Sedmikráska chudobka: na kašel, bolestivé prsy i migrénu

21. května 2016 v 21:59 | MUDr. Dorka D. |  Fytoterapie (bylinky), strava, homeopatie
Píše se o mně všude, i na internetu, přestože nejsem množstvím svých účinků žádný chudák! A k tomu mě ještě před lety ošklivě pomluvil pan Madaus (o tom bude ještě zmínka v zajímavostech). Tak kde je pravda? Říkají mi sedmikráska chudobka (Bellis perennis). Auf Deutsch se jmenuji Gänseblümchen, v překladu husí kvítek, in English daisy, po slovensky sedmokráska obyčajná, по-русски Маргаритка многолетняя. Zkrášluju trávníky, a to skoro po celý rok, od února do listopadu. Jen vám radím, moje plnokvěté formy nechte být, nebyly by vám k léčebnému užitku a já tak alespoň potěším oči kolemjdoucích.

Kašel, astma, migréna se rozpouští,
svíravost se mi proto odpouští.
Teplotu a záněty odstraním
na nohy tě znovu postavím.

Zánět močáku, ledvin i pohrudnice,
nebude nad tebou již míti moci více.
Krev i spánek ti navrátím,
cukrovku v počátku na záda sklátím.

Na modřiny, uzlíky v prsou a zatvrdliny,
obloží se sedmikráskou ten, kdo není líný!
Výroba žluče už ti, koukám, pěkně jede,
z WC tě nikdo neodvede.
(není to tak hrozné, na vině je verš Mrkající).SEDMIKRÁSKA - ÚČINKY:
mukolytikum (rozpouští hleny)
expektorans (skvěle podporuje vykašlávání); včetně pertuse (dávivý kašel)
antiastmatikum (proti astmatu)
antimigrenikum (proti migréně); někomu dokonce stačí jako prevence záchvatů migrény sníst pár sedmikrásek v kritickém období; také proti bolestem hlavy
antiflogistikum (protizánětlivá), zejm. při zánětech močových cest nebo jako doplněk léčbě glomerulonefritidy (zánět ledvinových klubíček) či při pleuritidě (zánětu pohrudnice).
adstringens (svíravá)
antipyretikum (snižuje teplotu)
tvorba krve, zejm. antianemikum (proti chudokrevnosti): zejm. čerstvé syrové lístky
čištění krve, zejména ve formě mladých syrových lístků
hypnotikum (poruchy spánku)
antidiabetikum (proti cukrovce 2. typu, zejm. v počátcích): zejména čerstvé syrové lístky
laxativum (mírně projímavá)
choleretikum (zvyšuje tvorbu a vylučování žluče)
detoxikans (detoxikuje hlavně játra)
metabolikum (zlepšuje látkovou výměnu)

SEDMIKRÁSKA - ZEVNÍ POUŽITÍ:
omývání, koupele nebo event. obklady:
při kožních chorobách (akné, ekzémy, psoriáza neboli lupénka, vyrážky, lišej) a na nehojící se rány. Při léčbě bércových vředů je vhodné zkombinovat vnitřní i zevní užívání.

Mast (viz níže):
aplikujeme na hematomy (modřiny) a bolestivé prsy několikrát denně.

Kloktadlo:
na bolesti v krku.

SBĚR:
Květ (Flos bellidis perennis), event. i kvetoucí nať, tj. včetně listů (Herba bellidis perennis). Sběr je nejlepší v poledních hodinách, přičemž na jaře obdržíme nejkvalitnější drogu. Sedmikráska obsahuje saponiny, třísloviny, hořčiny, flavonoidy, silice, sliz, minerální látky, pryskyřice, organické kyseliny, flavonoidy, polysacharid inulin. Inulin je formou zásobního cukru skládající se z molekul fruktózy. Je vhodný pro diabetiky. Inulin nemá s inzulínem nic společného! Inulin se uplatňuje jako probiotikum, tj. v těle se stává potravou pro "hodné", tělu prospívající střevní bakterie a podporuje tak jejich růst. Z minerálních látek obsahuje sedmikráska: draslík, vápník, hořčík; obsahem železa, vitamínu A a C předčí hlávkový salát.

Denní dávka: 3-6 g (v receptu na astma je však uváděno i 30 g/ 1 l vody). Nejčastěji použijeme 1 polévkovou lžíci na 1/4 l vody.

LÉKOVÁ FORMA:
Vnitřní užití: nálev (1 polévková lžíce), čerstvá šťáva nebo bylinný balzám.
Zevní použití: krátký, 2-3 minutový odvar (případně nálev, který necháme po zalití vroucí vodou louhovat déle) nebo mast.

KDE A CO KOUPIT:
Ve formě sušených bylin preferuji firmu Grešík.

Tinktura ze semikrásky od www.tinktura.eu (v některých případech bych preferovala tinkturu před čajem pro mírnější účinky čaje ze sedmikrásky).

KOMBINACE:
Pro své účinky na odkašlávání sedmikrásku najdeme často v plicních a průduškových čajových směsích. Z důvodu slabšího účinku drogy se sedmikráska samostatně podává jen zřídka.

SEDMIKRÁSKA - BYLINNÉ SMĚSI A RECEPTY:
Astma nebo poruchy spánku:
Šťávu smícháme s medem. 1x denně před spaním 2 čajové lžičky.

Janča doporučuje při samostatném užívání sedmikrásky bylinný balzám:
70 g čerstvé byliny (doporučuje se úprava podle Filatova, viz níže), nebo i stejné množství sušené drogy se přelije 150 g (asi 175 ml) 40% lihu (např. vodka) a dobře se protřepe. Po 3 dnech se vmíchá 200 g medu a vše se znovu dobře protřepe. Další den je možné začít s užíváním. Dávkujeme většinou 4x denně 1 čajovou lžičku směsi, kterou dáme na sítko z nerezu nebo umělé hmoty a směs vymačkáme lžičkou z umělé hmoty. Přes sítko pak přelijeme asi 125 ml převařené vody, dobře promícháme a vypijeme.

Úprava podle Filatova:
Tato úprava zvyšuje účinnost bylin. Při zavadnutí bylin vznikají látky, které rostlina jinak neobsahuje a které její účinek zesilují. Čerstvá bylina (nadzemní části) se omyje studenou vodou, otřepe od vody a zabalí do tmavého papírového nebo textilního obalu. Celé to pak vložíme na 10 dní do spodní části chladničky, kde je teplota kolem 4°C a kam nemá přístup světlo.

Mast ze sedmikrásky
70 g lanolinu a 1/2 l olivového oleje zahřejeme ve vodní lázni. Přidáme 50 g pomačkané čerstvé sedmikráskové nati a necháme 1/2 hodiny louhovat. Po vychladnutí znovu zahřejeme a přidáme 20 g včelího vosku. Pak scedíme.

Na těchto webových stránkách najdete i jiné zajímavé recepty.

SEDMIKRÁSKA - NEŽÁDOUCÍ ÚČINKY:
nejsou známy.

SEDMIKRÁSKA - KONTRAINDIKACE:
nejsou známy.

GURMÁNSKÉ TIPY A RECEPTY PRO ODVÁŽNÉ JAZÝČKY:
Březnová mladá květní poupata bez stonků lze využít opět k nakládání jako pracné falešné kapary:
poupata přivedeme k varu, vyjmeme a necháme usušit na papírové utěrce. Vložíme je po vrstvách do čistých sklenic a prosypeme vždy každou vrstvu solí (končíme také vrstvou soli). Poté sklenice zalijeme neředěným octem a uzavřeme víčkem. Necháme asi 4 týdny uležet.

Nevařený sedmikráskový sirup:
Květy sedmikrásky (nejlépe čisté a neomyté - smyje se tak pyl!) vložíme do čisté, vařící vodou prolité, sklenice. Vždy dáme zhruba 1-2 cm vysokou vrstvu sedmikrásky, upěchujeme a zasypeme stejnou vrstvou cukru, nejlépe hnědého. Tento postup opakujeme do naplnění sklenice, poslední vrstvou je cukr, event. med. Sklenici zašroubujeme a necháme 2-3 týdny stát na teplém slunném místě. Po rozpuštění cukru přes gázu přecedíme, květy sedmikrásky vymačkáme a odstraníme. Sirup skladujeme v uzavíratelné sklenici v lednici.

Vařený sedmikráskový sirup:
500 čistých květů sedmikrásky (neoplachujeme, abychom nesmyli pyl!), 1-2 chemicky neošetřené citróny, 3/4 l vody a 3/4 kg cukru. Sedmikrásky spaříme vroucí vodou, přidáme na kolečka pokrájený citrón (bez pecek, aby sirup nezhořkl) a necháme louhovat do druhého dne. Scedíme, přidáme cukr, přivedeme k varu a odstavíme ze sporáku. Necháme zchladnout a znovu přivedeme k varu. Tento proces opakujeme tak dlouho, dokud nedosáhneme požadované hustoty. Teplé vlijeme do sklenic, které uzavřeme a otočíme dnem vzhůru.

Želé z květů sedmikrásek 1 (Zdroj: http://www.chefkoch.de/rezepte/2517921394968903/Gaensebluemchenblueten-Gelee.html): 750 ks květů (2 hrsti), 1 l vody, 2 plátky bio citrónu, 1 kg želírovacího cukru 1:1, 1 vanilkový lusk.

Květy sedmikrásky, plátky citrónu (bez pecek, aby želé nezhořklo) a rozřízlý vanilkový lusk dáme to hrnce. Přelijeme 1 l vody, dáme pokličku a postavíme na 24 hodin na chladné místo. Druhý den scedíme a přidáme želírovací cukr. Vše přivedeme k varu a podle údaje na sáčku vaříme přiměřenou dobu. Po želírovací zkoušce plníme do sklenic, uzavřeme, po ca. 5 minutách otočíme dnem vzhůru a necháme vychladnout.

Želé z květů sedmikrásek 2 (Zdroj: http://www.kostbarenatur.net/anwendung-und-inhaltsstoffe/gaensebluemchen/?utm_source=Kostbare+Natur&utm_campaign=ccfb67a217-KN_21-6_11_2016&utm_medium=email&utm_term=0_b58948b130-ccfb67a217-273404529)

Budeme potřebovat: 2 hrsti sedmikrásek, 1 l jablečné šťávy, šťáva z 1 citrónu, želírovací cukr (pokud nepoužijete želírovací cukr, pak přidejte ještě např. agávový sirup jako sladidlo).

Sedmikrásky dáme do hrnce a zalijeme jablečnou šťávou. Necháme louhovat ca 6 hodin a poté přefiltrujeme. Tuto tekutinu pak smícháme s citronovou šťávou (a event. s agávovým sirupem) a přidáme želírovací cukr. Svaříme na konzistenci želé podle návodu na sáčku a ještě teplé vlijeme do čistých sklenic se šroubovacím uzávěrem.

Sedmikráskové želé s jetelem (Zdroj: http://eatsmarter.de/rezepte/gaensebluemchengelee-mit-rotklee)
Budeme potřebovat: 400 ml vína rosé (růžové víno), 400 ml čiré jablečné šťávy, 150 g čerstvých květů sedmikrásek, 80 g čerstvých květů jetele lučního, 40 ml čerstvě vylisované šťávy z pomerančů, 350 g želírovacího cukru 3:1.

Víno a jablečnou šťávu zahřejeme a vmísíme květy. Vše pak necháme v lednici 24 hodin louhovat. Další den znovu zahřejeme (nevařit!) a přefiltrujeme přes plátýnko. Takto získanou šťávu smícháme s pomerančovou šťávou a cukrem a zprudka povaříme 3 minuty. Pokud se dělá pěna, odstraníme jí. Plníme do čistých sklenic a necháme stát 5 minut. Pak otočíme dnem vzhůru a necháme vychladnout.

Želé z květů sedmikrásek a mladých smrkových výhonků (Zdroj: http://www.chefkoch.de/rezepte/1034831208616770/Gelee-mit-Gaensebluemchen.html): 500 g medu, 500 g mladých smrkových špiček, 125 g rozkvetlých sedmikráskových květů, 625 ml vody, kůra z 1 chemicky neošetřeného citrónu, 500 g želírovacího cukru 3:1.

Výhonky smrku dobře omyjeme a povaříme 10 minut. Scedíme smrkové výhonky a přecezenou vodu uvedeme ihned znovu do varu na 8 minut. Stáhneme ze sporáku a necháme 15 minut chladnout. Teprve potom přidáme med (nechceme zničit hodnotné látky). Po promíchání přidáme kůru z citrónu a nakonec opatrně květy sedmikrásky. Dáme ihned do zavařovacích sklenic a dobře uzavřeme. Želé má lehce trpkou oříškovou příchuť.

Limonáda ze sedmikrásek:
V tomto nápoji se najde mnoho minerálních látek, stejně jako vitamín A, C a E. Rozpouští hlen a tiší bolesti. Postup najdete zde (limonáda z popence).

Listy sedmikrásky trochu svou chutí připomínají salát polníček a můžeme je tedy použít místo tohoto salátu; někteří však mají po její konzumaci svíravou pachuť. Také jí můžeme použít do bylinkového tvarohu (jako příměs) nebo do vaječné omelety.

Semena sedmikrásky: tato neviditelná, světlá semínka můžeme sbírat od konce srpna do září a v pražené či nepražené podobě použít opět do salátů. Počítejte však s tím, že se při sběru pořádně zapotíte. Mrkající V zimě lze tato semínka za oknem nechat naklíčit a konzumovat je v této podobě.

PSYCHICKÉ PŮSOBENÍ:
Vhodná hlavně na psychická zranění: pro člověka, na kterého vždy znovu dolehne tíha osudu.

ZAJÍMAVOST:
Madaus píše ve svém díle z roku 1976 o tom, že rostlina byla roku 1793 vyhlášena za škodlivou a měla by být vyhlazena (Lehrbuch der biologischen Heilmittel, svazek I., strana 693). Dříve byla sedmikráska z nepochopitelných důvodů doporučována k potratům.

BYLINY Z POHLEDU TČM

NEJEN PRO ZNALCE TRADIČNÍ ČÍNSKÉ MEDICÍNY:


Pročišťuje (ochlazuje) tzv. horko v krvi, odvádí toxiny (čistí krev) a hojí (ve všech těchto indikacích je nejlepší zevní i vnitřní použití):
horečky, virové infekty;
zánětlivá kožní onemocnění (zejm. ty, které mají duševní příčiny): ekzémy, které mohou být i na dotek horké, furunkly, akné, záněty na sliznicích, vředy;
poranění, pohmožděniny, otoky, vymknutí, fraktury (zlomeniny), bolesti končetin, svalová ztuhlost;
mastitida (zánět a bolest v prsu, nejčastěji v šestinedělí) a uzlíky v prsu (neužívat bez vyšetření!) Možno použít např. u fibrocystické mastopatie: nezhoubné nezánětlivé onemocnění prsu. Projevuje se bolestivostí a zatvrdlinkami v prsu, v rámci menstruačního cyklu se intenzita obtíží může měnit. V těchto dvou indikacích může být sedmikráska mnohdy nenahraditelná.

Pročišťuje jaterní oheň a působí na stagnaci jaterní QI ("otvírá" játra):
detoxikuje játra;
hyperurikémie (zvýšené hodnoty kyseliny močové v krvi), dna, podporuje látkovou výměnu;
choleretikum (podporuje tvorbu a odtok žluči) a laxativum (mírně projímavé účinky);
noční křeče a bolestivé svalové spazmy (svalové napětí)

ZEVNÍ POUŽITÍ (nejlépe jako mast - viz výše nebo obklad z čerstvých rostlin): ochlazuje, rozpouští a odděluje, čistí, brání zánětům: následky tupých poranění, pohmožděniny, hematomy, vymknutí, zlomeniny (ve všech těchto indikacích působí o něco pomaleji, než arnika);
žilní stáza (městnání krve v žilách dolních končetin) s tendencí k zánětům, rozpouští usazeniny ve tkáních, jemně podporuje tok lymfy, otoky;
vředy, kožní onemocnění.

Pozn.: u všech závažnějších jmenovaných onemocnění je vždy na prvním místě návštěva lékaře!

Teplotní charakter podle TČM: neutrální až chladná
Vlastnosti: vysušuje, hojí, čistí, zbavuje zánětů, rozděluje. Na kožní problémy.
Chuť: jemně hořká, lehce nasládlá
Vztah ke drahám: játra, žlučník, plíce (kůže)
Kontraindikace v TČM: nejsou známy.

No a co příště? Na klávesnici se mi příště do písmenek poskládá mochna husí. Lovu mochny zdar Mrkající


Rozšiřující literatura:
P. Váňa: Rady bylináře Pavla
F. Ploberger: Das Große Buch der Westlichen Kräuter
R. Traversier, K. Staudinger, S. Friedrich: TCM mit westlichen Pflanzen
J. Janča, J. A. Zentrich: Herbář léčivých rostlin
Dyonýz Dugas: 500 nejlepších receptů lidové medicíny
Bylinné recepty (Im-Market, České Budějovice 1991)
S. G. Fleischhauer, J. Guthmann, R. Spiegelberger: Enzyklopädie: Essbare Wildpflazen
Pietro Andrea Gregorio Mattioli: Herbář
 


Komentáře

1 Baruschka Baruschka | E-mail | Web | 21. května 2016 v 23:19 | Reagovat

Doktorko, čtu pořád, ale je to poněkud hektický, je hezky a já nestíhám komentovat...
Ale do sedmikrásky bych šla, jen kde jí najít čistou a bez psích... Ale co, vždyť víš :-)
Tak snad příští víkend u našich :-)
Moje děti sedmikrásky žerou. Tedy, vlastně už ne, jen dokud byli malí. Ale princeznička si sem tam ještě nějakou strčí do tlamičky. A proč ne :-)
Já si tedy udělám vlastní mazání, sice nemám lanolin, ale zas tu mám půl kila bambuckého másla, čtvrt kila kakaového, litr sojového oleje a to by bylo...
A ty prsa mě fakt trápí...

A moc děkuju :-)

2 Čerf Čerf | E-mail | Web | 21. května 2016 v 23:20 | Reagovat

Asi se taky vypravím na sedmikrásky, protože mě předevčírem setla jakási choroba. Ale už postupně vstávám z polomrtvých. A když přidám chudobky, jistě nejenže zlikviduju dusivý kašel, ale navrch ještě zesedmikrásním :-).

3 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 21. května 2016 v 23:29 | Reagovat

[1]: Millá Baru,
já taky nestíhám. Se sedmikráskou chybu neuděláš, mám pocit, že k tobě sedne jak p.del na hrnec ;-) :-) K tomu mazání přidej i čajík (ten je pro tebe snad i důležitější).

Doporučuju ti ještě přidat k mazání i 1/3 kontryhele. A bambucký máslo si myslím, že je i lepší. Tak brzký zlepšení přeju, Baruschko! :-)

4 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 21. května 2016 v 23:31 | Reagovat

[2]: A vzápětí po Baru druhý můj oblíbenec! :-) Potřebuješ fakt nutně zesedmikrásnět? Není krása v tvojí duši? ;-)

Milý Petře, přeju ti brzký uzdravení! Nemám čáry trochu pomoct dostat tě hrobníkovi z lopaty? ;-) :D

5 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 21. května 2016 v 23:35 | Reagovat

[4]: Čáry nebo čárami? Asi spíš pomocí čar :D Ach ta čeština! :-D

6 Baruschka Baruschka | E-mail | Web | 21. května 2016 v 23:46 | Reagovat

[3]: Na čajík abych sušila, co?
A kontryhel asi budu muset hledat jinde. Jitrocelu maj naši plno, ale kontryhel se tam hledá blbě. Ale kouknu, snad táta ještě neposekal všechno :-)

A co si budem povídat, bolest nebolest, já jsem prostě jen asi až příliš zdravá. Prý to, co mě bolí, jsou stále funkční mléčný žlázy... Jednou budu kojit vlastní vnoučata :-)

[2]: No, hlavně aby jsi po chudobce spíš nezchudnul :-)

[5]: A co "kouzly" :-) Skloňuje se to o něco líp :-)

7 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 22. května 2016 v 0:09 | Reagovat

[6]: Tak internet mě o půlnoci zas vyplesknul: komentář se neodeslal. Tak ještě jednou:

Já bych tu krásku teď nesušila. Čerstvé dej o trošku víc, nebo udělej tu úpravu podle Filatova.

Zchudnout po chudobce, to je tedy velké riziko! ;-) :D

Díky za gramatický tip :-)

8 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 22. května 2016 v 0:13 | Reagovat

[6]: Milá Baru, po včerejšku jsem tužší, než sníh, tak se jdu odebrat do spánkových obláčků ;-) Dobrou a hezké sny :-) Nashle zítra u mochny :-)

9 Čerf Čerf | E-mail | Web | 22. května 2016 v 0:22 | Reagovat

[4]: Samozřejmě tím myslím duši! Já už hraju jenom o duše :-) Děkuji, ale čarami (i kouzly) bych šetřil na to, kde to bez nich nejde.

[6]: Pokud by zchudnutí bylo v rámci slovenské slovní hříčky, bral bych to! :-)

10 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 22. května 2016 v 0:27 | Reagovat

[9]: Hele, to mě taky napadlo :-) Vlastně už jsem začla psát slovenskou větu - ale pak jsem to smazala.

11 Baruschka Baruschka | E-mail | Web | 22. května 2016 v 0:34 | Reagovat

[9]: Jdi do ní :-) A je mi fuk který pes na to támhleto :-)

12 Baruschka Baruschka | E-mail | Web | 22. května 2016 v 0:35 | Reagovat

[9]: Překlep. Mělo být Jdu do ní :-)

13 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 22. května 2016 v 0:37 | Reagovat

[11]: Jdi do toho :D :-D

[12]: Překlep je jasný: ono "i" se milostně naklonilo k "u" - a pak to takhle dopadá... ;-)

14 Meduňka Meduňka | Web | 24. května 2016 v 20:43 | Reagovat

Poučné a zajímavé je zde čtení celé,
nejvíc mě však zaujalo z chudobek to želé :-D

15 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 24. května 2016 v 20:46 | Reagovat

[14]:
Papáníčko, to je moje,
želé je lepší, než kus loje.
;-)

16 Hanka Hanka | E-mail | 7. června 2016 v 22:27 | Reagovat

Zabira na hormonalni migreny - zazrak z prirody. Trpim dlouha leta na hormonalni migreny (v obdobi menstruace nebo ovulace, tridenni uporna bolest hlavy). Leky nepomahaji, jen triptany, které jsou drahé a dost dryák. Když kvetou sedmikrásky a denne v kritické dny a před si jich pár na zahradě dám, migrény nejsou. Vážně pomáhají jako žádná jiná bylinka na tento typ bolesti hlavy. I o příbuzné kopretině se říká, že je to "ženská" bylina. Kopretinu jsem jako profylaxi jedla jeden čas sušenou v tobolkách, ale ta mi nezabrala. Možná ma na to vliv i čerstvost? Nevím.

17 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 7. června 2016 v 22:40 | Reagovat

[16]: Je fajn, že tu píšeš svoje zkušenosti se sedmikráskou. :-)

Myslíš řimbabu? Protože tu jsem ještě na migrénu nikomu nedoporučila a nemám k ní v této indikaci ani přílišnou důvěru, ačkoliv se to v ČR traduje zrovna jako v D devětsil. Podle mého názoru bude jen menšina lidí, co jim tyto byliny na migrénu pomáhají. A navíc, migréna je tak komplexní, že vyjít s 1 bylinkou je zázrak, spíš to vidím na směsi.

Díky za tvůj zajímavý komentář. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama