Byliny proti pocení: čaj, tinktura

24. září 2016 v 7:18 | MUDr. Dorka D. |  Fytoterapie (bylinky), strava, homeopatie
Pokud se bylinná směs proti pocení "trefí" do obrazu nemoci pacienta, pomůže. Jsem sice zastáncem názoru, že směs bylin má tvořit harmonický akord s momentálním stavem pacienta a univerzálním směsím příliš nefandím, udělám zde ale výjimku a zveřejním vlastní recepty na některé směsi, protože krom šalvěje moc směsí proti pocení nenajdete.Tato barva značí nedostatečnost YIN (jin), který zahrnuje NOČNÍ pocení (nemusí být velké ani každý den), NÁVALY a pocení v období PŘECHODU (ale nenechte se mýlit, někdy i mnohem dříve!). Mohou se vyskytovat i jiné příznaky, tzv. HORKOST PĚTI SRDCÍ: pocity horka zejm. VEČER v oblasti plosek nohou (někdy dlaních) a v hrudníku u srdce.

Tahle barva pak značí nadměrné pocení přes den (hyperhidróza), i při malé námaze a svědčí pro nedostatečnost QI (čchi), zejm. sleziny-slinivky: únava nebo jen zvýšená unavitelnost,nechutenství, nadýmání a nafouklé břicho po jídle, bledost v obličeji, pocit slabosti v končetinách, měkká stolice (o průjem jde jen v krajním případě: stolice je tenká jako párek a měkčí - je tudíž větší spotřeba papíru), někdy tendence k nadváze.

BYLINNÉ SMĚSI PROTI NADMĚRNÉMU POCENÍ:


Janča proti pocení doporučuje brutnák v obměně s listy ostružin (snížila jsem jen dávkování, viz Janča a Zentrich):

Obden se popíjí 3-4x denně čaj z brutnáku (1 vrchovatá čajová lžička/250 ml vařící vody, nechat 10 minut louhovat).
Každý 2. den, na prostřídání, se pije 4x denně čaj z ostružinového listí, který má adstringentní (stahující) účinky: 1 polévková lžíce se přelije 250 ml vody a nechá se 10-15 minut louhovat.

Oba druhy čaje se pijí střídavě, na lačno nebo 1/2 hodiny před jídlem po dobu 4-8 týdnů. U brutnáku pozor na alkaloidy škodící játrům, viz článek zde, oddíl nežádoucí účinky (červeně). Po 4-8 týdnech doporučuji změnu čaje, např. yzopový čaj:
1 čajovou lžičku zalijte 200 ml vařící vody, nechte 5-10 minut louhovat a pijte 3x denně.

Směs na pocení v přechodu (klimakterium) od Doktorky se srdcem:

Předkládám svůj recept proti pocení pro ženy v klimakteriu (pacientka byla v přechodu, věk byl asi kolem 50 let, krom pocení také bolesti zad): brutnák nať 20g, měsíček lékařský květ 30 g, srdečník nať 30 g, světlík nať 20 g. 3x denně 1 čajovou lžičku po dobu 3-6 týdnů.

Návaly v klimakteriu, noční pocení nebo pocity horka (viz horkost pěti srdcí) - směs od Doktorky se srdcem:

A zde je recept proti nadměrnému pocení, který lze užívat jako čaj i jako tinkturu (dávkování jsem stanovila u čajů pro firmu Grešík a u tinktur pro Tinktura.eu. Pokud použijete tinktury od jiné firmy, může se dávkování mírně lišit). Procentově se čaj od tinktur liší, protože látky ve vodě se nevyluhují u některých bylin se stejnou intenzitou jako v lihu. Pije se 3-4 x denně vlažný čaj, 1 čajová lžička.

bukvice lékařská, nať: 23g nebo 8 kapek
yzop lékařský, nať: 31 g nebo 11-12 kapek (podle vaší hmotnosti)
hloh obecný, květ: 28 g nebo 8 kapek (květ plus list)

Návaly v klimakteriu, směs tinktur podle Doktorky se srdcem:

ploštičník hroznatý: 8 kapek
jam (yam) - smldinec chlupatý: 5 kapek
šišák bajkalský: 5 kapek (firma Grešík - Natura: 7 kapek)
srdečník obecný: 3 kapky

3 x denně nakapat do pohárku vody a popíjet.

Směs proti pocení (tinktury) od Doktorky se srdcem:

borovice lesní, tinktura z vrcholků (NE pupeny): 6 kapek
lichořeřišnice větší, nať: 10 kapek
yzop lékařský, nať: 5 kapek
arnika, květ (teplé povahy): 1-3 kapky (podle vaší hmotnosti)

Užívat 2x denně max. po dobu 4 týdnů, pak je vhodná pauza. Kvůli borovici, lichořeřišnici a toxicitě arniky nenahrazujte prosím tinktury čajem a dodržujte dávkování!

Čaj proti pocení, šalvěj s přesličkou a kontryhelem:

Šalvěj 2 díly přeslička nať 1 díl, kontryhel nať 1 díl.Pijeme 3-4 týdny, potom užívání na stejnou dobu přerušíme.

Tatranský kořenový čaj proti nadměrnému dennímu pocení:

Čajová směs ze stejných dílů kořene těchto bylin: andělika, lopuch, puškvorec, lékořice a nátrřník (či kozlík nebo event. dubová kůra). 2 lžíce směsi dáme do 0,5 l teplé vody, necháme 12 hodin stát, pak uvedeme do varu a necháme přikryté vychladnout. Pijeme 2 až 3x denně.

BYLINY PROTI POCENÍ, přehled:


Pozn.: VELKÁ PÍSMENA značí někdy vyšší účinnost (jistě ne pro každého!) a často stačí k terapii i jen jedna bylina. Není samozřejmě vůbec výjimečné, že čaj proti pocení sestává z bylin, které jsou všechny (nebo převážně) "méně" významné a nejsou uvedeny velkými písmeny. Vše je tedy relativní. (V závorce) jsou uvedeny byliny, které se používají jako doplněk směsí - nebo jsou pouze na vnější použití.

AMALAKI / AMLA / EMBLICA / EMBILIKA, plod (Phyllantus emblica / Emblica officinalis) vykazuje účinky: antibiotické, antivirové (protivirové), antialergenní (proti alergii), hypolipidemické (snižuje krevní tuky), nematocidní (proti parazitům: hlísticím a červům), spasmolytické (proti křečovitým a bolestivým stahům dutých orgánů, jako např. v trávicím nebo močovém traktu), antiflogistické (protizánětlivé). Působí proti rakovině, podporuje imunitu, používá se někdy i při hubnutí. Snižuje pocení.

Boldovník vonný, list (Peumus boldus): Vhodná na spontánní pocení přes den, třes po námaze; působí jako všeobecné tonikum. Tepelné účinky: chladivý.

Borovice lesní, mladé výhonky (Pinus sylvestris): Člověk pociťuje chlad, má studené končetiny nebo vyloženě mrzne (a má i odpor k chladu), je unavený a potí se přes den při sebemenší námaze nebo se mu zvýšeně potí nohy.
Borovice je hlavní léčivo přes plíce (tonizuje QI plic): tuhé sputum neboli chrchel, sinusitida neboli zánět vedlejších nosních dutin. Také tonizuje QI ledvin a YANG ledvin (plíce jsou velmi úzce spojeny s ledvinami a tento účinek je často vidět i u bylin), působí proti nahromaděnému hlenu tvořícímu stagnace. Tepelné účinky: teplá.

Relativní kontraindikace borovice: Hypertenze, protože borovice může zvyšovat krevní tlak!

Brutnák lékařský, nať (Borago officinalis): Použití, viz výše. Tonizuje YIN plic a srdce. Tepelné účinky: chladivý (někdy popisován jako lehce teplý).

BUKVICE LÉKAŘSKÁ, nať (Stachys/Betonica officinalis): Hodí se zejm. pro ženy v klimakteriu, protože eliminuje horkost, která je způsobena nedostatečností YIN (viz výše). Tepelné účinky: chladivá až studená.

(Dub letní, kůra; Quercus robur): Aplikuje se především jako externum, tj. na zevní použití, např. na koupele při zvýšené potivosti nohou nebo rukou. Tepelné účinky: (neutrální) až chladivý.

Granátovník obecný, plod (Punica granatum): Působí zejm. proti nočnímu pocení, protože vyživuje YIN. Tepelné účinky: neutrální až lehce chladivý.

Hloh obecný, plod (Crataegus oxyacantha/laevigata): Proti spontánnímu pocení (tonizuje QI srdce a sleziny-slinivky). Na klimakterické potíže, návaly a noční pocení (doplňuje nedostatek YIN srdce nebo ledvin a potlačuje tzv. oheň z prázdnoty). Tepelné účinky: lehce teplý.

Jetel luční, květ (Trifolium pratense): Na návaly a proti pocení, zejm. v klimakteriu (vyživuje YIN ledvin a tzv. esenci ledvin JING). Tepelné účinky: chladivý.

Kakost smrdutý, nať (Geranium robertianum): Proti nočnímu pocení. Tepelné účinky: neutrální.

Karbinec evropský, nať; Lycopus europaeus: proti pocení včetně nočního pocení, zejm. v rámci hypertyreózy (zvýšená činnost štítné žlázy); tonizuje hlavně YIN srdce. Tepelné účinky: chladivý.

Kontraindikace a nežádoucí účinky karbince: Neužívat dlouhodobě a zejména ne při snížené činnosti štítné žlázy (hypotyreóza), protože karbinec činnost štítné žlázy potlačuje!

Konvalinka vonná, nať (Convallaria majalis): nadměrné pocení (tonizuje QI a YANG srdce a KREV). Tepelné účinky: neutrální.

Kontraindikace a nežádoucí účinky konvalinky: Užívat jen pod dozorem lékaře pouze jako tinkturu (kniha doporučuje 5-20 kapek, já sama jsem pro max. 15 kapek), konvalinka je jedovatá! Máte-li již srdeční problémy, vůbec se do experimentů s konvalinkou nepouštějte! Při předávkování se objeví průjem, zvracení, event. i poruchy srdečního rytmu!

Kopřiva dvoudomá, list (Urtica dioica): proti nočnímu pocení; vyživuje YIN a tonizuje a rozhýbává QI ledvin. Tepelné účinky: chladné povahy (někdy však je popisována i jako teplá). Podrobnosti viz můj článek.

(Kostival lékařský, kořen; Symphytum officinale): proti klimakterickému a nočnímu pocení (vyživuje YIN, KREV a tělesné tekutiny, pročišťuje tzv. prázdnou horkost při nedostatečnosti YIN). Tepelné účinky: chladivý.

KOZINEC BLANITÝ, kořen (Astragalus membranaceus): pocení na základě nedostatečné QI, zejm. sleziny-slinivky, příznaky viz výše.Kozinec blanitý zlepšuje také imunitu a podporuje krvetvorbu a zrání buněk v kostní dřeni. Má antibiotické účinky proti např.: beta-hemolytické streptokoky, Staphylococcus aureus, Diplococcus pneumoniae, Corynebacterium diphtheriae, Bacillus dysenteriae nebo Bacillus anthracis. Dá se použít i jako PREVENCE nachlazení a chřipky. Snižuje vedlejší účinky ozařování a chemoterapie. Je to významný adaptogen, tj. zvyšuje odolnost proti jakémukoliv stresu. Působí i jako hepatoprotektivum (chrání játra) a proti prolapsu (výhřezu) orgánů, např. prolaps rekta (konečník). V neposlední řadě přispívá k hojení ran. Tepelné účinky: lehce teplé účinky.

Kozlík lékařský, oddenek (Valeriana officinalis): působí zejm. proti nočnímu pocení, vyživuje YIN srdce a ledvin. Tepelné účinky: chladivé účinky.

Lékořice lysá, oddenek (Glycyrrhiza glabra): proti spontánnímu pocení; tonizuje a rozhýbává QI. Tepelné účinky: neutrální až chladivá.

Libeček lékařský, nať i kořen (Levisticum officinale): reguluje sekreci potu. Pomáhá i proti zápachu potu (vnitřně). Je proti příznakům jako např. noční pocení a návaly nebo spontánní pocení (tonizuje QI plic a ledvin a YANG a YIN ledvin). Tepelné účinky: teplý.

Lichořeřišnice větší, nať (Tropaeolum majus) působí při pocení regulačně: na jedné straně při infekcích tzv. otvírá povrch a působí jako diaforetikum, tj. podporuje pocenía pročišťuje tak horkost a toxiny (tj. pomáhá tělu zbavit se toxických látek a původců infekcí), na druhé straně působí proti profuznímu pocení v důsledku nedostatečnosti QI. Tonizuje QI a YANG sleziny-slinivky a je vhodná mj. jako výborné léčivo na tzv. větrnou vlhkost a chlad (zejm. v oblasti urogenitálního systému a plic). Patří sem: akutní infekty horních cest dýchacích, kašel, rýma, bolesti v krku, sinusitida (zánět vedlejších dutin nosních), chřipka, bronchitida (zánět průdušek), také studené ruce a nohy nebo pocity chladu v těle; tonizuje QI a YANG ledvin, působí proti infekcím močových cest i jako afrodiziakum při nedostatku libida. Tepelné účinky: velmi teplé povahy, k čemuž se po vlastních zkušenostech kloním i já (výjimečně jsou její účinky popisovány jako chladivé).

Relativní kontraindikace a nežádoucí účinky lichořeřišnice: hypotyreóza, protože může brzdit činnost štítné žlázy, takže lidé se sníženou funkcí štítné žlázy by jí měli brát s opatrností a ne dlouhodobě.

(Měsíček lékařský, květ; Calendula officinalis): noční pocení (tonizuje zejm. YIN srdce). Tepelné účinky: neutrální až ochlazující.

(Oman pravý, oddenek; Inula helenium): Proti spontánnímu pocení. Zároveň působí i jako diaforetikum (a pocení tedy při infekcích, tím, že tzv. otevírá povrch, podporuje). Tonizuje QI plic i obrannou, WEI QI (imunita). Tepelné účinky: teplý.

Ořešák královský, list (Juglans regia): proti profuznímu pocení (adstringentní účinky). Tonizuje QI i YANG sleziny-slinivky. Odvádí pryč tzv. toxickou horkost (infekce a záněty). Vnitřní i zevní použití (externum). Tepelné účinky: chladivý až lehce neutrální (někdy popisován i jako lehce teplý).

PIVOŇKA ČÍNSKÁ, BÍLÁ, kořen (Paeonia lactiflora): Nezaměňovat s pivoňkou lékařskou! Zabírá na spontánní pocení i noční nebo klimakterické pocení (eliminuje horkost z nedostatečnosti YIN). Doplňuje KREV, vyživuje játra a potlačuje stoupající YANG jater (např. migréna). Má zklidňující účinky na centrální nervový systém, vykazuje antibiotické účinky a potlačuje záněty. Brání agregaci trombocytů (krevní destičky) a brání tak embolii. Mírní bolesti a spazmy (bolestivý stah svaloviny). Uvolňuje hladkou svalovinu cév a zlepšuje tak průtok krve. Lehce snižuje krevní tlak. Tepelné účinky: chladivá.

PŘESLIČKA ROLNÍ, nať (Eqisetum arvense): Působí na noční pocení a klimakterické obtíže včetně návalů (vyživuje YIN ledvin a tzv. esenci ledvin JING). Léčivé účinky přesličky plynou hlavně z obsahu rozpustné kyseliny křemičité. Využívá se pro léčení močového ústrojí a plic. Vykazuje protirevmatické účinky. Zvyšuje tvorbu bílých (leukopenie) a červených krvinek (anémie). Podporuje otěhotnění. Tepelné účinky: chladivá.

Nepřekračovat dávkování přesličky, ani neužívat dlouhodobě!

Pšeničné klíčky (Triticum aestivum): zastavují spontánní pocení. Tonizují QI sleziny-slinivky a plic, posilují WEI QI (imunita) a YIN srdce. Tepelné účinky: chladivá.

Pukléřka islandská, stélka (Cetraria islandica): noční poty (vyživuje YIN plic, ledvin, žaludku i střev). Tepelné účinky: chladivá.

Rakytník řešetlákový, plod (Hippophae rhamnoides): noční poty (tonizuje YIN ledvin). Tepelné účinky: chladivý až studený.

(Slunečnice roční, květ; Helianthus annuus): snižuje pocení i horečku, zlepšuje trávení. Stimuluje jaterní činnost. Tepelné účinky: ?

Srdečník obecný, nať (Leonurus cardiaca): Ačkoliv nepodporuje přímo YIN, účinkuje proti pocení a návalům v klimakteriu (tonizuje QI srdce, jater a ledvin). Tepelné účinky: neutrální (až chladivý).

ŠALVĚJ LÉKAŘSKÁ, list (Salvia officinalis): Nízké dávky v podobě vlažného (NE teplého) čaje působí proti spontánnímu pocení (tonizuje QI) i proti nočnímu pocení (vyživuje YIN ledvin). Účinnost podle mnohých pacientů není tak dobrá, jak by se na základě knih a internetu mohlo zdát. Kámen úrazu by mohl být v tom, že nízké dávky pocení snižují a vysoké dávky pocení naopak vyvolávají! Uniká mi tedy potom důvod, proč se prodávají vysokodávkové výtažky ze šalvěje v kapslích. Šalvěj je vhodná na všechny gynekologické obtíže. Má i silné antibiotické působení. Tepelné účinky: (neutrální) až chladivá (nebo se také popisuje jako teplá s chladivým potenciálem).

Šišák vroubkovaný / stranokvětý, nať (Scutellaria lateriflora): Na noční pocení a klimakterické návaly (vyživuje YIN ledvin a srdce). Působí na centrální nervový systém a uklidňuje ducha. Zvyšuje odolnost proti stresu. Tepelné účinky: chladivý.

Šišák vroubkovaný není zaměnitelný, co se týče pocení, se šišákem bajkalským (Scutellaria baicalensis), ze kterého se sbírá kořen. Šišák bajkalský má trochu jiné účinky a vysušuje v těle patologickou vlhkost.

Třezalka tečkovaná, nať (Hypericum perforatum): Uplatňuje se v boji proti klimakterickému pocení a návalům a proti nočnímu pocení (tonizuje YIN srdce a ledvin a QI srdce). Působí jako antibiotikum a čistí krev a léčí proto i kožní neduhy a ekzémy. Léčba depresí třezalkou je u poměrně rozšířená. Co je ale málo známé, má silné účinky protizánětlivé. Tepelné účinky: neutrální, k čemuž se kloním i já (jinde popisována jako studená).

Nežádoucí účinky a kontraindikace třezalky: Může VZÁCNĚ vyvolat fotosenzitivní reakci na kůži (hnědé skvrny), pokud se budete v průběhu užívání třezalky vystavovat slunečním paprskům. Závažnější pro ženy je selhání hormonální antikoncepce, proto je třeba spoléhat v průběhu užívání třezalky na jiné druhy ochrany před otěhotněním! Pacienti beroucí warfarin (má různé obchodní názvy) by se měli třezalce vyhnout!

(Vrba bílá, kůra; Salix alba): proti pocení (adstringentní neboli svíravé účinky). Při infekcích má i opačné, diaforetické účinky a podporuje pocení. Používá se vnitřně i zevně. Zevně: proti pocení nohou (adstringens). Tepelné účinky: studená.

YZOP LÉKAŘSKÝ, nať (Hyssopus officinalis): Zyop působí zejm. proti nočnímu pocení a obtížím v klimakteriu. Doménou yzopu jsou průdušky a močové cesty, kde vykazuje antibiotické účinky. Tepelné účinky: teplý až neutrální (nebo někdy popisován i jako chladivý)

Žen-šen, kořen (Panax ginseng): proti spontánnímu pocení (tonizuje QI plic). Tepelné účinky: teplý.

KDE A CO KOUPIT: Grešíkova hotová směs proti pocení a zmíněné tinktury.

Pozn.: Pokud je KREV napsána velkými písmeny, znamená to krev v širším slova smyslu, tak jak je to pojato v TČM (tradiční čínské medicíně).

Zde jsou uvedeny pouze hlavní kontraindikace a nežádoucí účinky a rozhodně nejsou kompletní. Informujte se prosím v herbářích!


Rozšiřující literatura:
F. Ploberger: Das Große Buch der Westlichen Kräuter
Ulrike von Blarer Zalokar u. Peter von Blarer: Praxisbuch Westliche Heilkräuter und Chinesische Medizin
R. Traversier, K. Staudinger, S. Friedrich: TCM mit westlichen Pflanzen
V. Ando: Farmakologie klasické čínské medicíny
John K. Chen, Tina T. Chen: Chinesische Pharmakologie I, Verlag Systemische Medizin AG, 1. Auflage, 2012
J. Janča, J. A. Zentrich: Herbář léčivých rostlin
Dyonýz Dugas: 500 nejlepších receptů lidové medicíny
 


Komentáře

1 Kitty Kitty | E-mail | Web | 25. září 2016 v 9:46 | Reagovat

Tímto tedy netrpím, ale je dobře že jsi to napsala. Může se hodin pro někoho jiného. Ale v tom případě by se měl s tebou raději poradit, ne? Stejně děkuji za práci, co jsi s tím měla. Je to pěkně přehledné :-D

2 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 25. září 2016 v 10:14 | Reagovat

[1]: Nemusíš mít Kitty úplně všechno, ne?! ;-) :-P

Díky Kitty za tvé ocenění. Tohle vzniklo čistě na základě častých dotazů pacientů. Před lety jsem na otázky "Co proti pocení, když šalvěj nepomáhá?", neměla skoro nic k nabídnutí. :-)

3 Meduňka Meduňka | Web | 25. září 2016 v 11:46 | Reagovat

A opět velice přínosné informace, neboť nadměrné pocení při vyšších letních teplotách je můj případ :-D. Tak jasně, to se obvykle orosí asi všichni, ale ze mně pot doslova leje a to bych mohla vyzkoušet nať konvalinky, ani jsem nevěděla, že má tyto účinky ;-)

4 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 25. září 2016 v 11:48 | Reagovat

[3]: Jé, neotrav se nám! :D Jsi mi připomněla, že tam musím dopsat, že je jedovatá. :-)

5 Meduňka Meduňka | Web | 25. září 2016 v 11:51 | Reagovat

[4]: :-D Já ji nebudu pít, budu se v ní máčet. Koupel nebo oplach odvarem třeba... že je jedovatá, to já náááhodou vím ;-)

6 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 25. září 2016 v 12:07 | Reagovat

[5]: Hele, nevím, zda to bude mít účinky. Nikde jsem o zevním použití konvalinky nečetla. Snad to přežiješ. :D A budeš-li to zkoušet, očekávám tvůj popis samozřejmě. :-)

Jsi možná někoho zachránila - na to jsem si vždy dávala bacha, abych nikoho neznalého neohrožovala a popsala i rizika - a jak jsem to psala v noci, tak únava vykonala své - a ojedovatosti konvalinky ani slovo. Tak, napraveno. :-)

7 Meduňka Meduňka | Web | 25. září 2016 v 13:44 | Reagovat

[6]: Kdyby to účinkovalo, dávno by se o tom vědělo, takže tady asi žádný světový objev neučiním :D, tinkturu z konvalinky ale zkusím určitě. A máš tu spoustu dalších možností, které jsem doposud neznala, tak mám příští léto co zkoušet :-D a moc mě těší, že jsem přispěla k té záchraně ;-)

8 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 25. září 2016 v 13:50 | Reagovat

[7]: Není to tak vždy: každá země má svoje "zaručený" recepty - a ty se někdy dost liší. Některé poznatky, co vím z praxe, kolikrát najdu až po letech třeba na zahraničním serveru. Takže to zkus - a dej vědět. :-) A ne, abys pak byla zpocená - a ještě otrávená! ;-) :-P

9 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 29. září 2016 v 23:25 | Reagovat

Je to zajímavé a může pomoci někomu, kdo nadměrným pocením trpí. Mívala jsem tyto potíže spíš jako mladší, musela jsem se denně v podpaží i víckrát umývat, deodoranty tehdy moc nebyly jen toaletní vody a ty poněkud štípaly. Nyní mám naštěstí celkem pokoj, stačí mi dobrá hygiena.

10 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 29. září 2016 v 23:29 | Reagovat

[9]: Takových potivých je! Jedna pacientka zvažovala i operační řešení (což jsem jí důrazně nedoporučila). Ani botulotoxin není to správné řešení.

11 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 29. září 2016 v 23:34 | Reagovat

[10]: Je a je to opravdu nepříjemné. Zvláště silnější postavy nejen v podpaží, ale ve všech záhybech těla. O_O

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama