Jetel luční: na rakovinu, revma, ICHS i těžké kovy

5. června 2016 v 18:55 | MUDr. Dorka D. |  Fytoterapie (bylinky), strava, homeopatie
Mám sice bílého bratra (jetel plazivý, Trifolium repens, slovensky: ďatelina plazivá), ale já jsem něco víc a vždy se při sběru zaměřujte na mě! Podle předběžných studií to vypadá, že můj brácha, je nejspíš proti červíkům (anthelmintické účinky). Já, jetel luční (Trifolium pratense, nesprávně nazývaný červený), rostu na lukách a pastvinách, půdách písčitých a chudých na vápník - a také mě lidé pěstují. Růžové hlavičky květů vystrkuji od května do září. Ačkoliv slovo trifolium znamená v překladu tři lístky, každý stejně hledá čtyřlístek - prý pro štěstí! Takže žádný spokojený život - lidské štěstí je moje neštěstí! A víte, že v ČR roste kolem 19 druhů jetele? Co si takhle vybrat jiný druh a mé čtyřlístky nechat na pokoji? Jinak, pokud byste jeli do cizokrajných krajin, vězte, že auf Deutsch mi říkají Rotklee (Wiesenklee), in English red clover, po slovensky ďatelina lúčna и по-русски Клевер луговой.

Štěstí máš, když najdeš jetelíček,
pomůžu ti na průjmíček!
Spaseš-li mou travičku,
vyčistím ti za to krvičku.

Na zánět i revma zadupu,
kašel i cukrovku vezmu pod lupu!
Zklidním hladké svaly i tvou hlavu,
zvracet už nebudeš - já ti dodám "páru".

Cholesterol z tebe vyšoupnu,
kovy těžké při tom vyloupnu.
Změkčuji a oxidaci bráním,
proto se mě bojí v rakovinném ráji.

Kosti řídké nedopustím,
nejlepší je prevence,
cévy tvoje čistou budou,
jako dvířka kredence.Dodatek pro redaktory z velkých serverů (a osoby jim podobné): nekopírujte, prosím, bez mého výslovného souhlasu celé odstavce. V mých článcích je spousta specifických prvků, co nikde jinde nenajdete. Pokud už se budete chtít inspirovat, obtěžujte se alespoň s přeformulováním vět. Za žádných okolností nepřebírejte, ani v upravené podobě, moje vlastní receptury!

JETEL - ÚČINKY:
antiflogistikum: proti zánětu (prokazatelně snižuje hodnoty CRP)
antirevmatikum: proti kloubním obtížím; dna
mukolytikum a expektorans: rozpouští hlen v dýchacích cestách a podporuje jeho vykašlávání (kašel, nachlazení, bronchitida)
antidiabetikum: proti cukrovce; celkově upravuje funkce pankreatu (slinivky břišní)
dermatologikum: na kožní problémy, zejm. záněty
detoxikans: čistí krev; "dezinfikuje" vnitřní orgány a nenásilně upravuje funkce organismu.
sedativum: zklidňující účinky
antidiaroikum: proti průjmu
spasmolytikum: uvolňuje hladkou svalovinu vnitřních dutých orgánů při křečovitých bolestech
antiemetikum: zastavuje zvracení a používá se i při nadměrné salivaci (vylučování slin)
adstringens: svíravé účinky
na oteklé lymfatické uzliny
antiestrogenní a antikarcinogenní: Působí podobně jako estrogeny, ve vysokých dávkách však vykazuje antiestrogenní účinky. Novější studie ukazují, že může pomoci v PREVENCI rakoviny (mj. experimenty s buňkami melanomu a leukémií); u rakoviny prsu, vaječníku, dělohy se však jeteli raději vyhneme (viz níže).
Věda již dokonce částečně uznala roli jetele v PREVENCI osteoporózy a v kardiovaskulárních onemocněních, jako např. ICHS, ischemická choroba srdeční (ve výzkumu brali pacienti 80 mg isoflavonů po 12 týdnů).

JETEL - ZEVNÍ POUŽITÍ:
Dezinficiens: k omývání ekzémů, vyrážek a drobných poranění kůže. Američtí Indiáni doporučovali jetel hlavně na bolesti očí a na spáleniny.

Koupele: Janča doporučuje při revmatismu koupele v odvaru z jetele každý den. Jeden večer provádíme koupel rukou, druhý večer nohou, vždy přibližně 10-15 minut. Lázeň volíme co nejteplejší a koupel rukou a nohou provádíme celkem 15x, celkem tedy 30 dní. Po této sérii je vhodné udělat asi 10-denní přestávku, po níž v případě potřeby aplikujeme ještě 6-7 koupelí stejným způsobem.

SBĚR:
Předmětem sběru jsou květní hlávky červeného i bílého jetele (Flos trifolii pratensi) na počátku květu (nerozpadlé a nezhnědlé), ale máme-li na výběr, volíme vždy červenou barvu. Kvalitní droga si uchovává původní barvu, případně trochu ztmavne. Nesmí ale změnit barvu do rezava.

V jeteli se nacházejí třísloviny (tanin), kumarin, éterické oleje (methylsalicylát - neměli by ho tudíž užívat lidé s přecitlivělostí na salicyláty - např. aspirin), flavonoidy (isoflavony jako genistein, daidzein, biochanin A, formononetin; uvádí se, že v tomto ohledu je až 50x účinnější, než soja), stilbeny (resveratrol), pryskyřice, vitamín C a malé množství kyanoglykosidů.

Denní dávka: 3 - 9 g drogy nebo 40 mg standardizovaného extraktu z jetele (isoflavony). Dlouhodobě by se nemělo užívat víc, jak 50 mg izoflavonů.

LÉKOVÁ FORMA:
Nálev je nejčastější formou podávání této byliny.
Šťáva z jetele lučního (podle Janči):vhodná zejména na čištění krve a jater. List jetele, který kvete, vylisujeme a smícháme s 20% lihem.

KDE A CO KOUPIT:
Sušenou drogu je nejlépe nasušit svépomocí, event. koupit u Grešíka.
Kapsle Červený jetel isoflavon od firmy Kräuterhaus Sanct Bernhard. Tinkturu z jetele bych já osobně nepoužívala.

KOMBINACE JETELE:
Při kašli (expektorans): máta, fenykl, mateřídouška nebo tymián.
Na podporu látkové výměny (metabolikum): kořen a list pampelišky.

JETEL - BYLINNÉ SMĚSI A RECEPTY:
Na ekzémy (Váňa):
Červený jetel květ, kořen pampelišky, kořen lopuchu, nať macešky, nať kopřivy, nať pýru, nať rozrazilu. Nálev pijeme 2x denně.

Mast z bylin se včelím voskem a olejem:
Nejprve necháme vybrané čerstvé bylinky (v nouzi postačí i sušené) 1 den ve stínu zavadnout, abychom předešli event. zkvašení macerátu. Další den je přelijeme kvalitním olejem (např. olivovým) tak, aby byly zcela ponořeny. Vše necháme 3-4 týdny stát na teplém slunném místě. Pak přefiltrujeme nejlépe přes kávový filtr, i když to může trvat déle. Přefiltrovaný olej ohřejeme na teplotu ca. 40°C a smísíme s roztaveným včelím voskem (v poměru 100 ml oleje, tj. ca 91 g oleje: 15 g vosku). Plníme do malých skleniček s uzávěrem. Tato mast vydrží minimálně půl roku a skladuje se v temnu a chladu.

Jiné poměry oleje a vosku i jejich využití najdete zde: http://www.mishabeauty.org/2014/09/masti-vyroba-podle-me-malickosti.html

Vaginální čípky z kokosového oleje, jetele a růže na suchou poševní sliznici a jiné vaginální problémy (podle MUDr. Dorky D.):
Pro výrobu vaginálních čípků (s jinými bylinami a při jiných teplotách lze vyrábět i rektální čípky) je vhodné použít kokosový olej, který je při nižších teplotách v pevném stavu a při teplotě zhruba 25°C už se taví. Panenský kokosový olej sice snáze podléhá žluknutí, ale rafinovaný zas může obsahovat nežádoucí příměsi. Tak nakonec se přece jen, vzhledem k zamýšlenému cíli, asi víc kloním k tomu panenskému kokosovému oleji. Čerstvě natrhané květy jetele (2-3 díly) a okvětní lístky nejlépe bílé růže (1 díl) necháme nejprve 2-3 hodiny lehce zavadnout a také tak dáme šanci utéct broučkům. Pak pokrájíme nadrobno (zhruba 1 polévkovou lžíci) a vhodíme do kokosového oleje (ca 2 polévkové lžíce), který jsme rozehřáli ve vodní lázni (nebo v elektrické troubě) na ca 65-70°C. Udržujeme tuto vyšší teplotu 2-3 minuty. Bylin dáváme vždy tolik, aby je olej zcela zakryl. Po 3 minutách stáhneme ze sporáku nebo vyjmeme z trouby, slijeme do čisté sklenice a překryjeme celofánem. Byliny necháme louhovat ve vodní lázni nebo někde u zdroje tepla tak, aby se udržela po 24 hodin teplota ca 40-45°C, kdy zůstane olej tekutý, a občas protřepeme. Po 24 hodinách znovu zahřejeme 3 minuty na teplotu 65-70°C, přecedíme, vymačkáme a slijeme do formiček na čípky (drahé) nebo do čistého tvořítka na ledové kostky. Ztuhlé pak rychle nakrájíme (taje!) na menší kousky, které jednotlivě zabalíme třeba do potravinářské folie. Uchováváme v ledničce pro případ potřeby. Pozor, každý tuk narušuje kondomy! Pro některé ženy je lepší použít do vaginálních čípků samotnou růži (v tomto případě pak nejlépe červenou). Již samotný kokosový olej zahání vaginální mykózu a svědění. Bylinná kombinace růže a jetele nebo samotné růže se používá na výrobu vaginálních čípků ve Švýcarsku (A. Kramer). Tento recept jsem sestavila po přečtení desítek receptů a postup výroby není zatím vyzkoušen.

Druhou variantou je, vyrobit bylinný výluh v kokosovém oleji na teplém slunném místě, kde olej zůstane tekutý. Jeden den zavadnuté byliny se naloží do tekutého kokosového oleje a nechají v něm v uzavřené skleničce 3-4 týdny (po 6 týdnech, které se někdy doporučují, už olej mnohdy žlukne). Tento bylinný extrakt v kokosovém oleji pak zředíme čistým kokosovým olejem v poměru 3 díly bylinného olejového extraktu na 9 dílů čistého kokosového oleje.

Mast z kokosového oleje: Pokud děláme mast, můžeme k bylinnému extraktu v kokosovém oleji přidat včelí vosk (na 2 lžíce kokosového oleje zhruba 1 čajovou lžičku včelího vosku), který zabezpečí, že olej nebude tát při tak nízkých teplotách. Do čípků včelí vosk nepřidáváme. Pro mast použijeme kvůli menší tendenci ke žluknutí raději kokosový olej rafinovaný. Kvůli konzervaci masti ještě úplně nakonec přidáme 10 kapek koncentrovaného esenciálního oleje (např. levandulového).

JETEL - NEŽÁDOUCÍ ÚČINKY:
Jetel je neškodný, ale může se ojediněle vyskytnout lehká nevolnost, zřídka i kopřivka.

JETEL - KONTRAINDIKACE:
Pacientky s rakovinou prsu, vaječníku, dělohy nebo s genetickými predispozicemi k tomuto onemocnění by neměly jetel kvůli MOŽNÉMU estrogennímu (a tudíž růst rakovinných buněk podporujícímu) účinku brát delší dobu - výzkum stále nebyl ukončen, jiné studie ukazují naopak účinky proti rakovině těchto orgánů (viz níže také účinky v TČM), opatrnosti však nikdy není dost. Také ženám s endometriózou se jetel nedoporučuje.

GURMÁNSKÉ TIPY A RECEPTY PRO ODVÁŽNÉ JAZÝČKY:
Květy lze kromě salátů použít i jako Knäckebrot: květy jetele omyjeme, posolíme a obalíme v mouce. Pak pečeme na plechu.

Rozemletým kořenem jetele se dříve nastavovala mouka.

Kouzelná limonáda z jetele lučního (Zdroj: http://www.ichkoche.at/rotklee-limonade-rezept-215568)
Pro 5 osob budeme potřebovat: 130 ks květů jetele lučního, 640 ml vody, 200 ml citronové šťávy, med.

Jetel omyjeme a dáme vařit do 640 ml vody na 8 minut. Varem jetel ztratí svou barvu. Odvar přecedíme a květy lehce vymačkáme. Tekutina má žlutou barvu, dokud se nepřidá citronová šťáva - tato alchymie může být například vaším esem v rukávu, pokud budete v hostitelské roli. Ochutíme medem a případně naředíme vodou. Tento nápoj by neměly pít těhotné nebo osoby, které užívají léky na ředění krve.

Želé z květů jetele, pampelišky a tymiánu
Budeme potřebovat: 4 hrsti květů jetele lučního, 1 hrst pampeliškových květů (bez zelených kalichů!), 1 hrst květů tymiánu, 1 citrón, 1 kg cukru, 0,5 kg želírovacího cukru 3:1 a 1 l vody.

Květy společně s citrónem pokrájeným na plátky a cukrem necháme nepřikryté vařit na mírném ohni asi 30 minut v 1 l vody. Po zchlazení přecedíme a květy vymačkáme. Do šťávy vmícháme želírovací cukr a vaříme dle návodu na sáčku. Po úspěšném provedení želírovací zkoušky plníme do sklenic, které ihned uzavřeme.

Sedmikráskové želé s jetelem:
Recept najdete u sedmikrásky, kam byl doplněn (v textu se rychle zorientujete pomocí stisku kláves "CTRL" plus "F" a zadáte do okýnka, které se objeví dole, hledané slovo).

PSYCHICKÉ PŮSOBENÍ:
Vhodné pro osoby, kteří se v mnoha ohledech necítí být zralí pro mnohé životní situace, vykazující určitou konstituční slabost (nedostatečnost ledvinné YINOVÉ esence JING). Tělo rychle chátrá a zdlouhavě se zotavuje.

ZAJÍMAVOST:
Jetel žije v symbióze s bakteriemi, které přijímají ze vzduchu dusík, proto se stává výbornou rostlinou na zelené hnojivo.


BYLINY Z POHLEDU TČM

NEJEN PRO ZNALCE TRADIČNÍ ČÍNSKÉ MEDICÍNY:


Sběr: kromě květů (Flores Trifolii pratensis) se někdy sbírá i nať s květy (Herba cum Floribus Trifolii pratensis).

*** tonizuje YIN (YIN ledvin včetně ledvinové esence JING, YIN plic a žaludku):
Klimakterium (obtíže v přechodu), menopauza, návaly pocení, nervozita, deprese;
chronické pánevní záněty, mastopatie (použijeme i mast; jde nezánětlivé onemocnění ženského prsu; změny v mléčné žláze způsobené hormonálními vlivy), prostatitida (zánět prostaty);
hormonálně podmíněné předčasné stárnutí, amenorea (vynechání menstruace), prevence osteoporózy (řídnutí kostí) funkce antioxidantu;
suchý kašel (zvlhčuje plíce), suchost v ústech, suchost v hrdle, suchá kůže;
proti nechtěné ztrátě hmotnosti, nechutenství, laktagogum: zvyšuje tvorbu mateřského mléka;
rakovina (hormonálně podmíněná, kde je příčinou hormonální nerovnováha): rakovina prsu, rakovina dělohy, rakovina vaječníku, rakovina prostaty;
zatvrdnutí/otoky lymfatických uzlin (obklady); proti tvorbě různých uzlíků
chronická obstipace (zácpa);
abúzus drog;
ZEVNĚ: konjuktivitida (zánět spojivek), vředy

- tonizuje krev

*** pročišťuje horkost a odvádí toxiny (tj. pomáhá tělu zbavit se toxinů a původce infekcí):
Vyrážka, ekzém, dermatitida, psoriáza (lupénka), suchá kůže;
zánět sliznic, horečka, záněty dýchacích cest, pertuse (černý kašel);
abúzus drog; rakovina;
zátěž těžkými kovy

** tonizuje QI, zejm. WEI-QI (obranná QI):
zlepšuje imunitu, rekonvalescence, únava.

- působí proti stagnaci QI, dává do pohybu jaterní QI a pročišťuje jaterní oheň:
cholagogum (zvyšuje vylučování žluče), zvýšený cholesterol, ateroskleróza

** pročišťuje větrný chlad a horkou vlhkost (revma/Bi syndrom):
bolesti v kloubech, artritida (zánět kloubů), dna, hyperurikémie (zvýšená hladina kyseliny močové v krvi)

* pročišťuje vlhkou horkost, zejm. v dráze ledvin a močového měchýře:
fluor vaginalis (výtok z pochvy);
cystitida (zánět močového měchýře), nefrolitiáza (ledvinové kameny), retence moči (nemožnost úplně vyprázdnit močový měchýř), dráždivý močový měchýř/hyperaktivní močový měchýř;
otoky

* pročišťuje letní horkost:
ZEVNĚ: sluneční úžeh

Pozn.: se snižujícím se počtem hvězdiček klesá i účinnost v léčbě daného onemocnění. U všech závažnějších jmenovaných onemocnění je vždy na prvním místě návštěva lékaře!

Teplotní charakter podle TČM: chladný
Vlastnosti: spasmolytikum (uvolňuje hladkou svalovinu vnitřních dutých orgánů při křečovitých bolestech), mukolytikum (rozpouští hlen v dýchacích cestách), vyživuje, zvlhčuje, uvolňuje i stahuje (adstringens), změkčuje, protinádorový účinek, čistí krev, podporuje tvorbu estrogenů ve vaječnících (estradiol, estriol a estron), YINOVÉ tonikum
Chuť: sladká (současně se někdy uvádí i slaná)
Vztah ke drahám: plíce, močový měchýř, játra (žaludek)
Kontraindikace v TČM: nejsou známy.

No a co příště? Nejspíše přijde nenápadná rostlinka, popenec břečťanovitý.


Rozšiřující literatura:
P. Váňa: Rady bylináře Pavla
F. Ploberger: Das Große Buch der Westlichen Kräuter
Ulrike von Blarer Zalokar u. Peter von Blarer: Praxisbuch Westliche Heilkräuter und Chinesische Medizin
R. Traversier, K. Staudinger, S. Friedrich: TCM mit westlichen Pflanzen
V. Ando: Farmakologie klasické čínské medicíny
J. Janča, J. A. Zentrich: Herbář léčivých rostlin
Dyonýz Dugas: 500 nejlepších receptů lidové medicíny
Bylinné recepty
(Im-Market, České Budějovice 1991)
S. G. Fleischhauer, J. Guthmann, R. Spiegelberger: Enzyklopädie: Essbare Wildpflazen
H. Schilcher, S. Kammerer, T. Wegener: Leitfaden Phytotherapie
Pietro Andrea Gregorio Mattioli: Herbář
Maria Treben: Zdraví z boží lékárny
 


Komentáře

1 Kitty Kitty | E-mail | Web | 5. června 2016 v 19:31 | Reagovat

Ajta, to je účinků! Mně stačí vědět, že usušený (a tím spíš čerstvý) je v čajíku pro chuť. Snad žádný čaj není tak lahodný jako ten, ve kterém jsou červené paličky jetele. Sbírám ho většinou na poli, kde se pěstuje a čerstvě rozkvete (když se zeptám, jestli nestříkali) nebo při procházkách na lukách. Je to příjemná a chutná bylinka, pravý král chuti. A pokud má tolik jiných účinků, tím líp :-)

2 Kitty Kitty | E-mail | Web | 5. června 2016 v 19:33 | Reagovat

A jak vidím, nedočkám "příště"! Pepenec plně kvete a já ho musím decimovat. Líp bude, když ho budu řezat a vědět, na co je. Mohla bych se podívat do mých chytrých knih, ale počkám si. Stejně prší ;-)

3 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 5. června 2016 v 20:03 | Reagovat

[1]: Jejej, z pole bych ho určitě nebrala. Tam i když zrovna nestříkali, se ta svinstva stejně drží... O_O

4 Meduňka Meduňka | Web | 5. června 2016 v 20:07 | Reagovat

Asi bych se na jeteli měla rovnou pást :-D
ale asi pokusím se vyrobit tu mast.
Zkusila bych taky ráda
jak chutná ta limonáda!

5 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 5. června 2016 v 20:09 | Reagovat

[2]: :D Jo, počkej :-) Hele, ale ten se i často konzumuje, z čehož plyne, že hlady určitě v příštích dnech neumřeš :-D Nacpi ho třeba do míchanejch vajíček :-)

Tady máš zatím odkazy na sirup a olej:
http://www.bylinkyprovsechny.cz/zpracovani/receptury/1116-olej-z-popence-popencovy-olej-recept-postup-navod-priprava-vyroba-suroviny

http://www.bylinkyprovsechny.cz/zpracovani/receptury/1115-sirup-z-popence-popencovy-sirup-recept-postup-navod-priprava-vyroba-suroviny

6 Petra Petra | Web | 5. června 2016 v 20:18 | Reagovat

Zajímavé! Nyní se nedivím, že jetelíček tak chutná králíkům a vlastně díky nim máme takovou malou "louku" s jetelem hned za domem. :-)
Chválím váš blog, který je plný zajímavých článků. Petra

7 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 5. června 2016 v 20:19 | Reagovat

[4]: Ach, jetelová mast,
to bude ale slast! ;-) :D

8 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 5. června 2016 v 20:20 | Reagovat

[6]: Díky, pochvala rozhodně potěší - lepší než nadávky ;-) :-D

9 Baruschka Baruschka | E-mail | Web | 5. června 2016 v 20:23 | Reagovat

Doktorko, jsi na mě moc rychlá :-)
Jo, jetelíček, to je potěšení :-)
Ale naše želva radši lístky, než květy... Je hloupá :-)

10 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 5. června 2016 v 20:29 | Reagovat

[9]: Želva není hloupá - listy se přeci konzumují taky - je to na MÝCH webovkách - a tudíž je to pravda. :-D

Rychlá nejsem. :-) Jetel mi dal fakt zabrat (dneska mi ukradl i část spánku) a tak mi teď jetel kouká určitě i z uší a leze krkem :-D

11 Kitty Kitty | E-mail | Web | 5. června 2016 v 22:47 | Reagovat

[3]: Jinak jsou paličky u cest a to je ještě horší. Hrozně se zde práší, je sucho. A u nové asfaltky se ten sajrajt z povrchu splaví na stranu. To už je lepší to pole. Tam chodím každý rok - jeden nájezd a mám nasbíráno. Nejlíp, než to čerstvě posečou - to je pak ale fofr, protože utíkám před sekačkou ;-)

12 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 5. června 2016 v 22:52 | Reagovat

[11]: No hele, zatím jsi to přežila - takže to je pozitivní zpráva ;-) :D

Sekačka? Takže to máš sběr s adrenalinem :-D To pak v tom jeteli využíváš hlavně jeho sedativní účinky, co? ;-) :D

13 Kitty Kitty | E-mail | Web | 5. června 2016 v 22:54 | Reagovat

[12]: No nevím - v předklonu, rukou mírním rychlost sekačky a jedu a jedu :-P

14 Kitty Kitty | E-mail | Web | 5. června 2016 v 23:00 | Reagovat

[5]: Je to vlastně voňavý jako třeba oregano a tak. Zítra vyzkouším na strávníkovi. Ale ten nic nepozná; a bude to pěkně omytý deštěm. Zítra to oschne a... :-D

15 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 5. června 2016 v 23:07 | Reagovat

[14]: Milá Kitty, koukám, že ty jsi docela nebezpečná ;-) :D Tak pak napiš, jak to dopadlo. Vzhledem k tomu, že popenec podporuje trávení a čistí játra, by to měl strávník přežít ;-) :D

16 Kitty Kitty | E-mail | Web | 5. června 2016 v 23:27 | Reagovat

[15]: To si piš. Už jsem asi jednou popenec sbírala a dokonce jsem ho zdá se použila na maso. A jsme tady oba :-P

17 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 5. června 2016 v 23:37 | Reagovat

[16]: No jestli se ti to, jak píšeš "zdá", tak jsi ho možná ani nesnědla, protože všechno byl jen sen ;-) :-P

18 Kitty Kitty | E-mail | Web | 6. června 2016 v 3:30 | Reagovat

[17]: Ne, určitě jsem ho sušila na sběr a prodala jsem ho skoro 20 deka, koukala jsem se na výkaz ze sběrny :-)

19 Čerf Čerf | E-mail | Web | 6. června 2016 v 20:37 | Reagovat

Když jsem byl malý, sbírali jsme květy a ukusovali jsme jim sladké konečky :-).

20 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 6. června 2016 v 20:40 | Reagovat

[18]: Zpeněžit plevel, to je báječný nápad :D

21 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 6. června 2016 v 20:41 | Reagovat

[19]: Ty jsi byl vždycky progresivní, ale že až takhle... :-? :D :-P

22 Kitty Kitty | E-mail | Web | 6. června 2016 v 21:20 | Reagovat

[20]: Takových žádaných plevelů je! Třeba vlaštovičník a další. Letos už jsem ho ale nesbírala, květu černého bezu jen maličko, hluchavky jen na naší zahradě a asi dvakrát košík na obrání doma. Síly docházejí ;-)

23 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 6. června 2016 v 21:23 | Reagovat

[22]: A kam ty síly docházejí? Tak jdi za nima! Jestli oni nedochází na nějaký kurz o bylinkách ;-) :-P

24 Kitty Kitty | E-mail | Web | 6. června 2016 v 21:27 | Reagovat

[23]: Možná. Už nemám ani sílu ani zájem je sledovat. Ta troška, co potřebuju, se vždycky vydoluje ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama