Akupunkturní bod LR3 Taichong jako spasmolytikum

9. září 2016 v 19:43 | MUDr. Dorka D. |  Akupunktura a tradiční čínská medicína (TČM)
Bod LR3 taichong (vyslov tchaj čchung)

Bod číslo 3 na dráze jater, v překladu znamenající "Velké proniknutí", Větší vpád" nebo "Velké dmutí". Znak chong ve jméně bodu LR3 je shodný se znakem pro mimořádnou dráhu chong mai a má k této dráze úzký vztah (viz účinky dle TČM).

LOKALIZACE LR3

Bod se nachází na hřbetu nohy, na nártu, v prohlubni ležící distálně (směrem k prstům) od úhlu tvořeným 1. a 2. nártní kůstkou., viz obrázek z Wikipedie (Ospied,svg: *Ospied.jpg: VonTasha; mario modesto; Uwe Gille).

JAK NAJÍT AKUPUNKTURNÍ BOD LR3 ANEB TIPY PRO PRAXI

"Pojedete" prstem v prohlubni mezi 1. a 2. prstem na nártu směrem nahoru, až dojdete k místu vidlice tvořené 1. a 2. nártní kůstkou (prostě se zadrhnete a dál už to nepůjde). Od tohoto "zárazu" se pak kousek vrátíte zpět (hledáte prohlubeň, ale hlavně změněný pocit, viz článek: Čím si mě akupunktura získala aneb Jak najít akupunkturní bod, 2. díl). U mě je tento bod 2 cuny od "meziprstní blány" směrem nahoru po nártu (vysvětlení pojmu cun najdete zde).

INDIKACE ANEB ÚČINKY LR3 Z POHLEDU

KLASICKÉ MEDICÍNY


VYSOKÝ KREVNÍ TLAK, PSYCHIKA A PSYCHOSOMATIKA, BOLESTI HLAVY (zejm. oblast temene), OČNÍ ONEMOCNĚNÍ, ONEMOCNĚNÍ GENITÁLIÍ, TRÁVICÍ OBTÍŽE A MOČOVÉ OBTÍŽE (INKONTINENCE). LR3 je důležitý homeostatický bod přispívající k rovnováze všech procesů v organismu. Využívá se při všech onemocněních sliznic. Jaterní bod číslo 3 je speciálním bodem pro všechny spastické (křečovité) stavy, protože zvyšuje koncentraci ionizovaného kalcia. LR3 je také důležitý vzdálený bod pro hrudník a hladké svalstvo (je i v cévách!).


Dodatek pro redaktory z velkých serverů (a osoby jim podobné): nekopírujte, prosím, bez mého výslovného souhlasu celé odstavce. V mých článcích je spousta specifických prvků, co nikde jinde nenajdete. Pokud už se budete chtít inspirovat, obtěžujte se alespoň s přeformulováním vět!

 • hypertenze (vysoký krevní tlak), vegetativní dystonie (např. srdeční neuróza - bolesti u srdce/bolesti na hrudi, žaludeční neuróza, sexuální poruchy: na orgánech se nic nenajde, přestože má pacient obtíže), neuróza, deprese, úzkost, strach, poruchy spánku/nespavost, emoční labilita, stavy vzrušenosti, sklony k výbuchům hněvu, podrážděnost, zvýšená psychická tenze (psychické napětí), časté vzdychání
 • bolesti hlavy, migréna (akutně, v prevenci spíše jiné body), poruchy citlivosti v oblasti kůže hlavy (pocit necitlivosti), vertigo (závrať: často pouze ve spojení s akutně vyšším krevním tlakem), commotio cerebri (otřes mozku), povislý ústní koutek nebo povislé oční víčko (např. po mrtvici nebo vlivem obrny lícního nervu - paréza nervus facialis), epilepsie (padoucnice),
 • oční onemocnění, snížení zrakové ostrosti (neostré vidění), zamlžené/rozostřené vidění (s tím mám sama výborné zkušenosti), ne tak jasné vnímání barev, zarudlé nebo oteklé oči
 • dysurie (obtížné močení), retence moči (nemožnost zcela vyprázdnit močový měchýř), uretritida (zánět močové trubice), enuresis (pomočování, zvláště noční - enuresis nocturna), močová inkontinence
 • onemocnění zevního genitálu, bolesti zevních pohlavních orgánů
 • pruritus vulvae (svědění v oblasti vulvy), prolaps dělohy (výhřez dělohy - ZDE MYSLET I NA DRÁHU SLEZINY-SLINIVKY!), mastitida (zánět prsu), pocity napětí v prsou, PMS (premenstruační syndrom), dysmenorea (bolestivá menstruace), poruchy menstruačního cyklu, hypomenorea (slabé menstruační krvácení), amenorea (vynechání menstruačního krvácení při vyloučení těhotenství), hypermenorea (příliš silné a prodloužené menstruační krvácení, déle než 7-8 dnů), menoragie (silné menstruační krvácení netrvající déle než 7 dnů), metroragie (krvácení mimo menstruační cyklus), polymenorea (interval menstruačního krvácení je kratší než 22 dnů), oligomenorea (interval menstruačního krvácení je delší než 35 dnů), nepravidelná menstruace
 • atonie uteri (atonie dělohy - porucha zavinování dělohy po porodu způsobující masivní krvácení), masivní pocení po porodu, nedostatečná laktace (snížená tvorba mateřského mléka)
 • oteklá varlata, retraktilní varle (klouzavé varle - varle v souvislosti s tělesnou námahou nebo chladem zcela opustí šourek, ale samo se opět vrátí), časté poluce, zhmožděná varlata následkem úraz, bolesti po vasektomii (přetětí chámovodů), bolesti po sexu
 • popraskané rty, otok rtů, pocity napětí v oblasti krku, bolesti hltanu, sucho v krku nebo sucho v ústech s pocitem žízně, pocit vnitřního horka s pocitem žízně (zvýšená teplota být nemusí), subfebrilie (dlouhodobě zvýšená teplota mezi 37-38°C),
 • bolesti v epigastriu (bolesti v oblasti žaludku), gastritida (zánět žaludeční sliznice), onemocnění jater a žlučníku (např. cholelitiáza), ikterus (žloutenka), bolesti nebo pocity napětí pod žeberním obloukem, spastické bolesti břicha a křeče - spasmolytické účinky, bolesti v oblasti pupku, poruchy střevní peristaltiky, obtížná defekace (vyprazdňování stolice), obstipace (zácpa), diarea (průjem) s nestrávenými zbytky potravy nebo měkká tenká stolice připomínající párky, krev ve stolici, nauzea (nevolnost), borborygmy (hlasité škroukání v břiše), hematemeze (zvracení krve),
 • bolesti nebo ztuhlost v bederní páteři s neschopností se ohnout, bolesti v bederní páteři vyzařující do podbřišku, bolesti a pocit napětí v oblasti žeber (často spojené s povrchním dýcháním a neschopností hlubšího nádechu), bolestivé napětí v oblasti šíje
 • bolesti v oblasti palce u nohy (např. v rámci hallux vagus, tj. vbočený palec), pocity chladu v kolenou a chodidlech, studené nohy, slabost v nohách, bolesti kolen na zevní i vnitřní straně, bolesti v oblasti vnitřního kotníku, kontraktury šlach (např. na ruce Dupuytrenova kontraktura), svalové křeče, bolesti v lýtkových svalech, otok v oblasti axilly (podpaží), otok v oblasti lokte.
 • endokrinní onemocnění (žlázy s vnitřní sekrecí), metabolické choroby (poruchy látkové výměny), diabetes mellitus (cukrovka), hubnutí
 • pleuritida (zánět pohrudnice), tonsilitida (zánět mandlí - angína)

AKUPUNKTURA

Vpich o,5-0,8 cunu (Deadman uvádí až 1,5 cunu) kolmo, ve směru bodu KI1 , 1. bodu na dráze ledvin, který se nachází na chodidle (vysvětlení pojmu cun najdete zde).

POZOR: Pokud některé body napichujete v sedě, což nedoporučuji už kvůli komfortu, u tohoto bodu to nedělejte, pacient by mohl zkolabovat (mj. i vlivem event. prudšího poklesu tlaku).

Moxování možné (laici by zde měli být opatrní: často je ve dráze žlučníku či játrech tzv. vlhká horkost. Pokud horkost ještě podpoříte zahříváním moxou, svoje obtíže zhoršíte!).

ZAPOJENÍ V DRAHÁCH
 • bod pramene (YUAN): jeho nabodnutím do něj začne přitékat jednosměrně QI přes spojku luo ze sdružené (žlučníkové) dráhy.
 • 3. bod pěti přehrad/přepravní bod jaterní dráhy odpovídající elementu země (body pěti přehrad se někdy nazývají i body unášení/antické body): slouží k přepravě QI z místa na místo
 • jeden z 12 nebeských hvězdných bodů MA DAN-YANG

ÚČINKY LR3 DLE TRADIČNÍ ČÍNSKÉ MEDICÍNY

Používá se hlavně u stavů plnosti jater/žlučníku.

- podporuje jemný tok QI jater (vyslov čchi): Využívá se i při tzv. rebelující QI (QI teče opačným směrem) nebo při horizontální stagnaci QI (např. v epigastriu nebo hypochondriu, tj. v oblasti žaludku nebo pod žebry).

- potlačuje YANG jater (ve srovnání s LR2 nepůsobí tolik přímo na oheň jater): Účinek LR3 při migréně (stoupající YANG jater) je o něco mírnější, než u LR2.

- odstraňuje vnitřní vítr a mírní svalové spazmy a křeče. Vítr je mj. reprezentován ve stále se měnících symptomech, které nejsou nikdy stejné a poměrně rychle se mohou měnit.

- vyživuje KREV jater a jaterní YIN

- reguluje menstruaci: LR3 ovlivňuje mimořádnou dráhu CHONG MAI, ke které má velmi úzký vztah (jak vyplývá již z čínského názvu). Kdykoliv tedy napíchneme LR3, aktivujeme i mimořádnou dráhu chong mai a také vyživujeme krev zejména v oblasti dělohy. Z tohoto důvodu ovlivňuje LR3 všechny problémy s menstruačním krvácením.

- reguluje Spodní Ohniště JIAO (Spodní zářič, trojohřívač, vyslov ťiao)

- odstraňuje vlhkost: v první řadě zejm. z urogenitálního systému, ale i z jater a žlučníku.

- pročišťuje hlavu a oči

- uklidňuje ducha: Dá se dobře použít zejména u lidí, kteří jsou napjatí a snadno "vyletí" na sebemenší podnět (často mj. u premenstruačního syndromu, ale nejen u něho), při pocitech silné frustrace nebo potlačeném hněvu. Jeho účinek se neomezuje jen na stavy podrážděnosti nebo hněvu, využití najde také u osob, které jsou zavaleni starostmi. Někdy je vhodná i kombinace "Čtyři brány", viz níže.

- odstraňuje spasmy, kontraktury a křeče

AKUPUNKTURNÍ KOMBINACE ČTYŘI BRÁNY, LR3 - LI4

LR3 ve spojení s LI4 (čtyřka tlustého střeva, která je vlastně umístěna stejně jako LR3, akorát na ruce) se nazývá Čtyři brány, Si Guan (vyslov s´ kuan). Kromě nachlazení se používá někdy i tam, kde pacient podstoupil již mnoho neúspěšných akupunkturních sezení. Tato kombinace vede ke "znovunaladění zmatených akupunkturních drah", tj. meridiánů a působí jako "reset".

Indikace - účinky Čtyř bran:

1. rozptýlení zevního větru:

Díky svému účinku, který dává do pohybu QI a KREV, dokážou Čtyři brány vypudit z těla zevní vítr, tj. nachlazení (s mírně zvýšenou teplotou, bez silného pocení).

2. utišení vnitřního větru jater:

Vše, co se nedobrovolně pohybuje a stahuje (např. cukání svalů, svalové spazmy nebo epilepsie) ukazuje na disharmonii jater a vnitřní vítr.

3. zaplašení větru ve 100 kloubech:

Stěhovavé bolesti jsou totiž také projevem vnitřního větru, který Čtyři brány dovedou zpacifikovat.

4. regulace meridiánů, zejm. luo-meridiánů:

Tento účinek, jak již bylo zmíněno, se používá při neúspěšné léčbě akupunkturou. Další takovou kombinací ve stejné indikaci je i LI11 - ST36 (kombinace 11. bodu tlustého střeva s bodem žaludku číslo 36). Pokud k takové situaci dojde, doporučuje se použít u jednoho až dvou sezení výlučně zvolenou kombinaci (LI4 - LR3 nebo LI11-ST36) bez jakýchkoliv dalších bodů.

STAGNACE JATERNÍ QI A BOD LR3

Nikdy se nezastavit, i tak by se dalo charakterizovat správné proudění energie. Ta totiž musí být v neustálém pohybu, pokud není. Když je na některém místě proud QI zablokován, vede to k různým příznakům, v závislosti na lokalizaci. Zástavě toku energie se říká stagnace QI a nejdůležitější úlohu při těchto procesech hrají játra.

Stagnace jaterní QI a příznaky

Stagnace QI jater, jejíž příčinou je nejčastěji emocionální stres, vede k pocitům napětí až nafouknutí v podžebří (pásovitě až do zad), hrudníku, nadbřišku (zvláště v žaludeční krajině) nebo břichu. Také zadržování vody bývá typické (může se jednat o 2-5 kg). Typické je vzdychání. Melancholie, deprese, kolísání nálad, celková napjatost a pocit knedlíku v krku (globus hystericus) patří rovněž k poruše toku QI. Deprese při této diagnóze jsou typické svou fluktuací: opakovaně přicházejí a odcházejí. Drogy, kouření nebo alkohol tuto psychickou tenzi na chvíli uvolní, aby pak později vyvolaly napětí ještě větší. Člověk se tak proto snadno dostane do spirály závislosti. Dalšími příznaky jsou podrážděnost, někdy i opakující se noční můry a u žen nepravidelný menstruační cyklus a předmenstruační pocity napětí v prsou (PMS neboli premenstruační syndrom). K těmto příznakům lze započíst i syndrom dráždivého tračníku: jde buď o střídání průjmu se zácpou nebo je stolice zpočátku tuhá a končí průjmem (nebo opačně).

Svépomoc: Teplo pomáhá, protože dává do pohybu QI (naložit se do vany tedy není špatný přístup). Ke zmírňujícím prostředkům bychom mohli započíst i emocionální "teplo", když nás někdo drží v náručí a utěšuje.

Stagnaci QI jater může vzniknout i sekundárně ze slabosti ledvin nebo při nedostatečnosti krve (v TČM se nedostatečnost krve nerovná vždy anémii!). Riziko této poruchy tkví v tom, že se může dále rozvíjet: např. se může změnit v horko (stagnující QI jater se mění na horko) nebo vést ke stáze krve (zastavení toku krve), protože kde neproudí QI, tam neprotéká ani krev.

Nejčastěji používané body při stagnaci QI jsou: PC6 Neiguan, GB34 Yanglingquan, LR13 Zhangmen, LR14 Qimen, LR3 Taichong a SJ6 Zhigou.

Pozn.: Obrázky v odkazovaných stránkách lze kliknutím zvětšit na celý monitor!


Rozšiřující literatura:
Wang Ju-Yi, Jason Robertson: Die Anwendung der chinesischen Meridianlehre in der Praxis, Bacopa Verlag, 1. Auflage, 2014
- tuto knihu považuji za nejlepší, co se týče popisu akupunktury, z hlediska energií
- ukázka z anglického vydání:

Yu-Lin Lian, Chun-Yan Chen, Michael Hammes, Bernard C. Kolster: Bildatlas der Akupunktur, KVM-Verlag 2004
- tento atlas používám při své praxi a pouze jsem si tam dopsala pár tipů z Deadmana
Peter Deadman, Mazin Al-Khafaji, Kevin Baker: Handbuch Akupunktur, Verlag Systemische Medizin AG, 3. Auflage, 2012
- některé tipy k nalezení bodů nenajdete nikde jinde
Giovanni Maciocia: Grundlagen der chinesischen Medizin, Elsevier GmbH, Urban & Fischer Verlag, 2. Auflage, 2008
- přehledně zpracovaná teorie TCM
Jozef Šmirala: Základy praktickej akupunktúry, Inštitút pre ďalšie vzdelávanie lekárov a farmaceutov v Bratislave, 1991
- pár indikací u konkrétních akupunkturních bodů, které jsem znala ze své praxe, jsem našla pouze tady (ráda prověřuji svou intuici pomocí dostupné literatury)
Petr Fiala: Kapitoly z akupunktury, 1. lékařská fakulta UK Praha, 2001
 


Komentáře

1 Kitty Kitty | E-mail | Web | 10. září 2016 v 7:29 | Reagovat

Je to hrozně složité. Článek si ukládám a zdá se mi, že ho lze využít. Jen ho je třeba pořádně prostudovat, protože je plný nezvyklých termínů. Pak vytisknout, zvýraznit využitelné - a jít k odborníkovi ;-)

2 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 10. září 2016 v 11:13 | Reagovat

[1]: Kitty, v podstatě si ty, jako laik, přečti jen tu část z klasické medicíny (latinské pojmy jsou tam přece vždy vysvětleny) a pak tu část o stagnaci čchi. Schválně jsem teď zvětšila tyto nadpisy, aby to bylo přehlednější. Hmmh? :-)

A ani jsi mi nepochválila mou krásnou nožku! ;-) :D To si budu pamatovat! ;-) :D

3 Kitty Kitty | E-mail | Web | 10. září 2016 v 14:17 | Reagovat

[2]: Jo, a zapomněla jsem ti pochválit tvoji sličnou nožku! :-P

4 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 10. září 2016 v 14:23 | Reagovat

[3]: Pozdě Kitty, teď už to je jen za polovinu bodů! ;-) :D

5 Kitty Kitty | E-mail | Web | 10. září 2016 v 14:51 | Reagovat

[4]: Ale doufám, že každý bodík se počítá :-P

6 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 10. září 2016 v 14:53 | Reagovat

[5]: No, jako autorka tohoto blogu a majitelka nožky se nad tím budu muset ještě hluboce zamyslet... ;-) :D

7 Kitty Kitty | E-mail | Web | 10. září 2016 v 15:00 | Reagovat

[6]: Zato tě můžu odměnit informací, že jsme dnes měli na oběd DÝŇOVÝ ZELÍ, které jedině podle tebe můžu. Měla jsem sterilovaný 4 sklinky: jednu jsme už snědli dřív, jedna včera večer vybuchla, páč asi zkvasila a poprskala široký okolí, a poslední dvě sklinky dýňovýho zelí byly dnes. Zůstalo ještě na večer - s holýma vařenýma bramborama. Je to dobrá strava? :-?  ;-)  :-D

8 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 10. září 2016 v 15:07 | Reagovat

[7]: Chválím, povídáš tu ale pohádky. ;-) Podívej se do mailu, máš tam víc vhodných potravin (myslím, že byly zelenou barvou ;-)). A to byly jen z jednoho týdne - je jich tedy určitě víc. ;-)

Kitty, taky bych si dala. :-) A moc. :-)

9 Kitty Kitty | E-mail | Web | 10. září 2016 v 16:58 | Reagovat

No jo, ozeleněných jídel tam bylo víc. Přesto však pořád ve stravě plavu ;-)

10 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 10. září 2016 v 17:02 | Reagovat

[9]: No tak to aspoň neumřeš hlady, když máš kolem sebe tolik jídla, že v něm plaveš. ;-) :D

11 Kitty Kitty | E-mail | Web | 10. září 2016 v 17:17 | Reagovat

[10]: Pozor - tolik surovin, který se musí napřed podlít olejem, máslem (podle tebe teď začínám používat), doplnit tatarkou... všechno nezdravý. Nejlepší je strava z naší vývařovny - v poledne půlka oběda každý. A večer teplý co? ;-)

12 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 10. září 2016 v 17:23 | Reagovat

[11]: Doplnit tatarkou se nemusí vůbec nic, já bez ní žiju už léta, ostatní nekomentuji (zbytečné opotřebení klávesnice :-P).

13 Kitty Kitty | E-mail | Web | 10. září 2016 v 17:30 | Reagovat

[12]: Tatarku jsem aktuálně mínila vyhodit z jídelníčku. Jenže teď byly v akci - aspoň jsem je vyměnila za majonézu, ta má podle deklarace míň kJ :-(

14 MarijaKes MarijaKes | E-mail | Web | 21. září 2016 v 14:40 | Reagovat

Prosím, postačí tento bod jen tisknout (presovat) nebo se musí jít na akupunkturu? Je to velmi zajímavé. :-)

15 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 21. září 2016 v 20:06 | Reagovat

[14]: Akupresura je účinná jak kdy a jak u koho. :-) Např. Vierka-Latryna tu popisuje někde, že dosáhla s pouhou akupresurou významného zlepšení. Já jsem většinou (kupodivu ne vždy!) pro jehly.

U určitých bodů vím, že momentálně pro daného pacienta jsou např. vhodné na akup. jehly, jiné body na neurální terapii nebo akupresuru. Je to vždy individuální a závislé na čase (a energetickém stavu pacienta).

Z běžně dostupných bodů se mi pro tebe (alespoň pro tuto chvíli) žádný bod zvlášť nelíbí. Já bych u tebe třeba viděla 3 pro tebe těžko dostupné body, takže jako (slabší) náhradu bych doporučovala LR14 vpravo (6. mezižebří, 4 cuny laterálně), nejlépe kolem 10. hodiny dopolední. Pokud to chceš zkusit, dej (nebo naveď mě) na svou mailovou adresu a pošlu ti ještě obrázky. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama