Co na vysoký cholesterol v krvi a aterosklerózu, 2. část - BYLINY

5. srpna 2016 v 22:26 | MUDr. Dorka D. |  Fytoterapie (bylinky), strava, homeopatie

Artyčok podporuje trávení, především přes ovlivnění žlučníku a jater. Zvyšuje HDL cholesterol a snižuje hladinu triacylglycerolů - pravděpodobně inhibicí (zablokováním) enzymu HMG-CoA reduktázy, což je efekt statinů. V Německu se často automaticky předepisují doplňky výživy obsahující artyčok na klinikách, které se zabývají alternativními postupy, aniž by se udělala podrobnější TČM-diagnóza pacienta, což je často na škodu.

Nežádoucí účinky: Odhaduji zhruba u 10% pacientek zhoršení inkontinence (nebo alespoň častější močení). Vypadá to, že pokud v tomto ohledu již nějaké problémy jsou, mohou se zesílit. Vysvětluji si to tím, že bylina je chladné povahy a při tzv. syndromech chladu nerovnováhu samozřejmě ještě zhorší. Zatím jsem to nikde nenašla popsané, jsou to čistě empirické poznatky.

Kontraindikace: Neužívat při podezření na uzávěr žlučových cest.

Citroník pravý - kůra (Citrus limon)

Pektiny obsažené zejména v kůře citronu účinkují zejména proti ateroskleróze a také snižují hladinu cholesterolu v krvi. Kontraindikace ani nežádoucí účinky nejsou známy. Na aterosklerózu můžete vyzkoušet recept z česneku, řepy, citronu a medu:

5 paliček česneku oloupeme a rozmačkáme lisem na česnek. 4 bio-citrony i s kůrou (chemický postřik se nedá z kůry NIJAK smýt!) a 3 oloupané řepy nakrájíme na kostičky. Vše dáme do 1 l vody a přivedeme k varu. Necháme 20 minut zvolna vařit (nesmí se vařit klokotem). Po mírném zchladnutí přidáme 3 lžíce medu. Vše propasírujeme, přelijeme do uzavíratelných sklenic a uchováváme v lednici. Pokud chcete zkusit tuto kúru, vypijte ráno jednu štamprli.
Dodatek pro redaktory z velkých serverů (a osoby jim podobné): nekopírujte, prosím, bez mého výslovného souhlasu celé odstavce. V mých článcích je spousta specifických prvků, co nikde jinde nenajdete. Pokud už se budete chtít inspirovat, obtěžujte se alespoň s přeformulováním vět!


Eleuterokok patří do skupiny adaptogenů, což jsou látky, které nám pomáhají překonávat stres, zvyšují náš výkon a schopnost koncentrace. Používá se proto při chronické únavě (a ze stejného důvodu není vhodné ho podávat pozdě večer, protože by mohl zapříčinit nespavost). Použili ho i ruští sportovci na olympiádě v roce 1984. Eleuterokok ovlivňuje také imunitní systém, hladinu cholesterolu i aterosklerózu.

U jedné pacientky se sníženou činností štítné žlázy se výborně osvědčila kombinace eleuterokoku (tinktura 2x denně) a celíku zlatobýlu (čaj 3 šálky denně). Dokonce po této kombinaci i zhubla. Diety nejsou vždy to nejšťastnější (a hlavně trvalé) řešení.

Kontraindikace: horečnaté stavy, enormně vysoký krevní tlak a stav po infarktu myokardu do tří měsíců po jeho odeznění. Neužívat déle než 3 měsíce, pak je vhodné vložit pauzu. Ačkoliv příznivě ovlivňuje imunitu, u akutních těžkých bakteriálních infekcí se jeho podávání nedoporučuje (při pokusech na zvířatech se neosvědčil).

Nežádoucí účinky: podrážděnost nebo poruchy spánku, snad i bolesti hlavy.


V kardiovaskulární oblasti se jmelím léčí ateroskleróza a hypertenze (vysoký krevní tlak). Janča a Zentrich uvádějí, že nekvalitnější jmelí je jabloňové. Naopak jmelí topolové je nejvíce toxické.

Jmelí se však používá i při léčbě rakoviny. Tradice jmelí jako prostředku proti rakovině sahá až do roku 1920, kdy s touto léčbou začal Rudolf Steiner (antropozofická medicína). Každý druh jmelí se používá na jiný druh rakoviny. V dnešní době se v této indikaci nejčastěji používá injekční aplikace.

Kontraindikace: u akutních zánětlivých a horečnatých onemocnění s teplotou přes 38°C by neměla být léčba jmelím nasazena.

Juka vláknitá (Yucca filamentosa)

Tato rostlina je známá kromě ovlivnění hladiny cholesterolu svými detoxikačními účinky, a to jak vyplavováním toxinů vlastní látkové přeměny (metabolismus), tak toxinů zevních. Z tohoto důvodu ovlivňuje dobře stavy spojené se zánětem, jako je např. revmatoidní artritida, obyčejné revma, dna nebo zánět močové trubice. Kromě protizánětlivých účinků vykazuje i projímavé účinky. Kúru by měl vždy doprovázet zvýšený příjem vody anebo lépe, krev čistících čajů (z pampelišky, vřesu, nebo rdesna ptačího-truskavec). Jako minimální dobu léčby uvádí Janča 4 týdny.

Nežádoucí účinky: Díky obsahu saponinů může dojít k žaludečním obtížím.


Perillový olej normalizuje krevní tuky včetně cholesterolu. Působí na astma a často se využívá u alergií. Má mírně projímavý účinek. Zlepšuje poměr omega-6 a omega-3 mastných kyselin (obsahuje 52-64% alfa-linolenové kyseliny (omega-3 mastná kyselina), 13-20% linolové kyseliny, 11-22% olejové kyseliny). Kapsle sice vydrží o něco déle, ale jsou zbytečně drahé.

Pozn: Listy této "kopřivy" se používají hlavně při nachlazení a zvýšené teplotě (antimikrobiální účinky), těhotenské nevolnosti, proti zánětům, působí proti rakovině a jako antioxidant (brání vzniku volných radikálů).

Pelargónie růžová (Pelargonium radens)

Krom léčby aterosklerózy se pelargonie růžová používá se i na doléčování infarktu myokardu u anginy pectoris (forma ischemické choroby srdce, kdy je srdce špatně prokrvováno) nebo pro posilu slabého srdce. Prohlubuje spánek a ve formě inhalací léčí průdušky a působí i jako ochranný faktor na sliznice, takže se jí doplňuje léčba žaludečních či dvanáctníkových vředů.

Pupečník asijský - gotu-kola (Centella asiatica)

Tato rostlina s antioxidačními účinky se používá především v ajurvédské medicíně. Krom toho, že pupečník může ovlivnit aterosklerózu a vysoký krevní tlak, posiluje zejména nervový systém (podporuje regeneraci neuronů a přes tzv. GABA-systém v centrálním nervovém systému má i relaxační účinky) a působí i na lupénku (psoriáza). Také některé viry a bakterie se dají pupečníkem zlikvidovat (testován byl Herpesvirus HSV-1 a 2, Trichoderma mentagrophytes a Pseudomonas aeruginosa). Naproti tomu u tuberkulózy (Mycobacterium tuberculosis) pupečník selhal. Diskutuje se i o léčbě rakoviny.


Pýr plazivý (Elytrigia repens / Agropyron repens)

Janča uvádí, že pokles hladiny cholesterolu je v laboratorních hodnotách patrný již po 48 hodinách. Pýr zejména čistí krev, ale i intersticiální tkáně (řídké vazivo tvořící jakousi "kostru" orgánů) a lymfatický systém. Působí také močopudně (diuretikum), rozpouští močové či žlučové kameny (cholelitiáza nebo urolitiáza), jako antirevmatikum při svalově-kloubních obtížích a pomáhá i proti některým kožním onemocněním (např. psoriáza neboli lupénka).

Rosnatka okrouhlolistá (Drosera rotundifolia)

Kromě svých antisklerotických účinků (ateroskleróza) se dá rosnatka použít i při průduškových obtížích a astmatu nebo třeba dráždivém suchém kašli. Vykazuje antibiotické a antimykotické účinky (proti plísním a houbám).

Rozrazil (Veronica officinalis)

Rozrazil v moderní fytoterapii stále stojí poněkud stranou. Kromě zvýšeného cholesterolu se uplatňuje zvláště u stavů dlouhodobého stresu nebo u stavů smutku bez příčiny. V psychosomatické oblasti je rozrazil velmi důležitou a nedoceněnou rostlinou. Na fotografii zobrazená tinktura z rozrazilu od Valdemara Grešíka, se již bohužel nevyrábí (vidět je i příznivá cena).

Světlice barvířská (Carthamus tinctorius)

Krom toho, že světlice barvířská výrazně snižuje hladinu cholesterolu a je vhodná proto jako prevence aterosklerózy, čistí i krev a podporuje vykašlávání. Obsahuje až 85% mono-nenasycených mastných kyselin a působí na srdečně cévní soustavu podobně, jako olivový olej.

Kontraindikace: U chronicky degenerativních onemocnění pohybového aparátu, u střevních zánětů a zánětech v nervovém systému (roztroušená skleróza), může dojít ke zhoršení zánětu.

Vlaštovičník: viz můj článek.

Tabulka, ve které jsou byliny na vysoký cholesterol (hypercholesterolemie) a aterosklerózu je v tomto odkazu. Na horký hlen se používají byliny nebo potraviny chladné povahy, na studený hlen naopak bylinky povahy teplé. Dřív, než se do tabulky pustíte, přečtete si prosím pár důležitých poznámek na konci.

1. část o cholesterolu a ateroskleróze najdete zde. V následujících 2 článcích jsou popsány doporučené potraviny vhodné na zvýšený cholesterol, 1. část najdete tady.


Jestli vás zajímá, co se skrývá za TCM diagnózami použitými v tabulce, podívejte se na tyto odkazy:

Další odkazy jsou od MUDr. Hoffmanna - Patentní medicína; časem vydám vlastní články:


Rozšiřující literatura:
F. Ploberger: Das Große Buch der Westlichen Kräuter
Ulrike von Blarer Zalokar u. Peter von Blarer: Praxisbuch Westliche Heilkräuter und Chinesische Medizin
R. Traversier, K. Staudinger, S. Friedrich: TCM mit westlichen Pflanzen
J. Janča, J. A. Zentrich: Herbář léčivých rostlin
H. Schilcher, S. Kammerer, T. Wegener: Leitfaden Phytotherapie
 


Komentáře

1 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 6. srpna 2016 v 13:23 | Reagovat

Informace opravdu výborné, jen nevím, jestli bych si bylinky potřebné sehnala a navíc, ty různé kontraindikace také nemohu pominout. Mysím, že lékař přes ty bylinky by mohl rozhodnout, ale musel by znát celkový stav mého zhuntovaného těla. :-(

2 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 6. srpna 2016 v 13:26 | Reagovat

Myslím, jo,jo někdy dost rychle a prsty nestačí psát. :-(

3 signoraa signoraa | Web | 6. srpna 2016 v 14:28 | Reagovat

Opět super informace. Účinky pýru a světlice barvířské znám a bylinné produkty pana Grešíka také. S bylinkami se musí opatrně, aby nakonec víc neškodily, než pomáhaly. Pěstuji si různé bylinky, u nichž znám účinky a také dávkování a snažím se své zkušenosti předat dál v rodině. Dcera také na spoustu neduhů raději používá přírodní léčbu. Dodnes vzpomínám na svou babičku, která měla na každou "bolest" krom dobré rady a pohlazení, také bylinku. :-)

4 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 6. srpna 2016 v 16:36 | Reagovat

[1]: Růženko, ty kontraindikace nejsou většinou tak hrozné, jak to vypadá (ostatně na mnoha z nich se autoři různých knih ani neshodnou - proto mě vlatně nejvíc zdržuje to, že musím podle svého uvážení vybrat informaci, která JÁ považuji za nejbližší pravdě). Ale vzhledem k tomu, že tyhle informace předkládám masám a bude to tu po několik let, musím si dát bacha, co a jak napíšu.

Ujišťuju tě, že bylinky jsou stále jemnější varianta, co se nežádoucích účinků týká, než většina chemických léků.

5 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 6. srpna 2016 v 16:38 | Reagovat

[3]: Díky Signoro. :-)
Já myslím, že s bylinkami by se mělo prostě zacházet stejně jako s léky - rozhodnout CO pro KOHO a KDY.
Tak to vidíš, to je hezký, že jsi tak daleko, že si bylinky už cíleně pšstuješ. :-) Tak by to asi mělo být. Mimochodem, nelíbila by se ti ta rosnatka? ;-)

6 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 6. srpna 2016 v 16:39 | Reagovat

[2]: Tak to já někdy myslím zas moc pomalu. ;-)

7 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 6. srpna 2016 v 16:40 | Reagovat

To já vím a věřím tomu. Také mi bylo řečeno, že při kontraindikacích u léků je psáno prostě všechno, co se může objevit, třeba i u jednoho ze sta lidí, aby byli výrobci krytí, kdyby něco. Když hodně lidí dá přednost prášku z pohodlnosti. Ono je tak lehké polknout prášek, že? ;-)  :-(

8 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 6. srpna 2016 v 16:42 | Reagovat

[6]:U nás se tomu mému říká zbrklost, což není někdy dobré, jindy ano. Rychlá reakce- odborně, že? Docela rychle chytím, když něco padá- zatím. ;-)

9 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 6. srpna 2016 v 16:43 | Reagovat

[7]: Jo, lehký to je. Ale víš co fascinuje mě? Že různí výrobci uvádějí ODLIŠNÉ nežádoucí účinky - je vidět, že někdo to odflákne (a v PIL není skoro nic) a pak ten druhý napíše každej prd - a pak to vypadá, že pokud si lék vezmeš, tak musíš každou chvíli umřít. :D

10 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 6. srpna 2016 v 16:44 | Reagovat

[8]: Tak to já taky - někdy mě fascinuje, co jsem schopna shodit, ale zároveň i chytit, že se nic nerozbije. :D

11 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 6. srpna 2016 v 16:46 | Reagovat

[10]: Konstatovali jsme, že máme pořád moc nádobí, sklenic, protože jsme je  nerozbíjeli. Uvidíš, co budeš mít na stará kolena za zásoby. :-D  :-D  :-D

12 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 6. srpna 2016 v 16:48 | Reagovat

[11]: Moje kolena jsou díky ortopedické vadě "stará" už od mých 20 let. :-D Tak nevím. ;-)

13 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 6. srpna 2016 v 17:00 | Reagovat

[12]:Zase to obracíš. Nabízela jsem potomkům, ať si vezmou co chtějí ze sklenic a štamprlat, ale oni prý  toho mají sami dost. Tak počkám, až budou  zařizovat domácnosti vnoučata, protože ty naše jsou nadčasové, docela hezké a v dnešní době je sklo i porcelán moc drahé. Navíc retro je moderní... ;-)  :-)

14 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 6. srpna 2016 v 17:01 | Reagovat

[13]: Kruciš, zase jsem mimo mísu. Na bylinky ale je třeba také hrníčky, ne? :-P

15 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 6. srpna 2016 v 17:03 | Reagovat

[13]: Jak ZASE? :-D Ale blog je přeci na obracení dobrý, ne? ;-) :D

16 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 6. srpna 2016 v 17:04 | Reagovat

[14]: Víš co, Růžičko moje? Ty vždycky svými poznámkami zaručeně pobavíš. :D Jasně, nejdřív chytím do hrníčků dušičku - a pak do nich přidám ještě bylinky - aby se tam ty duše nenudily jen tak a měly voňavý obydlí. ;-) :-D

17 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 6. srpna 2016 v 17:05 | Reagovat

[14]: No a protože téma je cholesterol, bude to určitě bylinka proti vysokému cholesterolu. :D

Tak nevím, nějak píšu kraviny - ale z hladu to tedy není. ;-)

18 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 6. srpna 2016 v 18:21 | Reagovat

[17]: Kterou  vybereš, dostupnou, když se  bere Tezeo, Purinol a Warfarin růžovej, no? ;-)

19 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 6. srpna 2016 v 18:30 | Reagovat

[18]: Když vyplníš sáhodlouhý dotazník, kde se dozvím základní věci včetně tvaru tvý stolice (ne, nejde o vtip), tak ti možná řeknu i bylinu - a nebo řeknu, že tady byliny ne - a jen akupunkturu (AP). Anebo že ani AP ne. ;-) Ale u tebe mám pocit, že to není zvoleno špatně. Jsou pacienti, kde mám někdy dojem, že se ty léky hodně "třískaj" - a navíc ten dojem mají často i někteří vnímavější pacienti. To je pak problém, zvlášť, když se vyskytují nežádoucí účinky.

20 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 6. srpna 2016 v 18:32 | Reagovat

[18]: Navíc, jestli bereš v tomhle věku jen tyhle 3 léky, tak si můžeš gratulovat, polypragmazie (mnoho léků najednou, typické u starších lidí) je fakt častým nešvarem českého zdravotnictví. To pak na nežádoucí účinky jednoho léku dostaneš další lék (který má účinkovat na ty nežádoucí účinky) a dostáváš se tak do bludného kruhu...

21 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 6. srpna 2016 v 19:32 | Reagovat

[20]: To je fakt. Stejně jsem nebrala nic, než mi zjistili vyšší tlak- teprve ke konci loňského roku při normální kontrole a ten Warfarin od tohoto roku  od 13. března, kdy mi objevili trombozu (následek dlouhé cesty autem pod Košice a zpět- moc jsem nevylézala, trdlo)prý léčba tak půl roku- uvidíme. A ten třetí až od  minulého měsíce po odběru krve- nic prý dramatického.

22 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 6. srpna 2016 v 20:22 | Reagovat

[21]: No tak to jsou dobré výhledy, když to bylo takhle. Takže pak ti zbydou jen 2. A k tomu "trdlu": kdyby tak člověk věděl všechno hned... :-) Ono ex post se to říká a radí. :-)

23 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 6. srpna 2016 v 20:50 | Reagovat

Kamarádka mi pak říkasla, že před dlouhou jízdou-třeba do Německa nebo na Slovensko si bere anopyrin pár dní předem,ˇšněruje si na cestu nohy a hodně často vystupuje z auta a projde se.No, já už doufám  nikam daleko nepojedu, když tak vlakem a tam se dá projít i za jízdy. ;-)

24 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 6. srpna 2016 v 20:52 | Reagovat

[23]: Nevím, to mi přijde přehnané, jestli trombózu nikdy neměla (leda by už trombózu prodělala).

25 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 6. srpna 2016 v 21:05 | Reagovat

[24]:Měla nějaké potíže se žílami a hlavně její muž dost dlouho, takže to víš, strach zapracoval.

26 Lydie Lydie | 6. srpna 2016 v 21:29 | Reagovat

Tak naštěstí cholesterol mám v poho. :-)
Čtu vé starší články - zaujaly mě recepty z žitné mouky.Já ji také dost používám. Tak něco upeču.... :-)

27 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 6. srpna 2016 v 21:39 | Reagovat

[26]: Když to je vlastně poloviční lež: kombinuju to vždy s rýžovou moukou. Ono to nejsou žádné zvláštní recepty, je to hlavně pro lidi, co mají  problémy s pšeničnou moukou. Rýžová mouka by se určitě dala nahradit (možná i ve stejném poměru) moukou pšeničnou. Akorát je nutno myslet na to, že žitná je taková vlhčí a rýžová zas vysušuje. Jestli to budeš zkoušet, tak dej vědět. :-)

28 bábina bábina | 7. srpna 2016 v 18:02 | Reagovat

Na své neduhy jsem si vybrala pýr. U nás se mu říká pýř a roste všude na polích i zahradách a je hodně nežádoucí a téměř nezničitelný. Prostě plevel. Mohla bych zkusit omýt kořínky a usušit si je na zimu. V létě léčí sluníčko teplem i déčkem, v zimním období si musíme pomoci.
Sbíráme bylinky hlavně na odhlenění. Lipový květ skladujem v pytli od mouky. Pro svou potřebu i pro rozdání v okolí.

29 bábina bábina | 7. srpna 2016 v 18:06 | Reagovat

Ještě mne zaujalo jmelo. Mnoho literatury uvádí, že nemá žádné léčebné účinky. Ovšem záhadou zůstává, proč si tuto rostlinu oblíbili Keltové. Sběr jmelí podléhal přísnému rituálu.

30 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 7. srpna 2016 v 18:06 | Reagovat

[28]: Se musím smát, protože já četla, že jsi si vybrala na své neduhy SÝR. :D Lípu mám jako strom moc ráda, vážou se k ní vzpomínky na mou mamku... :-)

31 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 7. srpna 2016 v 18:08 | Reagovat

[29]: To se tvrdí o mnoha jiných léčivých rostlinách, že nemají účinky - byť empirie říká něco jiného. S tím nic nenaděláme, Bábinko. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama