Štětka, borelióza a toxické látky

29. srpna 2016 v 19:13 | MUDr. Dorka D. |  Fytoterapie (bylinky), strava, homeopatie
Mému jménu se asi budete smát, za to já ale nemůžu. Jsem štětka planá (někdy nazývaná štětka lesní), dvouletý krásný bodlák (Dipsacus fullonum nebo Dipsacus sylvestris), auf Deutsch wilde Karde, in English wild teazle, по-русски Ворсянка лесная. Slováci ma volajú štetka lesná. Pokud chcete dolovat můj kořen, bude nejlepší ho vyrýt už první rok na podzim, kdy vystavuji jen přízemní růžicí listů bez květů. Tak v něm totiž zůstane maximum účinných látek. Vysokou úroveň, jo to já mám - až 2 m. Mrkající Druhý rok, v červenci až srpnu, vyrůstají na mých pichlavých bodlácích i květy, které mohou z fialové barvy přecházet až do běla. Povím vám, na to, že se vyskytuju údajně hojně na okrajích lesů, u cest a v křovinách nebo u vodních toků, mě i přesto jeden člověk málem nenašel. Uvádí se, že moje příbuzná, štětka soukenická (Dipsacus sativus), je pravděpodobně o něco účinnější.

Borélie vrhnou se raději z útesu,
revma, dna i toxiny střemhlav skáčou placák,
rakovina s tuberou balí věci a pláčou,
nikdo nechce je a musí jít na pracák.ŠTĚTKA - ÚČINKY:
antirevmatikum: revmatické choroby (revmatoidní artritida, bolesti svalů), dnavá artritida (dna);
v poslední době se propaguje hlavně proti borelióze (Prof. Sievers z vysoké školy ve Wädenswil ve Švýcarsku však tvrdí, že nejen, že proti borelióze štětka nepomáhá, ale dokonce ji může v ojedinělých případech i podporovat. Otázka správné indikace je podle mě klíčová: pokud použijeme bylinu u "nevhodného" pacienta, nemusí působit - tenhle princip zná tradiční čínská medicína přeci již tisíce let...). Já sama štětku zatím použila u jiných diagnóz (a vždy ve směsi), takže k tomu nemohu říct víc. Jsem však u použití na boreliózu poněkud skeptická, zatím znám totiž pouze ty, co jim štětka nepomohla.
dermatologikum: kožní choroby
kancerostatikum (pomocná terapie): proti rakovině. Zahradník Stanislav Dvořák z Brna měl velmi dobré zkušenosti s používáním štětky při nádorovém onemocnění. Na kožní rakovinu aplikoval i zevní použití (např. formou zředěné tinktury), vnitřně pak zejména na rakovinu trávicího ústrojí. Používal odvar a také formu léčebných klyzmat.
antituberkulotikum: proti tuberkulóze nebo jiným plicním onemocněním (možné použití u tuberkulózy resistentní k terapii)
amarum: podporuje trávení; používá se ale i na léčbu žaludečních a dvanáctníkových vředů
diuretikum: močopudná
cholagogum: žlučopudná
diaforetikum: potopudná
antivirotikum?: pravděpodobně působí i proti virům, např. herpetickým virům (Herpes simplex - virus oparu).

ŠTĚTKA - ZEVNÍ POUŽITÍ:
Vyrábí se z ní mast nebo se přikládají obklady na popraskanou kůži (rozpraskané rty nebo prsní bradavky, event. ekzém), používá se na menší rány, vředy a anální píštěle. V lidovém léčitelství se používá i k léčbě rakoviny, viz výše.

Mírně teplé koupele ze štětky na vyplavení toxických látek z těla (práce v továrně, častý styk s barvami, ředidly aj. chemikáliemi) podle Doktorky se srdcem (kombinace s vnitřním užitím proti toxinům, viz dále):
rozmarýn list 1 díl (20 g)
štětka planá/soukenická 2 díly (40 g) - nastříhat
smil písečný květ (dříve protěž písečná) 1/2 - 3/4 dílu (10 g - 15 g; postupně v průběhu kúry navyšovat)

Vařit 3 minuty, louhovat 12-15 minut.

SBĚR:
Sice často uvidíte tinkturu pouze z kořenů (Radix dipsaci), které se sbírají na podzim, léčivé účinky má však i nať (Herba dipsaci). Já dokonce v některých receptech používám pouze nať. Pokud se rozhodnete pro nadzemní část štětky, sbírejte ji v letních měsících.

Štětka lesní obsahuje inulin (jedná se o zásobní polysacharid, nezaměňovat prosím s inzulinem!), třísloviny, flavonoidy, deriváty kyseliny kávové, saponiny, silici, pryskyřice, iridoidy a glykosid scabiosid.

Denní dávka: ?

LÉKOVÁ FORMA:
Odvar z kořene (nebo zde uvedený homeopatický čaj podle Kloudy v potenci kolem U9).

KDE A CO KOUPIT:
Tinktura.eu (pouze 30 ml)
http://moje-kniha-stinu.blog.cz/1202/stetka-lesni-prirodni-lek-na-boreliozu (pročtěte si diskusi; najdete tam i krásné fotografie štětky)
Pokud nejsou rostliny nijak chemicky ošetřené (což nevím), dala by se štětka soukenická získat i zde (vždy hlašte, že se chystáte vařit ze štětky čaj!): http://www.fler.cz/zbozi/stetka-soukenicka-1003741

KOMBINACE:
Štětku podáváme často samostatně, ale lze ji přimíchat i do směsi, což se využívá zejm. v revmatologických indikacích. Při rakovině trávicího ústrojí lze využít kombinaci s následujícími bylinami: vlaštovičník, pryšec mandloňovitý nebo kondurango (kůra). Pozor na první dvě byliny, které jsou považovány za mírně jedovaté. Z dalších bylin to může být např.: vrbka úzkolistá (květ), tužebník jilmový (kořen), olše lepkavá (list) nebo přeslička (nať) v mléčném odvaru.

ŠTĚTKA - BYLINNÉ SMĚSI A RECEPTY:
Bylinná kúra na odstranění toxinů z těla podle Doktorky se srdcem (Janča doporučuje tutéž směs v jiných poměrech na léčbu rakoviny, viz dále):
štětka nať 25 g (nastříhat)
rudé lapacho kůra 13 g
vřes květ 12 g
měsíček květ 7 g
tymián nať 4 g

7-10 dní 3x denně pít teplý čaj (1 zarovnanou lžíci na šálek; připravit 2minutový odvar, pak louhovat dalších 8-10 minut). Po 17 dnech opakovat znovu po dobu 8 dní. V případě potřeby event. vložit pauzu a znovu pít až po 6 týdnech. Podle mého názoru mohou být toxické látky (rezidua různých chemikálií, se kterými se naše tělo v průběhu života setká) i jedním z faktorů, který přispěje k propuknutí některých autoimunitních onemocnění.

Protirevmatická směs bylináře Stanislava Dvořáka z brněnské Experimentální zahrady léčivých rostlin:
ovesná sláma 100 g
štětka nať 50 g
bříza list 50 g
jehlice kořen 30 g
tymián nať 20 g

Odvar pijeme 3x denně, po jídle.

Štětka při nádorových onemocněních podle Janči (jako pomocná léčba):
štětka nať 100 g
rudé lapacho kůra 50 g
vřes květ 50 g
měsíček květ 25 g
tymián nať 25 g

Pije se 1 l nálevu denně, nejlépe teplý (z termosky), po doušcích. K tomu Janča doporučuje některý z adaptogenů (nejlépe tinkturu). Doporučuje hlavně tyto bylinné tinktury: leuzea - maralí kořen nebo žen-šen. Janča doporučoval po využívání balení maralovou tinkturu střídat: navrhoval Bérešovy kapky (Béres Drops Plus) nebo imunostimulační byliny, např. echinaceu. Osobně bych tinktury střídala, ale volila bych buď echinaceu nebo jiné tinktury.

Borelióza - dávkování tinktury z kořene u štětky soukenické:
3xdenně 3 kapky po dobu 1 měsíce. K tomu bývá doporučována co nejčastěji sauna nebo horké koupele s teplotou kolem 42 °C. Myslím si, že to není pro každého - vyzkoušejte a provádějte to jen v případě, když vám to dělá dobře. Po měsíční pauze (já bych spíše pro většinu lidí doporučila pauzu 6 týdenní) se doporučuje aplikovat stejnou kúru, ale jen 2 dny (já jsem spíše pro dny tři). Tuto 2-/3-denní kúru opakujeme každý měsíc až do využívání celého obsahu tinktury. Nejsem přesvědčená, že tato monoterapie se samotnou štětkou může pomoci natrvalo od lymské boreliózy. Hlavní síla štětky soukenické nebo štětky lesní je podle mě v jiných indikacích, např. zmíněná detoxikace nebo antirevmatické působení na bolesti kloubů.

Výroba tinktury na boreliózu ze štětky lesní (soukenické): https://www.youtube.com/watch?v=NWmxrurxDEM

ŠTĚTKA - NEŽÁDOUCÍ ÚČINKY:
Občas se prý může vyskytnout kožní vyrážka, zvláště v oblasti genitálií, ale ta by měla brzy odeznít.

ŠTĚTKA - KONTRAINDIKACE:
Z důvodu neprozkoumanosti drogy štětku planou/soukenickou neužívejte dlouhodobě a raději ani v těhotenství. Podobný druh, Dipsacus asper (Dipsacus asperoides) v TČM však není kontraindikován a dokonce se používá při opakovaných potratech a krvácení během těhotenství.

GURMÁNSKÉ TIPY A RECEPTY PRO ODVÁŽNÉ JAZÝČKY:
Listy a kořeny se mohou údajně jíst syrové, vařené nebo v sušeném stavu (M. Fischer: Wilde Genüsse: Eine Enzyklopädie der essbaren Wildpflanzen, Wien Mandelbaum 2007). Nevím jak vy, ale já nějak nemám chuť. Usmívající se

ZAJÍMAVOST:
Dříve se sušená štětka soukenická skutečně používala na česání ovčí vlny, aby se pak vlna mohla spřádat.

BYLINY Z POHLEDU TČM

NEJEN PRO ZNALCE TRADIČNÍ ČÍNSKÉ MEDICÍNY:

Sběr: kořen štětky plané/soukenické.

*** Pročišťuje horkost a odvádí toxiny (tj. pomáhá tělu zbavit se toxických látek a mikrobiálních původců infekcí):
dermatologické účinky: ekzémy, akné, furunkly, bradavice;
posiluje imunitní systém, borelióza, toxiny (toxické látky);
bolesti hlavy

*** Pročišťuje větrný chlad/horkou vlhkost (revma/BI syndrom):
dna, artritida, revma.

*** Tonizuje QI:
slabé zažívání. žaludeční obtíže, žlučníkové obtíže, edémy (otoky).

Pozn.: U všech závažnějších jmenovaných onemocnění je vždy na prvním místě návštěva lékaře!

Teplotní charakter podle TČM: chladné povahy
Vlastnosti: antibakteriální účinky, čistí krev, močopudná, potopudná, zbavuje tělo toxinů a jedů
Chuť: hořká
Vztah ke drahám:játra, ledviny
Kontraindikace v TČM: nejsou známy.

A příště? Natřeme se kostivalem a ukážeme si, že není tak jedovatý, jak se tvrdí.


Rozšiřující literatura:
Ulrike von Blarer Zalokar u. Peter von Blarer: Praxisbuch Westliche Heilkräuter und Chinesische Medizin
J. Janča, J. A. Zentrich: Herbář léčivých rostlin
S. G. Fleischhauer, J. Guthmann, R. Spiegelberger: Enzyklopädie: Essbare Wildpflazen
I. und P. Schönfelder: Der Kosmos Heilpflanzenführer
V. Ando: Farmakologie klasické čínské medicíny
 


Komentáře

1 Kitty Kitty | E-mail | Web | 29. srpna 2016 v 21:41 | Reagovat

Ajta, denně chodím kolem plantáže těchto štětek (asi jsou to ony, i když vesměs nižší), a nevyužiju je. Jak bych ji využila, když už si o nějakou palici řeknu? ;-)

2 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 29. srpna 2016 v 21:54 | Reagovat

[1]: Myslíš pro sebe, Kitty? Pro tebe teď myslím ne, ale mohla bys je prodávat jako nedostatkový zboží. Nebo do těch kyticových vazeb. :-) Ale hlavně se přesvědč, CO to vlastně je. ;-)

Tady jsou ještě obrázky (dám odkazy i do textu):
http://www.biolib.cz/cz/taxonimage/id5715/?taxonid=40507

http://www.biolib.cz/cz/taxonimage/id12306/?taxonid=40507

http://www.biolib.cz/cz/taxonimage/id13938/?taxonid=40507

http://www.biolib.cz/cz/taxonimage/id21714/?taxonid=40507

http://www.biolib.cz/cz/taxonimage/id42024/?taxonid=40507

http://www.biolib.cz/cz/taxonimage/id48081/?taxonid=40507

3 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 29. srpna 2016 v 21:57 | Reagovat

[1]: Na druhou stranu, mít jí doma (třeba na ty koupele), by nebylo k zahození - třeba jí nebudeš potřebovat ty, ale někdo blízký z tvého okolí. :-)

4 Kitty Kitty | E-mail | Web | 29. srpna 2016 v 22:11 | Reagovat

[3]: Bude to určitě ona. Teď už jsou suchý, ale podle fotek to je ona. Ona si je paní pěstuje a lidi zde taky na vazby na hroby na vánoce a na výzdobu na podzim a v zimě.
Jak bych ji mohla využít? Odvary na co? Hospodář má nohu náchylnou na bércové vředy a s nimi související občasný ekzém bérce... Která část a jak se dá uchovat a použít? ;-)

5 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 29. srpna 2016 v 22:19 | Reagovat

[4]: Vše je v textu. Pro tebe ne (alespoň teď určitě ne), ale pro hospodáře, na zevní použití, to rozhodně zkus (nať, ale lepší je pro něj asi kořen nebo nať plus kořen). Zítra se podívám, co ještě k tomu do směsi. Normálně se to usuší a pak v silných rukavicích nastříhá.

6 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 29. srpna 2016 v 22:22 | Reagovat

[4]: Vlastně by se z tebe mohla ještš stát pěstitelka bodláků (to víš, divizny, to je nuda ;-)).

7 Kitty Kitty | E-mail | Web | 29. srpna 2016 v 23:48 | Reagovat

[6]: Pokud to zafungne, už dopředu zítra schrastím tak jednu zralou palici, kdyby přece jenom bylo nutné si je pěstovat pro užitek. Kousek v zahrádce bych si pro ně našla, jen je uhlídat, aby se nepomnožily... Mohla bych si udělat další blog a nazvat ho "BODLÁK" nebo "ŠTĚTKA". to by byla návštěvnost; ale třeba by mě admini blokli :-P

8 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 29. srpna 2016 v 23:53 | Reagovat

[7]: Doporučuju zůstat u ŠTĚTKY. Bodlák by tak netáhnul. ;-) :-P
Jen pozor, někde jsem četla, že snad to musí projít mrazem, aby semínka vzešla, nebo jak to bylo - použij Google. Paní to nějak vzešlo až na 2. pokus. :-)

9 Kitty Kitty | E-mail | Web | 29. srpna 2016 v 23:59 | Reagovat

[8]: Zde to semení samo, je toho v okolí hodně. Zeptám se paní, co to tam má, třeba ví i o účinku. Osobně si myslím, že to má jen na přízdobu věnců a kytic na Dušičky.
Nad doporučením ŠTĚTKY jsem se smála jak blázen; musela jsem se ztlumit, abych nerušila "vedlespáče" :-P

10 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 30. srpna 2016 v 0:03 | Reagovat

[9]: Smích je zdravý, třeba by se smál taky. :D Dobrou, Kitty. Na mail ti odpovím zítra.

11 Kitty Kitty | E-mail | Web | 30. srpna 2016 v 0:16 | Reagovat

[10]: Odpovíš už dnes? Taky dobrou a at tě nestraší můj mejl 8-O

12 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 30. srpna 2016 v 0:19 | Reagovat

[11]: Že seš to ty, tak už dnes. ;-) :D Já si nevšimla, že už je po půlnoci. :-) Tak a alou do postýlky. :-)

13 Kitty Kitty | E-mail | Web | 30. srpna 2016 v 0:25 | Reagovat

[12]: Jen ještě jeden extra úúúúsměv! :-D  :-D  :-D

14 beallara beallara | Web | 30. srpna 2016 v 6:02 | Reagovat

Z psychologického hlediska zde evidentně nehrozí krize identity...vše je pojmenováno od začátku :D  :D  :D  :D ..nestačím valit oči, co taková štětka dokáže s naším organismem, příroda mocná čarodějka 8-)

15 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 30. srpna 2016 v 12:17 | Reagovat

[14]: No taková štětka, ta je vskutku multifunkční. Slouží dokonce i tvorům rodu mužského. ;-) :D

16 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 30. srpna 2016 v 12:17 | Reagovat

[13]: Co, budeš mě snad fotit? ;-) :D

17 Kitty Kitty | E-mail | Web | 30. srpna 2016 v 12:20 | Reagovat

[16]: Ne, to jsem se usmívala (virtuálně) na tebe pozdě v noci ;-)

18 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 30. srpna 2016 v 12:23 | Reagovat

[17]: Jo, jo, v noci jsem zahlédla nějaké strašidlo! ;-) :-P

19 Kitty Kitty | E-mail | Web | 30. srpna 2016 v 13:33 | Reagovat

[18]: To jsem byla já po umytí vlasů - nefoukala jsem, páč bych rušila vedlespáče. Naschnuly mi do rána tak, že čarodějnice je proti tomu uhlazená modelka :-D

20 Eleanor Eleanor | E-mail | Web | 30. srpna 2016 v 15:12 | Reagovat

Vždy když přijdou, dozvím se něco nového :) Tato bylina pro mne vypadá vhodně, před dvěma týdny jsem dobrala atb kvůli podezření na boreliozu... Mrcha se po dvou letech asi vrátila :/

21 Vlasta Vlasta | Web | 30. srpna 2016 v 16:33 | Reagovat

Tak tohle o štětkách slyším poprvé a to jich máme na Holáku mraky....

22 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 30. srpna 2016 v 17:07 | Reagovat

[20]: Počkej, jako reaktivace LB? :-( Na chronicky přežívající bakterie v těle jsou ATB většinou krátká...

Něco mě pro tebe napadlo, pošlu ti to na mail. Štětku určitě ano, ale ještě pár bylin k tomu (štětku bys vzala až po 14 dnech té "bylinkové předehry). ;-)

23 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 30. srpna 2016 v 17:11 | Reagovat

[21]: Tak sesbírat aspoň nať, protože zrovna s tou je největší problém (krom uvedených zdrojů jsem jí nikde na netu nenašla). :-) Sice už je teď skoro pozdě, ale pořád to ještě jde.

24 Eleanor Eleanor | E-mail | Web | 30. srpna 2016 v 20:56 | Reagovat

[22]: Bylo to u me slozite uz kdyz jsem to mela naposled a doktorka to take nejak neresi. Za doporucene byliny budu jedine rada. Snazim se pracovat hlavne s duchovnimi pricinami, tak uvidim jake budou vysledky ;-)

25 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 30. srpna 2016 v 21:00 | Reagovat

[24]: Byliny jsem už dávno poslala (na mail, co uvádíš u komentáře)- jestli nedošel, pošlu to ještě přes formulář. :-)

26 Eleanor Eleanor | Web | 30. srpna 2016 v 21:25 | Reagovat

[25]: dekuji, me to tam padlo do spamu. Uz ale mam oba :)

27 Baruschka Baruschka | E-mail | Web | 30. srpna 2016 v 23:46 | Reagovat

Tak Doktorko...
Když jsme byli u našich, tak se táta ptal, jestli nechci nasušit do vazeb.
Nechtěla jsem.
A tak bodláček ostříhal a hodil na kompost :-(
Tak příští rok, no :-)

28 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 31. srpna 2016 v 0:17 | Reagovat

[27]: Jsem nevinná! ;-) :D

No tak budeš paní Bodláková holt až příští rok, no. :-) Občasná koupel v nati smíchaná ještě s pár bylinama by pro tebe sice nebyla marná, ale zas tak nutně jí nepotřebuješ. :-)

29 Meduňka Meduňka | Web | 3. září 2016 v 20:57 | Reagovat

Ahá, tak už chápu význam té básničky: "Dědku, dědku, vem na bábu štětku" :-D

30 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 3. září 2016 v 21:01 | Reagovat

[29]: Tys mě ale rozesmála! :-D :-D :-D

31 valin valin | Web | 5. září 2016 v 10:05 | Reagovat

Tak štětka to je, aha, pro mě krásný bodlák na suché vazby a on je tak všemocný. No příroda věru není hloupá a já jsem přesvědčená, že každá rostlina má svůj léčebný význam. :-D  :-D

32 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 5. září 2016 v 12:37 | Reagovat

[31]: To jsi Valin řekla moc hezky, že každá rostlina má svůj léčebný význam. Tak nějak to vidím také. Díky za tvůj komentář. :-)

33 Iris Iris | E-mail | Web | 10. září 2016 v 12:01 | Reagovat

Já tomu říkám bodlák, pracuji s ním na dušičky a kurňa jak to bolí, když se náhodou píchnu O_O

34 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 10. září 2016 v 12:08 | Reagovat

[33]: :D Já leta měla asi dvě stovky kaktusů, tak vím. :-) Jedna háčkatá mammillaria potřebovala přes zimu jiné stanoviště, a tak skončila u babičky v ložnici. Jenže ouha, záclona a háčky toho (mimochodem i bez květů) velice krásného kaktusu se vzájemně mocně přitahovaly. A to až do té míry, že se mammillaria asi dvakrát pohoupala na zácloně. :D No babička nebyla ráda. :D

35 Iris Iris | E-mail | Web | 10. září 2016 v 13:51 | Reagovat

[34]: Jo, o kaktus jem se už taky popíchala. :-x

36 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 10. září 2016 v 13:55 | Reagovat

[35]: No, ale specialita je jeden druh opuncie, který má tzv. trichomy (zlatý trny!). Trichomy jsou jako skelná vata - a nedá se to úplně vytahnout - je to jemný a ostrý. A jak je má potvora krásně ve svazečcích (odhadla bych tak po 50-100 kusech v jedmom chomáčku, kterých má jedna placka tak minimálně 50).

37 Iris Iris | E-mail | Web | 10. září 2016 v 17:07 | Reagovat

[36]: Vím přesně :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama