Nejlepší hořčík aneb Doplňky stravy (potravinové doplňky), 2. část

18. září 2016 v 5:25 | MUDr. Dorka D. |  Vitamíny, minerály, stopové prvky (mikroprvky)
V tomto díle se dozvíte, kdo je ohrožen nedostatkem hořčíku, jeho možné příznaky a který hořčík je nejúčinnější. Výběr potravinového doplňku s hořčíkem není jednoduchý a drogerie i lékárny na nás zkouší mnohé triky. V tomto díle si to trochu zrekapitulujeme. Jako vždy ale všechny nabádám, aby brali doplňky stravy jen v případech nezbytně nutných a spíše se orientovali na správnou stravu!Význam hořčíku v lidském těle

Hořčík je čtvrtým nejčastěji zastoupeným prvkem v lidském těle (po vápníku, draslíku a sodíku). Tělo dospělého člověka obsahuje přibližně 20-30 g hořčíku, který je převážně uložen intracelulárně (v nitru buněk). Z tohoto množství se 60% nachází v kostech (hořčík má podíl na tvorbě zubů a kostí), 20% ve svalech, 20% v ostatních měkkých tkáních a játrech a pouze 1% hořčíku se nachází v tělních tekutinách, ke kterým se počítá i krev (z toho vyplývá, proč stanovení hořčíku v krvi není příliš relevantní metoda, viz níže). Celkem se hořčík účastní ve více než 300 enzymatických reakcích včetně syntézy DNA, RNA nebo tvorby energie (za pomoci adenosintrifosfátu neboli ATP, jehož nedílnou součástí hořčík je) a stává se tak nepostradatelnou součástí organismu. Hořčík je antagonistou (protihráčem) vápníku. Účastní se na nervovém vzruchu a svalové relaxaci (zajistí, že po každém svalovém stahu se svalové buňky uvolní, aby byly znovu připraveny na nový svalový stah - kde zas naopak působí vápník). Společně s vápníkem a draslíkem reguluje srdeční rytmus a krevní srážlivost a pomáhá při tvorbě a využiti inzulinu. Hořčík přispívá i k normální funkci imunitního systému (mj. napomáhá tvorbě protilátek). Iont hořčíku pomáhá i v řízení hladiny cholesterolu (spolu s vitaminem B6, cholinem a inozitolem) a brání vzniku ledvinových kamenů nebo hemeroidů. V neposlední řadě zvyšuje nedostatek hořčíku a vápníku vstřebávání a (neuro)toxicitu aluminia (hliníku).

CO VEDE KE SNÍŽENÍ HOŘČÍKU

Složení stravy ovlivňuje vstřebávání hořčíku

Dlouhým vařením zeleniny dochází ke ztrátám hořčíku až 40 %. Vysoký podíl tuku, sacharidů (bílé pečivo, knedlíky, cukr, med, zákusky), ale i bílkovin ve stravě nebo většího množství alkoholu či kofeinu, vede k nedostatku hořčíku. Zvýšený přísun sodíku, tj. příliš mnoho soli, zvyšuje vylučování hořčíku ledvinami a tím i jeho potřebu.

Také vláknina a kyselina fytová a vzniklé fytáty: (obilniny, kukuřice, rýže, luštěniny, sojové produkty, skořápkové plody) snižují vstřebávání a zvyšují vylučování hořčíku (i když v případě fytátů je vyvázání hořčíku o něco menší, než třeba u vápníku).

Stejně se chová i kyselina šťavelová (a vzniklé oxaláty). Najdeme ji v následujících potravinách: amarant, portulák, čaj, listy máty, quinoa, špenát, kakao, mangold, pšeničné klíčky, červená řepa, rebarbora, kešu ořechy. Kyselina šťavelová blokuje po tepelné úpravě vstřebávání vápníku.

Kde číhají fosfáty aneb "Éčka", zabijáci hořčíku a vápníku

Nadbytek fosforu zapříčiní pokles hořčíku v těle: jedná se o fosforečnany neboli fosfáty v přirozené formě v kakau, ovesných vločkách a ořechách nebo v podobě "éček" (E322, E339-343, E383*, E442, E450-452, E541, E542*, E1410, E1412-1414, E1442) v tavených sýrech, Cole, mražených rybách (fosfát váže vodu a prodejce se samozřejmě chce obohatit), v masných produktech, sušených výrobcích (např. polévky z pytlíku), ve zmrzlinách, jemném trvanlivém pečivu a cukrářských výrobcích (zde se snižuje obsah magnesia hned dvakrát: jde o sacharidy a navíc jsou zde obsaženy "éčka" obsahující fosfáty), v majonéze, moučkovém cukru (fosfát je zde jako protispékavá látka - v moučkovém cukru některých osvícených výrobců je místo fosfátu obsažena kukuřičná moučka: sledujte etikety!). Fosforečnany dále najdeme i v droždí, ztužených tucích, konzervované zelenině, kypřícím prášku ad. Fosfáty mohou být kromě toho použity při výrobě doplňků stravy a z důvodu obohacování potravin nejrůznějšími minerály (já bych to spíše nazvala obohacování chemií).

Pozn.: * označená a přeškrtnutá "éčka" nejsou povolena v EU.

Které doplňky stravy snižují hořčík

Pokud užíváme tablety železa nebo zinku, zvyšují se i nároky na příjem hořčíku. Také při nadbytku manganu nebo mědi (v některých potravinových doplňcích, méně často ve stravě) stoupá potřeba hořčíku.

Vápník se může podávat SOUČASNĚ s hořčíkem aneb Staré tvrzení už neplatí

Vápník navzdory rozšířenému názoru vstřebávání hořčíku NESNIŽUJE, protože oba prvky využívají odlišné transportní systémy (viz zdroj). Tudíž ani vitamín D nebo intenzivní slunění vedoucí ke zvýšené hladině vápníku hladinu hořčíku negativně neovlivňuje, ale naopak jí podporuje.

Jaké léky vedou ke ztrátám hořčíku

Laxativa (léky na zácpu), HORMONÁLNÍ ANTIKONCEPCE, ale hlavně ANALGETIKA (paracetamol, aspirin) ztěžují biologickou dostupnost hořčíku, nebo jej dokonce z organismu vylučují. Podíl na snížení hořčíku v těle mají i thiazidová DIURETIKA, což jsou odvodňující léky na tlak, např. hydrochlorothiazid a chlortalidon (POZOR, kalium šetřící diuretika obsahující jako účinnou látku např. spironolakton, amilorid nebo triamteren, mohou vylučování hořčíku NAOPAK snížit a tím zvýšit jeho hladinu v těle, zvlášť pokud do sebe lijete litry minerálek s vysokým obsahem hořčíku, jako je např. Magnesia). Hladinu hořčíku snižují i tyto léky: ACE inhibitory nebo blokátory kalciových kanálů, což jsou LÉKY NA SNÍŽENÍ KREVNÍHO TLAKU, srdeční glykosidy (digoxin), některá antibiotika: aminoglykosidová antibiotika (streptomycin, neomycin, kanamycin, gentamicin, tobramycin, amikacin, netilmicin), amfotericin nebo karbenicillin, SULFONAMIDY (KOTRIMOXAZOL: NA MOČOVÉ INFEKCE), inzulin, KORTIKOIDY, antihistaminika (léky na alergii), inhibitory protonové pumpy (omeprazol nebo pantoprazol k léčbě peptického vředu), statiny (léky na CHOLESTEROL), pentamidin (antiparazitikum proti prvokům), foscarnet (antivirotikum), thioridazin (antipsychotikum), cyklosporin nebo tacrolimus (imunosupresiva), cetuximab (monoklonální protilátka používaná jako cytostatikum), cisplatina nebo karboplatina (cytostatika). Užívání hořčíku zmenšuje toxicitu cisplatiny pro ledviny a spolu s vápníkem i neurotoxicitu oxaliplatiny.

Jak zjistit, zda mám dostatek hořčíku?

Jestli si myslíte, že je to hračka a z krve se to spolehlivě pozná, tak jste na omylu. Hodnoty v krvi nemají velkou výpovědní hodnotu, co se týká množství hořčíku v těle. O něco lepší je metoda stanovení obsahu magnesia v erytrocytech (červené krvinky), ta se ale zase běžně neprovádí a navíc její přesnost také není velká. Nejlepší je metoda pokusu: zkuste prostě brát tabletky minimálně 1 týden a pak přejděte na stravu s vysokým obsahem hořčíku (viz 1. díl). Sama se občas bez tablet neobejdu, ale rozhodně je neberu často (a totéž doporučuji i vám). Jinak, někdy se doporučuje brát hořčík 6-8 týdnů, což mi přijde moc dlouhá doba na umělou suplementaci.

Nedostatek hořčíku ve stravě a jeho příznaky

Nedostatek hořčíku se stává vážným civilizačním problémem. Strava je na hořčík relativně chudá a předpokládá se, že v důsledku našich stravovacích zvyklostí přijímáme pouze 60 až 80% doporučeného denního příjmu. Tento negativní jev je navíc umocněn konzumací dlouhodobě působící psychickou zátěží. Nedostatek vyvolává poruchy nervové činnosti, projevující se zvýšenou dráždivostí až křečemi. Prvními příznaky nedostatku hořčíku bývají většinou křeče v lýtku při ranním vstávání. Postupně se může objevit nepravidelnost srdeční činnosti, úzkostné stavy, neuróza či přecitlivělost na hluk.

Hořčík je také nezbytným prvkem pro činnost hypofýzy, která spouští hlavní obranné mechanismy, které mají zabezpečit mobilizaci energetických zásob, uložených v glykogenu. Pokles hořčíku v krvi je téměř vždy doprovodným příznakem hypokalémie (snížená hladina draslíku v krvi).

Při jakých stavech potřebujete pravděpodobně více hořčíku?

všeobecně: únava nebo chronický únavový syndrom;
vyšší potřebu hořčíku mají i osoby s nedostatkem vápníku ve stravě;
těhotenství a kojení;
nadměrné vylučování potu (sportovci)

trávicí trakt: nevolnost (event. zvracení), nechutenství, bolesti žaludku, obstipace neboli zácpa; (event. poruchy polykání);

pohybový aparát: svalové křeče, cukání svalů, svalový třes, restless-legs-syndrom neboli syndrom neklidných nohou, bolesti svalů (včetně bolestí zad a bolesti šíje), ztuhlé svaly zad, svalová slabost (event. fibromyalgie nebo osteoporóza)

nervový systém a smysly: zvýšená citlivost na stres, nervozita, podrážděnost, hyperaktivita a motorický neklid (člověk je jak na jehlách a nevydrží chvilku v klidu), stavy úzkosti, záchvaty paniky, deprese či apatie, změny osobnosti, nespavost, zhoršená paměť nebo potíže s učením;
vertigo neboli závratě, migréna nebo bolesti hlavy, pocit necitlivosti nebo parestézie čili mravenčení,(event. záchvaty křečí);
nedoslýchavost, tinnitus neboli šelesty v uších, fotofobie čili přecitlivělost na světlo / světloplachost nebo hyperacusis čili přecitlivělost na hluk; intenzivní hluk (diskotéky, walkmany) vyvolává deficit hořčíku. Při hluku nastává až o 15% vyšší vylučování hořčíku močí.
(event. katarakta neboli šedý oční zákal, glaukom neboli zelený oční zákal, diabetická retinopatie čili onemocnění sítnice u cukrovky);

Abstinující kuřáci (případně alkoholici) nebo lidé chystající se přestat kouřit by měli přijímat víc magnesia (hořčík pomůže snížit chuť na cigarety nebo alkohol).

metabolismus: ENORMNÍ CHUŤ NA SLADKÉ nebo slané, diabetes typu 2 (cukrovka) a inzulínová rezistence (inzulínový receptor potřebuje pro svou aktivaci magnesium), metabolický syndrom, nízká hladina vápníku nebo draslíku v krvi nereagující na doplňování těchto prvků (stav se upraví až současným doplněním hořčíku), zvýšení hladiny fosfátů v krvi (hyperfosfatemie);

srdce a cévy: pocit tísně na hrudi, hypertenze neboli vysoký krevní tlak, dyslipidémie neboli porucha ve složení krevních tuků: např. hypercholesterolemie čili vysoký LDL cholesterol a nízký HDL cholesterol, bušení srdce, poruchy srdečního rytmu (např. supraventrikulární tachykardie nebo fibrilace síní), odchylky EKG (např. torsade de pointes); event. prolaps mitrální chlopně;
stah hladké svaloviny cév, ateroskleróza neboli kornatění tepen, trombóza neboli sražení krve v cévách, ICHS čili ischemická choroba srdeční neboli nedostatečné prokrvení srdce: projevem je angina pectoris (přechodné bolesti na hrudi) nebo infarkt myokardu; dále: kongestivní srdeční insuficience neboli městnavé srdeční selhání, mrtvice;

dýchací ústrojí: astma nebo COPD: chronická obstrukční plicní nemoc

gynekologické problémy: preeklampsie (vysoký tlak, otoky a bílkovina v moči) nebo eklampsie v těhotenství (křeče), potraty, nízká porodní hmotnost;
PMS neboli premenstruační syndrom, dysmenorea neboli bolestivá menstruace

další obtíže:
nefrolitiáza neboli ledvinové kameny, jaterní cirhóza

Co usnadňuje střebávání hořčíku

Vápník, vitamín D (nebo slunce), vitamín B1 (thiamin), B2 (riboflavin), B6 (pyridoxin) a selen usnadňují vstřebávání hořčíku. Co se týče vitamínu B, je nejlépe užívat celý komplex B-vitamínů. Dále je vhodné i užívání hořčíku spolu s vitamínem E a C.

Rovnováha hořčíku a vápníku

Je třeba zdůraznit rovnováhu hořčíku a vápníku. Při nedostatku hořčíku by se měl hořčík podávat spolu s vápníkem v poměru Ca: Mg = 2 : 1, Durlach 1989) - tento poměr je tedy vhodný u nedostatku hořčíku. Při doporučení 800 mg vápníku denně by tedy člověk měl přijmout kolem 400 mg hořčíku denně.

Magnézium se částečně vstřebává i přes kůži, proto, pokud z nějakého důvodu nemůžete nebo nechcete užívat hořčíkové tablety, můžete vyzkoušet i koupel v hořečnaté soli.

DOPLŇKY STRAVY (POTRAVINOVÉ DOPLŇKY)

Všechny formy hořčíku se lépe vstřebávají, pokud se užívají současně s jídlem. Protože ještě nebyly provedeny relevantní výzkumy zabývající se porovnáním VŠECH forem hořčíku najednou (nikdo, zdá se, nemá zájem) a některé studie si značně odporují, berte následující odstavce s rezervou. Výběr hořčíku tedy spíše proveďte s ohledem na účinky druhé složky, na kterou je hořčík navázán.

A) ORGANICKÉ FORMY HOŘČÍKU

1. Citronan / citrát hořečnatý (magnesium citrate; magnesii citras) - mírně projímavý, vynikající využitelnost Mg (90%):

Z potravinových doplňků obsahujících hořčík je tato sloučenina pravděpodobně nejvíce prozkoumána a tuto formu používám momentálně i já. Citrát má velmi vysokou biologickou dostupnost (udává se až 90%). Tyto preparáty jsou většinou určeny do vody, kde se rozpustí. Má mírné laxativní (projímavé účinky). Brání tvorbě močových kamenů. Citrát hořečnatý je v přírodě obsažen v nízké koncentraci např. v citrusových plodech (na účinnou dávku hořčíku to ale rozhodně nestačí).

Ve dvojitě slepé studii (měřila se koncentrace v erytrocytech neboli červených krvinkách, slinách a moči) dosáhl citrát dokonce lepších výsledků, než hořčík v chelátové formě. Ačkoliv průměrná koncentrace hořčíku v erytrocytech nevykazovala žádné rozdíly u různých forem hořčíku, při dlouhodobém podávání vykazoval ve slinách největší koncentraci hořčíku citrát hořečnatý.

2. Laktát hořečnatý (magnesium lactate; magnesii lactas) - na trávicí problémy

Hořčík ve formě laktátu se v tenkém střevě se absorbuje jen ze 35‑40%, ale vykazuje přesto o dost vyšší biologickou dostupnost, než oxid hořečnatý. Používá se hlavně u trávicích obtíží. Vyhýbat by se mu měly osoby s ledvinovými problémy.

3. Orotát hořečnatý (magnesium orotate; magnesii orotas) - pro kardiovaskulární systém

Působí pozitivně na jaterní a buňky srdečního svalu. Orotát hořečnatý má velmi dobré účinky a srdečně-cévní systém. V Rusku je v této indikaci předepisován již od 70. let. Ideální pro srdce je kombinace s draslíkem, který zvýší vstřebatelnost hořčíku. Ve střevě podporuje kyselina orotová tvorbu mléčných bakterií a posiluje tak střevní floru. Orotát je např. v léku Magnerot.

4. Glukonát horečnatý (magnesium gluconate; magnesii gluconas)

Snadno se vstřebává a má rychlý nástup účinku.

5. Malát hořečnatý (magnesium malate) - mírní únavu i bolesti

Malát hořečnatý má velice dobrou biologickou dostupnost. Malát hořečnatý je zajímavou možností pro osoby, které jsou často unavené nebo trpí fibromyalgií , což je bolestivost svalů a zvýšená unavitelnost (ve studii bylo dosaženo výrazné zmírnění obtíží při dávkách 1200-2400 mg malátu po dobu 6 měsíců). Malát je totiž součástí enzymů, které hrají klíčovou roli v syntéze ATP (adenosintrifosfátu), což je sloučenina potřebná k tvorbě energie.

6. Taurát hořečnatý (magnesium taurate) - prevence srdeční arytmie

Taurát hořečnatý se snadno vstřebává a NEMÁ žádné laxativní (projímavé) vlastnosti. Je velice vhodný pro osoby s kardiovaskulárními problémy. Chrání srdce a používá se k prevenci srdečních arytmií.

7. Aspartát hořečnatý (magnesium aspartate) - škodlivý

O škodlivosti aspartátu bylo napsáno už dost (bohužel se Aspartam používá stále jako umělé sladidlo, o jeho účincích čtěte zde). Tuto sloučeninu rozhodně nedoporučuji pro konzumaci.

8. Glutaman / glutamát hořečnatý (magnesium glutamate) - škodlivý

Glutamát je také škodlivý a nedoporučuji. Jak aspartát, tak glutamát, jsou neurotoxické.

B) CHELÁTY (např. glycinát nebo lysinát hořečnatý)

U chelátové formy je hořčík navázán na 2 aminokyseliny. V reklamních tvrzeních se často uvádí, že je tato forma dokonce lepší než organická, otázka je, zda tomu tak skutečně je (relevantní studie zatím chybí, v jedné studii ale chelátovou formu citrát "předběhl"). Využitelnost hořčíku v chelátové formě je prý až 90%. Střevní sliznicí se vstřebává celý komplex a teprve poté se odštěpí hořčík.

(Bis)glycinát hořečnatý (magnesium glycinate) - pro lepší spánek

Glycinát hořečnatý je velice dobře snášen a NEMÁ projímavé účinky. Díky tomu, že se hořčík odštěpuje až po vstřebání, se rychle se vstřebává, má údajně nejlepší biologickou dostupnost a není závislý na kyselosti žaludečního obsahu a také nevstupuje do interakcí s jinými minerály (např. železem) ani např. s kyselinou fytovou, což je výhoda. Glycinát má uklidňující účinky na nervový systém a zlepšuje spánek.

C) ANORGANICKÉ FORMY HOŘČÍKU

Chlorid hořečnatý (magnesium chloride; magnesii chloridum, MgCl2) - nekupovat

Ve srovnání s oxidem hořečnatým má o maličko vyšší biologickou dostupnost (takže se nevyplatí).

Uhličitan hořečnatý (magnesium carbonate, MgCO3) - proti pálení žáhy

Udává se 30% biologická dostupnost, která je zřejmě způsobena pomalou resorpcí (vstřebávání) ve střevě. Po smísení s kyselinou chlorovodíkovou v žaludku se mění na chlorid hořečnatý. Je to vhodná volba pro pacienty se špatným trávením a pálením žáhy, protože působí jako antacidum, tj. snižuje kyselost žaludečního obsahu. Berete-li již nějaké antacidum, je možné jeho dávku snížit. Uhličitan vápenatý má laxativní (projímavý) efekt teprve při vyšších dávkách, hodí se tedy pro pacienty, kteří mají problémy s častými průjmy. V přírodní formě najdeme tuto sloučeninu v mořských korálech Sango - má optimální poměr vápníku k hořčíku (2:1).

Síran hořečnatý (magnesium sulfate; magnesii sulfuricum, MgSO4) - silně projímavé účinky, nevhodný

Síran hořečnatý má silné projímavé účinky a navíc nízkou biologickou dostupnost a nehodí se tedy pro pravidelné užívání. V této formě se ale výborně hodí k nitrožilnímu (i.v.) podání a používá se ve vnitřním lékařství, protože při tomto způsobu podání má vysokou biologickou dostupnost.

Oxid hořečnatý (magnesium oxide; magnesii oxidum, MgO) - nejméně účinný, nekupovat

Jde o nejčastěji prodávaný produkt. Biologická využitelnost anorganického oxidu hořečnatého (magnesii oxidum) je nejnižší, jen 4%, a tudíž je nevhodná. Dvojitě slepá studie z roku 2003 dokonce dokládá, že není rozdíl mezi placebem a hořčíkem v této formě. Oxid hořečnatý se hodí pro osoby s pálením žáhy a refluxem (návrat kyselého obsahu žaludku do jícnu) anebo obstipací (zácpou), protože vykazuje laxativní (projímavé účinky).

Jedna ze studií (viz Sighart Golf,Pharmazeutische Zeitung 7/2009 a 11/2006 http://www.pharmazeutische-zeitung.de/index.php?id=29065) nezjistila žádný podstatný rozdíl ve vstřebatelnosti anorganického hořčíku ve srovnání s organickými formami (např. laktát, citrát, orotát nebo chelát). U oxidu hořečnatého je třeba počítat s delším časem vstřebávání (2-3 dny, tedy po celou dobu střevní pasáže) oproti citrátové formě (5 hodin). Magnesium se tak u oxidové formy může vstřebávat dokonce ještě v konečníku. K tomu bych dodala, že to, že se nějaký lék vstřebá, ještě neznamená, že se dostane až na místo určení. Mnohé prvky z doplňků stravy se sice vstřebají, ale opět jsou rychle vyloučeny (tělo není hloupé a "vybírá si" to lepší) - viz citrát a obsah hořčíku ve slinách. Otázkou také zůstává, pro koho a za jakým účelem tato studie byla vypracována.

Resorpce doplňků stravy obsahujících hořčík ve střevech:

Citrát hořčíku se rozpouští a je vstřebán spíše v kyselém prostředí žaludku, zatímco oxid hořečnatý v převážně v zásaditém prostředí střeva. Oxid hořečnatý se také resorbuje pomaleji, než ostatní látky obsahující hořčík, zato údajně delší dobu, než ostatní formy hořčíku. Hlavním místem, kde se hořčík vstřebává je distální oddíl tenkého střeva (resorpce ale pokračuje dále i v tlustém střevě).

Příznaky nadbytku hořčíku

Mezi nežádoucí projevy nadbytku hořčíku patří: průjmy, nauzea (žaludeční nevolnost), hypotenze (nízký krevní tlak). Další příznaky se mohou podobat nedostatku hořčíku: zarudlý obličej, změny duševního stavu, ospalost, nechutenství, svalovou slabost, dýchací obtíže nebo nepravidelný srdeční rytmus.

Interakce hořčíku

Hořčík obsažený v potravinových doplňcích zesiluje účinek antibiotik streptomycinu, kanamycinu, vankomycinu a bacitracinu. Může zesílit centrálně tlumivé účinky léků na spaní, myorelaxancií (látky snižující napětí svalů používané na akutní bolest zad) a perorálních antidiabetik (tablety proti cukrovce).

Hořčík snižuje vstřebávání tetracyklinů (Doxybene, Doxyhexal), fluorochinolonů (ciprofloxacin, ofloxacin), bisfosfonátů (např. pamidronát a alendronát: léky ovlivňující kostní metabolismus), chlorpromazinu (antipsychotikum) a hormonů štítné žlázy, proto je třeba dodržovat nejméně 2‑3‑hodinový odstup od těchto léků!

Při současném užívání železa může hořčík snížit vstřebávání železa. Totéž platí pro užívání fluoridu sodného. Chelátová forma (např. glycinát hořečnatý), snižuje vstřebávání vitaminu E! Proto dodržujte v takových případech interval 2-3 hodiny mezi užitím preparátu s hořčíkem a železem.

Některá antacida (Maalox, Anacid) sama již hořčík obsahují, proto se musí dávkování upravit (viz výše)!

Kontraindikace aneb Kdy hořčík neužívat:

U pacientů s ledvinovou nedostatečností, protože hořčík se vylučuje právě ledvinami. Hořčík není také vhodný po narkóze, protože je silně snížena střevní peristaltika.

Vylučování hořčíku:

Při vzestupu hořčíku v krvi nad normální hodnoty se začne hořčík zvýšeně vylučovat močí, což je hlavní cesta vylučování hořčíku.

1. část, Hořčík v potravinách, je zde.

Pokud byste se k tomuto článku chtěli vyjádřit v komentáři, máte možnost na mém novém blogu.


Rozšiřující literatura:
viz 1. díl
 


Komentáře

1 MarijaKes MarijaKes | E-mail | Web | 18. září 2016 v 6:38

Děkuji. :-)

2 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 18. září 2016 v 6:40

[1]: Za co? ;-)

3 MarijaKes MarijaKes | E-mail | Web | 18. září 2016 v 6:43

Za užitečný článek. :-)

4 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 18. září 2016 v 6:47

[3]: Rádo se stalo, dala jsem si záležet, protože ho občas potřebuje skoro každý. :-)

5 MarijaKes MarijaKes | E-mail | Web | 18. září 2016 v 6:59

[4]: my jsme to právě nedávno řešili. Já mám zatím ty příznaky s křečemi v lýtkách při ranním vstávání vysoký tlak. Také se nadměrně potím. V pátek jsem měla více práce na zahradě a stále jsem si musela umývat obličej, voda mi z hlavy stékala na brýle proudem. Přikládala jsem to důsledkům menopauzy. Ovšem ta už trvá deset let. Tento článek jsem si zkopírovala do Wordu a vytiskla i pro manžela. Ten si stěžuje na více uvedených problémů, včetně těch dýchacích. Dýchání se mu natolik zhoršilo, že šel k plícařovi a dověděl se, že má astma. S dýcháním má potíže od dětství a vždy musel brát nějaké injekce přes zimu, aby přežil léto a vyhýbá se důsledně škodlivým prostředím. Není schopen jít na výletě ani po silnici, kde něco jezdí. Tohle sice hořčík nespraví, ale nyní se stav zhoršil a možná by se to s hořčíkem zmírnilo.  Na astma už dostal i léky s kortikoidy. :-(

6 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 18. září 2016 v 7:04

[5]: A hernajs, kortikoidy mají závažný vedlejší účinky a navíc ještě více vytlučou Mg z těla pryč... Nebo má jen inhalační kortikoidy?

7 MarijaKes MarijaKes | E-mail | Web | 18. září 2016 v 7:10

[6]: Jo tak to se musím zeptat, ale později. On nemá rád, když se s ním o ránu o čemkoli diskutuje. Ale domnívám se, že jen inhalační. Dostal takové inhalátory na okamžitou úlevu a další má jen pro případ krize. Tak to budou ty inhalační.

8 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 18. září 2016 v 7:12

[7]: To bys věděla, šlo by o prášky. Inhalační kortikoidy ještě relativně jdou. Samozřejmě bych to nebyla já, abych nenavrhla bylinky a akupresuru. :-)

9 MarijaKes MarijaKes | E-mail | Web | 18. září 2016 v 7:17

[8]: A ty bylinky nějaké konkrétní? Na inhalace nebo pití?

10 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 18. září 2016 v 7:40

[9]: Ano, bylinky i body by byly přímo pro něho. Ale nejdřív dej manželovi přečíst tohle (http://doktorka-se-srdcem.blog.cz/1608/kdyz-leceni-boli-aneb-o-mne-3) a až pak ať se event. on sám přes mail ozve ;-) (bylo by to ale až někdy příští týden)

11 MarijaKes MarijaKes | E-mail | Web | 18. září 2016 v 7:53

[10]: Děkuji. :-)

12 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 18. září 2016 v 7:55

[11]: Ještě rozhodně nemáš zač děkovat. ;-) :-)

13 MarijaKes MarijaKes | E-mail | Web | 18. září 2016 v 8:01

[12]: Ale ano. Sice musím na manžela nyní opatrně, abych v něm nevzbudila nedůvěru nebo odmítavý postoj. I když on sám velmi často své obtíže a příznaky studuje na internetu. Pak jde k lékaři a oznámí mu, co mu je. To také nevidím, jako pozitivní. Náš starý obvoďák vždy říkal, že od toho tam je on, aby mu řekl co mu je. :-)

14 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 18. září 2016 v 8:06

[13]: A co když si tohle přečte?! :-) To samo-stanovení diagnózy by se dalo využít - by člověk pak nemusel třeba na RTG. ;-)

Uvidíš, netlač na pilu. :-)

15 MarijaKes MarijaKes | E-mail | Web | 18. září 2016 v 8:09

jj. já vím, že musím opatrně. :-)

16 Kitty Kitty | E-mail | Web | 18. září 2016 v 8:35

Bože, to je to dnes dlouhé. To ti dalo práce - moc děkuji. Tomuto článku už rozumím a tuším, že je dost důležité, abychom situaci kolem hořčíku věnovali poučenou pozornost. Moc děkuji. Nastuduji naznačená východiska a přijdu se poradit. Z tohoto vidím, že naše strava není vhodná pro staré lidi. To je bonus k tvým obsažným článkům. Jsem ráda, že je dáváš. Budeme zdravější. Jen se nenechat odradit mnoha písmenky. Zisk pro naše zdraví bude cennější. Přeji ti krásnou zaslouženou neděli :-)

17 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 18. září 2016 v 8:46

[16]: Milá Kitty, cením si tvé pochvaly, (tak na tě za odměnu vycením zuby :-D).

No, je to dlouhý, jak tejden. :D Ono to pořád bobtnalo (vždycky jsem našla něco nového) a já to pořád nemohla dokončit (a to je tak polovina hotová už minimálně rok). :-)

Tak některý odstavce stačí jen prolítnout, pokud se to člověka netýká. Přiznám se, že jsem zvažovala, jestli některý věci nepokrátím, ale je to tak důležitý prvek, že naopak přemýšlím, že bych časem přepracovala (a prodloužila) vápník :D

18 Kitty Kitty | E-mail | Web | 18. září 2016 v 9:19

Pochvala byla na místě nejen pro délku a obsažnost tématu hořčík, ale hlavně pro přehlednost. Možná (asi) jsem u předešlých článků přehlédla systém článku. Mám na ně ale uložené odkazy, takže se k nim můžu vrátit. I kdyby jsi přesídlila jinam ;-)

19 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 18. září 2016 v 9:28

[18]: Aha, tak to děkuji. :-) Kdybys měla prosím někdy konkrétní výtky, napiš mi to do mailu - třeba zjistím, že se něco dá vylepšit. Ono je to fakt problém v těhle článcích to udělat přehledně (když to píšu, tak jsem jak rolba a roluju furt sem a tam a HLEDÁM stále něco :D).

Specielně by mě zajímala ta akupunktura, jestli bys měla nějaké konkrétní věci, co ti tam třeba vadily - tam tomu možná ještě něco chybí. Akupunktura vždycky zůstane napůl pro odborníky a napůl pro laiky. Laik tam asi nikdy nepochopí úplně vše (a ani to není cílem), ale bylo by fajn, kdyby člověk pochopil to PODSTATNÉ. :-)

20 Kitty Kitty | E-mail | Web | 18. září 2016 v 9:38

[19]: Podstatné u akupunktury chápu, že některý bod může při vpichu znalou rukou ovlivnit nějak souvisící orgán. A praxi bych nechala na odbornících. Píchání už dávno není můj obor ;-)
Dokonce jsem si teď umínila, že navštívím akupunkturistu v Třebíči a třeba mi pomůže s těmi lipomy...

21 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 18. září 2016 v 9:51

[20]: Srandistka promluvila. ;-) :D Akupunkturistu chválím! :-) Kdy tam jdeš? Budu samozřejmě ráda, když mi pak povyprávíš v mailu dojmy. :-) Je to MUDr. nebo praktik TCM?

22 signoraa signoraa | Web | 18. září 2016 v 10:53

Já užívám kortikoidy už téměř dvacet let, protože mi bylo diagnostikováno astma. Můj děda ho měl také, dokonce měl i rozedmu plic. Vím, že kortikoidy nejsou to "nejzdravější", co můžu brát, ale díky nim mohu žít plnohodnotný život. Před tím mi stačilo jen vyjít schody a už jsem se dusila. Ted' můžu v rámci svých možností (a i věku) sportovat, nemusím se bát jít do divadla či do kina, aby mě tam nepostihl astmatický záchvat. Vím, že je to "vyhánění čerta d'áblem", ale když si vzpomenu na svého dědu, nebo na sebe, jak mi bylo, jsem kortikoidům vděčná. Občasné křeče v lýtkách a to nejen při vstávání, ale někdy i v noci, řeším nepravidelným užíváním pilulek od GS, kde je vápník, hořčík a zinek a občas piju magnézii. Citrusové plody mám ráda, ale přiznám se, že současné ceny (citrony za 90,- korun a o ostatním nemluvě) mě od jejich koupě odrazují. Počkám si, až ceny trochu klesnou.
Jinak článek je velice zajímavý, přečetla jsem si ho pozorně celý. :-D

23 Kitty Kitty | Web | 18. září 2016 v 10:56

[21]: Zatím jsem si všimla, že tam je a asi je to internistka. Jestli praktikuje TCM se zeptám. Jsou ale i jiní i v TR. Samozřejmě dám vědět, teď to musím vytelefonovat... :-)

24 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 18. září 2016 v 14:44

[22]: Aby nevznikla mýlka: nejsem proti kortikoidům (nebo lékům) jako takovým - v mnoha případech to bez nich FAKT NEJDE. Akorát se předepisují mnohdy dost bezhlavě a neuváženě. Navíc, inhalační kortikoidy jsou daleko méně škodlivé, než per os (tbl.).

Upřímně řečeno, když si představím, že bych se dusila, asi bych brala cokoliv, aby mi bylo líp. Samozřejmě, že bych zkusila v první řadě všechno, co znám (je spoustu bylin s kortikoidním účinkem, které dokonce snižují nežádoucí účinky u dávky kortikoidů a jsou na to dělány i výzkumy, že se berou společně kortikoidy a byliny). Pokud by to ale nepomáhalo, tak co s tím... :-)

Jinak, zinek dohromady s vápníkem (pokud to pod vlivem výzkumů nezměnili - a nedali mi vědět ;-) :-D), by být neměl.

Počkáš si, až ceny citronů klesnou? Aby jsi se dočkala! ;-) :D Já se nedávno dívala na nějaký graf a myslím v lednu (aby nekecala) to bude snad O NĚCO lepší? :-)

25 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 18. září 2016 v 14:46

[23]: "Zaklínadlem" je, jestli dělá diagnostiku z pulzu a jazyka. ;-)

26 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 18. září 2016 v 16:18

[22]: Tak jsem nakoukla, co GS obsahuje - a nikde není složení, což znamená pravděpodobně jen jedno: že půjde o oxid hořečnatý (trik výrobců: než napsat, že prvek je v nevhodné formě, kterou tělo nepřijme, raději se nenapíše nic). A obsahuje to měď a mangan, což je špatně: Mangan a měď by se neměly v podobě doplňků stravy vůbec brát, protože je příliš velké riziko předávkování a vše nasvědčuje tomu, že jejich zásoby v normální stravě jsou dostatečné.

Tak to jen tak na okraj. Prostě zkontroluj složení na letáku (pokud to tedy vůbec někde výrobce uvádí).

27 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 18. září 2016 v 16:38

[22]: Takže: Ten výrobek, který bereš na nedostatek Mg a Ca, jsou vyhozený peníze.

Oxid zinečnatý a oxid hořečnatý jsou ty nejhorší a nejméně vstřebatelné formy Mg a Zn. Našla jsem totiž fotku, kde je složení:
https://www.google.cz/imgres?imgurl=https%3A%2F%2Fcdn.benu.cz%2Fimages%2Fimg-large%2F2%2F11592.jpg&imgrefurl=https%3A%2F%2Fwww.benu.cz%2Fgs-vapnik-horcik-zinek-forte-plus-tbl-100-30&docid=Prx1pAlY8g-xTM&tbnid=ncOxg-c5onFoCM%3A&w=960&h=752&bih=617&biw=1333&ved=0ahUKEwjm_-r9ipnPAhXIJcAKHW3WDHMQMwgmKAkwCQ&iact=mrc&uact=8

28 duchodkaevka duchodkaevka | Web | 18. září 2016 v 17:08

Minulý měsíc jsem také brala hořčík kvůli křečím v lýtkách a už to mám odzkoušené, funguje to. :-)

29 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 18. září 2016 v 17:11

[28]: No aby ne! :-) Křeče jsou u mě taky znamením, že si mám nasypat sáček do vody. :-)

30 Čerf Čerf | E-mail | Web | 18. září 2016 v 18:16

Jako pro vápeníka je pro mě nejlepší komplementární formou hořečík :-).

31 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 18. září 2016 v 19:07

[30]: Takže pak kakaem a čokoládou doplňuješ svoje vápenické chutě? ;-) :D

32 beallara beallara | Web | 19. září 2016 v 18:29

Pracný, hodně vymazlený článek...když křečuji...šumím ve skleničce ;-)
Dnes jsem si koupila tři citrony za 51kč...je to šílená darda :-(  :-(  :-(

33 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 19. září 2016 v 18:39

[32]: Dky. :-) O ceně mi ani nemluv, naštěstí už moje vodní citronové období pomalu končí. :D (nic se nemá přehánět).

34 Matěj Matěj | Web | 24. září 2016 v 15:46

Moc hezky vysvětleno. Děkuji za to :-)

Sám trpí tetanií, takže hlavně z počátku tohoto onemocnění jsem dostával křeče, které ovlivňovaly můj normální život. Teď už na sobě poznám, kdy ten stav přichází.

Každopádně poskytla jste mi nádherné vysvětlení toho, co bych měl dělat a čeho se vyvarovat.

Opět děkuji a Váš blog putuje do mých oblíbených záložek.

35 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 24. září 2016 v 15:57

[34]: Tak to jste mi udělal radost. :-) Jsem vždycky moc ráda, když je to srozumitelné i pro laiky. Snažím se, ale ne vždy to úplně vyjde. :-)

36 Matrj Matrj | Web | 24. září 2016 v 16:33

V tomhle článku se Vám to povedlo. Poslední dobou mám pocit, že se většina lékařů moc nesnaží komunikovat s pacientem. Někdy cenna rada (jako ta Vaše ) výrazně převýší nutnost předepisovat tucet léků

37 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 26. září 2016 v 17:16

[36]: Koukám, že se mi podařilo Váš komentář nějak přehlédnout, za což se omlouvám. Díky za Vaši chválu.

Máte pravdu s tou komunikací, ale ono dnes není žádoucí uzdravovat pacienty. Lepší je, když je budeme jen léčit (a právě předepisovat ty léky) ;-).  Pan doktor Hnízdil i jiní o tom napsali dost stránek… :-)

38 Otavínka Otavínka | Web | 25. října 2016 v 8:51

Díky že máš takový rádcovský blog. Téměř každý den si u tebe hledám vhodné články,
protože já mívám občas leccos jinak a ne vždy najdu to správné pochopení a lékařskou radu. Nyní asi 5 dnů užívám roztok s Magnosolvem, protože křeče už byly veliké.

39 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 25. října 2016 v 12:08

[38]: Děkuju, Otavínko. :-) Cože? Každý den? Hele, to mě budeš moci za chvíli zastupovat! :D
S tím hořčíkem to občas mám podobně: pokud je třeba stres příliš velký (a sežere nám hořčík), tak ho musím doplnit (a na to ne vždy stačí přírodní zdroje). :-)

40 Denisa Denisa | 10. listopadu 2016 v 11:44

Dobry den, mohla bych poprosit o nejakou konkr.znacku -produkt horciku, ktery je "tvoren" prave z magnesium citrate, taurate..... Hledam, studuju....ale porad nachazim jen oxid ;-)
Dekuji a preji fajn den.

41 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 12. listopadu 2016 v 23:14

[40]: Dobrý den, možná by bylo dobré zrevidovat Váš způsob hledání: Google je jako vyhledávač nejlepší a žádné české "náhražky" ho nedostihnou. Po zadání magnesium citrát (nebo citrate) vypadne hned několik produktů. Nejlepší je zajít si do lékárny a tam si vybrat (nebo objednat). :-)

42 Honza Honza | E-mail | 19. listopadu 2016 v 16:11

Dobrý den, taky bych se chtěl, prosím, zeptat na nějaký konkrétní typ magnesia taurate . Nemohu ani na Googlu najít.
Děkuji za odpověď a přeji hezký den

43 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 19. listopadu 2016 v 16:20

[42]:  Dobrý den, taurát neužívám, takže se prosím zeptejte v lékárně. Tam Vám to pomocí programu AISLP zjistí, často jsou i schopni některé přípravky objednat za přijatelnou cenu ze zahraničí. Pokud momentálně v ČR nebyl dostupný, jednou za čas se to vyplatí zkontrolovat a přeptat se, protože tyhle věci se mění.

Do svých článků píšu i léčivé přípravky nebo potraviny, které momentálně nejsou v ČR z jednoduchého důvodu: Spousta lidí si objednává přes internet i ze zahraničí a i mně se už stalo, že to, co jsem SCHVÁLNĚ vynechala, jako nedostupné, bylo o půl roku později na trhu. Takhle články nemusím stále předělávat. ;-)

44 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 19. listopadu 2016 v 19:04

[42]: Jinak jsem to teď zadala do Google a směsi s taurátem jsem našla (jestli je někde i čistý nemám chuť hledat). ;-)

http://www.detoxikace-vyziva.cz/e-shop/vitaminy-mineraly/coral-magnesium-horcik-90-kapsli.php?idVyrobku=249&idKategorie=&idSkupiny=

nebo

http://www.benevitashop.cz/dr-matthias-rath-vyzivove-doplnky/41-magnesium-complex.html

To slovenské se mi líbí víc. Chlape, co se naučit líp googlovat? ;-) ??? :D

45 Honza Honza | E-mail | 19. listopadu 2016 v 20:14

Dobrý den, dnes podruhé,
děkuji moc za zaslané typy (magnesium taurate).
Na googlování zamakám, slibuji - abych příště zbytečně neobtěžoval.
Přeji hezký večer ;-)  ???  :D

46 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 19. listopadu 2016 v 20:16

[45]: :D Vše odpuštěno. :D

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama