Vlaštovičník: na žlučník, bolest hlavy i menstruaci

18. května 2016 v 18:05 | MUDr. Dorka D. |  Fytoterapie (bylinky), strava, homeopatie
Mé jméno je vlaštovičník větší (Chelidonium majus) a spojitost s vlaštovkami bude ještě zmíněna. Dříve se mi říkalo bylina nebes (herba coeli), protože v sobě nesu všechny živly (oheň, zemi, vodu i vzduch) stejným dílem. Auf Deutsch se jmenuji Schöllkraut, in English greater celandine, po slovensky lastovičník väčší и по-русски Чистотел большой. Najdete mě na rumištích, v příkopech nebo na okraji lesů. Pokud mě zraníte, roním místo slz žluto-oranžové mléko. Květem se pyšním od května do září a mohu dorůst až tři čtvrtě metru. Mou nať sbírejte na počátku kvetení a oddenek až na podzim.

Játra, slezinu, žluč vyspravím,
o lepší trávení se svým jedem zasadím.
Tvé astma i bolesti mizí,
mozek se hned rázem zklidní.

Cévy v srdci si rozšíříš,
bušení srdce už přehlížíš.
Dělohu ženám stáhnu,
na vysoký tlak ti taky sáhnu.

Čůrání, stolici i pot z tebe vyloudím,
menstruaci svým šarmem obnovím.
Antibiotický účinek můj je znám,
na rakovinu žaludku lék prý mám.Dodatek pro redaktory z velkých serverů (a osoby jim podobné): nekopírujte, prosím, bez mého výslovného souhlasu celé odstavce. V mých článcích je spousta specifických prvků, co nikde jinde nenajdete. Pokud už se budete chtít inspirovat, obtěžujte se alespoň s přeformulováním vět. Za žádných okolností nepřebírejte, ani v upravené podobě, moje vlastní receptury!

VLAŠTOVIČNÍK - ÚČINKY:
choleretikum (zvyšuje tvorbu a vylučování žluči)
cholagogum (zvyšuje vylučování žluči ze žlučníku); cholelitiáza (žlučové kameny); léčí játra, dvanácterník a slezinu; dle Mattioliho Herbáře vlaštovičník uvolňuje "ucpaná" játra a slezinu
spasmolytikum (uvolňuje hladkou svalovinu vnitřních dutých orgánů při křečovitých bolestech žlučových či močových cest, bronchů, v trávicím systému)
antitusikum (tlumí dráždivý kašel)
antiastmatikum ve smyslu PREVENCE: dovede předcházet astmatickým záchvatům
sedativum (zklidňuje) s centrálním účinkem a analgetikum (proti bolesti)
vazodilatans (roztahuje srdeční cévy: zúžení věnčitých tepen se stává problémem při angině pectoris)
kardiotonikum (posiluje činnost srdce); tlumí bušení srdce
uterotonikum (tonizuje dělohu)
hypotonikum (na vysoký krevní tlak)
emmenagogum (reguluje menstruaci): nepravidelná menstruace; amenorea (vynechání menstruace)
diuretikum (močopudný)
diaforetikum (podporuje pocení)
laxativum (projímavé účinky)
fytoncidní/baktericidní účinky (proti bakteriím, zvláště na grampozitivní druhy) i antiprotozoikum (proti některým prvokům: např. proti Trichomonas vaginalis, tj. bičence poševní způsobující poševní výtoky)
cytostatikum (protirakovinné účinky)
metabolikum (podporuje látkovou výměnu)

VLAŠTOVIČNÍK - ZEVNÍ POUŽITÍ:
dermatologikum: na ekzémy mikrobiálního původu, bradavice a na ošetřování nehojících se, zejména zhnisaných ran, bércových vředů apod.

Aplikace čerstvé šťávy na bradavice:
je pokládána za bezpečnou metodu, jenom bychom nikdy neměli působit na névus, tj. mateřské znaménko. Šťávu nanášíme několikrát denně. Okolí bradavice ochráníme náplastí (prostřihneme otvor ve velikosti bradavice a před aplikací přelepíme). Podle některých zdrojů urychluje léčbu opalování (denně 30 min).

Vlaštovičník na dermatomykózy:
1. Čerstvou šťávou můžeme potírat i tinea corporis neboli dermatofytózu (jde o infekci kůže vyvolanou dermatofyty). V některých zdrojích jsou i zmínky o zevní vlaštovičníkové léčbě zhoubných kožních nádorů, což nemohu v žádném případě doporučit.

2. Kožní plíseň nohou: aplikujeme silnější odvar z čerstvého vlaštovičníku v podobě koupele nohou.

3. Proti kožní plísni: nať šalvěje, tymiánu a vlaštovičníku smícháme rovným dílem a zalijeme směsí alpy a vinného octa v poměru 1:1. Necháme macerovat 3-4 týdny a pravidelně protřepáváme. Postižené místo po scezení pravidelně potíráme. Na noc místo ošetříme měsíčkovou nebo jinou hojivou mastí.

4. Koupel proti plísni: nať tužebníku, vlaštovičníku a šalvěje smícháme stejným dílem a 10 lžic z této směsi krátce povaříme v 2-3 l vody. Po 20 minutách louhování scedíme a přidáme trochu přírodního octa. Postižené části těla koupeme 15-20 minut.

Kožní alergie:
zde použijeme 10-15 minutové koupele rukou. Aplikujeme 1-2x denně.

Denní dávka: 0,5-1,5 g (nálev; jinde se uvádí 2-5 g) nebo 0,5-2 g v případě extraktu. Čerstvá rostlina je silnější, a tudíž toxičtější, než sušená!

SBĚR:
Kvetoucí nať vlaštovičníku (někdy se používá i oddenek s kořínky: Herba chelidonii, Radix chelidonii). Droga obsahuje přes 30 alkaloidů isochinolinového typu (v kořeni asi 1,5% a v nati asi 0,75%) (hlavním alkaloidem v nati je coptisin, v podzemních částech jde o chelidonin, berberin, chelerythrin, sanguinarin, protopin, alfa-allokryptin aj.), flavonoidy, silici, aminy, enzymy.

LÉKOVÁ FORMA:
Tinktura je nejvhodnější lékovou formou, protože jí lze přesně dávkovat. Dávky se pohybují od 10 do 30 kapek, 2 až 4krát denně. Vždy dáme přednost kupované tinktuře se standardizovaným množstvím účinných látek.

Tinktura z vlaštovičníku:
Čerstvou nať vlaštovičníku nadrobno posekáme a naplníme jí (bez pěchování) láhev z 1/2 až 2/3. Doplníme vysokoprocentním, nejlépe 80% alkoholem (nebo alespoň vodkou). Necháme stát 2-3 týdny na teplém místě a denně protřepáváme. Vnitřně bych nepodávala raději déle, než 2-3 týdny. Zevně můžeme tuto tinkturu použít na bradavice.

Rademacherova tinktura se připraví smícháním stejných objemových dílů čerstvé šťávy a koncentrovaného (85%) lékárenského etanolu. Dávkujeme obvykle 3x denně v rozmezí 5 až 15 kapek, vždy do sklenice vody. Vnitřně nepodávat déle, než 2-3 týdny.

Nálev se připravuje z 1 až 1,5 g sušené drogy (1 zarovnaná čajová lžička) na šálek vařící vody, louhuje se max. 7 minut, pije se 2x denně, max. 2-3 týdny. Z výše popsaných důvodů zachováváme u nálevu opatrnost: účinek čerstvé rostliny je několikanásobně vyšší a je tedy bezpečnější pít čaj ze sušené drogy! V čajové formě lze bez větších obav použít vlaštovičník ve směsích, kde jeho hmotnost nepřekračuje 15-20%. I tak bych ale doporučovala nepřekročit 4 týdny podávání.
Pozor, čajová droga ztrácí po určité době skladování své spasmolytické účinky, Váňa ve své knize uvádí, že již po 3 měsících.

Čerstvá šťáva se dávkovala v rozmezí 2 až 3 g (maximálně 5 g denně) a ředila se vodou. Užívala se po lžících několikrát denně. Čerstvou šťávu z vlaštovičníku bych raději nezkoušela, přijde mi to již poměrně dost riskantní - tedy pokud se nechcete přiotrávit.

Mast pro zevní použití: do 100 gramů vhodného masťového základu vmícháme 12 až 15 g čerstvé šťávy, případně můžeme smíchat stejné hmotnostní díly jemně práškované drogy, lanolinu a bílé vazelíny (vaselinum album). Mast lze konzervovat pomocí 1 g práškového Septonexu na 100 gramů masti.

Recept na bylinkovou mast se včelím voskem a olejem: (Podle: http://www.kaesekessel.de/forum/salbenherstellung-grundlage-t-61-1.html): Nejprve necháme vybrané čerstvé bylinky (v nouzi postačí i sušené) 1 den ve stínu zavadnout, abychom předešli event. zkvašení macerátu. Další den je přelijeme kvalitním olejem (např. olivovým) tak, aby byly zcela ponořeny. Vše necháme 3-4 týdny stát na teplém slunném místě. Pak přefiltrujeme nejlépe přes kávový filtr, i když to může trvat déle.

Přefiltrovaný olej ohřejeme na teplotu ca. 40°C a smísíme s roztaveným včelím voskem (v poměru 100 ml oleje, tj. ca 91 g oleje: 15 g vosku). Plníme do malých skleniček s uzávěrem. Tato mast vydrží minimálně půl roku a skladuje se v temnu a chladu.

Jiné poměry oleje a vosku i jejich využití najdete zde: http://www.mishabeauty.org/2014/09/masti-vyroba-podle-me-malickosti.html

KDE A CO KOUPIT:
Sušený vlaštovičník na čaj (Jukl.cz).

Tinktury:
Není moc na výběr: epam.eu.
Nebo jako homeopatie v ředění D3 (tinktura.eu).

KOMBINACE:
Povzbuzení produkce šťáv slinivky dosáhneme kombinací vlaštovičníku s pelyňkem pravým (artemisia absinthium).

VLAŠTOVIČNÍK - BYLINNÉ SMĚSI A RECEPTY:
Čajová směs na vyvolání menstruace:
nať dobromysli, vlaštovičníku (20%), řebříčku, kontryhele a petržele. Vše smícháme rovným dílem a pijeme několik dní.

Protinádorový čaj:
1. den se pije šálek čaje z 1 čajové lžičky rosnatky, po zalití vroucí vodou se nechá 10 min. ustát a scedí se. Pijeme vždy večer. Přestože bychom mohli sušenou rosnatku nahradit tinkturou z rosnatky, je lépe sehnat si sušenou rosnatku v internetovém obchodu.

2. den pijeme šálek čaje z 1 čajové lžičky vlaštovičníku, po spaření necháme 10 min ustát a scedíme. Čaj pijeme vždy večer. Oba čaje se střídají obden!

Jaterní čaj:
K přípravě čaje použijeme bylinkovou směs z listů jaterníku, natě vlaštovičníku (necelých 17%), řepíku, benediktu, kořene čekanky a pampelišky.

Vlaštovičník na bolesti jater:
Čerstvě omytou nať odstředíme a šťávu zředíme dvojnásobným množstvím vlažné vody. Dávkujeme velice opatrně, 2x denně 1/2 lžičky s troškou vody, maximálně 10-14 dní. Zevně k tomu přikládáme na oblast jater teplý obklad z přesličky.

Tinktura proti bolestem u žlučníkové koliky:
Čerstvou pokrájenou nať vlaštovičníku a zemědýmu zalijeme silným alkoholem, aby droga byla zcela ponořená. Necháme 3 týdny za občasného protřepávání louhovat. Scedíme a užíváme 2x denně 15-20 kapek ve sklenici šťávy z černé ředkve zředěné vodou v poměru 1:1. Vnitřně bych nepodávala raději déle, než 2-3 týdny. Tinkturu můžeme použít také zevně na bradavice.

Recept na podporu tvorby žluče:
kořen pampelišky, čekanky, puškvorce, natě zeměžluče a řepíku smícháme stejným dílem. 2 lžíce směsi dáme do studené vody a necháme 12 hodin odstát. Pak přivedeme k varu a necháme přikryté louhovat. Do již hotového čaje přidáme ještě max. 30 kapek vlaštovičníkové tinktury a pijeme 30 minut před jídlem. Nepodávala bych raději déle, než 2-3 týdny.

Extrakt na lupénku:
posekanou nať jmelí, vlaštovičníku (ve směsi je necelých 17%), listu ořechu, květu měsíčku a rozdrcené kůry vrby a dubu smícháme stejným dílem. Směs zalijeme koncentrovaným alkoholem, aby byla dobře ponořená. Necháme louhovat 7-10 dní, denně protřepáváme. Po scezení extraktem několikrát denně potíráme postižená místa.

VLAŠTOVIČNÍK - NEŽÁDOUCÍ ÚČINKY:
POZOR, MÍRNĚ JEDOVATÁ ROSTLINA.

Žlutá šťáva vlaštovičníku může vyvolat podráždění kůže za tvorby puchýřů a očí. Již Pietro Andrea Gregorio Mattioli ve svém Herbáři píše, že neředěná vlaštovičníková šťáva může oko rozežrat. Na rozdíl od tvrzení Maria Treben, důrazně odrazuji od aplikace mléčné šťávy vlaštovičníku do očí!

Díky prudkému působení vlaštovičníku raději s touto drogou neexperimentujeme sami a svěříme se do rukou zkušeného terapeuta. Při vyšších dávkách se projeví pálení v ústech a v krku, bolesti žaludku, zvracení nebo i krvácení z trávicího nebo močového traktu (krvavé průjmy nebo krev v moči, tj. hematurie). Při velkém předávkování může dojít i k centrální otravě: točení hlavy (vertigo), zastřené vědomí a poruchy dýchání.

Po požití léčiv obsahujících vlaštovičník (koncentrované extrakty) jsou známy od roku 2002 následující vedlejší účinky: jaterní poškození (zvýšené jaterní enzymy a bilirubin), žloutenka a selhání jater, paradoxně tedy ta onemocnění, kvůli kterým byl vlaštovičník vlastně užíván. Ve všech případech se však jaterní funkce obnovily. Stejně se ale prokázalo, že izolovaný chelidoninhydrochlorid v koncentrovaných extraktech vlaštovičníku nedosáhl nikdy účinků celé rostliny!

Při známkách jaterního poškození jako: žluté zbarvení kůže nebo očí (žloutenka), tmavá moč, odbarvená (acholická) stolice, bolesti v nadbřišku nebo pravém podžebří, nevolnost, ztráta chuti k jídlu nebo únavě okamžitě přestaňte vlaštovičník užívat a obraťte se na lékaře!

Při užívání vlaštovičníku delším, než 4 týdny, je nutno zkontrolovat jaterní enzymy (transaminázy).

VLAŠTOVIČNÍK - KONTRAINDIKACE:
Nepoužívat v těhotenství (zejména ne u děložních kontrakcí! Spasmolytický účinek nezasahuje do dělohy, ale vlaštovičník naopak vyvolává kontrakce dělohy). Neužívat v období kojení nebo u dětí mladších 12 let.

Relativní kontraindikace: Zvýšená opatrnost je nutná i u všech jaterních onemocnění (i v anamnéze!) a při uzávěru žlučových cest.

PSYCHICKÉ PŮSOBENÍ VLAŠTOVIČNÍKU:
Pacienti, kteří dobře odpovídají na vlaštovičník, jsou naplněni obavami, strachem a hněvem. Jejich myšlenky se často točí kolem nejbližších a budoucnosti. Typicky se jedná o matku, která se neustále zlobí na své hrající děti. Napomíná je, aby dávaly pozor a je naplněna obavami, aby se jim něco nestalo. Přestává vnímat radost, kterou jí děti dříve určitě naplňovaly. Člověk je stále podrážděný maličkostmi a cítí se přetížen starostmi všedního dne. Upadá do depresí a podléhá výbuchům vzteku. V noci je spánek rušen sny, člověk se cítí přes den unavený. Pokud se přidá žlučníková kolika, je vlaštovičník prostředkem první volby. Vlaštovičník odvádí tyto hromadící se energie strachu a přetížení pryč z jater a otvírá žlučové cesty.

ZAJÍMAVOST:
Ve starých časech se říkalo i v němčině vlaštovičníku Schwalbenkraut (vlaštovková bylina). Pokud mladé vlaštovičky prý vlivem nahromaděných výkalů v hnízdech osleply, přinášeli jim jejich ptačí rodiče vlaštovičník, který obnovil jejich zrak. Další, již o něco uvěřitelnější verze je, že staří přinášeli mladým vlaštovičkám vlaštovičník preventivně k tomu, aby měli ostřejší zrak. Inu, myslím, že tomu lze těžko věřit. Skutečnost, že je to napsané v knize (Mattioliho Herbář) a na internetu, ještě neznamená, že to musí být pravda. Nejspíše je to totiž tak, že vlaštovičník vykvétá spolu s příletem vlaštovek a s jejich odletem odkvétá.

BYLINY Z POHLEDU TČM

NEJEN PRO ZNALCE TRADIČNÍ ČÍNSKÉ MEDICÍNY:


*** pročišťuje horkost a vysušuje vlhkost v játrech a žlučníku (stoupající YANG ve dráze žlučníku; pročišťuje oheň jater; uvolňuje křeče v horním a středním ohništi):
onemocnění jater, hepatitida (zánět jater), ikterus (žloutenka), cholecystitida (zánět žlučníku), cholangitida (zánět žlučových cest), žlučníková kolika, spasmolytikum, nevolnost;
hořká nebo lepkavá pachuť v ústech;
oční onemocnění se ztrátou vizu (vidění), katarakta (šedý zákal), zarudlé nebo slzící oči, bolesti hlavy za očima, pravostranné bolesti hlavy, bolesti hlavy na spáncích, tupá bolest hlavy v zátylku, zarudnutí obličeje;
zvýšený cholesterol, zvýšený bilirubin;
bronchitida (zánět průdušek), pertuse (černý kašel);
kožní onemocnění, ekzém, vyrážka, dermatitida, bradavice;
rakovina, zejm. rakovina žaludku (jako pomocná léčba)

** reguluje a dává do pohybu QI (stagnace QI):
chronický křečovitý kašel, astma;
bolesti v pravém podžebří; cholecystolitiáza (žlučové kameny ve žlučníku), žlučníková kolika, žaludeční křeče, křeče ve střevech, obstipace (zácpa);
svalové spazmy, bolesti v oblasti ramena; bolesti v oblasti pravého angulus inferior scapulae (dolní úhel lopatky na pravé straně);
poruchy krevního tlaku, hypertenze (vysoký krevní tlak), hypotenze (nízký krevní tlak);
podrážděnost, deprese, výbuchy vzteku, spánek rušný sny, noční můry

Pozn.: se snižujícím se počtem hvězdiček klesá i účinnost v léčbě daného onemocnění.
U všech závažnějších jmenovaných onemocnění je vždy na prvním místě návštěva lékaře!

Teplotní charakter podle TČM: neutrální (někteří autoři vlaštovičník řadí k chladným bylinám, jiní zas k teplým bylinám)
Vlastnosti: vysušuje, zahřívá, dává do pohybu, otevírá, čistí a uvolňuje
Chuť: hořká, lehce ostrá; mírně toxický
Vztah ke drahám jater, žlučníku, plic (tlustého střeva).


Příště nám ukáže svoje květy chudobka neboli sedmikráska.

Rozšiřující literatura:
P. Váňa: Rady bylináře Pavla
F. Ploberger: Das Große Buch der Westlichen Kräuter
Ulrike von Blarer Zalokar u. Peter von Blarer: Praxisbuch Westliche Heilkräuter und Chinesische Medizin
R. Traversier, K. Staudinger, S. Friedrich: TCM mit westlichen Pflanzen
J. Janča, J. A. Zentrich: Herbář léčivých rostlin
Dyonýz Dugas: 500 nejlepších receptů lidové medicíny
Bylinné recepty
(Im-Market, České Budějovice 1991)
H. Schilcher, S. Kammerer, T. Wegener: Leitfaden Phytotherapie
Pietro Andrea Gregorio Mattioli: Herbář
Maria Treben: Zdraví z boží lékárny
 


Komentáře

1 zmarsalkova zmarsalkova | E-mail | Web | 18. května 2016 v 18:36 | Reagovat

Bradavičník! Ten my vždycky připomene dětství, to víš, ty mé bradavice. :D

2 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 18. května 2016 v 19:00 | Reagovat

[1]: No jasně :-) Ale vlaštovičník nepůsobí vždy. Mně jí v dětství jednou vypalovali dusíkem (vlaštovičník ani cibule nezabraly).

3 Jan Turon Jan Turon | E-mail | Web | 18. května 2016 v 23:41 | Reagovat

No já pak zkoušel ještě lapis....ale nakonec to museli taky vypálit dusíkem... :-)

4 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 18. května 2016 v 23:46 | Reagovat

[3]: Přesně tak. Ale za zkoušku to fakt stojí.:-)
V dětství jsem měla 2x nežit. Poprvé mast od doktorky nezabrala a šlo se řezat, podruhé (ta samá) mast zabrala... A vo tom to je ;-)

5 Čerf Čerf | E-mail | Web | 19. května 2016 v 7:31 | Reagovat

Přemýšlím, zda vzhledem k tomu, že se zde nepěstuje cukrová třtina, ještě vůbec smíme používat slovo "rumiště" :-). Zajímavé účinky mé oblíbené jarní květinky - tedy oblíbené na pohled, ne, že bych si z ní dělal salát...

6 Jana Jana | E-mail | Web | 19. května 2016 v 9:01 | Reagovat

Waw, tak tohle bych na blog.cz nečekala :) tohle je úžasné, tolik infa, ... bez sentimentu. ..

7 signoraa signoraa | Web | 19. května 2016 v 22:43 | Reagovat

Vlaštovičník mám na zahradě a zrovna dnes jsem přemýšlela, že ho zlikviduju. Po přečtení článku si to asi rozmyslím. Jediné, nač jsem ho používala, bylo potírání bradavic, povětšinou úspěšné. Ale mám astma, tak to ještě promyslím.

Ještě se vrátím k bradavicím. U nás byla dětská lékařka, která se věnovala i alternativní léčbě a dokonce pěstovala byliny. Syn měl bradavice, na které nezabíral ani dusík. Paní doktorka mi doporučila rozmačkat stroužek česneku, potřít jím bradavice a vše převázat igelitem, aby se bradavice "zapařily". Povedlo se!
Dodnes na ní vzpomínám, je škoda, že už není mezi námi (zahynula při autonehodě). Vím, že pomohla spoustě lidí.

8 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 19. května 2016 v 23:28 | Reagovat

[6]: Díky :-)

9 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 19. května 2016 v 23:29 | Reagovat

[5]: Máš naprostou pravdu :-) Rumiště bych asi měla zrušit ;-)

10 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 19. května 2016 v 23:53 | Reagovat

[7]: No, signora, questa pianta medicinale non è niente per Lei.
Jestli chcete, podívám se, jaká bylina by se hodila k Vám (nejspíše nějaká směs), ale vlaštovičník k Vám moc nesedí.

Jinak česnek bude mít nejspíš podobný mechanismus, jak ta cibule (taky se to zapařovalo).

11 Meduňka Meduňka | Web | 21. května 2016 v 8:26 | Reagovat

Článek mě potěšil převelice!
Takže je nejen na bradavice...
dozvěděla jsem se mnohem více,
Doktorko, díků ti na tisíce! ;-)

12 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 21. května 2016 v 9:20 | Reagovat

Meduňko má nejmilejší,
tvoje chvála mě vždy těší!
Moje srdce pochvala zahřívá,
posléze se dme pýchou,
nejen vlaštovičník a kopřiva.
;-)

13 Ježurka Ježurka | Web | 21. května 2016 v 19:29 | Reagovat

Díky za tento blog, určitě se vrátím a budu se ráda dozvídat užitečně rady. O bradavici by mohl vyprávět manžel. Nešla zlikvidovat víc jak půl roku ani vypalováním tekutým dusíkem (byl 5 x), nějakou vodičkou to děsně tvralo, ale vytrval, mazal, máčel, piloval pemzou a výsledek se nakonec dostavil. :-P

14 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 21. května 2016 v 19:32 | Reagovat

[13]: Díky, rádo se stalo :-)

A mohu se zeptat, co to bylo za vodičku?? Úporné případy mě samozřejmě zajímají :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama