Vlhkost a hlen z pohledu TČM aneb Co to vlastně je

10. srpna 2016 v 21:02 | MUDr. Dorka D. |  Akupunktura a tradiční čínská medicína (TČM)
Taky se z vás stává pomalu, ale jistě, močál? Nebo jste dokonce přešli do stadia zahuštění a ve vás už se utvořilo bahno?! Náhody neexistují a za mnoho nemocí může naše strava, nedostatek pohybu a stres! Strava se ale dá ovlivnit mnohem snáze, než všudypřítomný stres! K pohybu jsou zase mnozí příliš líní a spíše by tedy uvítali léčbu stravou. Pokud z vás tečou nepěkné lepkavé sekrety všemi možnými i nemožnými otvory a póry, přičemž část toho hnusného hlenu není vidět (ateroskleróza, struma, močové či žlučové kameny nebo syndrom chronické únavy), čtěte dál!Vlhkost (SHI - š´)

ZEVNÍ vlhkost (WAI SHI - waj š´) může do těla vniknout z vlhkého obydlí, vlhkých šatů, nebo když si sedneme na VLHKOU ZEM. Doma vám určitě babička říkala: "Neseď na té zemi, nebo budeš nemocná!" A něco na tom je!

Vlhkost můžeme popsat slovy: lepkavá (lepkavý povlak na jazyku a lepkavý pocit v ústech), těžká (proto má člověk pocit těžkého těla a cítí se věčně unaven nebo se špatně koncentruje, když se vlhkost usadí v hlavě), kalná (špinavá). Vlhkost se drží se dole (YIN povaha, viz článek). Díky lepkavým vlastnostem vlhkosti se jí lze jen obtížně zbavit. Pokud do těla vnikne zevní vlhkost, proces vzniku onemocnění začne nejspíše v nohách, odkud po akupunkturních drahách (meridiánech) pokračuje vzhůru (je to podobné, jako když se začnete propadat v bažině).

Příčina patologické vlhkosti je strava!

VNITŘNÍ vlhkost (NEI SHI - nej š´) vzniká na podkladě slabosti slinivky-sleziny, mnohdy i ledvin. Může vzniknout ale i přeměnou vnější vlhkosti (po proniknutí dovnitř těla se z ní stává vlhkost vnitřní). Hlavní příčinou vnitřní vlhkosti je převážně NESPRÁVNÁ STRAVA.

Symptomy vlhkosti

Nejdůležitější klinické příznaky zahrnují: stálý pocit plnosti v břiše, pocit tíže, zkalená moč, nadměrný poševní výtok, svalové bolesti, lepkavý pocit v ústech nebo povlak na jazyku. Vlhkost se kromě jmenovaných příznaků často projeví i jako průjem či měkká stolice (mazlavější, i když formovaná).

Pro praktiky TČM (tradiční čínské medicíny): pulz je kluzký a pomalý; jazyk bledý, povlak: tlustý, bílý, lepkavý a vlhký povlak.

Diagnózy, kde je nejčastěji příčina vlhkost

Zánět vedlejších dutin nosních (sinusitida, sekret má bělavou barvu), vysoká hladina cholesterolu, hyperlipidemie (zvýšená hladina triglyceridů), hypertyreóza (zvýšená činnost štítné žlázy), celulitida, nadváha/obezita, kožní onemocnění (např. mokvající ekzém - vlhkost je pak viditelná), infekce/zánět močových cest, katarakta (šedý zákal), kandidóza (Candida albicans), nadýmání a v neposlední řadě CFS (chronic fatigue syndrome), což je syndrom chronické únavy. Pokud se tzv. vítr (spolu s chladem nebo horkostí a vlhkostí) usadí v kloubech, vzniká tzv. Bi syndrom, což je v zásadě revma.

Vzhledem k tomu, že z vlhkosti může vznikat tzv. hlen, je boj proti patologické vlhkosti i bojem proti rakovině, cévní mozkové příhodě (mrtvice) nebo infarktu myokardu (ateroskleróza!).

K čemu vede nadbytek zvlhčujících potravin (obzvlášť v případě, že jste typ "nadbytek YIN")

Nadbytek potravin studené povahy a syrových potravin přispívá u většiny lidí k tvorbě hlenu. Takový jogurt z lednice je studený a ještě k tomu ochlazujícího charakteru. Zejména večer nebo ke snídani byste se měli vyvarovat syrových potravin nebo mléčných výrobků. Je to stejné, jako byste k trávicímu ohni přidali navlhlé dříví, taky by špatně hořelo! Rychlená, vyhnojená zelenina obsahuje více vody a má tedy více zchlazující účinek, než zelenina vypěstovaná na vaší zahrádce. Nezralé ovoce (tj. to z obchodů, které "dozrává" až po utržení) zchlazuje více, než ovoce, které dozraje na stromě. Ještě horší jsou všechny hluboko zmražené potraviny. I ty, co byly původně teplé povahy, se mražením mění a vedou k tvorbě hlenu.

Nesprávná strava s přemírou zvlhčujících potravin chladné povahy dovede slezinu-slinivku minimálně přechodně ochromit. Pokud je to trvalý stav a my prostě nedokážeme odolat smaženým hranolkám a mléčným výrobkům, vzniká v těle patologická vlhkost. Přetížená slezina-slinivka prostě "nestíhá" a přeměna tekutin vázne. Tento neutěšený stav se často ještě zkombinuje s nedostatkem QI sleziny-slinivky, což vše jen dále zhoršuje. V těle se v důsledku toho začnou vytvářet mokřady, kde se tekutina dlouhým stáním "kazí" a kalí.

Jaký je osud bažiny, kterou možná máte v sobě

Přítomnost mokřadů v těle, tj. vlhkosti, vede v zásadě hlavně ke dvěma dalším patologiím: Buď se na principu tlení hnoje začne vytvářet v těle patologické horko a vzniká tzv. vlhká horkost nebo se tekutina postupně zahustí a vznikne hlen.

Vlhká horkost (SHI RE - š´že)

Příznaky vlhké horkosti jsou hlavně: žízeň bez potřeby se napít, hořká chuť v ústech, tmavá moč, které je málo, pocit plnosti a bolesti v hrudníku, nadbřišku či podbřišku, pocit tíže, subfebrilie (mírně zvýšená teplota, celodenní), kožní mykózy, kandidóza (v ústech, střevech či vagíně) nebo artritida. Jazyk je normální barvy nebo zarudlý.

Vlhká horkost ve střevech zahrnuje některé z následujících příznaků: Průjem se zapáchající stolicí s akutními bolestmi břicha, krev a hlen ve stolici, i po vyprázdnění pocit nucení na stolici, pálení v řitní oblasti, zánětlivá střevní onemocnění (IBD, idiopatické střevní záněty typu Crohnova choroba a ulcerózní kolitida), střevní parazité nebo kandidóza.

Vlhká horkost ve slezině-slinivce zahrnuje některé z těchto příznaků: extrémní únava, člověk nemá žádnou sílu, nechutenství, nesnášenlivost tučných pokrmů, nevolnost, zvracení, žaludeční nebo dvanáctníkový vřed (často podíl Helicobacter pylori!), zácpa nebo zapáchající průjem, pálení v řitní oblasti, žloutenka, kopřivka, ječné zrno, rýma nebo sinusitida (zánět vedlejších nosních dutin, zde spíše žlutavý nebo nazelenalý sekret).

Vlhká horkost v játrech bude vykazovat některé z těchto příznaky symptomů: dysurie (obtížné a bolestivé močení), ekzém na skrotu, otok a pálení varlat, svědění ve spodní polovině těla (často v genitální oblasti), poševní výtok žluté barvy, hepatitida (zánět jater), žloutenka, cholelitiáza (žlučové kameny), cholecystitida (zánět žlučníku).

Vlhká horkost ve žlučníku zahrnuje tyto příznaky: žlučníková kolika (bolest v pravém podžebří), bolesti v oblasti žeberních oblouků, poruchy trávení tuků, cholelitiáza (žlučové kameny), cholecystitida (zánět žlučníku).

Vlhká horkost v močovém měchýři zahrnuje některý z těchto symptomů: močové kameny, bolesti v oblasti bederní páteře, prostatitida, močová inkontinence, infekce močových cest, dysurie (obtížné a bolestivé močení), polakisurie (časté močení malých porcí moči), hematurie (krev v moči).

Hlen

Hlen nemá původ jenom ve STRAVĚ, ale i VE STRESU. Vzniká na podkladě oslabené sleziny-slinivky (nedostatečná QI sleziny-slinivky). Podíl na tvorbě hlenu mají i oslabené plíce nebo ledviny.

Pro praktiky TČM: pulz je kluzký nebo strunovitý, jazyk nateklý s lepkavým povlakem.

Jak pojmout podezření, že máte v těle hlen

Typické symptomy: pocit stísněnosti/tlaku na hrudi, nevolnost, pocit tíže v těle, pocit zastřeného myšlení v hlavě (někdy vystupňovaný v pocit duševní otupělosti a neschopnosti myslet, tzv. "brain fog", "mozková mlha") a vertigo (závratě).

Pokud se obtíže zhoršují při změně počasí, bývá to příznak vlhkosti nebo hlenu!

PODROBNĚJŠÍ PŘÍZNAKY HLENU
 • Každá nejasná diagnóza podle klasické medicíny může být onemocněním z hlenu! Tradiční čínská medicína říká, že když si terapeut není jistý, měl by léčit hlen (a výsledek se nejspíše dostaví, protože hlen může mít stovky podob).
 • závratě, bolesti hlavy a těžká hlava
 • nevolnost, zvracení řídkého hlenu a borborygmy (šplouchavý zvuk přelévající se tekutiny)
 • lepkavý pocit v ústech nebo suchost v ústech bez přání pít
 • občasný pocit knedlíku v krku, viz níže, syndrom švestkové pecky v krku; obtíže s polykáním (dysfagie)
 • pocit těžkého těla; stále, (bez větších výkyvů) mírně zvýšená teplota (subfebrilie) nebo subjektivní pocit horka
 • lokální pocity horka (např. na končetinách nebo trupu) nebo lokální mrazivý pocit (např. pocit chladu velikosti dlaně na zádech); lokální pocit necitlivosti (bez bolestí) nebo svědění (nepřesouvá se a rychle nemění, jako u příznaků z tzv. větru!); lokální otoky končetin, které jsou na pohmat jiné, než okolní tkáň (tkáň je taková těstovitá)
 • rezistence např. v břiše (tužší ohraničená tkáň, kterou lékař nahmatá při vyšetření), zvětšené uzliny nebo podkožní uzlíky (kůže ležící nad nimi je prakticky nezměněna, jen může být trochu tmavší nebo chladnější)
 • občas citlivý červený jazyk a rozbolavělá ústa (reakce na ostrá, kořeněná, slaná, horká nebo kyselá jídla - např. kyselé ovoce)
 • pocit plnosti v podžebří včetně lehkých bolestí
 • špatné hojení, nehojící se rány, vředy či nekrózy se serózním (čirá řídká tekutina) nebo lepkavým exsudátem (výpotkem); patří sem i lokálně ztluštělá tkáň s olupováním bez výpotku
 • pocit nedostatku vzduchu, pocit chladu nebo distenze (roztažení) na zádech, který se masáží nebo poklepáním lepší (zvlášť, když je dusno, zataženo nebo deštivo/při změně počasí); jemných masáží a poklepu se někdy využívá při terapii malých dětí, které mají astma
 • chronický pocit stísněnosti a pocitu nedostatku vzduchu v hrudníku (někdy to pacient popisují jako dušnost)
 • náhlé bolesti v srdeční krajině (angina pectoris při ICHS, ischemická choroba srdeční na podkladě aterosklerózy), palpitace (bušení srdce)
 • časté vzdychání (zvlášť, když je dusno, zataženo nebo deštivo), nervózní neklid, lekavost, poruchy spánku
 • výjimečně mdloby, křeče či psychické poruchy (včetně paranoie nebo hyperaktivity), současně nejsou přítomné žádné známky neurologických poruch

Méně podstatné příznaky hlenu
 • tmavé kruhy pod očima, občas nadměrný sekret z očí;
 • pleť "bez jiskry" a bledá, obličej vypadá tak trochu jakoby napuchlý; extrémně mastná kůže (lesklá, olejovitá)
 • vlhká a často i zapáchající sekrece v oblasti genitálií, dlaní a chodidel
 • nadváha; tlusté prsty a ruce, zvlášť pokud se nejedná o svaly, ale je to měkké a ochablé
 • bolestivé pocity napětí v rukách a nohách nebo zádech (může se to cítit až jako jakási slabá křeč, ale na zádech)
 • nesnášenlivost tučných jídel a mléčných výrobků
 • silné pachy (benzín nebo parfém) mohou vyvolat bolesti hlavy, závratě nebo nevolnost
 • nadměrná tvorba slin včetně vytékání z koutku úst; mnohé lidi (zvláště muže) to nutí si neustále odplivávat
 • extrémní potřeba spánku
 • zpomalené vyprazdňování stolice, stolice může obsahovat i hlen
 • příznaky se zhoršují v závislosti na počasí nebo roční době

Kde všude najdeme hlen

Hlen se může vyskytovat i v podkoží (různé uzlíky nebo přímo lipomy neboli tukové nádory, zvětšené lymfatické uzliny, zvětšená štítná žláza neboli struma), ve žlučníku (cholelitiáza neboli žlučové kameny), ledvinách (urolitiáza neboli močové kameny) nebo v srdci, kde blokuje tzv. otvory srdce a zatemňuje ducha (tzv. SHEN, což může vyústit ve schizofrenii, bipolární poruchu nebo epilepsii). Také nezhoubné nádory, rakovina, srdečně cévní onemocnění (infarkt a mrtvice) vznikají na podkladě hlenu.

Základní 3 typy hlenu spojené s vysokým cholesterolem jsou vlhký hlen (vzniká z vlhkosti), horký hlen (může přejít až v tzv. oheň, který přináší ještě více horka), studený hlen, vnitřní větrný hlen a hlen ze stagnace krve. Rozlišují se ale i další typy.

Pro úplnost následuje přehled typů hlenu a příznaky (je to určeno spíše pro odborníky, laik by se měl soustředit hlavně na zvýrazněná fakta):

A) ŘÍDKÝ HLEN (YIN - jin)

Řídký hlen je, řekněme, první stadium zahušťování hlenu, je řidší, než hlen TAN a svou povahou se více blíží tekutině. Má 4 formy, které se liší svou lokalizací:

Řídký hlen v žaludku a střevech se někdy nazývá jako hlenovité tekutiny (TAN YIN tchan jin). Pro tento typ je mimo klasické příznaky hlenu typický šplouchavý zvuk v žaludku a pocit plnosti.

Řídký hlen v hypochondriu, tj. v podžebří, někdy nazýván také visící hlen (XUAN YIN - süan jin). Visící se nazývá proto, že tento hlen setrvává pod žebry a nahoru do hrudní části či dolů do břicha nedosahuje. Kromě krátkého dechu si pacienti stěžují na bolesti v podžebří zhoršující se při kašli, s dýchacími pohyby v poloze na boku nebo při otočení trupu. Pacient je schopen spát jen na jedné straně.

Řídký hlen v končetinách, jinak nazývaný jako rozlitý hlen (YI YIN - i jin). Tento typ hlenu vyvolává otoky končetin. U pacientů silné konstituce může z tohoto hlenu vzniknout vnitřní horkost (neklid, podrážděnost a horečka). U slabých pacientů nebo těch trpících chladem, se naopak může z tohoto typu hlenu vyvinout tzv. vnitřní XU-chlad.

Řídký hlen nad bránicí nazývaný také zapřený hlen (ZHI YIN - č´jin). Obličej se jeví jako oteklý. Pro tento hlen je typické, že pacientovi se vleže hůře dýchá. Pro lepší dýchání se často zapírá pažemi o podložku (zapojení pomocných dýchacích svalů).

B) HLEN TAN (tchan)

Vlhký hlen (SHI TAN - š´tchan) aneb Když z mokřiny vznikne bahno

Tady se dostávají do popředí obě z nejčastějších příčin: jednak stres nebo emocionální nerovnováha, která vede ke stagnaci QI a posléze ke špatnému trávení, a jednak strava. Nepravidelná strava nebo příliš mnoho syrových potravin či potravin studené povahy, poškozují funkci sleziny-slinivky a žaludku a také vedou ke špatnému trávení a zhoršenému přerozdělování tekutin. Vzniká již zmíněné vlhko, které se zahustí v tzv. vlhký hlen.

Vlhký hlen najdeme nejčastěji v játrech, srdci (a cévách - viz vysoký cholesterol), slezině-slinivce a žaludku. Pokud napadne plíce, můžeme ho i spatřit: je bílý, lepkavý a hojný a jde snadno odkašlat (zvuk při odkašlávání je opravdu vydatný). V hrudníku může být pocit stísněnosti, pacient může trpět nechutenstvím a občas má i měkké stolice.

Pacient bývá silné tělesné konstituce, může mít i závratě, v hlavě může cítit pocit tíže a takové zastřenosti, jako by přemýšlel přes stěnu. Vyskytuje se někdy i nadměrná tvorba slin, pocit plnosti v hrudníku, poruchy koncentrace, nechutenství a občas i zvracení řídkého hlenu. Povlak na jazyku je většinou bílý a mastný.

Horký hlen (RE TAN - že tchan) aneb Mrtvice 1

Horký hlen může vznikat opět ZE STRESU, což vede ke stagnaci jaterní QI a vzniku horka až ohně. Také může vzniknout u predisponovaných osob s konstitučním nedostatkem YIN (viz typologie). Nejčastěji se projevuje v plicích, na kůži nebo v srdci a krevních cévách. Odpovídá to diagnózám jako je chronická bronchitida, astma nebo rozedma plic (emfyzém). Pokud je horký hlen usazený v plicích, postižený vykašlává hlen, který je lepkavý, hustý a žlutý (nebo nazelenalý), někdy s obsahem hnisu nebo krve. Dýchání je ztíženo, tváře jsou často červené, pleť je extrémně mastná (olejovitá a silně se leskne), moč tmavá, bývá i žízeň nebo event. horečka. Jazyk je červený a povlak žlutý a mastný.

Pokud vznikne ohňový hlen (TAN HUO - tchan chuo), usadí se v srdci (a cévách) nebo játrech. To pak není vidět žádný hlen, přesto, že je přítomen. Vzniká úzkostný neklid, což je pociťováno hlavně v oblasti hrudníku, noční můry, hořká pachuť v ústech, výbuchy hněvu nebo jiné projevy psychické nerovnováhy, červené oči. Hlen můžeme občas v krku slyšet. V konečném důsledku to může vést k cévní mozkové příhodě, tj. k mrtvici. Jazyk je opět červený a povlak žlutý a mastný.

Zevní větrný hlen (WAI FENG FENG TAN - waj feng feng tchan) aneb Obyčejné nachlazení

Zevní větrný hlen se usazuje v plicích a známe z běžného nachlazení (proto se jmenuje zevní - viry k nám přijdou zvenčí). Někdy s ním jsme dokonce v bližším kontaktu, než je nám milé, to když bílý, řídký hlen při vykašlání zahlédneme. Mrkající

Vnitřní větrný hlen (NEI FENG FENG TAN - nej feng feng tchan) aneb Mrtvice 2

Vnitřní větrný hlen může opět vznikat pod vlivem STRESU (vede to ke stagnaci QI), u predisponovaných osob vzniká i při konstitučním nedostatku YIN (viz typologie). Jak název napovídá, bude se jednat o vznik tzv. vnitřního větru, který vždy souvisí s játry. Může opět vyústit do cévní mozkové příhody, tj. mrtvice. Příznaky jsou: pocit stísněnosti v hrudníku, setřelá řeč, hemiplegie (ochrnutí poloviny těla), paréza nervus facialis (obrna lícního nervu), křeče, epilepsie, poruchy polykání spojené často s mohutným dávením pod vlivem hlenu a opět typický zvuk hlenu v krku.

Čchi hlen/hlen ze stagnace čchi (QI TAN - čchi tchan) aneb Knedlík v krku a deprese

QI (čchi) hlen vzniká ZE STRESU. To vede ke stagnaci QI (zejména v játrech) a to zapříčiní vznik hlenu. Hlen najdeme buď v meridiánech (tj. v akupunkturních drahách), nebo v játrech či srdci. Charakteristickým znakem jsou měkké uzlinky v šíji (viz např. zde), prsou nebo v tříslech. Typický je také tzv. "syndrom švestkové pecky v krku", česky spíše říkáme "pocit knedlíku v krku", což je vlastně jen hlen. Mimochodem, odborně se tomu říká globus hystericus.

Vlivem emocionální nerovnováhy se jaterní QI "zauzluje", což postihne i slezinu-slinivku. Ta pak začne selhávat ve své funkci přeměny a transportu tekutin a otevírá se tak cesta ke vzniku hlenu. Další symptomy jsou pocit plnosti v hrudníku, kolísání nálad až deprese, nebo roztěkanost. Povlak na jazyku je většinou tenký a mastný.

Hlen ze stagnace krve (TAN YU - tchan jü) aneb Mrtvice 3 anebo revma

STRES nebo emocionální rovnováha vedou opět ke stagnaci QI, která se mění v oheň jater. Protože QI ovládá proudění krve, vázne i tok krve a vzniká stagnace krve. Oheň přispívá k zahuštění tekutin v tzv. stagnační hlen. Může se sadit v srdci (a cévách), játrech, meridiánech (neboli v akupunkturních drahách) a ve slezině-slinivce a žaludku.

Pokud jde o srdce, bude mít pacient následující příznaky: pocit stísněnosti v hrudníku příležitostně s bolestmi na hrudi (např. angina pectoris).

V případě postižení jater to budou příznaky jako u TIA (tranzitorní ischemická ataka, přechodné nedokrvení mozku) nebo cévní mozková příhoda neboli mrtvice: parestezie končetin (nejčastěji pocit brnění či mravenčení), ztuhlý jazyk a problémy mluvit.

Když se tento stagnační hlen usadí v akupunkturních drahách (meridiánech), tak se to projeví bolestmi v kloubech, otoky kloubů a kloubními deformitami (revmatické obtíže).

Pokud bude hlen ve slezině-slinivce a žaludku, bude mít pacient bolesti v žaludeční krajině nebo hrudníku, poruchy polykání a bude zvracet hlen nebo tmavou krev.

Studený hlen (HAN TAN - chan tchan) aneb Hypersexualita vás může přivést k nemoci

Vzniká oslabením YANGu ledvin NADMĚRNÝM SEXEM, ve STÁŘÍ, u predisponovaných osob s nedostatkem YANG (viz typologie) nebo opakovaným vystavením se vlhkému chladu (klimatické podmínky!). Protože tekutiny se nedokážou přeměňovat, vzniká řídký hlen. Nedostatkem YANGu vzniká tzv. chlad, který se mísí s hlenem. Někdy může být tento studený hlen příčinou vysoké hladiny cholesterolu nebo aterosklerózy. Studený hlen může sídlit v plicích nebo v meridiánech.

Pokud je v plicích, pacient vykašlává (jde to snadno) bílý, řídký, hojný hlen. V hrdle je opět hlen, což je občas slyšet. Dalšími příznaky mohou být: zadýchání až dyspnoe (dušnost), mrazení (nedostatek YANG!), bledost kůže (někdy s namodralým nádechem). Jazyk je bledý, povlak jazyka je bílý a kluzký.

Pokud je studený hlen v meridiánech, dochází k difúzním bolestem kloubů s lokálním otokem (barva kůže se ale nepřechází do zarudnutí a také na pohmat není kloub teplý). Jazyk je bledý, povlak jazyka je bílý a kluzký.

Suchý hlen (ZAO TAN - cao tchan)

Týká se zejména oslabených plic (nedostatek YIN plic), Můžeme si ho představit jako vyschlé bláto: jde o hlen, který je tuhý a jde jen těžko odkašlat a není ho mnoho. Příznaky ukazují zřetelné poškození tělesných tekutin: vyschlá nosní sliznice a pocit suchosti v nose, hrdle, ústech, suchá stolice, oligurie (snížené množství moči), suchá kůže, může se vyskytovat horečka. Jazyk může mít zarudlou špičku, povlak jazyka je tenký, bílý a suchý.

Jak je vidno, celým článkem se jako červená nit táhne jedno poselství:
Strava je mnohem důležitější, než většina lidí předpokládá!

A jaké byliny proti vlhkosti a hlenu?

Např. tato receptura (Heidelbergova sedmibylinná směs - domácí výroba). Časem sestavím i vlastní receptury.


Rozšiřující literatura:
Giovanni Maciocia: Grundlagen der chinesischen Medizin, Elsevier GmbH, Urban & Fischer Verlag, 2. Auflage, 2008
Giovanni Maciocia: Diagnose in der Chinesischen Medizin, Verlag für Ganzheitliche Medizin Dr. Erich Wühr GmbH, 2010
Ulrike von Blarer Zalokar u. Peter von Blarer: Praxisbuch Westliche Heilkräuter und Chinesische Medizin
Steven Clavey: Die Körperflüssigkeiten in der Chinesischen Medizin, Verlag für Ganzheitliche Medizin Dr. Erich Wühr GmbH, 2004
Vladimír Ando: Klasická čínská medicína, V.díl, Svítání 2005
Barbara Temelie: Výživa podle pěti elementů, Eugenika 2002
 


Komentáře

1 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 10. srpna 2016 v 22:25 | Reagovat

Jejda, jejda. Čas od času se objeví u člověka příznaky, které popisuješ. Ze všeho toho ale je zřejmě původcem nejhoršího stres. A víš, že ano. V průběhu života, když se něco objevilo zjevně nedobrého ve zdraví bylo to způsobeno hlavně  stresující situací.

2 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 10. srpna 2016 v 22:31 | Reagovat

[1]: Doporučuji začít se znepokojovat se pouze, pokud těch příznaků bude více. Navíc některé z nich jsou tak zvláštní, že normálně je člověk nezažívá (např. ten šplouchající zvuk v žaludku nebo ten pocit tepla velikosti dlaně v některých částech těla).  ;-)

3 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 10. srpna 2016 v 22:41 | Reagovat

[2]: Víš, já si říkám, že pokud člověk rozebírá co má a nemá za nemoci, tak jich má víc.  Mírná prevence, při potížích važnějších se nechat vyšetřit, ale jinak, co už my v našich letech. Především by se měli lidé držet  střídmosti, rozmanité stravy a nejíst to, po čem se necítí dobře.Střídat odpočinek s pohybem, dokud to jde.Mám pravdu- beru to z našeho hlediska, víš? ;-)

4 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 10. srpna 2016 v 22:43 | Reagovat

[3]: Hele, na tom je dost pravdy! Na medicíně a  teď i občas při psaní některých svých článků se hnedle cítím v ohrožení (nemocemi). ;-)

5 Lydie Lydie | 10. srpna 2016 v 22:47 | Reagovat

[2]: Tak fajn. Jsem v pohodě. Uklidnila jsi mne. Ničím se nestrsuji. :-)

6 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 10. srpna 2016 v 22:53 | Reagovat

[5]: :D Ano, hlavně se nestresovat! ;-) :D

7 Kitty Kitty | E-mail | Web | 11. srpna 2016 v 8:06 | Reagovat

Tak to je hodně můj problém. Víc napíšu v mejlu. Díky za tento článek. Někdo je víc náchylný k tomu, někdo k onomu... :-?

8 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 11. srpna 2016 v 12:07 | Reagovat

[7]: Rádo se stalo, Kitty. :-)

9 bábina bábina | 11. srpna 2016 v 18:46 | Reagovat

Všechno zní velmi logicky.Pokud by byl ideální stav, mělo by platit: jaké množství přijmeme, takové množství vyloučíme. Ouha. Přeháme. Buď pijeme mnoho a málo vylučujeme, nebo zase naopak. Příjem teplé a studené stravy mnohdy podceňujeme. Já například nesmím ledové nápoje nebo mně nedělá dobře syrová příliž tvrdá zelenina. Přisuzuju to věku, zhoršenému trávení.
Přijímání zevnější vlhkosti pociťuji postupem času intenzivněji. Bolesti kloubů, svalů. Kosti jsou pórovité, proto mají schopnost přijímat vlhkost a to je podle mne při každé změně počasí. :-(  ;-) No, pak říkáme: loupe mně v kostech, bude pršet. :-)

10 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 11. srpna 2016 v 18:56 | Reagovat

[9]: Pravdu díš, věkem nám klesá QI (čchi) - a mnozí to ještě podporují nevhodnou stravou. Člověče, to je moc hezký a věcný komentář! Díky za něj, Bábinko. :-)

Hele, ale aspoň jednu výhodu ty tvoje obtíže maj: nemusíš si kupovat takový ty panáčky na počasí. Se postavíš, zjistíš, že nemůžeš chodit a víš - á, dneska to zase v televizi neuhodli, bude pršet. ;-) :D

11 Maruš - Fukčarinka Maruš - Fukčarinka | Web | 11. srpna 2016 v 21:26 | Reagovat

Jsem překvapená,kde všude se hlen vyskytuje a co se vším souvisí. :-(  ;-)

12 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 11. srpna 2016 v 21:30 | Reagovat

[11]: No, hlen není jen to suchý v nosu. ;-) :D

13 nar.soc. nar.soc. | 12. srpna 2016 v 20:13 | Reagovat

Zdravím.

Co značí TCM? Jako každý živý důchodce jsem zvídavý a ochoten se rozdělit o své trable.
1. Mám prý zjizvenou průdušnici ( z buldozeru v létě při 60C v kabině ) a hleny mne dusí při poloze vleže na znak.
Doktor řekl, pít a pít, řasinky nefungují, tak jen kašel vás zbaví toho nejhoršího ( někdy je ovšem úporný až na zvracení ).
2. Od října mne bolí ramenní klouby. Obvodní mi dal diklofenak a rehabilitaci. V leže na boku ( spánek) začal pravý kloub bolet a budit. Rehabilitace to rozházela a bolely obě ramena. Ortoped to obstříkl a dal mi Nimesil a dvojnásobnou rehabilitaci. Rozbolela se nejen ramena do úplné nespavosti ( jen v sedě se svislýma rukama ) a navíc mi to rozhodilo žaludek. Ortoped konstatoval, udělal jsem co jsem mohl, běžte k neuroložce. Ta mne vyšetřila, napsala injekce denně, po kontrole další injekce po týdnu. Mezi tím obvodní ( změněný ) mi napsal Aulin ( pomohl na 48 hod.) Další kontrola u neuroložky předepsán Flector EP Rapid. Proti bolesti od obvodního Tramal Retard, navíc jsem si koupil Aulin gel a dnes Flector gel na mazání ramen. Ještě mám jít na magnetoterapii. Pravé rameno je už dobé a levé to snad do zimy stihne. V 76 letech mne nový obvoďák "ocenil". Prý jestli si myslíte, že z vás uděláme dvacetníka tak na to zapomeňte, bez bolesti to také nebude. Alespoň pravdivé, když už né lepší slovo. :-D

14 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 12. srpna 2016 v 20:46 | Reagovat

[13]: Hezký večer, dopíšu: TCM je tradiční čínská medicína. Budu to muset dopsat všude. Díky za podnět. :-)
No jo, jste typický příklad toho, jak to chodí v klasické medicíně...

U Vás asi bude problém, že z té vlhkosti vzniká horko): vyšly mi totiž samé chladící byliny (ale s jistotou by to určil až TCM veledlouhý dotazník, jestli chcete, pošlu Vám ho, pak bych věděla víc, takhle se opírám jen o svou intuici).

Koupele harpagofyt neboli čertovo kopyto na ty klouby, nejlépe Grešík (event. v kombinaci s mastí, za tuhle značku ručím: http://www.dumbylinek.cz/eshop/kosmetika-pece-o-telo/certuv-drap-mast-150-ml-detail), už jen to někdy hodně pomůže.

Dále pak smetanka, jerlín japonský a pěťour. Dávkování bych napsala až po dotazníku.

I kdybyste nechtěl nic z toho, vyzkoušejte prosím alespoň ten harpagofyt v koupeli.

Ten žaludek fakt máte rozhozený,snažte se brát co nejméně těch nesteroidních antirevmatik a radši mažte.

Tak přeji brzký zlepšení. :-)

15 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 12. srpna 2016 v 20:52 | Reagovat

[13]: Jo jinak ještě: čertovo kopyto tomu říká hlavně Grešík, jinak se to jmenuje čato čertův dráp (prostě chcete harpagophytum).

Taky tohle nevypadá úplně marně a je to levnější: http://www.brnenskalekarna.cz/harpago-Certuv-drap---regeneracni-mast-125ml~z2722123.html

16 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 12. srpna 2016 v 20:57 | Reagovat

[13]: Jinak ty ostatní značky, co ukazuje Google (zvlášť tedy jedna), se mi nelíbí a nekupovala bych to (můj cit pro dobré výrobky mě většinou nezklame).

17 nar.soc. nar.soc. | 13. srpna 2016 v 18:05 | Reagovat

[14]:

[15]:

[16]:

Dobré odpoledne.
Velice děkuji za doporučení, 17 zkusím navštívit a použít.

18 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 13. srpna 2016 v 18:09 | Reagovat

[17]: Hezké odpoledne, rádo se stalo. :-)

19 nar.soc. nar.soc. | 13. srpna 2016 v 18:19 | Reagovat

Dovolím si požádat o vysvětlení a doporučení.
Moje žena (nar. 1940 ) měla maligni nádor v tl. střevě. Operována v r. 2002 s následnými bříšními operacemi ( mnohočetné srůsty). Vedena ve sledování, napřed tříměsíčním teď v půlročním termínu na koloskopie.
Při poslední koloskopii 29.4. nálezem zjistil lékař v tl. střevě "hemeroidy" v počtu 14 (konzultoval to v ženině polovědomé přítomnosti). Doslovně ze zprávy ( v první polovině tračníku je patrná divertikuloza. Hemeroidy ), ale jinak v pořádku.
Ženu by zajímalo, co může pro zlepšení jako laik udělat. Má vlastní zuby a přesto si raději loupe tužší slupky ( rajčata, papriky, broskve, hrozny ) protože jizvy ve střevě zhoršily průchod a vyvolávají při opomenutí křečovité bolesti ( pomoc Algifen ).
Jak by měla upravit složení stravy? Snad více brambor a vařené zeleniny? Čeho se varovat? Děkujeme předem.

20 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 13. srpna 2016 v 20:33 | Reagovat

[19]: To Vás bohužel zklamu, na to by Vaše paní musela vyplnit ten TCM dotazník, abych zjistila diagnózu a mohla se pokusit určit konkrétní potraviny (základním kamenem diagnostiky je diagnostika z jazyka, to se ještě dá fotografií, ale diagnostika z pulzu mi řekne absolutně nejvíc - a ta je na dálku vyloučená). Nejsem jasnovidka, byť to tak někdy může vypadat. ;-) :-) Já takhle "od boku" střílím nerada, vždy mám radši, když má můj intuiční vjem nějaký reálný podklad. :-)

Co se týče klasické medicíny, tak ta tvrdí každou chvíli něco jiného: více třeba tady: http://is.muni.cz/th/358925/lf_b/Lecebna_vyziva_u_divertikulozni_nemoci.pdf
(nebo event. tady stručně, ale v AJ: https://www.ucsfhealth.org/education/diverticular_disease_and_diet/index.html)

Možná Vám to tak bude stačit. Jinak loupat tužší slupky je určitě dobrý nápad (i když je škoda ztráty vitamínů a minerálů, ale jinak to myslím nejde), moje babička to také musela dělat (a to měla jenom hemoroidy).

Mám ale nápad na akupresuru: střídat bod KI 16 na obou stranách a začít vpravo, pak vlevo a zas přejít na pravou stranu. Moc netlačit, v tomto případě spíš přiložit prst, nejlépe Váš, s jemným tlakem na 10 minut (pokud byste to chtěl dělat jen na 1 straně, jinak střídat po 3 minutách). Když mi dáte email, pošlu vám obrázky lokalizace bodu, dá se ale dobře najít i bez nich (je uložen v úrovni pupku, 0,5 cunu stranou, od střední čáty v pupku do leva i doprava). Co je to cun je vysvětleno tady (je to vlastně půl palce Vaší ženy - takže jestli máte velké prsty, tak to musíte přizpůsobit podle palce Vaší ženy): http://doktorka-se-srdcem.blog.cz/1601/jak-velky-je-jeden-cun-a-kde-mame-ocas

Ono by bylo dobré na tenhle bod místo akupresury použít i semínka Vaccaria (nalepit na 2-3 dny), třeba tady: http://www.maserskyobchod.cz/salon-viva/eshop/5-1-CINSKA-MEDICINA/11-2-SUJOK/5/146-Vaccaria-mini-kulicky-10ks. A u ušní AP se toho taky dá méně pokazit. ;-)

Tak snad to takhle stačí :-), pokud se chcete se mnou spojit, můj mail je vpravo dole (v patičce).

Jo, pokud máte možnost, Vaší ženě by určitě prospěla ušní akupunktura (AP), tu většinou doporučuji ve spojistosti s tělní AP, ale u Vaší ženy bych to viděla hlavně na tu ušní AP.

21 nar.soc. nar.soc. | 13. srpna 2016 v 20:46 | Reagovat

Dobrý večer.

Děkuji za obětavost a rady k použití. Nemohu vynechat, že když moji ženu operovali na podezření z maligních nádorů na játrech ( nepotvrdilo se, šlo o malé cysty s krevním sérem ) přeťali jí nějak břišní svaly a s postupem let jí pupík sjel asi o 10cm. Tak nevím kde by se ten bod měl vyskytovat. Jsem otrava, ale mám starost o ženu. ;-)

22 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 13. srpna 2016 v 20:56 | Reagovat

[21]: Podle mého pocitu to bude skoro v úrovni pupíku, jen asi o 3 mm výše. Přečtěte si i toto (vždy se řiďte při vyhledávání bodu svými pocity, ne milimetry): http://doktorka-se-srdcem.blog.cz/1602/cim-si-me-akupunktura-ziskala-aneb-jak-najit-akupunkturni-bod-2-dil

Vím, že Vás úkoluju, ale je to důležité. :-) Pošlu Vám ty obrázky (je to v NJ a AJ) i dotazník - ale popis už jsem Vám stejně dala.

23 Malkiel Malkiel | E-mail | Web | 14. srpna 2016 v 4:12 | Reagovat

[6]: A pokud možno nestresovat ani nikoho druhého. :D  :D

24 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 14. srpna 2016 v 9:06 | Reagovat

[23]: Pročpak? Z cizího krev přece neteče! ;-) :D

25 Malkiel Malkiel | E-mail | Web | 14. srpna 2016 v 12:46 | Reagovat

[24]: To je pravda. Taky je to jeden z tradičních způsobů určování otcovství, říznout do dítěte, protože z cizího krev neteče. :-D

26 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 14. srpna 2016 v 12:56 | Reagovat

[25]: Že by z tebe promluvily vlastní zkušenosti? ;-) :D

27 MarijaKes MarijaKes | E-mail | Web | 17. srpna 2016 v 19:39 | Reagovat

Zajímavé čtení. Asi bych se nad sebou měla zamyslet. Ujížděla jsem na jogurtech přímo z lednice a to právě večer. Moje stravování je velmi nepravidelné a podle toho vypadá i to vyprazdňování. Jsem v jídle požitkář bez zábran. Určitě budu na tyto zajímavé stránky chodit. A děkuji také za návštěvu s pěkným veršíkem. :-)

28 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 17. srpna 2016 v 19:42 | Reagovat

[27]: Požitkář v jídle? A bez zábran? Jo, taky jsem BYLA... ;-) Mimochodem, díky za pochvalu blogu. :-)

29 Latryna Latryna | 26. srpna 2016 v 10:49 | Reagovat

Pravdivý a zaujímavý postreh. Tiež som toho názoru, že vekom sa u človeka všetko mení, raz je "suchý", raz "privlhký". Počítam sa skôr do tej prvej skupiny, pijem (z vlastnej blbosti) dosť málo a tak pomaly ale isto uschýnam a mám tým pádom aj tráviace ťažkosti. Ale aj blbosť je dar boží ... ;-)  :-)

30 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 26. srpna 2016 v 12:24 | Reagovat

[29]: Ten koniec "aj blbosť je dar boží", ten ma dostal! :D :-D Vďaka za tvôj komentár. :-) Smiech sa mi sa mi naozaj páči - najmä, keď je to môj vlastný. ;-)

31 JM JM | 29. srpna 2016 v 22:35 | Reagovat

[13]:
Vypněte klimatizaci.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama