Kolik vody denně pít aneb Nepijme jako duha

24. července 2016 v 16:52 | MUDr. Dorka D. |  Klasická západní medicína
Koloběh příjmu a výdeje vody v lidském těle se nikdy nezastaví, co vydáme, musíme zas přijmout zpět. Na množství ale záleží! Měla jsem možnost vyšetřit již tolik pacientů, kteří pili příliš mnoho, a když se člověk zeptal, kolik litrů vody vlastně denně pijí, nestačil se divit: pili minimálně 2 až 3 litry denně - a k tomu jedli často i stravu založenou na ovoci a zelenině, ze které tělo získává další litry vody. Vypít 2-3 litry tekutin a nehledět na stravu je největší omyl! Do tekutin se počítají i polévky, ovoce a zelenina! Například obsah vody v salátových okurkách nebo melounu je přes 90%.

Možná se teď ptáte, jak to ta doktorka ví, zda někdo pije moc vody? Nevím, jen tuším. Když dělám TČM diagnostiku z pulzu, většinou se mi zobrazí nejpalčivější problémy pacienta: ať už psychické nebo fyzické. A někdy prostě přijde na dráze ledvin i informace, že člověk pije příliš mnoho vody - cílené dotazy vše jen potvrdí. A víte co je na tom nejhloupější? Že ten pacient by sám o sobě tolik nepil! Prý mu tolik vody "nechutná". Je ale zblbnutý reklamami, poslouchá jako hodiny - a pije jako duha.

Profesoři Stanley Goldfarb a Dan Negoianu z University of Pennsylvania ve Filadelfii tuto teorii podložili i studií, podle níž neexistuje žádný vědecky doložený důvod, aby se zdravý člověk z mírného klimatického pásma nutil vypít 2 či více litrů tekutin denně.Kolik litrů vody denně mám tedy vypít aneb Záměna příjmu tekutin za pití vody

Na tuto otázku je třeba se zeptat: A co vlastně jíš? Kolik vody, soli, bílkovin a kalorií obsahuje tvoje strava? Optimální příjem tekutin za den jsou zhruba 2 litry. Do tohoto množství se ale počítají i polévky, ovoce, zelenina, mléko, kakao (a při pravidelném pití částečně i černý čaj a káva). Vysokoprocentní alkohol sem však nepatří.

Potřeba tekutin záleží dále na tělesné hmotnosti, pohlaví, věku (s věkem potřeba vody mírně klesá), teplotě a vlhkosti prostředí (včetně proudění vzduchu) a tělesné aktivitě (pocení). Lidé, kteří se v horkém létě nezastaví a pracují převážně tělesně, se více potí a mají větší žízeň, než ti, co sedí v nepřetopené místnosti za zimních dlouhých večerů u počítače. Jedna studie také prokázala, že ženy jsou citlivější na pokles vody v těle a dehydrataci, i když nemají pocit žízně.

Znamená to tedy, že když budu jíst hodně ovoce, nemusím nic pít?

Zlatá střední cesta platí i v pití vody. Státní zdravotní ústav doporučuje mužům pít kolem 2 l tekutin a ženám o 400 ml méně, což už může být u některých mužů moc. Podle DGE (Německá společnost pro výživu) by podíl tekutin ve formě vypité vody neměl klesnout pod 1 l za den (i v případě šťavnaté stravy), což si myslím, že je tak zhruba optimální. Podobný názor má i RNDr. Pavel Suchánek z IKEMu, který doporučuje pít 1-1,2 l vody. Nejrozumnější mi přijde doporučení z knihy Výchova ke zdraví, kde se doporučuje vypít 20-40 ml vody na 1 kg hmotnosti za 24 hodin, přičemž pro většinu lidí to bude těch 20 ml/kg.

Co vlastně pít aneb Není voda jako voda

Teď by vlastně měli zbystřit ti, co pijí sladké limonády, Cocacolu a jiné sladké tekuté podivnosti. Také se to týká těch, co pijí nápoje s aspartamem nebo těch, co si zrovna rozpustili tabletu s vápníkem nebo hořčíkem, kde je často aspartam také obsažen. Od malička piji bublinkové limonády jen zcela výjimečně, a to z toho důvodu, že takové nápoje mou žízeň nejsou schopny uhasit. Z pití, které obsahuje aspartam, mám žízeň ještě větší. Zatím jsem nenašla, zda je tento "efekt" někde popsán, ale u mě to takto spolehlivě funguje, takže se aspartamu vyhýbám (o jiných rizicích nemluvě). Bohužel se aspartam často přidává i do léčiv. Cyklamát a sacharin u mě tento pocit žízně téměř nezpůsobují, i když tím netvrdím, že jsou lepší (nejlepší je opravdu vyhnout se všem sladidlům).

Mimochodem, víte, že 1 l kolové (Coaca-Cola) či jiné limonády obsahuje zhruba 24 kostek cukru? A co minerálky, myslíte si, že jsou lepší? Denní příjem minerálek by v průměru neměl přesáhnout 0,5 l, u silně mineralizovaných vod je to však ještě méně. Jestli máte pocit, že z minerálky se minerály nelze předávkovat, tak vězte, že se to kdysi stalo mojí babičce. Neměla dobré parametry v krvi, protože v té době holdovala známé minerálce s obsahem hořčíku. Nápoje sycené oxidem uhličitým, tj. s bublinkami zas mají mírně diuretické (močopudné) účinky a tudíž nejsou krom jiných negativ ideální.

Bylinné nebo ovocné čaje celoročně? Také špatně. Pokud je střídáte a dáte si jej jen občas, nic nenamítám. Ale pít tyto čaje místo vody v rámci pitného režimu rozhodně nedoporučuji. Ovocné čaje jsou příliš kyselé a narušují sklovinu. Vodu nenahradí a jenom si budete po léta pomaličku zanášet tělo. Bylinné čaje jsou určeny k léčbě, ne k bezhlavé konzumaci. Sama jsem po léta nepila nic jiného, než ovocné čaje. A dneska už nemůžu žádný ani cítit. I přesto, že je již minimálně 10 let nepiji! To o něčem svědčí.

Nejlepší tekutinou je, ať chcete, nebo nechcete, voda. Neochucená a bez bublinek. Když piji čistou vodu, mám pocit, že mi zažene žízeň lépe, než třeba voda maličko oslazená šťávou. V poslední době jsem si oblíbila vodu s citronem: do půllitrového hrnku vložím tenký plátek citronu (bez kůry, pokud není bio; ale albedo, to bílé, ponechám! Citron s kůrou má LEPŠÍ účinky - vyzkoušeno!), nevymačkávám (zbytečně moc kyselé, zubní sklovina by vám nepoděkovala) a zaliju vařící vodou. Pije se vždy teplé. Tento způsob doplňování tekutin je ideální zejména pro lidi s nadbytkem tzv. vlhkosti nebo hlenu v těle, viz článek nebo jako prevence těchto obtíží (s postupem času má k těmto onemocněním vlivem nekvalitní stravy i stresu sklon většina lidí). Citron rozpouští vlhkost a hlen - i v takto malých koncentracích. Zřejmě i díky těmto účinkům dokáží často tuhle vodu konzumovat i lidé, co mají jinak s pitím vody problémy. Vyzkoušejte to a uvidíte ten rozdíl! A rovnou vám říkám: 100% bio citronová šťáva tento efekt téměř nemá! O citronce už vůbec nemluvím, to je jen chemie.

A co doporučuje TČM - tradiční čínská medicína?

Pít horkou, převařenou vodu, jíst menší porce 4-5x denně a rozhodně nehladovět! Studené nápoje nejsou v Číně IN, a to z jednoho dobrého důvodu: vaše dráha sleziny-slinivky tak dostane na frak. Z hlediska TČM hraje slezina-slinivka kromě trávení i roli v naší imunitě. Mimochodem, lepší, než jen do varu uvedená voda z rychlovarné konvice, je voda alespoň 10 minut vařená. I přesto, že je údajně voda bez chuti a bez zápachu, déle vařená voda má pak i lepší chuť. Ideální je vařit jí ve skleněné konvici, z kovových povrchů to na chuť není úplně ono.

Káva je diuretikum a odvodňuje anebo ne?

Na čem se vědci ještě plně neshodli, je to, zda má kofein obsažený v kávě diuretické (odvodňovací) účinky nebo ne. Donedávna se doporučovalo za každý šálek kávy vypít 2 skleničky vody. Nejnovější tvrzení hlásá, že káva z nás vodu ve zvýšené míře nevypuzuje a je podloženo studiemi. Mé zkušenosti však ukazují, že před cestou si kávu dát nemohu, protože jinak v autobuse na delší trase nepřežiju bez úhony. Tak kdo má pravdu?

Asi nejblíže pravdě jsou poměrně nová fakta z Kongresu o výživě ve španělské Modeně (2013). Pokud člověk má PRAVIDELNÝ přísun kofeinu, nedochází k tak výrazné dehydrataci, jako když si dá občas silné kafe. Při pravidelném pití kávy se 30 % přijatých tekutin započítává do pitného režimu, protože tělo se na takový stav adaptuje. Také už neplatí ani to, že kávu by neměli pít kardiaci: po krátkodobém zvýšení totiž krevní tlak naopak prudce poklesne.

Nepít nárazově, ale rozložit pití vody do celého dne

Pokud vypijete v krátké době půl litru vody, tělo takto přijatou vodu z větší části vyloučí. Jestliže však toto množství rozložíte v čase, vaše tělo z takto přijaté vody vytěží více.

Výdej a příjem vody

Voda nám umožňuje odstranit zplodiny metabolismu a toxické látky (i když v případě toxických látek se úloha vody podle mého názoru dost přeceňuje). Člověk vyloučí zhruba 2-2,5 litru vody denně: Močí ztratíme zhruba 1-1,5 l vody, kůží (tzv. neznatelné pocení) 0,5 l vody denně. Potíme-li se však při nějaké činnosti silně, můžeme ztrácet až 2 l vody za hodinu, což pak třeba v pitném režimu zohlednit! Plícemi se při dýchání vyloučí zhruba 0,4 l vody, stolicí pak za normálních okolností (průjem!) asi 0,1 l vody.

Aby se z nás nestaly vysušené tresky, příjem vody musí být zhruba tentýž: Při oxidačních pochodech v těle získáme 0,3 l vody. Zbytek vody musíme doplnit ze stravy a pití.

Jakou barvu má mít moč a jak často se má chodit na toaletu?

Na správný pitný režim můžeme usuzovat i podle toho, jak často chodíme na toaletu. Norma je 5-7 x denně a maximálně 1 x v noci. Moč by měla být bledě žlutá, bez zákalu. Pokud je přes den tmavší, může to skutečně ukazovat na nízký příjem tekutin. Pozor na zvýšený pocit žízně a nadměrné pití vody: může být signálem cukrovky!

Kdy může pocit žízně chybět?

Někdy člověk odmítá pít, byť i jemu samotnému je často jasné, že pije žalostně málo (kdysi můj případ). Řešením je odstranění poruchy bylinami nebo akupunkturou a pocit žízně se pak sám upraví. Neexistuje univerzální směs, ale někomu mohou pomoci např. čistící čaje nebo tinktury, zejména pokud se jedná o vlhko a horko, což je asi nejrozšířenější patologie a tyto "kaly" se časem zahustí do podoby tzv. hlenu (asi jako když vyschne bažina). Při této TČM-diagnóze by se do jídelníčku také měla pravidelně zařazovat slzovka, Coix lacryma-jobi (Yi yi ren), které se také říká Jobovy slzy. Jíst by se neměla žádná tučná jídla, zejména smažená a grilovaná - a také alkohol, mléko, mléčné výrobky a sladkosti.

Z hlediska TČM existuje několik stavů, kdy se pocit žízně nedostaví:

Je-li žízeň bez přání se napít, pak to může někdy svědčit o "kalech" a "zanesených trubkách" v těle (tzv. vlhko a horko, případně hlen, který je "rozprostřený" v různých částech těla). Jde např. o žlučníkové či močové kameny (případně písek) nebo vaginální mykózy se žlutým výtokem. Někdy se u této patologie objevuje dlouhodobě celodenní mírně zvýšená teplota (tzv. subfebrilie), která je z hlediska klasické medicíny v podstatě neléčitelná (člověk se nakonec dozví, že je vlastně, až na pár drobností v laboratorních výsledcích, zdráv). Jinak ten paradox, že člověk má žízeň, ale nepije, je zcela snadno vysvětlitelný: pacient je už tak jako tak "přemokřen", i když tekutinou v nesprávné formě. A tělo se proto brání dalšímu zavlažování. Pokud se podaří tuto "špinavou vodu a kaly" odvést, zdraví i pocit žízně se postupně upraví.

Slabý pocit žízně s přáním pouze smočit rty zejm. u starších nebo nemocných lidí (nedostatečnost QI). Jde především o zesláblé pacienty.

Chybění pocitu žízně (plus záliba v teplých nápojích) bývá u tzv. vnitřního chladu, který se může projevovat např. jako jako revmatismus v různých podobách: svalové a kloubní bolesti, fibromyalgie aj. nebo jako impotence, infertilita či sterilita.

Kdo by si měl hlídat příjem tekutin a případně pít dokonce o něco méně?

Lidé s onemocněním ledvin nebo slabým srdcem by měli pít méně, protože hrozí, že voda se bude ukládat v podobě otoků do noh a plic.

Kdo by měl pít naopak o něco více?

Pacienti, kteří mají sklony k tvorbě močových kamenů, mohou zvýšeným příjmem tekutin zabránit recidivě onemocnění. Druhou skupinou jsou, jak již bylo uvedeno, staří lidé: ti totiž mají často snížený pocit žízně. Zvláště v LDN tato skutečnost ohrožuje zdraví pacientů. Zmatenost, kterou staří lidé někdy přechodně trpí (nemluvím nyní o demenci), může ustoupit po doplnění vody v organismu. Stav hydratace lze zjistit i podle tzv. kožního turgoru: zůstane-li po zmáčknutí kůže patrná kožní řasa a kůže se nevrátí zpět (nezaměňovat s vráskami u starých lidí!), zvony již bijí na poplach a je nutné okamžité zavodnění!

Otrava vodou opravdu existuje aneb Kdo je to aquaholik

K otravě vodou dojde jen v tom případě, že vypijete opravdu extrémní množství vody. V reálu toto nebezpečí hrozí vlastně hlavně sportovcům, při hloupých sázkách nebo u aqauaholiků. Ledviny v těchto případech přílišné množství vody nedokážou včas vyloučit a dojde k otravě vodou. Množství sodíku v takto naředěných tělesných tekutinách poklesne a dojde k hyponatrémii. Buňky se tak na podkladě osmózy rozpínají, problémy nastávají hlavně v buňkách mozku a může dojít i k jeho otoku. Křeče, selhání plic a v nejhorším případě i smrt, jsou další příznaky.

Podívejme se nyní blíže na aquaholismus: Kate Moriová zkolabovala po přílišném pití vody při maratonu kvůli této závislosti a nyní na toto téma dělá osvětu. Do této skupiny rovněž patří i britský herec Anthony Andrews, který ztvárnil Higginse v My Fair Lady. Pil denně 5 l vody, protože si myslel, že to prospívá hlasivkám. Stejné množství vody pila i Nigella Lawsonová z britské televizní kuchařské show.

Kdo je vlastně aquaholik? Člověk, který bezmezně věří, že pití mnoha litrů vody denně mu zdravotně prospívá. Věří v lepší hydrataci pleti, v to, že ho bude méně bolet hlava nebo se snaží o pocit zasycení - a hubnutí. Mladé slečny někdy přicházejí do ordinace s tím, že trpí častým močením (polakisurie), popřípadě, že v noci musí toaletu navštěvovat příliš často (nykturie). Jenže někdy za těmito obtížemi stojí aquaholismus. Zkrátka a dobře, aquaholismus je stejná závislost, jako každá jiná.

Podle přednostky Dermatovenerologické kliniky pražské nemocnice Na Bulovce, Jany Hercogové, neexistuje zatím žádná studie, která by prokázala vliv zvýšeného pití vody na kvalitu pleti. Není ani žádný spolehlivý důkaz, že by pití zvýšeného množství vody ovlivňovalo bolesti hlavy. Výzkumy o pocitu sytosti prokázaly zatím jen to, že sklenka vody před jídlem může zvýšit pocit sytosti, po jídle však již tento předpoklad neplatí. Během jídla či před jídlem není výhodné z hlediska TČM pít, protože vodou hasíte "trávicí oheň" (ředíte trávicí šťávy).

Jak vlastně vznikl mýtus o zdravém pití vody? Za vším hledej ženu peníze!

Reklama na nás útočí ze všech stran a nutí nás kupovat a posléze pít litry vody, protože mnozí se rádi přiživí na naší hlouposti. Češi ročně kupují 672 000 000 l balené vody. Venku lidé popíjejí vodu z plastových PET lahví. Proč nějakým trikem nedonutit lidi, aby si kupovali, to, co jim teče doma z vodovodu! K tomu pár pohádek o zdravém pití vody za každých okolností (čím více vody se vypije, tím lépe) a penízky už se sypou! Mnohé značky vod založily na mýtech o vodě svou existenci a prosperitu. Moc se mi líbilo doporučení z jedné diskuse: přečtením slova naive pozpátku dostanete jednu známou značku vody.

Na závěr

Co z těch mnoha řádků vlastně plyne? Naučte se poslouchat svoje tělo, řiďte se jeho radami a ne okolím! Každý jsme jedinečný a potřebujeme něco jiného!


Rozšiřující literatura:
Zadák: Výživa v intenzivní péči (Grada, 2. vydání, 2008)
Rokyta: Fyziologie a patologická fyziologie: pro klinickou praxi (Grada, 2015)
 


Komentáře

1 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 24. července 2016 v 17:24 | Reagovat

Pěkně jsi to napsala. Něco podobného, ne tak pěkně dopodrobna  napsaného jsem četla. Díky.

2 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 24. července 2016 v 17:26 | Reagovat

[1]: Milá Růženko, já ti děkuji za milý komentář.

Vím, že nejsem první s tímhle námětem a že to není žádná "bomba". Ale protože se s tím stále setkávám, tak je nutno tato fakta prostě opakovat. :-)

3 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 24. července 2016 v 19:00 | Reagovat

[2]: Tys to  neopakovala, ale krásně  rozebrala, odborně.  To co lítalo emailem bylo jen takové okrajové.Na př. tam doporučovali zjistit si potřebu tekutin pro své tělo takto: Dám si nádobu na WC a celý jeden den při opravdu normálním příjmu potravy a tekutin do ní čurat, Kolik tam za den bude, tolik  ledviny zpracují, Co ty na to? ;-)

4 signoraa signoraa | Web | 24. července 2016 v 19:00 | Reagovat

Přečetla jsem si tvůj článek se zájmem. Přiznám se, že občas podlehnu reklamě a piju asi víc, než bych měla, ale nestává se to příliš často. Většinou se vrátím do svého normálu a piju tehdy, když mám žízeň. Tělo si opravdu řekne. :-)

5 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 24. července 2016 v 19:42 | Reagovat

[3]: Nevím, jaký by to mohlo mít smysl a nikdy jsem o ničem takovém neslyšela.

Pokud by to byl sběr moči za 24 hodin spojený s rozborem moči a krve, to je pak jiná. Stejně pak vyjde 1-1,5 l moče (pokud tedy nemá člověk akutní selhání ledvin s oligurii - <300 ml moče/24 hod, protože chronické renální selhání se změnou diurézy - množství moče většinou neprojeví).

Navíc, jsem si jistá, že sběr moči za 24 hod udělá min. 1/2 lidí špatně: ráno (třeba v 6 hodin) se člověk vymočí ne do sběrné nádoby, ale DO WC - a až pak se sbírá 24 hodin moč. Naposledy se člověk vymočí DO SBĚRNÉ NÁDOBY opět v 6:00. ;-)

6 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 24. července 2016 v 19:45 | Reagovat

[5]: No, to by nemusel pominout, ale musela by být ta nádoba s deklem nebo uzávěrem, jinak ten odér by nebyl moc příjemný v té malé místnůsce, kterou většinou lidé mají. ;-)

7 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 24. července 2016 v 19:50 | Reagovat

[4]: No, vždycky si tělo neřekne - já jsem to nakonec do článku nezapracovala: v TCM jsou popsány stavy, při kterých člověk pít nechce i když má žízeň (vlhké horko: přirovnává se to k trubkám, které jsou zaneseny kaly) anebo pocit žízně zcela chybí (chlad v některé dráze). Sama jsem to zažila, takže vím, že to není jen teoretický kec. ;-)

8 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 24. července 2016 v 19:52 | Reagovat

[6]: Moč se vždy má skladovat v uzavřené nádobě (aby se ti neodpařovala) v té bílé skříňce, co se do ní lidé tak rádi dívají. ;-)

9 Otavínka Otavínka | Web | 24. července 2016 v 19:53 | Reagovat

Moc děkuji za tento článek. Můj muž pil denně 6 l vody a v nemocnici byli doslova šokováni. Ovšem tato potřeba  množstevního pití vznikla z rádia, kde byl pořad, že by měl více pít a proplachovat vnitřnosti, že bude déle zdráv. Opak byl pravdou. Já piji 1,7 tekutin a nemohu se donutit na vícero, ač doktoři říkají, že je to málo.

10 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 24. července 2016 v 19:57 | Reagovat

[9]: Pro pána jána! Ještě, že to přežil! Uff - já nikoho takového neznám a docela jsi mě šokovala. Ti moji pacienti, co o nich píšu, rozhodně toli nepili - a stejně už tam byly počáteční problémy!

Jinak k tobě: neznám tě, ale myslím, že 1,7 l by mohlo být tak akorát. :-) Ono totiž min. 50% MUDr. ti bude tvrdit tu pitomost: pijte 2-3 l vody denně a v horku ještě víc...

11 stuprum stuprum | Web | 24. července 2016 v 20:21 | Reagovat

Denně vypiju 3-4 litrů tvrdého a nikdy jsem neměl problémy, tak jaká voda? :(

12 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 24. července 2016 v 20:27 | Reagovat

[11]: :-D Dočkej času, za pár let problémy s tvrdnutím (jater) určitě přijdou. ;-)

13 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 24. července 2016 v 20:49 | Reagovat

[11]: Nelži, to bys byl mrtvej- tvrdého... O_O  :-D

14 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 24. července 2016 v 20:51 | Reagovat

[13]: Provokuje, nech ho vyřádit. :D

15 all-is-magic all-is-magic | E-mail | Web | 24. července 2016 v 21:37 | Reagovat

Vždycky když někam jdu na delší dobu, tak si s sebou beru vodu z domu. Piju tak co 2-3 hodiny, pravidelně. Nejvíc kohoutkovou filtrovanou. Ráno musím mít svůj ranní čaj, v zimě piju čaje víc :) V zimě taky mám raději i polévky... A piju tak přiměřeně, kolem těch dvou litrů, jelikož jím hodně ovoce a zeleniny... A piju podle pocitu žízně - a jak se tak koukám, tak mi to i sedí podle rad :) Když nejsem moc aktivní a ve studené místnosti, piju méně než když se promenáduju na slunci a teče ze mě pot - viz dnešní den :D

16 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 24. července 2016 v 21:41 | Reagovat

[15]: Tebe neznám, takže těžko soudit, ale pro někoho mohou být i ty 2 l moc. ;-)

17 ohnice ohnice | Web | 24. července 2016 v 21:44 | Reagovat

Zdravím paní doktorko je dáno že na blozích si tykáme,pokud by to vadilo tak stačí napsat.Píši Ti komentář dnes po prvé,velmi mne Tvůj článek zaujal avzala jsem si ponaučení.Je to moc prima.Přeji krásné léto!   Luďka :-)

18 Čerf Čerf | E-mail | Web | 24. července 2016 v 21:45 | Reagovat

Právě popíjím čerstvě připravený jarní darjeeling a přemítám o vlastních zkušenostech s tématem. Třeba maratón je opravdu extrémní záležitost a den, kdy se běží, není pro organismus nic moc ani z pohledu hospodaření s tekutinami. I přes pravidelný příjem tekutin po celé trase a několik piv po doběhu bych ještě pěkných pár hodin nemohl jít na antidopingovou kontrolu :-).

19 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 24. července 2016 v 21:48 | Reagovat

[17]: No jasně, že si tykáme - po úvodu tvého komentáře jsem se nejdřáv lekla :D Pokud se nemýlím, komentář tu někde od tebe už je. :-)

Díky za přání i za chválu. :-)

20 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 24. července 2016 v 21:49 | Reagovat

[18]: Jarní v létě? Nějak opožděnej, ne? ;-) :D

Tys někdy běžel maraton?? Protože jestli jo, tak máš můj obdiv!

21 Čerf Čerf | E-mail | Web | 24. července 2016 v 22:00 | Reagovat

[20]: Letošní, na jaře sklizenej :-)

Maratónů mám dokončených deset, ale já jsem velmi pomalý maratónec, žádnej Bekele... Nehledě na to, že poslednímu maratónu už je pět let :-(

22 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 24. července 2016 v 22:05 | Reagovat

[21]: No vždyť říkám, že jsi vopožděnej ;-) :D

5 let nebo 10 let - stejně je to teda výkon! Já si to osobně neumím představit. Měla jsem štěstí, že po 1. pololetí jsem byla na základce osvobozena od delších běhů a běhala jen 60m. To už se dalo. :-)

23 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 24. července 2016 v 22:07 | Reagovat

[20]: Běžel, popisoval i půlmaraton po Praze. Četla jsem to na  blogu. :-D  [:tired:]

24 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 24. července 2016 v 22:09 | Reagovat

[23]: No jo, když Petr furt dál píše, tak nemám šanci přečíst jeho starší články - i když se snažim. :D

25 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 24. července 2016 v 23:10 | Reagovat

[24]: Já je čtu průběžně, skoro celou dobu, co jsem tady na blogu a našla jsem ho, takže...jejda, ta moje sloní paměť ještě funguje- hurá. Tedy občas... O_O

26 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 24. července 2016 v 23:13 | Reagovat

[25]: No jo, jenže já blogy objevila až na začátku prosince 2015 a Petra ještě později... :-)

27 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 24. července 2016 v 23:13 | Reagovat

[25]: Jsem takové blogerské embryo. ;-)

28 Latryna Latryna | 25. července 2016 v 5:48 | Reagovat

Moc zaujímavé čítanie! Došla som k záveru, že môj príjem tekutín je v norme. Som kávičkárka (prísun kofeínu), za deň vpijem asi 1,5 litra tekutín (v lete nevarím polievky) a pijem len doma vyrobenú citronádu : voda, limetka, trošku cukru a mäta. Primerane vychladená nemá chybu! :-D

29 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 25. července 2016 v 12:07 | Reagovat

[28]: A víš, že vychlazením oslabuješ chudáka slezinu-slinivku?! ;-) V létě polévky vařím, ale jím je vlažné.

30 Latryna Latryna | 25. července 2016 v 15:33 | Reagovat

[29]: hm... to som netušila ... ale keď je tá citronáda teplá ako močka, tak mi to nechutí ... :-D  ;-)

31 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 25. července 2016 v 18:38 | Reagovat

[30]: Ako "netušila", veď je to napísané v článku. ;-) Možno keby si to nespájala so slovom močka, nebolo by to až také nechutné? ;-) :D

32 Baruschka Baruschka | E-mail | Web | 27. července 2016 v 17:29 | Reagovat

Tuhle jsem do sebe zkoušela nalít vodu hned ráno. A nedala jsem to.
Někdy se bojím, že moje krev už neteče, jen se tak převaluje, protože jsem děsný nepiják.
Kávu, tureckou, mám dvakrát denně, tak jeden a půl deci. A sem tam i dvě deci rozpustného kafe jako bonus. S mlékem.
A musím se přemlouvat k pití čehokoliv jiného.
A pak mám dny, kdy si uvařím litrovou konvičku čaje a celou jí vypiju a vařím další.
Moje tělo je děsný chudák.
A vlastně se k tomu pití přemlouvám až poslední půlrok, po tom, co jsem si užila zánět ledvin.
A žízeň znám vlastně jen ve chvíli, kdy se přežeru :-)
Taky je fakt, že se skoro nepotím a baštím poměrně dost ovoce a zeleniny :-)
Ale jo, Doktorko, já budu hodná a aspoň ten půllitr do sebe každý den naliju, jo? :-)

33 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 27. července 2016 v 17:36 | Reagovat

[32]: No, Baru, obávám se, že pro tebe bude půllitr málo... :-)

Ráno pít, jak se někdy říká, to není pro každého. Pro tebe bude holt platit to, co píšu v komentáři č. 7 (a co bych měla nějak vhodně zapracovat do textu).

Takže Baru: Ty na článek zapomeň a začni přimeřeně sosat! :-D

34 Baruschka Baruschka | E-mail | Web | 27. července 2016 v 19:47 | Reagovat

[33]: Začínám multivitamínkovou šťávou, protože ta mi vysloveně chutná a tak piju na chuť :-) Až si tělo zvykne na přísun tekutin, pak bude třeba schopné polknout i vodu :-)

35 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 27. července 2016 v 19:50 | Reagovat

[34]: No vidíš! :-) Líp bych to už doporučit nemohla. :-) Taky jsem kdysi měla dlouhé období, kdy jsem vodu absolutně nemohla. Voda je ale fakt nejlepší. :-) Však ty se k ní jednou dopracuješ. :-)

36 Iris Iris | E-mail | Web | 28. července 2016 v 16:15 | Reagovat

Tak já si myslím, že piju tak akorát :-)
Skvělá článek ;-)

37 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 28. července 2016 v 18:53 | Reagovat

[36]: Díky za chválu, tak na zdraví! :-)

38 Meduňka Meduňka | Web | 30. července 2016 v 9:08 | Reagovat

Tohle je pro mě opět velice přínosný článek, protože se snažím pít co nejvíc a je to tedy moc, tři litry denně :-D. Pivo samozřejmě do pitného režimu nepočítám.

39 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 30. července 2016 v 10:04 | Reagovat

[38]: A proč se vlastně snažíš? Taky na základě reklam? Nevím, co jíš za stravu, ale mám pocit, že ty budeš spíš patřit k těm, co potřebujou VÍC vody. Ale nutit se násilím (až na těch pár popsaných výjimek) je špatně.

40 TlusŤjoch TlusŤjoch | Web | 31. července 2016 v 10:41 | Reagovat

Cyberštamgast nepije, Cyberštamgast hasí žížeň (naslouchá svému tělu).

41 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 31. července 2016 v 10:44 | Reagovat

[40]: Tak to mu moc (ne)chválíme. ;-) :D

42 chudobka1970 chudobka1970 | Web | 31. července 2016 v 23:26 | Reagovat

Tak tohle by se mělo šířit lavinovým efektem :-)

43 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 31. července 2016 v 23:34 | Reagovat

[42]: Jo - i mezi mnoha doktory. ;-)

44 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 3. srpna 2016 v 16:43 | Reagovat

[32]:Moíc se mi líbila ta věta, že piješ víc, jen když se přežereš. Tak to bych já asi nepila vůbec. Zásadně se nepřežírám, spíš "nedojídám " jen z malého talířku jím. Moc toho nepotřebuji. Nebude to tím, že jsem malá??? ;-)

45 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 3. srpna 2016 v 16:44 | Reagovat

Moc, jak se tam to í vloudilo-potvora?

46 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 3. srpna 2016 v 19:25 | Reagovat

[44]: No, Baruschka ví, že k trávení je potřeba voda. ;-)

47 Popelka Popelka | Web | 4. srpna 2016 v 22:22 | Reagovat

Musím říct, že asi patřím k aquaholikům. Jednou jsem zkolabovala kvůli dehydrataci, potom do mě v nemocnici napumpovali tekutiny kapačkou, další den jsem vypila pět litrů a nešla ani jednou na záchod a od té doby tak nějak piju skoro tři litry denně (někdy víc) a když ne, tak mám potom velkou žízeň. Myslíš, že mě to může nějak ohrožovat a že bych si měla zajít třeba k doktorce, abych zjistila, jestli se nepřepíjím? :)

48 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 4. srpna 2016 v 22:37 | Reagovat

[47]: K doktorce určitě zajít můžeš, otázka je, co to přinese. Minimálně polovina doktorů ti bude tvrdit, že to je v pořádku. Každopádně, jestli se tak už nestalo, pro jistotu si nech zkontrolovat glykemii (ale nepředpokládám, že by byla v nepořádku).

Když už někam zajít, tak na někam, kde je DOBRÁ čínská medicína. Je otázka, proč tolik piješ (a co k tomu jíš, jak se potíš). Preferuješ studené nebo spíš teplé?

Jinak: Aqauholik je člověk, který ani tolik pít sám o sobě NECHCE, ale MYSLÍ si, že je to dobré. Je otázka, na kolik jsi ovlivněná tehdejěím zážitkem v nemocnici a na kolik máš opravdu žízeň.

Řekněme, že tebe spíš tipuju na nějakou nerovnováhu, (kterou může TCM odhalit) a ze které se během let může vyvinout i nějaké onemocnění, které zdiagnostikuje i klasická medicína.

49 Maruš - Fukčarinka Maruš - Fukčarinka | Web | 10. srpna 2016 v 23:45 | Reagovat

Velmi poučný příspěvek , při mé jedné ledvině soudím vypít tak 1,5l vody, doplnit kávou a polévkou, přiměřeně salátem mix - plná miska a pak ovoce. :-)

50 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 10. srpna 2016 v 23:56 | Reagovat

[49]: Juj 1 ledvina, to je teda síla... U ledvinových onemocnění jsou mnohdy speciální dietní opatření (i co se týče množství vody) a k tomu se může fundovaně vyjádřit jen nefrolog, což já nejsem. Předpokládám ale, že někam chodíš. :-)

51 Maruš - Fukčarinka Maruš - Fukčarinka | Web | 11. srpna 2016 v 21:28 | Reagovat

[50]:Jsem pod stálou lékařskou kontrolou. :-)

52 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 11. srpna 2016 v 21:31 | Reagovat

[51]: Toje dobře. :-) Můj mail jsi doufám dostala? Je to jen nápad. :-)

53 MarijaKes MarijaKes | E-mail | Web | 17. srpna 2016 v 19:48 | Reagovat

Potěšila mne informace o kávě. Můj lékař mi dovolil pít kávu i když mi zjistil vyšší tlak a když prý mi chutná, tak klidně. Řekla jsem, že ale vypiju i 3 kávy denně. Když prý mi to chutná, tak proč ne. Ale já vypiji 3 velké hrnky kávy. A doktor zase prej když mi to chutná..... Uvařím si kávu ráno a popíjím ji i třeba studenou během dopoledne. Po obědě si uvařím kávu a popíjím do odpoledne. A kávu si klidně dám i večer u televize a usnu jako špalek, jakmile ulehnu. Když ale mám jet třeba na zájezd, kde nejsem pánem svého času, ani netuším, kde bubu moci konat vylučovací potřebu, zásadně nepiji kávu a skoro ani jiné nápoje. Spíš si vezmu s sebou něco na cestu. A v létě mám ráda čaj, protože když zteplá minerálka nebo voda, je to hnus, ale čaj chutná i vlažný. :-)

54 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 17. srpna 2016 v 19:54 | Reagovat

[53]: No, já bych tvou radost trochu zkrotila: při sklonu k tvorbě vlhkosti a hlenu může káva svým zahřívacím účinkem podpořit právě to "tlení hnoje" v nás a vést k nepřiměřené tvorbě tepla.Já bych to viděla tak, že jsi maličko na hraně (ale zatím to tvůj organismus celkem hladce vyrovnává) a doporučila bych ty velké hrnky jen 2. Ono v mládí si totiž "zaděláváme" na stáří. ;-)

55 MarijaKes MarijaKes | E-mail | Web | 17. srpna 2016 v 20:06 | Reagovat

[54]: Aha, takže tedy bacha. Dobře, zkusím vynechat tu večerní. Už jsem důchodkyně, ale je pravda, že se nemohu zbavit pocitů horka tzv, "návaly" , které započaly před 10 lety s přechodem. Může to souviset s tím tlením hnoje?

56 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 17. srpna 2016 v 20:09 | Reagovat

[55]: Tak to jsi mě dostala: ty na mě působíš strašně mladě! :-) Návaly jsou spíše typické pro nedostatek YIN (víc v mém článku). Ale "hnůj" nevylučuju. ;-)

57 valin valin | Web | 16. září 2016 v 13:46 | Reagovat

Já jsem čistá suchomilka, jak zvenku, tak i zevnitř. Reklamy na pití mi přijdou úplně uhozené a současný trend mladých brát si i do tramvaje láhev s pitím mi přijde poněkud podivný. Dokonce jsem někde i četla, že ledviny jsou "přírodně zkonstruovány" na jakýsi daný objem filtrace, který, když se překročí, tak je konec... ;-)

58 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 16. září 2016 v 17:20 | Reagovat

[57]: Hele Valin, ale občas se snad umeješ, ne? ;-) :D Kdyžtak se domluvím s Číčou, aby ti ukázal, jak na to! ;-) :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama