Zvýšený cholesterol v krvi a ateroskleróza, 1. část

2. srpna 2016 v 19:30 | MUDr. Dorka D. |  Klasická západní medicína
Někdo má štěstí a ani po stravě založené na hamburgerech nemá zvýšenou hladinu cholesterolu. A pak jsou lidé, kteří, co se týče cholesterolu, jedí zdravě, a přesto by svůj cholesterol mohli vyvážet. Cholesterol si naše tělo vyrábí i v játrech, takže myšlenka, že stravou bez cholesterolu dosáhneme jeho radikální snížení, se nezakládá tak úplně na pravdě. Při snížených dodávkách zvenčí tělo produkci cholesterolu zvýší.

Cholesterol je jenom jeden

Vžité názvosloví a dělení na hodný a zlý cholesterol (které používám i já), je vlastně nesmyslné. Cholesterol je jenom jeden. Rozdíl je jen v tom, na jaký BÍLKOVINNÝ PŘENAŠEČ se cholesterol (za vzniku lipoproteinu) naváže. "Volba" přenašeče předurčí cholesterolu i směr cestování v těle: buď bude vyloučen z těla ven, nebo poputuje do buněk, aby se z něho třeba stala součást buněčné membrány.


HDL cholesterol je hodný proto, že se chystá opustit tělo

Cholesterol ve spojení s HDL částicemi (high density lipoproteins) se nazývá "hodný" cholesterol. HDL částice obsahují menší množství cholesterolu a jejich hlavní úlohou je odklízet nepotřebný cholesterol ze tkání včetně cév pryč: nejprve do jater, odkud se cholesterol vylučuje žlučí do střev. Následuje známý proces opuštění těla stolicí. Mrkající HDL částice také odebírají volný cholesterol z ostatních lipoproteinů a chrání LDL částice před nežádoucí oxidací.

Zlý cholesterol není zlý, jen se někdy veze nesprávným směrem, tj. do buněk cév

Cholesterol ve spojení s LDL částicemi (low density lipoproteins) je považován za "zlý" cholesterol, protože tyto LDL částice nosí cholesterol do buněk včetně těch, které se nacházejí ve stěnách cév. Vzhledem k tomu, že cholesterol buňky potřebují (k výrobě steroidních hormonů, vitaminu D a žlučových kyselin), není na místě označení "zlý".

Co je to ateroskleróza:

Ateroskleróza je proces, kdy se ve stěnách tepen se ukládají tukové látky ve formě tzv. ateromu a druhotně i vápník (viz důležitá úloha vitaminu K). Mimochodem, tukové proužky se vyskytují běžně již u dětí a lze je dokonce prokázat i u novorozenců.

Vznik a příčiny aterosklerózy

Proč ateroskleróza vůbec vzniká, neví ani vědci. Samotné zvýšení cholesterolu v krvi (hypercholesterolémie) rozhodně nestačí, je to jen jeden z faktorů. Jednou z teorií vzniku aterosklerózy je infekční teorie: Z virů jsou to Herpes viry a Cytomegalovirus. Z bakterií se uvádí zejména role Chlamydia pneumoniae nebo Helicobacter pylori a objevují se i zmínky o Pophyromonas gingivalis (ČEŠKA, Richard: Cholesterol a ateroskleróza, léčba dyslipidémií. Triton, 2012). Bakterie a viry vyvolávají v těle chronické záněty. Vypadá to, že cholesterol a posléze vápník se začne usazovat jenom v zánětlivě změněných stěnách tepen.

Rizikové faktory aterosklerózy

Rizikové faktory aterosklerózy, z nichž některé máme plně ve vlastních rukou, jsou: kouření, obezita, sedavý způsob života, zvýšená hladina triacylglycerolů a cholesterolu (zvláště LDL), hypertenze (vysoký krevní tlak) a diabetes mellitus (cukrovka).

Jak poznám, že jsem ohrožen aterosklerózou aneb BMI už je "out"

Mnohem důležitější než BMI (body mass index) je rozložení tuku v těle. Lidé typu "jablko" (tuk hlavně v oblasti břicha), což je typické zejména u mužů, mají výrazně vyšší úmrtnost na ICHS. Důležitým ukazatelem je poměr obvodu pasu k obvodu boků, což ukazuje na množství tzv. viscerálního tuku (tuk kolem vnitřních orgánů). Podle řady studií mají dokonce i štíhlí jedinci s vysokým poměrem pas/boky vyšší riziko ischemické choroby, než obézní jedinci s menším poměrem pas/boky. Takže "jablka" se nemusí tolik bát, pokud mají správný poměr. Mrkající Přijatelný poměr pas/boky je u mužů ≤ 1 a u žen ≤ 0,8.

K čemu vede ateroskleróza

Vlivem aterosklerózy časem vždy dojde k omezení prokrvení: u věnčitých (koronárních) tepen srdce to vede k ICHS neboli ischemické chorobě srdeční. Jedna z forem ischemické choroby srdce je angina pectoris (nemá tedy s angínou vůbec nic společného) a jedná se o PŘECHODNOU bolest na hrudi. Angina pectoris může po úplném ucpání tepny vést až k infarktu myokardu. Jak céva může díky procesu aterosklerózy vypadat, je zobrazeno níže (zdroj obrázku: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/d/d1/Blausen_0257_CoronaryArtery_Plaque.png)

ateroskleróza

Pokud jsou ischemií (nedokrvením) zasaženy tepny mozku, výsledkem je buď TIA neboli tranzitorní ischemická ataka vzniklá z KRÁTKODOBÉHO nedokrvení mozku (může být i předzvěstí mrtvice) nebo samotná mrtvice (cévní mozková příhoda, CMP), ke které dojde při úplném ucpání mozkové tepny.

Jestliže se zúží tepny dolních končetin, jde o ICHDK neboli ischemickou chorobu dolních končetin. Typické je kulhání po určité vzdálenosti vlivem bolesti, tzv. claudicatio intermittens ("přerušované kulhání"). Po krátkém odpočinku bolest poleví a při opětovné chůzi se znovu opakuje.

Vitamíny a stopové prvky na vysoký cholesterol

Selen: Zlepšuje poměr HDL a LDL. Zřejmě proto se po světě šíří návod na snížení hladiny cholesterolu pomocí para ořechů. Nejvíce selenu obsahují v každém případě para ořechy, jen o jeho obsahu kolují na internetu nesprávné údaje: para ořechy neobsahují 1917 µg nebo dokonce 2000 µg na 100 g, jak se udává, nýbrž jenom 200-500 µg/100 g. Doporučená denní dávka (DDD) v ČR je 55 µg, takže stačí jen 22 g denně. Doporučuje se 6 para ořechů denně (25 g), což odpovídá 64 µg (z tohoto údaje mimochodem vyplývá obsah selenu 254 µg/100 g jedlého podílu, což je realistické).

Chrom: Zvýšený přívod chromu částečně snižuje hladinu cholesterolu a triacylglycerolů v krvi (což ale nepotvrdily všechny studie) a současně zvyšuje podíl HDL.

Vitamin E: Zabraňuje prvnímu stadiu v tvorbě cévních plaků, tj. oxidaci LDL, tj. "zlého" cholesterolu.

Vitamin K: Může pomoci zastavit proces aterosklerózy tím, že napomůže ukládání vápníku do kostí.

BYLINNÉ SMĚSI NA VYSOKÝ CHOLESTEROL A ATEROSKLERÓZU

Směs od Doktorky se srdcem na cholesterol a jako prevence aterosklerózy:

směs č. 1:
eleuterokok tinktura 14 kapek
olivovník tinktura gemmoterapie 18 kapek
jírovec maďal tinktura 2-3 kapky
Tinktury nakapat do čaje z routy vonné (jen 1/4 čajové lžičky, přelít vroucí vodou a nechat louhovat 10 minut). Užívat 3 týdny 2x denně a pak přejít na směs číslo 2.
Relativní kontraindikace: Eleuterokok může event. zvýšit krevní tlak a lidem s hypertenzí se VĚTŠINOU nedoporučuje! Olivovník naopak krevní tlak snižuje, takže směs by neměla krevní tlak ohrozit!

Směs č. 2, která se užívá pouze po předchozí aplikaci směsi číslo 1:
olivovník gemmoterapie 8 kapek
arnika tinktura 4 kapky; Pozor: Arnika je toxická, dodržovat dávkování! dávkování je pro uvedenou značku tinktury! Pro jiného výrobce může být zapotřebí upravit dávkování!
Užívat 6 týdnů 2x denně. K tomu 1-2x denně s hodinovým odstupem užívat také světlicový olej (1 čajovou lžičku). Dávkování v obou směsích se může mírně lišit v závislosti na hmotnosti pacienta.

Pozn.: Většinou se nedá říct, že směs by léčila pouze cholesterol nebo pouze aterosklerózu, účinky se často prolínají.

Prezidentova směs (Směs "S") na snížení cholesterolu a srdečně-cévní onemocnění od léčitelky paní Kamenické (báby Radnické):

Šípek 20 g, fenykl 10 g, divizna 7 g, truskavec 20 g, heřmánek 5 g, mateřídouška 10 g, řebříček 20 g, meduňka 10 g, přeslička 10 g, máta peprná 20 g, kozlík lékařský 15 g. Čaj příznivě působící na veškeré cévní onemocnění i srdce, kondici, celkové posílení, vitalitu, bystří mysl, povzbuzuje, snižuje cholesterol a je chutný. Tento čaj popíjel Ludvík Svoboda. Je to bylinářské koště, čistící čaj.

Čaj na aterosklerózu a vysoký cholesterol (farář Künzle):

Přeslička 50 g, rozrazil 30 g, rozmarýna 20 g. Čaj zalijeme vroucí vodou. Zlepšuje paměť, působí jako antisklerotikum a snižuje hladinu krevního cholesterolu.

Čaj na vysoký cholesterol 1:

K 1 sáčku zeleného čaje přidáme 1 lžíci nati rozrazilu. Můžeme ochutit lžičkou cukru a citronem. Tento čaj zlepšuje trávení a snižuje hladinu cholesterolu v krvi.

Čaj na snížení cholesterolu v krvi 2:

Rozrazil nať 100 g, pýr oddenek 50 g, zemědým nať 50 g, rdesno ptačí nať 25 g, tymián nať 25 g. Přelijeme vroucí vodou a pijeme v množství asi 0,75 l denně.

Čaj na vysoký cholesterol 3:

Estragon 2 díly, vřes květ 1 díl, rdesno ptačí (truskavec) nať 1 díl.

Čaj na snížení cholesterolu 4:

Sporýš lékařský 40 g, pravý zelený čaj 20 g, artyčok list 20 g a rdesno ptačí 10 g.

Čaj na snížení cholesterolu 5:

Rozrazil lékařský nať 60 g, pravý zelený čaj 30 g, tymián nať 20 g. Pijeme v množství asi 0,6 litru denně.

Zázračný recept na cévy aneb Česnek, citron, řepa budiž pochváleny 1:

Recept najdete zde.

Směs na aterosklerózu 2:

Rozrazil nať 40 g, hloh květ 20g, meduňka nať 20 g, čubet benedikt nať 10 g, pýr oddenek 10 g. Zalijeme vroucí vodou a pijeme asi 0,75 l denně.

Čaj na aterosklerózu podle Váni 3:

Směs bylin: přeslička a rozrazil, stejným dílem. Pít denně 1 šálek. Možno pít celoročně (pozn.: já osobně bych určitě časem složení směsi změnila, celoroční užívání nebývá dobré u žádných bylin).


Tento známý čaj se skládá ze čtyř dílů listů břízy a natě kopřivy, dvou dílů listů jmelí, k tomu přidáme po jednom dílu natě řebříčku, šalvěje, mydlice a přesličky. Tři lžíce směsi zalijeme 3/4 1 vroucí vody a necháme 15 minut louhovat. Scedíme, přidáme lžičku tinktury z prhy arniky a v průběhu dne vypijeme v několika dávkách mezi jídlem.

Zajímavý je i tento recept na protisklerotický čaj z rozrazilu, routy, kokošky a jmelí.

Čajová směs na snížení krevního tlaku a proti ateroskleróze:

Hloh květ (2 díly), nať přesličky (1 díl), celík zlatobýl (1 díl) a jmelí (1 díl). 2 lžíce směsi zalijeme 0,5 l vařící vody a necháme 10 minut louhovat. Do ještě teplého čaje prolisujeme 2 stroužky česneku a necháme stát. Vlažný čaj pijeme ráno a večer.

Poznámka k česneku: Česnek rozpouští usazeniny v cévách, a proto je na léčbu aterosklerózy jako dělaný. Existuje však riziko, že pokud na požívání česneku nejste zvyklí, při vysokých dávkách česneku, by se mohly u "nepojídačů" česneku uvolnit z usazenin v cévách větší kousky a způsobit tak embolii.

Prevence infarktu při srdečních potížích

Tento recept je vlastně jen pro lidi, kteří nechtějí nebo z nějakého důvodu nemohou brát předepsané léky. V každém případě je nanejvýš vhodné být pod dozorem lékaře (stejně jako např. u warfarinu)!

Po 1 mocca lžičce hlohu a komonice (mocca lžička je menší, než kávová lžička, objem ca. 3 ml) a k tomu ještě maličko rosnatky (celkem tedy 1 plnější lžička). Tato dávka se přelije 1/4 l vroucí vody a nechá se 10 minut louhovat. Pít maximálně 2 šálky denně, protože komonice ředí krev. Neužívat déle, než 4 týdny! Pak vložit vždy přestávku 2-4 týdny a tuto kúru opakovat max. 3x ročně. Předávkování, které může vzniknout i po delším užívání, se projeví ospalostí, závratěmi, dávením, bolestmi hlavy nebo spontánním krvácením.

Kontraindikace: Osoby trpící poruchou srážlivosti krve, beroucí warfarin nebo jiné léky na ředění krve, by se měly tomuto čaji raději vyhnout. Z důvodu ředění krve může tento čaj zesílit menstruaci. Také lidé trpící na migrény a vysoký krevní tlak by měli zvolit jiné byliny.

Ve 2. části jsou stručně popsané jednotlivé byliny na vysoký cholesterol a aterosklerózu a je uvedena i rozsáhlá tabulka. Ve 3. části bude řeč o vhodných potravinách z hlediska TCM.


Rozšiřující literatura:
P. Váňa: Rady bylináře Pavla
J. Janča, J. A. Zentrich: Herbář léčivých rostlin
Dyonýz Dugas: 500 nejlepších receptů lidové medicíny
Bylinné recepty
(Im-Market, České Budějovice 1991)
 


Komentáře

1 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 2. srpna 2016 v 20:11 | Reagovat

Líbí se mi to, jak nás informuješ, ale nevím, jestli už něco provedu s tím co v těle mám. Je to prý hlavně genetika. Člověk může být střídmý, nekouřit, nic nepřehánět a stejně ho neminou různé neduhy.

2 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 2. srpna 2016 v 20:16 | Reagovat

[1]: No to prý není pravda. ;-) Takový člověk má jen horší startovní pozici. :-)

3 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 2. srpna 2016 v 22:25 | Reagovat

[2]:Když já si myslím, že zase tak hrozný kořínek nemám. Kromě slepáku v 31, tří porodů , gyn. operace v 56 letech(asi víš jaké) a výměny pravého kolena , ále, na co vypočítávat co bylo, prostě nebudu se tak sledovat. Člověk má pak všechno, o čem podrobně čte. Ty to aspoň podáváš tak optimisticky. Nebo se mi to jen zdá, chci to tak vidět? ;-)

4 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 2. srpna 2016 v 22:32 | Reagovat

[3]: Já jsem občasný optimista - záleží na počasí. ;-)

5 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 2. srpna 2016 v 23:05 | Reagovat

Víte, co má hypochondr napsáno na náhrobním kameni?
.
.
Já jsem vám to říkal. ;-)

6 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 2. srpna 2016 v 23:07 | Reagovat

[5]: Tak ten jedinej znám. Ale ty perly ve tvý Kavárně! :-)

7 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 2. srpna 2016 v 23:08 | Reagovat

"Pane, doktore, nemohu močit..."
"A kolik vám je?"
"Osmdesát."
"No tak to je normální, vy už jste se v životě namočil dost."

Omlouvám se, ale chci už jít spát, tak si zvedám náladu, abych lépe spala. [:tired:]

8 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 2. srpna 2016 v 23:10 | Reagovat

[6]: Zítra se ti určitě zvedne návštěvnost, poslala jsem odkaz na tento článek přátelům, kteří mají většinou podobné trable. Doufám, že nevadí. :-)

9 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 2. srpna 2016 v 23:10 | Reagovat

[7]: No, vypadá to, že když se ti chce spát, tak se pěkně dokážeš "rozvrkočit". ;-) :D Růženka - známá i neznámá. ;-)

10 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 2. srpna 2016 v 23:11 | Reagovat

Otázka: Proč se u doktora čeká tak dlouho?
Odpověď: Protože ČAS všechny rány zahojí.

11 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 2. srpna 2016 v 23:12 | Reagovat

[8]: No nevím, jestli se tady něco zvedne - možná by to chtělo Viagru (soudě podle posledních dnů). ;-)

Růženko, samozřejmě nevadí - naopak! :-)

12 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 2. srpna 2016 v 23:12 | Reagovat

[10]: Tak ten je taky dobrej - a pravdivej. :-D

13 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 2. srpna 2016 v 23:18 | Reagovat

[9]:Víš jak to asi je se ženami mého věku?

Po divokém mejdanu se chlap vzbudí vedle cizí ženy a ptá se:
"Proboha, kolik ti je let?"
"No přece tolik, na kolik vypadám!"
"Mě neser, tak dlouho člověk nežije!" ;-)  :-D

14 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 2. srpna 2016 v 23:20 | Reagovat

[11]:Neboj se, lidi si tě najdou, máš zajímavý blog, nejsi tady ještě tak dlouho. K tobě budou chodit určitě, u mě je to třeba už omrzí.

15 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 2. srpna 2016 v 23:22 | Reagovat

[14]: To nevím, proč by je to mělo u tebe omrzet? Jak jsi vlastně přišla na ten nápad s Kavárnou? To mi přijde dost originální... :-)

16 Otavínka Otavínka | E-mail | Web | 2. srpna 2016 v 23:37 | Reagovat

Milá paní doktorko!
Díky za báječný článek. Warfarin, slinivka, vysoký cholesterol, jablko, - vše proti a co včíl? Ořechy nesmím na slinivku, ale zase kdyby to pomáhalo na cholesterol tak to budu riskovat. Bylinky asi žádné na warfarin nemohu. Nejhorší je, že co lékař, tak jiný názor.Selen beru, od Vašeho článku, protože Rosucard má ten jed v sobě. Ještě, že Růženka byla tak hodná a poslala na Váš blog kontakt.Píšete to srozumitelně a ještě se mi nechce pod kytičky. Dobrou noc a děkuji.

17 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 2. srpna 2016 v 23:39 | Reagovat

[15]: To bylo takové doplnění na blogu Novinek, když jsem tam začala blogovat před 8 lety 12.srpna 2008. Na blogu jednoho pána existovala Hospoda, zvláštní taková povídací, ale měla jsem o povídání trochuý jinou představu. Pak byla krátký čas u jedné paní učitelky z K.Varů Čajovna a ta nějak jaksi končila. Měla v té době hodně článků, čtenáři přibývali, asi jiný žánr než jiné blogy a tak jsem hned v prosinci "založila" Kavárničku u Rózičky, kterou jsem pak otvírala každý měsíc od dalšího roku jako Kavárnu U Ruži. Lidé si zvykli si tam chodit povídat a pak s převedením na blog.cz jsem pokračovala. Kolikrát jsem už chtěla přestat, ale nějak to nešlo. Lidé se střídali, někteří "zmizeli" jiní přišli a sama vidíš, že člověka to tam nakonec táhne, aby se dověděl, kdo přijde, něco řekne, radíme si, hledáme ledaco, cestujeme po blogách.Už se někteří známe i osobně, sešli jsme se u nás, ve Staré sladovně i jiní i jinde. Neškodí, viď? Tak to je tak asi krátce všechno. Kolikrát mi bylo líto, že mne berou jen jako Kavárnu U Ruži, ostatní články skoro jako by nebyly. Ale komentují je také, to jo. :-)

18 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 2. srpna 2016 v 23:42 | Reagovat

Dobrou noc a těším se na další díl, přžestože to není humor, ale krutá realita, je zajímavá.

19 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 2. srpna 2016 v 23:50 | Reagovat

[16]: Milá Otavínko,

Jsem ráda, že moje články jsou srozumitelné. :-)

Warfarin není kontraindikace všech bylin. Navíc, i strava by byla (jak je z článku o vitaminu K patrné) někdy ošemetná. Po změně stravy se skutečně musí často upravit dávky (viz česnek). To byste nesměla nic!  Pokud byste chtěla zkusit nějaké bylinky nebo upravit stravu, napište mi na mail všechny léky (včetně dávkování) co berete a já zkusím něco vymyslet specielně pro Vás. Taky by Vás čekal dlouhý dotazník, který bych Vám poslala. Akorát by to (z mé strany) nebylo hned. :-) A samozřejmě bych od vás pak vždy chtěla znát hodnoty Quicka aj.

Lékaři jsou jenom lidé - proto mají různé názory. ;-)

20 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 2. srpna 2016 v 23:51 | Reagovat

[18]: Ale no tak, žádná krutá realita. Dobrou noc, Růženko. A díky za vše. :-)

21 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 2. srpna 2016 v 23:52 | Reagovat

[17]: Opovaž se končit, já myslím, že to byl (a je) dost dobrej nápad. :-)

22 Čerf Čerf | E-mail | Web | 3. srpna 2016 v 8:08 | Reagovat

Tak to si budu pamatovat, že neexistuje zlý a hodný cholesterol, ale záleží na přenašeči. Analogické je to u mne: Neexistuje hodný a zlý Vápeník, ale záleží na tom, jaký je donašeč! :-)

23 Kitty Kitty | Web | 3. srpna 2016 v 10:28 | Reagovat

[15]: Zdravím kavárnici i doktorku Dorku. Taky by mě zajímalo, jak jsi přišla naa tuto úspěšnou formu blogování ;-)

24 Kitty Kitty | Web | 3. srpna 2016 v 10:34 | Reagovat

[17]: Tak už vím. Děkuji za vysvětlení.
Je pravda, že Kavárna ve tvém blogování vede z mnoha hledisek. Jenže kdo tě máme přihlášenou, dostáváme všechna pokračování jiných tvých článků i teď těch, které schraňuješ pod svá kavárenská křídla a uveřejňuješ je. Na pokračování tvých povídek se těším, jsou echt ze života.
Jo - z jinýho soudku: zítra budu nechtěně celý "pracovní" den mimo síť. U nás nepůjde proud. Kojila jsem se nadějí, že NB má nabitou baterku. Hospodář ale přišel na to, že když se nebudu moct připojit přes "aza-vacak" k wifi, tak mám po ptákách. Takže zítra budu před 7.30 a po 16.30. Není alternativa, budu mít absťák :-(

25 Lydie Lydie | 3. srpna 2016 v 11:17 | Reagovat

[16]:Já jsem také kdysi brala Warfarin - asi dva měsíce, pak mi paní doktorka předepsala Anopyrin. Já mám dojem, že říkala, že není dobré ten Warf. brát dlouho a mě podle rozboru krve bude stačit ten Anopyrin.

26 Lydie Lydie | 3. srpna 2016 v 11:19 | Reagovat

[17]:Ruženko - blog má kde kdo, ale kavárna je jenom jedna. :-)  :-)  :-)

27 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 3. srpna 2016 v 12:30 | Reagovat

[22]: Milý jelene (jak vidíš, slovo cerf mě fakt zaujalo ;-)),

myslím, že u jelenů je výjimka, tudíž existují pouze hodní. ;-) Jestli taky někomu donáší třeba nákupy, to mi není známo. :D

28 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 3. srpna 2016 v 12:31 | Reagovat

[23]: Neboj Kitty, to pár hodin bez proudu přežiješ (to se mi to kecá, viď, když můj proud nikam nepůjde?! ;-))

29 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 3. srpna 2016 v 12:31 | Reagovat

[25]: Anopyrin je určitě lepší. Warfarin se často užívá do konce života a je to lege artis. Takže i desetiletí…

30 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 3. srpna 2016 v 12:32 | Reagovat

[26]: Taky to říkám. :-)

31 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 3. srpna 2016 v 16:28 | Reagovat

[29]:Takže: Lege artis (podle pravidel oboru) je označení postupu, který je v souladu s obvyklými, obecně uznávanými metodami určitého oboru vědy, případně umění. Desetiletí nehrozí, protože já s takovou péčí umřu dříve. Muž užívá anopyrin-mrňavej a stačí mu to. O0n nemá trombozu, jen se mu žíly zúžily, protože mu brali z nohy "náhradu" na bypas. Co ty na to, no???

32 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 3. srpna 2016 v 16:29 | Reagovat

[26]: Jen mimochodem, Kavárnu nedržím já, ale ti co do ní chodí, scházejí se,povídají. Jinak bych si mohla povídat sama se sebou. ;-)  :-D

33 Lydie Lydie | 3. srpna 2016 v 17:57 | Reagovat

[32]:To buď v klidu-to nehrozí.

[31]: Naštěstí tomu nerozumím.
I já jsem měla trombozu v noze a také stačí anopyrin.

34 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 3. srpna 2016 v 19:27 | Reagovat

[31]: Ale i anopyrin je lege artis. ;-) Je to jak u koho (a často záleží i na ošetřujícím lékaři).

35 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 3. srpna 2016 v 20:37 | Reagovat

[34]: Určitě, víš, já jsem duše zvídavá, tak jsem si to lege artis našla na netu. Dodnes mne mrzí, že jsem v gymplu nechodila do nepovinné latiny. Strýc, u kterého jsem bydlela řekl, že je to zžbytené, že na doktorku studovat nepudu, tak...přitom latina je základ pro románské jazyky. Učila jsem se francouzštinu a mnohá slova si pamatuji. A ruštinu ještě víc. ;-)  :-D

36 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 3. srpna 2016 v 20:39 | Reagovat

[34]: Uvidím, jestli po tom využívání warfarinu mi budou dávat anopyrin nebo snad budu vyléčená? Houby asi...

37 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 3. srpna 2016 v 20:42 | Reagovat

[35]: Však já taky všechno nevím, co myslíš, Google to jistí. ;-)

Ty umíš francouzsky? Takže slovo jelen pro tebe není novinkou - jako pro mě. :-)

38 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 3. srpna 2016 v 20:44 | Reagovat

[36]: Záleží na výsledcích tvých vyšetření, naděje umírá poslední. :-)

39 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 3. srpna 2016 v 20:55 | Reagovat

[37]: To není, ale je zajímavé, že umím hlavně francouzskou hymnu a takové ty písničky jako Frére Jake a pod. Dokonce té hymně rozumím a najedla bych se ve Francii určitě. Asi jako v Maďarsku. To je prý základ pro cestování. Umět pozdravit, poděkovat a znát základní potraviny, jídla , případně názvy příborů a všeho okolo. Víš, jak se na př. řekne maďarsky lžíce? Kanál- to jsem se tehdy docela smála. Kés je nůž a vidla- vidlička. Krumpli -brambory, hús (vyslov ´.húš) maso. Disnou húš= vepřové, marha húš= hovězí, ťúk húš drůbeží. Knedli = knedle, polévka je léveš. No a s tím se klidně najíš v každé restauraci v Maďarsku a ještě tě budou obskakovat, protože si váží toho, že se snažíš...
Určitě je víc lidí, kteří maďarštinu docela znají. ;-)

40 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 3. srpna 2016 v 20:56 | Reagovat

[38]: No vidíš a zase jsem mimo mísu s komentářem, ach jo. O_O

41 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 3. srpna 2016 v 20:57 | Reagovat

Frére Jaque se to píše- pardon :-D

42 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 3. srpna 2016 v 21:04 | Reagovat

[39]: No, já umím maďarsky akorát říct "černý" a "neumím maďarsky" - a prý mám u toho i dobrý přízvuk (na rozdíl od slovenštiny).

[40]: Já tě za to nebudu kamenovat. :-)

43 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 3. srpna 2016 v 21:18 | Reagovat

[42]: Fekete, ígen? Nauč se Jó napot (dobrý den), kesenem sépen (děkuji pěkně), jó éstét, dobrý večer a čókolom- líbám-je to takový pozdrav skoro jako u nás ahoj. Také je dobré znát slovíčko-  já nechci: nekem nemkel :-D

44 Lydie Lydie | 3. srpna 2016 v 22:48 | Reagovat

Teda to by stálo za zvláštní studii, jak od Warfarinu se lze propracovat k maďarským  jídlům.... :-)

45 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 3. srpna 2016 v 23:10 | Reagovat

[44]: No - nic ti v takové studii nebrání :D My dvě s Růženkou rozhodně nejsme materiál k zahození. ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama