavonoidy, vitamíny zejm. skupiny C a B (B1, B2 a údajně i v rostlinách téměř se nevyskytující vitamín B12, co ale není vědecky doloženo), minerály (vápník, draslík ad.), kyselina křemičitá, kyselina rozmarýnová, kyselina chlorogenová, cholin a až 0,06% pyrrolizidinových alkaloidů (intermedin, acetylintermedin, consolidin, consolicin, symphytin, symlandin, symphytocynoglossin, echimidin, echiumin, echinatin, lasiocarpin, viridiflorin, methylpyronin, lycopsamin, acetyllycopsamin), silice.

Z domácích rostlin má kostival největší obsah allantoinu. Allantoin je důležitá látka pro buněčné dělení a regeneraci tkání. Kromě toho napomáhá k rychlejšímu hojení. Allantoin dokonce dokáže ránu i vyčistit (na podkladě osmózy působí odtok tekutin z rány, což vede k odplavení mikrobů). Cholin je látka zodpovědná za sníženou propustnost cév (snižuje výstup tkáňového moku z kapilár) a redukuje tedy tvorbu edémů (otoků). Kromě toho rozšiřuje i tepny, což vede ke zlepšení prokrvení. Slizy bohaté na lysin pomáhají tělu v boji proti mikrobům. Pokud roste kostival na dobře živené půdě, může obsahovat až o 7% více bílkovin, než soja!

Denní dávka:
Janča doporučuje následující dávkování:
maximálně 3 čajové lžičky strouhaného kořene denně
nebo 4x denně na špičku kulatého nože prášku
nebo 3 šálky po 150 ml nálevu denně.

Doba léčby by neměla podle Janči při nepřetržitém užívání překročit 3 týdny.

Vnitřně se nedoporučuje delší používání než 4-6 týdnů během jednoho roku (Bruneton J. Pharmacognosy. Phytochemistry. Medicinal Plants. 2nd ed. Londres, Paris, New York: Intercept Ltd, 1999: 839-841 s.).

LÉKOVÁ FORMA:
Zevně i vnitřně dáme přednost čerstvé droze a úpravě za studena. Kořen strouháme na jemnějším struhadle.

Nálev z kořene kostivalu:
Hojí a čistí plíce, žaludek a střeva.

Prášek ze sušeného kořene rozmíchaný ve smetaně:
Váňa doporučuje jeho pití na hojení špatně se hojících zlomenin: 1 polévková lžíce prášku z kostivalového kořene se rozmíchá 1x denně ve smetaně.

Chleba s máslem a kostivalem:
Na nehojící se zlomeniny doporučuje Váňa také čerstvě nastrouhaný kořen kostivalu na chlebu s máslem anebo smíchaný se smetanou (kvůli obsahu pyrrolizidinových alkaloidů ne dlouhodobě, viz dávkování).

KOSTIVAL - TIPY PRO NÁKUP:
Kostivalový gel od firmy Barekol mohu vřele doporučit. Firma Barekol je firma, která dbá na šetrné výrobní postupy a nepoužívá tolik chemických látek. Také šumavský kostigel s libavkou je hodně dobrý výrobek z Rabštejnské apatyky (ostatně jako všechno od této firmy, která je v obchodech jen ojediněle).
Kostivalovou mast doporučuji tradičně od firmy Grešík nebo event. od firmy Topvet. U Grešíka najdete i kostivalovou mast s kafrem. Mast z kostivalu a kaštanu vyrábí firma Naděje (Podhorná).

KOSTIVAL - KOMBINACE:
Viz jednotlivé bylinné směsi.

KOSTIVAL - BYLINNÉ SMĚSI A RECEPTY - VNITŘNÍ POUŽITÍ:

VNITŘNÍ POUŽITÍ PO DOBU MAX. 3 TÝDNŮ (v 1 roce pak max. 6 týdnů) viz pyrrolizidinové alkaloidy.

Odvar z kořene a listů kostivalu ve víně:
Vhodné pro plíce a plicní choroby.

Víno z kostivalu podle Maria Treben na plicní choroby: 2-5 čerstvých, umytých kořenů nadrobno nařezaných necháme louhovat 5-6 týdnů v 1 l přírodního bílého vína.

Směs na žaludeční vředy s kostivalem podle Maria Treben:
Kostival kořen 100 g, měsíček květ 50 g a truskavec ptačí nať 50 g. Vrchovatou čajovou lžičku směsi na 1/4 litru vody přelijeme vroucí vodou a necháme vyluhovat 3 minuty. Denně pijeme 3-4 šálky.

Směs na žaludeční vředy podle Váni:
Všechny byliny smícháme rovným dílem: kostival kořen, truskavec nať, měsíček květ, řepík nať, tužebník nať, meduňka nať, třezalka květ a lnice nať. Pijeme odvar 3 x denně šálek.

Směs na žaludeční vředy - čaj:
Smícháme: třezalka 1 díl, hořec kořen 1/4 dílu, divizna 1 díl, mateřídouška 1 díl, dobromysl 1 díl, popenec 1 díl, kostival list 1 díl. 1 čajovou lžičku zalijeme 1/4 I vařící vody a necháme 10 min. louhovat. Pijeme 2 - 3 x denně.

Šťáva z kostivalu na žaludeční vředy:
Na žaludeční vředy užíváme všechny části, tzn. kořen, list i šťávu. Vylisovanou šťávu z celé natě užíváme 5 x denně 1 kávovou lžičku.

Macerát z kostivalu na žaludeční vředy:
Dá se použít i vodný výluh vyrobený zastudena. Macerujeme 24 hodin a pijeme přes den po doušcích, nejdéle však 10 dnů.

Čajová směs z listů kostivalu na průdušky a kašel podle MUDr. Dorky D. (přečtěte si nejdříve nežádoucí účinky!):
Dobromysl nať 5 g, sedmikráska chudobka květ 15 g, kostival list 17 g, plicník nať 7 g. Spaříme 1 čajovou lžičku směsi ve 250 ml vody. Necháme louhovat 8-10 minut. Pijeme 2 - 3 x denně teplé.

NEŽÁDOUCÍ ÚČINKY KOSTIVALU:
Při vnitřním užívání je nutno dbát na dávkování a nebrat dlouhodobě. Doba léčby by neměla podle Janči při nepřetržitém užívání překročit 3 týdny. Kostival obsahuje pyrrolizidinové alkaloidy (v kořenu 0,02-0,07%), které jsou hapatotoxické (poškozují játra) a mají i karcinogenní (vyvolávají rakovinu) a mutagenní účinky (poškozují DNA).

Tyto nežádoucí účinky však byly prokázány pouze na hlodavcích, kterým byly podávány především čisté pyrrolizidinové alkaloidy (u člověka nebyly tyto účinky doposud prokázány, jsou pouze předpokládány!). Naproti tomu byla publikována zajímavá malá studie (Rode D. Trends Pharmacol. Sci. 2002; 23: 497-499), kdy osoby konzumující dlouhodobě (1-30 let!) listy kostivalu (0,5-25 g denně!) měly hodnoty jaterních testů v krvi zcela normální!

V Austrálii a na Novém Zélandu, v Kanadě a některých státech USA se kostival nesmí používat. Byly vyšlechtěny odrůdy kostivalu, které jsou na tyto alkaloidy chudé (otázkou ale je, zda není snížen léčivý účinek).

Existují také speciální postupy, kterými se dají tyto alkaloidy odstranit, takže pak extrakty z nich lze bez obav užívat. Bez obsahu pyrrolizidinových alkaloidů je Kytta-Salbe (mast z kostivalu lékařského, Symphytum officinale od firmy Merck Selbstmedikation GmbH, Německo) a mast Traumaplant, jejíž hlavní součástí je čerstvá šťáva z nati Symphytum peregrinum (Harras Pharma Curarina Arzneimittel GmbH, Německo).

KOSTIVAL - KONTRAINDIKACE:
Ženy v období těhotenství a kojení a děti do 2 let by kostival neměly užívat.

ZAJÍMAVOST:
V minulosti byly oblíbeny koupele z kostivalu. Před sňatkem. Asi byste neuhodli na co! Na obnovení panenské blány! Hmmh, tak nevím, zda to fungovalo. Mrkající

Z kostivalových listů získáme velmi dobré hnojivo na brambory, rajčata, dýni nebo zelí. Do každé jamky vložíme pár listů kostivalu a pak už se jenom těšíme z výsledků své práce. Růže se vám také bohatě odvděčí záplavou květů v příštím roce, když použijete kostival: optimální je u růží na podzim, po jejich odkvětu - listů kostivalu se použijí k mulčování. Výhodou této metody je, že rostliny, u kterých se použije, jsou méně náchylné na padlí.

PSYCHICKÉ PŮSOBENÍ KOSTIVALU:
Kostival v nás podporuje schopnost vcítit se a pečovat o druhé.

BYLINY Z POHLEDU TČM

NEJEN PRO ZNALCE TRADIČNÍ ČÍNSKÉ MEDICÍNY:


TČM - ZEVNÍ POUŽITÍ:

kostival přispívá obecně k hojení a tvorbě kalusu (kalus neboli svalek je tkáň spojující nejprve úlomky kostí - na jejím základě se postupně vyvíjí nová kost), působí jako analgetikum (mírní i bolesti), vymknutí, natržené vaz, otok, hematom (modřina), pohmožděniny, onemocnění šlach a kostí;

slabost vaziva, varixy (křečové žíly), tendinitida (zánět šlach), tendovaginitida (zánět šlachy včetně jejího pouzdra);

kostní výrůstky, ostruha patní kosti

regeneruje tkáň, působí jako antiflogistikum (protizánětlivě): změkčuje a vytahuje hnis na povrch (nejlépe v podobě čerstvých listů, ze kterých se vyrobí obklady nebo mast), hnisající rány, absces, furunkl, řezné rány, hemoroidy, vředy, bércové vředy (neaplikujeme přímo do rány!), suché ekzémy, suchá kůže, zrohovatělá kůže,popáleniny (kůže musí být intaktní - viz 1. díl!), uvádí se i plenková dermatitida(u dětí bych ale byla dost opatrná a zvážila raději jiné možnosti);

stomatitida (zánět v dutině ústní), afty, gingivitida (zánět dásní), angína (tonsillitis), laryngitida
zánět hrtanu), faryngitida (zánět hltanu);

TČM - VNITŘNÍ POUŽITÍ:

*** Kostival tonizuje YIN, krev a tělní tekutiny:
 • tonizace esence ledvin (JING): zlomeniny a veškerá kostní, kloubní a šlachová onemocnění, periostitida (zánět okostice), osteoporóza (řídnutí kostí), artróza (nezánětlivé onemocnění kloubů, často ve stáří), osteomalacie (měknutí kostí);
 • svalová onemocnění, slabost v rukou nebo v nohách, ztráta hmotnosti až kachexie (extrémní hubnutí a celková sešlost organismu, často konečné stadium rakoviny), uvádí se i pomocně proti rakovině žaludku;
 • kostival vyživuje krev: anémie (chudokrevnost), velké krevní ztráty, hypomenorea (slabé menstruační krvácení) nebo amenorea (vynechání menstruačního krvácení při vyloučení těhotenství);
 • plíce a dýchací cesty: veškerá chronická plicní onemocnění, suchost v nose, chronický suchý kašel, laryngitida (zánět hrtanu), pneumonie (zápal plic), pertuse (černý neboli dávivý kašel);
 • trávicí ústrojí: suchá stolice, chronická obstipace (chronická zácpa), suchost v ústech nebo v hrdle a silná žízeň, chronická gastritida (chronický zánět žaludeční sliznice), žaludeční nebo dvanáctníkové vředy (kostival ochlazuje oheň žaludku), snížená žaludeční acidita (snížená žaludeční kyselost)

** Eliminuje tzv. prázdnou horkost, tj. horkost způsobenou nedostatečností YIN:
 • zvlhčuje sliznice
 • subfebrilie (zvýšená teplota do max. 38°C), horečky nebo event. u některých jedinců jen pocit horkosti v důsledku nedostatečnosti YIN - teploty bývají odpoledne a večer;
 • návaly, noční poty a psychický neklid v klimakteriu;
 • dýchací trakt: záněty, záněty v krku, laryngitis (zánět hrtanu), bronchitida (zánět průdušek), jako pomocná léčba při TBC (tuberkulóza);

** Rozpouští horký hlen nebo vlhkou horkost (zejména v tzv. horním a spodním ohništi:
 • dýchací ústrojí (plíce): kašel, astma, hleny v krku, zahleněné plíce;
 • močové ústrojí - vlhká horkost na dráze močového měchýře, bolesti (zejm. pálivé) při močení, hematurie (krev v moči), bolesti v bederní oblasti, akutní cystitida (akutní zánět močového měchýře), akutní nebo chronická nefritida (akutní nebo chronický zánět ledvin);
 • trávicí ústrojí: měkké stolice, průjmy, enteritida (zánět zánět tenkého střeva), colitida (zánět tlustého střeva), diverticulitis (zánět divertiklů, což jsou střevní výchlipky)

Pozn.: se snižujícím se počtem hvězdiček klesá i účinnost v léčbě daného onemocnění. U všech závažnějších jmenovaných onemocnění je vždy na prvním místě návštěva lékaře!

Teplotní charakter dle TČM: chladivý, lehce toxický pro játra
Vlastnosti: Kostival vyživuje a změkčuje (list a kořen), zvlhčuje, upevňuje a hojí (kořen). Má protizánětlivé účinky, podporuje granulaci tkání, čištění a hojení ran, mírní podrážděnou sliznici; sekretolytické a expektorační účinky (podporuje rozpouštění sekretu v dýchacích cestách a jeho vykašlávání), adstringentní (svíravé) účinky zvyšující odolnost tkáně proti zánětům, podporuje dělení buněk; působí proti otokům a lokálně mírní bolest (analgetikum).
Chuť: sladký, hořký
Vztah ke drahám: Plíce, žaludek, ledviny
Kontraindikace v TCM: příznaky chladu

Ve 2. části jsou recepty i použitá literatura; i přes jedovaté alkaloidy se např. pokrmy z kostivalu jí ve střední části Švýcarska.
 


Komentáře

1 Čerf Čerf | E-mail | Web | 1. října 2016 v 9:36 | Reagovat

Kostival je jedna z mála bylinek, které občas dobrovolně používám - aspoň v podobě masti nebo tinktury.

2 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 1. října 2016 v 9:44 | Reagovat

[1]: Jé, číslo 5 ještě žije! :-) No vidíš, to bych do tebe neřekla (že už tvůj pohybový systém potřebuje údržbu :-P). Zítra vyjdou recepty, které si budeš moct i uvařit.

3 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 1. října 2016 v 9:45 | Reagovat

[2]: No to chci vidět, jak budeš vařit recepty (podle receptu by bylo lepší). To je zas perla. :-D

4 Čerf Čerf | E-mail | Web | 1. října 2016 v 9:48 | Reagovat

[2]: Když takový metrákový halama jako já měl potřebu běhat deset let maratóny, je jasné, že pohybový systém není jako u zcela nového modelu :-).

5 Čerf Čerf | E-mail | Web | 1. října 2016 v 9:49 | Reagovat

[3]: Zkoušelas to někdy? Myslím, že vařený recept je vždy poživatelnější než recept syrový. Snad jedině jako suši...

6 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 1. října 2016 v 9:59 | Reagovat

[4]: Vidíš - a proto jsem nikdy nesportovala - max. na autobus. :-)

7 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 1. října 2016 v 10:01 | Reagovat

[5]: Kdybych já vařila recepty, tak si musím uvařit celý NTB, protože tam mám většinu receptů. :D

8 Kitty Kitty | E-mail | Web | 1. října 2016 v 10:56 | Reagovat

Kostival znám a žádný rok nechybí tinktura z čerstvého kořene v lihu. Na bolavá kolena jsem tu tmavou tekutinu mazala roky. Teď ji nepotřebuju, ale sousedi ano a tak ulívám, ulívám po troškách, až není. Tvorba tinktury je doménou hospodáře, ten dobývá, pere, krájí, sype do lahví. Kostival je všude kolem, ale lidi jsou leniví si to udělat sami :-|

9 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 1. října 2016 v 11:02 | Reagovat

[8]: Není nad alkohol, viď? :-P Buď jsou leniví, nebo jim roste kostivalu dost - ale všechno přímo u silnice, jako mně... Ještě uvidím, zda ho někde najdu čistý... :-)

Mám totiž zálusk udělat si mast z kostivalu, arniky - a ještě dalších 2-3 bylin (recept jsem ještě nesestavila). Ale zkusím to v nejhorším ze sušených bylinek.

10 Kitty Kitty | E-mail | Web | 1. října 2016 v 11:16 | Reagovat

[9]: Na ten recept si počkám, jenže zatím pro ni uplatnění nemám. Naštěstí. Ale sestra má kolenabol, tak snad bude ten masťový článek brzo - přijedou tak do týdne a mohla by si mastičku odvézt. Bude?

11 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 1. října 2016 v 11:21 | Reagovat

[10]: Myslíš ten recept, co si chci sestavit pro sebe?

12 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 1. října 2016 v 11:32 | Reagovat

[10]: Určitě je dobré kombinovat arniku a kostival, to se mi moc líbí. Recept snad do pondělního večera bude - uvidíme, jak mi to půjde - někdy to mám vymyšlený hned (stalem "kouknu a vidim") - a někdy nad tím sedím fakt dlouho a kombinuju různý poměry bylin - to se do intuice pak snadno "zamíchá" rozum a to není nikdy dobře. Takže vydrž. :-)

Ale víš, jak se stavím k bylinkám: ten recept bude stejně především pro mě. ;-) Tady zveřejňuju jen ty recepty, o kterých si myslím, že najdou využití mezi širším lidem. Ale neboj, snad mě něco osvítí (případně na mě někdo posvítí lampou ;-) :-P).

13 Kitty Kitty | E-mail | Web | 1. října 2016 v 14:06 | Reagovat

[11]: Ano. Nesobecky tě o něj požádám a ty mi ho určitě ochotně dáš. Vždyť mám MOHUTNOU práci s Ocenílky ;-)  :-P  :-D

14 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 1. října 2016 v 14:11 | Reagovat

[13]: Neboj, ve štěstí ti bránit nebudu. :D To, co vyplodím, dostaneš v každém případě, s tím počítám. Jestli to tady publikuju, to ještě uvážím, ale tys mě tak nějak dovedla k tomu, že nějakou mast s arnikou - a jinými bylinami by to chtělo. Tak vidíš, děláš záslužnou činnost. :-)

15 Kitty Kitty | E-mail | Web | 1. října 2016 v 14:13 | Reagovat

[14]: Ohó - celá jsem potěšením zrůžověla :-D

16 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 1. října 2016 v 14:13 | Reagovat

[15]: Jako prasátko? ;-) :-P

17 Kitty Kitty | E-mail | Web | 1. října 2016 v 14:35 | Reagovat

[16]: Ani ne. Asi jako nevinná panna v naději ;-)

18 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 1. října 2016 v 20:29 | Reagovat

Zázračná bylina, na klouby bych to docela potřebovala a na žaludek trochu také. Ale budu se muset po ní podívat, snad někde u mladých na zahradě... :-)

19 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 1. října 2016 v 20:38 | Reagovat

[17]: Nevinná? A panna k tomu? ;-) :-P

20 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 1. října 2016 v 20:40 | Reagovat

[18]: To mají na zahrádce takovou džungli, že tam možná najdeš i kostival? O_O  Taky by se mi teď taková zahrádka hodila. A je mi tak líto, že chodím po silnici kolem celého kostivalového království... Pochází odtud ta prostřední fotka.

21 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 1. října 2016 v 21:29 | Reagovat

[20]: Ani ne, džungli určitě ne, ale z jedné strany mají přes cestu řeku a ta má klesající břeh a na druhou stranu zase stoupající skálu a na ní se vše osekat nedá. Nevím, musím se zeptat, snacha je docela znalá bylinek. A kousek od nich je les, pod ním cestička kolem řeky Sázavy. Mají to kousek do lesa a nepříliš daleko do města. :-)

22 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 1. října 2016 v 21:30 | Reagovat

[21]: Takže zahrádka má strategickou polohu. :-)

23 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 1. října 2016 v 21:37 | Reagovat

Jo a živý plot z keřů. Mají tam krásnou přírodní skalku, snacha s její maminkou a s vnučkou se  starají i o záhony, syn a tchán a vnuk  o skleník a úl -včeličky.

24 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 1. října 2016 v 21:40 | Reagovat

[23]: Vlastní včelín? No to je super! :-) A skalničky mám taky ráda. Mamka se tomu věnovala. :-)

25 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 1. října 2016 v 21:43 | Reagovat

[24]: Já jsem si od nich dokonce med koupila, taky dostala i jako dárek, takže můžeme sladit čaj-samozřejmě mírně teplý medem nebo na chleba dávat a pod.

26 Kitty Kitty | E-mail | Web | 1. října 2016 v 22:12 | Reagovat

[19]: Přiznej mi aspoň tu naději ;-)

27 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 1. října 2016 v 22:14 | Reagovat

[25]: Já už leta med nějak nemusím, ale možná zas někdy udeří "medové" období. :-)

28 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 1. října 2016 v 22:16 | Reagovat

[26]: Pro tebe všechno Kitty - přiznám všechno - i bez mučení. ;-) :D

29 Hanako Hanako | 2. října 2016 v 14:16 | Reagovat

Kdysi mi pomáhala tinktura na bolavé dásně, spíše lihovovodný roztok. Kostivalová mast podle P.Váni mne spíše revmatické klouby dráždila. Jsem asi exot, vychvalované čaje, kopřivový, mátový i pravý zelený čaj mi dráždí žaludek, i když dodržuji dávkování a dobu louhování. :-(

30 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 2. října 2016 v 19:23 | Reagovat

[29]:  Milá Hanako, žádný exot! Jen prostě teď tyhle bylinky podporujou tu nerovnováhu v těle, kterou tam již zřejmě máš. Vzpomeň si, že jsou byliny povahy teplé, neutrální a chladné povahy. Když dáš teplou bylinku do těla, kde již převládá horkost (až na pár výjimek toto pravidlo platí). Tak přileješ vlastně olej do ohně. Takhle fungují bylinky! :-) Proto nově v seznamech tohle i uvádím - i to může být určitým vodítkem.

Jenže: ono to není tak jednoduché má to i spoustu VÝJIMEK - záleží např. na příčině té horkosti: v praxi to znamená, že existují i diagnózy, kde vlastní PŘÍČINA té horkosti může být např. v V CHLADU (to je např. ono pravidlo, že extrémní jin se navzájem mění v jang a naopak) - pak by tedy byliny teplé povahy byly vlastně O.K.

Z velké části ale stačí se tímhle orientovat - případně vyhledávat jen byliny neutrální povahy (pokud si člověk není jistý).

Mimochodem, lihovodný roztok je u určitých bylin super: některé látky mohou být rozpustné pouze ve vodě, jiné pouze v lihu. :-)

A všimni se teď jedné věci: VŠE, CO JSI JMENOVALA, včetně zeleného čaje, má CHLADNOU POVAHU! (i když u kopřivy i máty se někdy uvádí, že je teplé nebo neutrální povahy, většina autorů se kloní k chladné povaze). Pro tebe to tedy v praxi znamená TABU PRO BYLINY CHLADNÉ POVAHY! :-)

31 Ji Hei - Fotografie Ji Hei - Fotografie | E-mail | Web | 2. října 2016 v 19:25 | Reagovat

Kostival je šikula :) a dokonce se představil v několika jazycích! :)
Moc pěkné fotečky i verše :).

32 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 2. října 2016 v 19:35 | Reagovat

[31]: Ne jen kostival - já už ty jazyky dopsala i do starých bylinek. ;-) :D Protože tu mám pravidelné čtenáře ze Slovenska i z Ruska- i člověk, co žije za hranicemi chce vědět, jak se to jmenuje v tom kterém jazyce. :-) Začla jsem to nově dokonce psát i k obrázkům.

Díky Ji Hei, fotky mohly být sice lepší - ale určitě i horší! :D

33 Jan Turon Jan Turon | E-mail | Web | 4. října 2016 v 21:19 | Reagovat

Kostivalové mazíní se mi osvědřilo. ..V řervnu jsem kosil louku zarostlou směsí kopčiv a kostivalu, zřejmě mají podobné nároky a snesou se spolu... :-)

34 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 4. října 2016 v 21:42 | Reagovat

[33]: No - to je fakt, že všechny kytky se nemaj rády. :-) A mazání bylo doma připravené či koupené?

35 Lydie Lydie | 4. října 2016 v 21:51 | Reagovat

Dnes mně bolí snad úplně všechny klouby - tak se z těch obrázků a uveřejněných receptů budu léčit alespoň virtuálně - :-)  :-)  :-)

36 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 4. října 2016 v 21:56 | Reagovat

[35]: No vidíš, to je nápad - to budu inzerovat jako zlepšovák. :D

37 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 4. října 2016 v 23:20 | Reagovat

Co myslíš- když mám domácí med a meruňkovici koupenou od pana Ivana, nemám si udělat medovinu a léčit se? Samozřejmě přiměřeně... ;-)  :-D

38 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 4. října 2016 v 23:22 | Reagovat

[37]: Alkohol z rukou lékaře? ;-) No jasně, v přiměřeném množství ti to udělá dobře. :D

39 Hanako Hanako | 5. října 2016 v 14:47 | Reagovat

[30]:Řídím se radou, kterou jsem dostala od výtečného primáře urologa:" Vypozorujte si, po čem je vám špatně, a to nejezte(nepijte)!" Snažím se tuto radu dodržovat, i kdyby byla potravina či poživatina sebevíce doporučována. Funguje to. :-)  :-)

40 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 5. října 2016 v 18:14 | Reagovat

[39]: Konečně někdo, kdo plně pochopil, jak to s bylinama (potravinovýma doplňkama i jídlem) je! Vystihuje to věta: Co je dobré pro jednoho, nemusí být dobré pro druhého! :-) A taky je třeba počítat s tím, že se tyto preference s časem mohou měnit!

41 Baruschka Baruschka | E-mail | Web | 6. října 2016 v 9:39 | Reagovat

[9]: Doktorečko, už máš svůj kostival? :-)
A nechtělo by se Ti poslední říjnový víkend na výlet? :-)
Kdyby jo, tak bych Ti udělala radost a dala Ti možnost kostivalobraní u našich :-)
A úplně nejradši mají, když si lidi berou kořen, protože jinak si ho musí naši v poli vytrhávat sami při pletí :-)
Ale zas je fakt, že je asi příliš maličký, jak je často trhaný...
Jeden mají veliký, protože ten jeden si táta pěstuje.
A pěstuje si ho vedle židle, na které sedávám a tak mě ta mrška kouše celé jaro do nouhou a v létě do zadnice :-)

42 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 6. října 2016 v 12:22 | Reagovat

[41]: Nemám - a asi bude do masti jen sušený :-( Ani nevíš, jak bych za tebou ráda jela... Jenže jsi fakt daleko... Napíšu si to do kalendáře - člověk nikdy neví - ale vidím to bledě. Jsem sice přesvědčená, že my 2 se jednou potkáme face to face, ale nevidím to v horizontu týdnů... :-) Každopádně tvoje nabídka mi udělala velkou radost a moc si jí vážím. :-)

Kouše tě kostival? To si musíš říkat, že to "kousání" je možná léčivé! :D

43 beallara beallara | Web | 6. října 2016 v 17:31 | Reagovat

Doktorečková kočko, Ty jsi takový borec...čtu to a říkám si, jen to napsat, jen to dát dohromady, fakt dobrá...tento článek předám dál, potěší :-)  :-)  :-)

44 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 6. října 2016 v 17:38 | Reagovat

[43]: Jak víš, že jsem kočka?! ;-) :D  :D

Díky za chválu. :-) Jo, z toho sepsání a třídění informací jsem někdy div živa. :-) Protože v té délce jenom ta komletace (rozřadit co kam patří) je těžkej porod. :-)

45 Iris Iris | E-mail | Web | 8. října 2016 v 12:29 | Reagovat

Kašel nás opět trápí, už mě to nebaví.

46 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 8. října 2016 v 12:31 | Reagovat

[45]: Koho nás, tvou ratolest?

47 Iris Iris | E-mail | Web | 8. října 2016 v 14:57 | Reagovat

[46]: Ano :-(

48 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 8. října 2016 v 15:31 | Reagovat

[47]: Co pro ratolest zkusit šípkovou růži od Naděje gemmoterapii od Podhorný? Je to vyloženě určeno i pro děti. (Tlumí záněty v období růstu u dětí – zejména v oblasti dýchacích cest. Má protiastmatický účinek, je-li alergického původu, ovlivňuje příznivě dýchací potíže).

Ale chtělo by to i tu drenáž s břízou nejprve. A tohle až PAK.

U té růže bych dala nižší, než doporučené dávkování.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama