Jitrocel ochrání vaše játra i plíce a semeno zaútočí na cukrovku

1. června 2016 v 21:11 | MUDr. Dorka D. |  Fytoterapie (bylinky), strava, homeopatie
Konečně přicházím na scénu já, jitrocel kopinatý (Plantago lanceolata). Své květy vystavuji na odiv od května do října. Pokud chcete vést soběstačný a spokojený život v mé společnosti, zbystřete: musíte mě usušit rychle! Při pomalém schnutí nebo ve vlhku dochází k polymerizaci iridoidů (viz níže), zhnědnutí listů - a tudíž ke ztrátě antibakteriálního účinku! A vsadím se, že to byste nechtěli. Jenom tak na okraj: auf Deutsch mi říkají Spitzwegerich, in English ribwort, po slovensky skorocel kopijovitý и по-русски Подорожник ланцетолистный.

Listy mého příbuzného, jitrocele většího (Plantago major; německy: Breitwegerich, slovensky: skorocel väčší, rusky: Подорожник большой) mají zakulacený tvar a klásek s květy je robustnější ve srovnání s mým. V homeopatii, TČM nebo na vyčištění ran jako "předskokan", se používá právě jitrocel větší. Není jistě bez zajímavosti, že latinské rodové jméno jitrocele bylo vymyšleno pravděpodobně podle tvaru listů jitrocele většího, planta znamená totiž chodidlo.

Mám ještě jednoho, méně známého, chlupatého strýčka, jitrocel prostřední (Plantago media; německy: mittlerer Wegerich, slovensky: skorocel prostredný, rusky: Подорожник средний). Z něho se občas využívají semena kvůli svým projímavým účinkům, podobně jako u jitrocele vejčitého/indického (Plantago ovata). Osemení (slupky) jitrocele vejčitého/indického je známé spíše pod názvem psyllium.

Na kašel, průjem i zánět kašli,
jednička jsem v hojení,
viry a bakterie na onen svět zašli,
vyčisti své krevní proudění.

Játra i oči se zdárně vyhojí,
dna se mě prý také lekne,
semínka krevní cukr odzbrojí
- i tlak vysoký přede mnou smekne!Dodatek pro redaktory z velkých serverů (a osoby jim podobné): nekopírujte, prosím, bez mého výslovného souhlasu celé odstavce. V mých článcích je spousta specifických prvků, co nikde jinde nenajdete. Pokud už se budete chtít inspirovat, obtěžujte se alespoň s přeformulováním vět. Za žádných okolností nepřebírejte, ani v upravené podobě, moje vlastní receptury!

LIST jitrocele kopinatého - ÚČINKY:
expektorans: podporuje vykašlávání; katary horních cest dýchacích, kašel
antiflogistikum: protizánětlivý; konjunktivitida: zánět spojivek, blefaritida: zánět očních víček; gastritida: zánět žaludeční sliznice; zánět horních a dolních cest dýchacích; faryngitida: zánět hltanu nebo laryngitida: zánět hrtanu (vnitřně i zevně jako kloktadlo); zánět močových cest; záněty střev včetně Crohnovy nemoci nebo ulcerózní kolitidy (zde se kromě čaje využívá i účinků klyzmat); záněty v dutině ústní a hltanu (vnitřní i zevní použití)
hojí a chrání kůži i sliznice: vředová choroba gastroduodenální (vředy na žaludku či dvanáctníku) a špatné trávení (zvl. jitrocelová šťáva nebo čerstvý jitrocel); na hmyzí štípnutí pomačkáme a přiložíme list jitrocele
hepatoprotektivum: léčí a ochraňuje jaterní buňky
spasmolytikum: uvolňuje hladkou svalovinu vnitřních dutých orgánů
detoxikans: čistí krev
fytoncidní neboli antibiotické účinky (obsah iridoidních glykozidů); stimuluje tvorbu interferonu
antiuratikum: proti dně: Váňa: 8-10 lžic jitrocelové šťávy se 6 minut vaří se lžící medu. Pije se na lačno po několik týdnů.
antidiaroikum: proti průjmu (list)
adstringens:stahující účinky

SEMENO jitrocele kopinatého:
antidiabetikum: proti cukrovce - snižuje hladinu krevního cukru
žaludeční a jaterní obtíže
mírné stimulans krvetvorby
prokinetikum: zlepšuje střevní peristaltiku při zácpě

JITROCEL - ZEVNÍ POUŽITÍ:
Čerstvé, pomačkané listy: Na rány všeho druhu, nežity nebo hmyzí štípnutí. Na zranění je nejlépe přikládat nejprve jitrocel větší, který ránu vyčistí a zbaví eventuálního hnisu, a až potom jitrocel kopinatý, který ránu zahojí. Jitrocel napomáhá hojení bez velkých jizev. Přikládáme čisté, umyté listy.

Obklady: několik listů vložit do 1/4 l vody, krátce povařit a pak nechat 5-10 minut louhovat. Obklady používáme např. i u blefaritidy (zánětu očních víček), což je navíc většinou spojeno i s konjunktivitidou (zánět spojivek). Aplikujeme 3x denně na 5 minut.

Na panaricium (hnisavý zánět prstů) či spíše na jeho prevenci, se doporučuje krom návštěvy lékaře a heřmánkových koupelí i následující postup: 2-3 čisté listy ponoříme na okamžik do vařící vody a pak je obtočíme kolem prstu. Listy můžeme upevnit obvazem a ponecháme zavázané několik hodin.

Někdy se používá i mast z čerstvého kořene jitrocele kopinatého.

SBĚR:
List (Folium plantaginis), který se sbírá od května do srpna, nejlépe kolem 14. hodiny.

I semeno (Semen plantaginis) se však v poslední době dostává do popředí.

Výjimečně se používá i kořen jitrocele kopinatého: (Rhizoma plantaginis lanceolatae)

Jitrocel obsahuje iridoidní glykosidy (aukubin a catalpol a dále v menší míře i asperulosid, globularin a acteosid), phenyletanoidy (acetosid), slizovité látky, flavonoidy (zvláště apigenin, luteolin a scutellarein - poslední ze jmenovaných je obsažen i v šišáku bajkalském), třísloviny, pektiny, saponiny, vitamín C a B, kyselinu křemičitou (>1%), soli zinku a draslíku aj. látky.

Denní dávka: střední dávka je 3-6 g (jinde se uvádí i 9 nebo 15 g) sušené drogy

LÉKOVÁ FORMA:
nálev
bylinný balzám
jitrocelový sirup (nejen) pro děti: 2 až 5 čajových lžiček denně
jitrocelová šťáva: na žaludeční vředy nebo ušní záněty; 3-8 polévkových lžic denně

KDE A CO KOUPIT:
Valdemar Grešík: jitrocel list a jitrocelový sirup

Jitrocelové semeno si musíte nasbírat sami, našla jsem jenom semeno jitrocele vejčitého (někdy nazýván jitrocel indický: Semen plantaginis ovatae) u této, poměrně drahé, firmy. Účinky jsou však velmi podobné.

KOMBINACE:
Osvědčené kombinace: mateřídouška, dobromysl, proskurník, pelyněk, kmín, fenykl, list podbělu, zemědým, vlaštovičník nebo lékořice.

JITROCEL - BYLINNÉ SMĚSI A RECEPTY:
a) Jitrocelová šťáva s medem na kašel i čištění krve:
1 kg omytých listů jitrocele kopinatého umeleme v mlýnku na maso, přidáme 1 litr vody, 1 kg cukru a 1/2 kg medu. Vše na velmi mírném ohni 10 minut vaříme do zhoustnutí. Po vychlazení naplníme do láhve a přendáme na chladné místo. Použít ji můžeme kromě kašle a nachlazení, na čištění krve, na slabé plíce či žaludek a při průjmech. Obvykle se užívá 1 polévková lžíce vícekrát denně.

b) Jitrocelová šťáva s medem:
Z listů jitrocele kopinatého vymačkáme šťávu a smícháme ji se stejným množstvím teplého medu.

c) Jitrocelová šťáva s alkoholem a medem na čištění krve:
10 polévkových lžic nakrájených listů jitrocele kopinatého rozmixujeme v 1/2 l vody. Přidáme 1 dl destilátu (např. vodku) a necháme 1-2 dny stát. Po přefiltrování přidáme 4 polévkové lžíce medu, lehce zahřejeme, rozmícháme a uložíme do tmavé sklenice do chladu. Užíváme po jídle 3-5x denně po 1 čajové lžičce. Tento sirup současně čistí i krev, viz výše.

d) Jitrocelová šťáva s alkoholem na dráždivý kašel:
30 g napůl usušených listů jitrocele kopinatého rozkrájíme a zalijeme 25 g čistého lihu. Po chvíli, když se alkohol nasákne do listů, se přidá 225 g vařící vody a nechá se za občasného zamíchání 24 hod stát. Pak tekutinu přecedíme přes plátno a lehce protlačíme. Přidáme 300 g cukru, svaříme a naplníme do menších sklenic, které uzavřeme a uložíme na temném a chladném místě. Užívá se ráno a večer 1 čajová lžička.

Čaj na migrénu:
List jitrocele 20 g, list meduňky 20 g, květ lipový 15 g, kořen kozlíku 10 g, kořen hořce 5 g.
1 polévková lžíce této směsi se nechá svařit v 1 litru vody a to tak dlouho, až zbude 3/4 l. Pak se čaj scedí a pije 3 x denně. Tento čaj by neměly pít těhotné ženy!

Čajová směs na vředy žaludku a dvanácterníku:
Ke 2 dílům listu jitrocele kopinatého dáme po 1 dílu kořene topolovky, kořene lékořice a květu heřmánku. 2 polévkové lžíce směsi dáme přes noc macerovat v 1/2 l vlažné vody. Ráno si odlijeme zvlášť zhruba polovinu a zbytek krátce povaříme. Po vychladnutí scedíme a smícháme s polovinou, která se pouze za studena macerovala. Můžeme ještě přidat 15-20 kapek tinktury z arniky. Pijeme vícekrát denně nalačno.

Čaj na cukrovku (modifikace podle MUDr. Dorky D.):
Jitrocel kopinatý list 10 g plus 20 g semeno jitrocele většího (v nouzi semeno použijeme 35 g jitrocelového listu), borůvka list 20 g, fazole plod bez semen 25 g, jehlice trnitá 15-20 g. 1 čajová lžička se zalije 1/4 l vařící vody, 10 min se nechá louhovat. Pijeme před jídlem 2-3x denně.

Švýcarský sirup na plicní choroby:
Smícháme rovným dílem: jitrocel list, divizna květ, lípa květ, mateřídouška nať, plicník nať a řebříček nať. Do 1 l vody dáme 10 polévkových lžic směsi, krátce povaříme a po mírném zchladnutí scedíme. Přidáme 1 kg přírodního cukru. Dobře zamícháme a nalijeme do tmavé láhve. Užíváme po jídle 3x denně 1 čajovou lžičku.

Čaj na akutní bronchitidu (zánět průdušek):
Smícháme rovným dílem: jitrocel list, prvosenka květ, sléz květ, divizna květ a proskurník kořen. 2 polévkové lžíce směsi dáme do vlažné vody a necháme 8 hodin za studena macerovat. Zahřejeme k bodu varu, ale nevaříme. Po mírném zchladnutí scedíme. Přidáme med a citron a nalijeme nejlépe do termosky. Každou hodinu užíváme 1 polévkovou lžíci.

Směs Želbetka podle léčitelky Kamenické (báby Radnické) na veškeré zažívací problémy:
čekanka 20 g, dobromysl 20 g, řepík 20 g, jitrocel 20 g, truskavec 20 g, máta 20 g, divizna 10 g, šípek 20 g. Velmi vhodný čaj i při žaludeční nevolnosti, častému zvracení či průjmu. Využijeme na vředy, veškeré zažívací potíže, játra, žloutenku, žlučník, proti průjmu, bilirubin v moči. Užívat 3 týdny poté týden vynechat, pak je možné pokračovat stejným způsobem. Při užívání nejezte nic kyselého, alkohol, sýry, uzeniny, ostrá a příliš slaná jídla, mák, špenát. Doporučuje se plastová lžička a plastové sítko pro uchování většího množství léčebných účinků.

Čaj z kořene jitrocele kopinatého:
1 zarovnaná polévková lžíce nadrceného kořene se vloží do 1/4 l vody a nechá se (za studena) 8-10 hodin macerovat. Tato dávka se pije se 2-3x denně.

Odvar ze semen jitrocele kopinatého nebo většího:
5-8 g semene krátce povaříme a vypijeme ve 2 dávkách na lačno.

Mast na natržené svalstvo:
Rovným dílem pomlít: arnika kořen, kostival kořen, jitrocel list a divizna květ. Do tohoto prášku přidáme tolik panenského oleje, aby po rozmíchání vznikla řídká kasička. Touto směsí masírujeme bolestivý sval.

Recept na bylinkovou mast se včelím voskem a olejem: (Podle: http://www.kaesekessel.de/forum/salbenherstellung-grundlage-t-61-1.html): Nejprve necháme vybrané čerstvé bylinky (v nouzi postačí i sušené) 1 den ve stínu zavadnout, abychom předešli event. zkvašení macerátu. Další den je přelijeme kvalitním olejem (např. olivovým) tak, aby byly zcela ponořeny. Vše necháme 3-4 týdny stát na teplém slunném místě. Pak přefiltrujeme nejlépe přes kávový filtr, i když to může trvat déle.

Přefiltrovaný olej ohřejeme na teplotu ca. 40°C a smísíme s roztaveným včelím voskem (v poměru 100 ml oleje, tj. ca 91 g oleje: 15 g vosku). Plníme do malých skleniček s uzávěrem. Tato mast vydrží minimálně půl roku a skladuje se v temnu a chladu.

Jiné poměry oleje a vosku i jejich využití najdete zde: http://www.mishabeauty.org/2014/09/masti-vyroba-podle-me-malickosti.html

JITROCEL - NEŽÁDOUCÍ ÚČINKY:
Předávkovaní nehrozí a jitrocel je vhodný i k dlouhodobému podávání.

JITROCEL - KONTRAINDIKACE:
Nejsou známy.

GURMÁNSKÉ TIPY A RECEPTY PRO ODVÁŽNÉ JAZÝČKY:
Nevařený jitrocelový sirup:
Listy jitrocele kopinatého po umytí natrháme na menší kousky. Do čisté sklenice (prolít vařící vodou) vždy vložíme zhruba 1 cm vysokou vrstvu jitrocele, upěchujeme a zasypeme vrstvou cukru, nejlépe hnědého. Tento postup opakujeme do naplnění sklenice, poslední vrstvou je cukr, event. med. Sklenici zašroubujeme a necháme 2-3 týdny stát na teplém slunném místě. Po rozpuštění cukru přes gázu přecedíme, listy jitrocele vymačkáme a odstraníme. Sirup skladujeme v uzavíratelné sklenici v lednici.

Jitrocelový sirup ze sušeného jitrocele a majoránky:
Tento recept jsem opsala z mamčiného receptáře. Výhodou je, že se dá použít i v zimě: Rozmělníme hrst sušeného jitrocele (objem zhruba 125 ml, tj. půlka čtvrtlitrového hrnečku), přidáme majoránku (co se vejde na dlaň). Zalijeme vodou, aby bylo vše zakryté, a necháme stát 24 hodin. Pak přes gázu přecedíme, roztok zvážíme - a přidáme dvojnásobné množství cukru (nejlépe je nahradit část z tohoto množství medem, ale med přidáme až po varu!). Vaříme 20 minut a nakonec vmícháme špetku soli.

Knedlíčky z jitrocele (zdroj: http://www.garten-literatur.de/Pflanzen/Rezepte/wegeric.htm):
6-8 starších housek namočíme v mléce. Podusíme hrst mladých na drobno posekaných jitrocelových listů na cibulce a přidáme k houskám spolu s moukou, 3-4 vejci, 4 lžícemi zakysané smetany. Ochutíme solí a muškátovým oříškem. Vše promícháme a necháme 30 minut odpočinout. Pak těsto dobře propracujeme a tvarujeme knedlíčky. Vaříme ca. 12 minut v osolené vodě na mírném ohni.

K jídlu si vždy vybírejte listy ze středu listové růžice, které jsou jemnější a nemají tak vyvinuté listové vláknění. Mladé lístky jitrocele kopinatého nebo většího můžeme opět použít do vaječných pokrmů nebo zpracovat jako špenát. Listy jitrocele většího lze naložit podobně jako kysané zelí. A nebo si udělejte doma z jitrocele chipsy!

Rašící mladé, ještě měkké, květenství lze žvýkat i syrové, přidat do salátů, naložit do oleje nebo zprudka orestovat na pánvi.

Semena jitrocele lze použít jako koření nebo namlít a nastavit tak mouku. Mattioli doporučoval semena jitrocele většího rozemlít a v podobě vaječné omelety užívat jako lék.

PSYCHICKÉ PŮSOBENÍ:
Jitrocel je vhodný pro lidi, kteří mají tendenci k chronickým onemocněním a rakovině (význam rodinné anamnézy). Takoví jedinci projevují ve svém životě jistý neklid a často cestují, protože jsou sžíráni pocitem, že štěstí jim uniká.

ZAJÍMAVOST:
Uvádí se sice, že jitrocel pomáhá při odvykání kouření, ale listy jitrocele většího se používaly naopak k nastavování tabáku.

BYLINY Z POHLEDU TČM

NEJEN PRO ZNALCE TRADIČNÍ ČÍNSKÉ MEDICÍNY

V TČM se používá spíše jitrocel větší, ale je možné použít i jitrocel kopinatý
a) jitrocel LIST podle TČM:
*** Pročišťuje horkost a odvádí toxiny (tj. pomáhá tělu zbavit se toxinů a původce infekcí):
záněty, infekce močových cest, cystitida (zánět močového měchýře);
infekce dýchacích cest, akutní/chronická bronchitida (zánět průdušek) s tuhým žlutým hlenem, asthma bronchiale (astma), dráždivý kašel, pertuse (černý kašel), pneumonie (zápal plic), laryngitida (zánět hrtanu), tonzilitida (angína), faryngitida (zánět hltanu), nasofaryngitida (zánět nosohltanu); otitis media (zánět středního ucha), nachlazení, rýma, alergie, chřipka, stomatitida (zánět sliznice dutiny ústní);
bakterie citlivé na list jitrocele: Bacillus subtilis, Klebsiella pneumoniae, Pseudomonas aeruginosa, Staphylococcus aureus, Streptococcus beta-haemolyticus, Proteus vulgaris, Salmonella, Shigella;
působí antivirově; antioxidant (brání tvorbě volných radikálů, zejm. v plicích)
doprovodná léčba: rakovina (popsána i zevní aplikace u rakoviny prsu), tumory (nádory), k chemoterapii;
horečka, vyčerpání;
hepatitida (zánět jater), cirhóza (tvrdnutí) jater;
furunkl (nežit), absces, zhnisání, vředy, zánět sliznic, ekzém, vyrážka, dermatitida, psoriáza (lupénka), spáleniny, chronické záněty oka (konjunktivitida: zánět spojivek, blefaritida: zánět očního víčka);
gingivitida (zánět dásní);

b) jitrocel SEMENO podle TČM:
vyživuje YIN ledvin:
slabé porodní bolesti, infertilita (neschopnost donosit dítě), zvyšuje produkci spermatu u mužů, prostatitida (zánět prostaty), cystitida (zánět močového měchýře);
slabý zrak, rozmazané vidění;
hypertenze (vysoký krevní tlak)

c) jitrocel list nebo jitrocel semeno podle TČM (společné účinky):
*** Pročišťuje plíce a přeměňuje horký hlen:
kašel (z horkosti v plicích), chronická bronchitida (zánět průdušek), alergie z tzv. větrné horkosti, pneumokonióza (zaprášení plic), následky kouření

*** odvádí vlhkost (vlhkou horkost) zejm. z močového měchýře, plic a tlustého střeva a podporuje vylučování moče (diurézu):
cystitida (zánět močového měchýře), nefritida (zánět ledvin), nefrolitiáza (ledvinové kameny), enuréza (pomočování, nejčastěji v noci), prostatitida (zánět prostaty), dráždivý močový měchýř/hyperaktivní močový měchýř (zvláště čaj ze semen jitrocele);
fluor vaginalis (poševní výtok), dysmenorea (bolestivá menstruace);
zastavuje průjem; chronické záněty střev (enteritida, kolitida);
zvětšené lymfatické uzliny

** Zastavuje krvácení a odvádí horkost z krve (tzv. plná horkost):
hypermenorea (nadměrné menstruační krvácení), epistaxe (krvácení z nosu), krvácející hemeroidy, hematurie (krev v moči např. při infekci)

- působí jemně proti stagnaci krve (zpomalení toku krve a její městnání, zapřičiňující např. vznik křečových žil nebo hemeroidů); Maria Treben proto doporučuje jitrocel i proti trombóze (zpomalený tok krve je sice rizikovým faktorem trombózy, ale reálný vznik trombózy je vždy vázán ještě na minimálně jeden další faktor, kterým může být např. hyperkoagulační stav, tj. zvýšená krevní srážlivost, např. u uživatelek hormonální antikoncepce).

- pročišťuje játra a projasňuje zrak (pročišťuje jaterní oheň a vyživuje jaterní YIN); při dg. oheň jater napadá plíce:
Jako pomocné léčivo při chronických onemocněních jater, hepatitidě (zánět jater) a cirhóze (tvrdnutí) jater. Působí jako hepatoprotektivum (chrání jaterní buňky) a zvyšuje regenerační schopnost jaterních buněk; bolesti hlavy; hypertenze (vysoký krevní tlak);
oční onemocnění: vnitřní užívání můžeme doplnit i o obklady nebo omývání očí.
Asthma bronchiale, bronchitida, emfyzém (rozedma) plic

- tonizuje WEI-QI (obranná QI):
zlepšuje imunitu, zvyšuje produkci granulocytů (druh bílých krvinek); při plicní TBC jako pomocné léčivo

ZEVNÍ POUŽITÍ JITROCELE V TČM:
mírní svědění, špatně se hojící rány a vředy, kousnutí zvířetem (pomačkané čerstvé listy), spáleniny, furunkl (nežit), chronické záněty očí, záněty v dutině ústní, gingivitida (zánět dásní), ušní onemocnění (nakapat čerstvou šťávu), štípnutí hmyzem (pomačkané listy);
tiší krvácení (obklady z listů s octem);
Tradiční aplikace jitrocele: zatvrdliny (obklady z listů se solí), bradavice, otoky lymfatických žláz, struma;
neuralgie trigeminu (bolesti nervů v obličeji);
rakovina prsu (u tumorů, které byly blízko povrchu obklady z rozmačkaných listů);

Pozn.: se snižujícím se počtem hvězdiček klesá i účinnost v léčbě daného onemocnění. U všech závažnějších jmenovaných onemocnění je vždy na prvním místě návštěva lékaře!

Teplotní charakter jitrocele (list i semeno) podle TČM: chladné
Vlastnosti: diuretikum (močopudný), expektorans (podporuje vykašlávání), metabolikum (podporuje látkovou výměnu), občerstvující a povzbuzující, antibakteriální a antivirové účinky, detoxikující, antiflogistikum (mírní podráždění a záněty), adstringens (svíravý), vysušuje; YINOVÉ tonikum
Chuť jitrocel list nebo kořen: svíravá, nahořklá, slaná a šlemovitá; chuť jitrocel semeno: sladká a šlemovitá
Vztah jitrocele (list) ke drahám: plíce, tlusté střevo, močový měchýř, ledviny, játra
Vztah jitrocele (semeno) ke drahám: močový měchýř, játra, ledviny, plíce

Kontraindikace v TČM: u příznaků chladu v plicích (jitrocel je chladné povahy), poluce z prázdnoty ledvin. Také u nedostatečnosti QI sleziny je třeba určitá opatrnost.

Příště přijde na návštěvu jetel luční.


Rozšiřující literatura:
P. Váňa: Rady bylináře Pavla
F. Ploberger: Das Große Buch der Westlichen Kräuter
Ulrike von Blarer Zalokar u. Peter von Blarer: Praxisbuch Westliche Heilkräuter und Chinesische Medizin
R. Traversier, K. Staudinger, S. Friedrich: TCM mit westlichen Pflanzen
V. Ando: Farmakologie klasické čínské medicíny
T.A. Garran: Naše bylinky v tradiční čínské medicíně
J. Janča, J. A. Zentrich: Herbář léčivých rostlin
Dyonýz Dugas: 500 nejlepších receptů lidové medicíny
Bylinné recepty (Im-Market, České Budějovice 1991)
S. G. Fleischhauer, J. Guthmann, R. Spiegelberger: Enzyklopädie: Essbare Wildpflazen
H. Schilcher, S. Kammerer, T. Wegener: Leitfaden Phytotherapie
Maria Treben: Zdraví z boží lékárny
Pietro Andrea Gregorio Mattioli: Herbář
 


Komentáře

1 TlusŤjoch TlusŤjoch | Web | 1. června 2016 v 21:34 | Reagovat

Jitrocel jako tabák...

2 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 1. června 2016 v 21:35 | Reagovat

[1]: Co, dal by sis? ;-) :D

3 Meduňka Meduňka | Web | 2. června 2016 v 17:49 | Reagovat

Jitrocel miluju, psyllium jím
a díky tobě teď víc o něm vím! :-)

4 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 2. června 2016 v 18:12 | Reagovat

[3]:
Ještě, že jitrocel doma nechceš kouřit,
snadno bys tím někoho mohla pobouřit!
Psyllium Popov do chleba v Kauflandu přidává,
ten bochník mě svou lahodnou chutí vždycky dostává!
:D

5 signoraa signoraa | Web | 3. června 2016 v 21:02 | Reagovat

Jitrocel kopinatý - vrátila jsem se do dětství a zavzpomínala na babičku, která nám jitrocelem léčila šrámy, ke kterým jsme jako děti neměli nikdy daleko. Z několika listu vylisovala št'ávu a pak nám potřela ránu a tu přikryla jitrocelovým listem a to převázala. :-D
Opět super zajímavý článek.

6 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 3. června 2016 v 21:08 | Reagovat

[5]: Děkuji :-)
Mně to zas připomíná verš ze školky: "Na bolavé místo celé, přilož lístek jitrocele!" :-) Myslím, že to snad byla pohádka o pochroumaném mravenečkovi?? Kdo ví...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama