Mochna husí: na průjem, záněty nebo prolaps

22. května 2016 v 19:40 | MUDr. Dorka D. |  Fytoterapie (bylinky), strava, homeopatie
Když mě spase nějaká husa, tak z mých, až 1,5 m dlouhých šlahounů vyrostou nové rostlinky. Moje životaschopnost je fakt obdivuhodná (snad teď nečte nějaký zahrádkář Mrkající). Rostu na cestách, železničních náspech i březích. Mochna husí (Potentilla anserina) je mé ctěné jméno, auf Deutsch Gänsefingerkraut, in English silverweed, po slovensky nátržník husí a по-русски Лапчатка гусиная. Moje latinské jméno pochází od slova potens, čili mocný. Lichozpeřené listy mám na spodu nádherně stříbrné a celé jemňoučce chlupaté. Mé žluté kvítky složené z pěti korunních lístků spatříte od května do srpna. A nezapomeňte, že jsem dobrým ukazatelem dusíku v půdě!

Bolestivé křeče v bříšku ti pohladím
hladkou svalovinu tak snadno rozvolním.
Průjem a záněty mečem posekám,
krvácení při tom taky rozmetám.

Žluč i trávení trochu vyladím,
náladu lithiem ti hned spravím.
Když se ti propadá žaludek nebo děloha,
zvolám já havajský pozdrav: "Aloha!"Dodatek pro redaktory z velkých serverů (a osoby jim podobné): nekopírujte, prosím, bez mého výslovného souhlasu celé odstavce. V mých článcích je spousta specifických prvků, co nikde jinde nenajdete. Pokud už se budete chtít inspirovat, obtěžujte se alespoň s přeformulováním vět. Za žádných okolností nepřebírejte, ani v upravené podobě, moje vlastní receptury!

MOCHNA HUSÍ - ÚČINKY:
spasmolytikum: uvolňuje hladkou svalovinu vnitřních dutých orgánů při křečovitých bolestech žlučových či močových cest (ledvinové a žlučníkové koliky), ženských pohlavních orgánů (dysmenorea: menstruační bolesti), v trávicím systému (břišní koliky), v dýchacím systému (antiastmatikum: proti astmatu) nebo v cévách srdce (angina pectoris)
analgetikum: proti bolesti
antidiaroikum: proti průjmu
antiflogistikum: protizánětlivý vliv zejm. na sliznice (záněty žaludku nebo střev), záněty v oblasti ústní dutiny (záněty dásní) a v oblasti hrtanu. Pozn.: Na chronické střevní záněty je nejlepší mochna stříbrná (Potentilla argentea).
hemostyptikum: zastavuje krvácení (kromě protizánětlivých účinků omezuje krvácení z vlásečnic, proto je vhodná na krvavé průjmy)
adstringens: svíravá
cholagogum: žlučopudná
amarum: stimuluje sekreci trávicích šťáv díky obsahu hořčin

MOCHNA HUSÍ - ZEVNÍ POUŽITÍ:
Kloktadlo:
na záněty v krku a v ústní dutině, krvácení z dásní. Při zánětu dásní (gingivitida) se doporučuje žvýkání kořene mochny husí.

Koupele, obklady, výplachy:
na zanícenou kůži a sliznice.

Mast na svalové bolesti:
2 díly čerstvého nastrouhaného kořene kostivalu lékařského, 1 díl vepřového sádla a 1/2 dílu čerstvé, naklepané natě mochny husí. Po promíchání mírně zahřejeme a postižené místo natřeme.

Recept na bylinkovou mast se včelím voskem a olejem: (Podle: http://www.kaesekessel.de/forum/salbenherstellung-grundlage-t-61-1.html): Nejprve necháme vybrané čerstvé bylinky (v nouzi postačí i sušené) 1 den ve stínu zavadnout, abychom předešli event. zkvašení macerátu. Další den je přelijeme kvalitním olejem (např. olivovým) tak, aby byly zcela ponořeny. Vše necháme 3-4 týdny stát na teplém slunném místě. Pak přefiltrujeme nejlépe přes kávový filtr, i když to může trvat déle.

Přefiltrovaný olej ohřejeme na teplotu ca. 40°C a smísíme s roztaveným včelím voskem (v poměru 100 ml oleje, tj. ca 91 g oleje: 15 g vosku). Plníme do malých skleniček s uzávěrem. Tato mast vydrží minimálně půl roku a skladuje se v temnu a chladu.

Jiné poměry oleje a vosku i jejich využití najdete zde: http://www.mishabeauty.org/2014/09/masti-vyroba-podle-me-malickosti.html

SBĚR:
Nať (Herba anserinae) v době začátku květu, tj. v květnu až červnu.
Kořen (Radix anserinae) je využíván méně, sbíráme jej na podzim, tj. od září do listopadu.
Mochna obsahuje především katechinové třísloviny (5-10%), hořčiny, flavonoidy (kaempferol, myricetin, quercetin a též antokyany jako cyanidin a leucodelphinidin), tormentol, hořčiny, cholin, slizovité látky, kumariny (scopoletin, umbelliferon), fytosteroly, organické kyseliny, nadprůměrné množství vitamínu C a značné množství lithia. Lithium se podává jako lék při bipolární afektivní poruše (dříve maniodepresivní psychóza). V oddenku byly navíc nalezeny některé mastné kyseliny a další minerální látky.

Denní dávka: 4-6 g (jinde se uvádí 3-9 g)

LÉKOVÁ FORMA:
Vnitřní užití: nálev nebo odvar v mléce. Podobné využití jako čaj má i prášek z nati mochny husí, který se používá zejména při zvracení krve (vždy vak jděte k lékaři!). Podávají se 2 plné špičky nože několikrát denně. V gynekologii se osvědčil homeopatický čaj podle Kloudy v potenci U3 až U6.

Mochnu husí nebo i další příbuznou mochnu plazivou (Potentilla reptans) můžeme připravit i jako bylinný balzám (viz sedmikráska) s přídavkem mletého bílého pepře (pepř pouze na špičku nože do každé dávky).

KDE A CO KOUPIT:
Na sušené byliny preferuji firmu Grešík.

Tinktura od firmy tinktura.eu.

KOMBINACE:
Na zesílení účinku při bolestivých křečích v trávicím traktu kombinujeme: s heřmánkem pravým nebo heřmánkem římským, majoránkou, tymiánem, koriandrem, meduňkou nebo vlaštovičníkem.

Při nechutenství přidáme: zeměžluč, pelyněk, mátu peprnou nebo mátu polej.

Při silnějším nadýmání přidáváme: anýz, fenykl, kmín, kořen anděliky, bedrník, puškvorec, semeno černuchy.

Při problémech se žlučníkem kombinujeme se: smetankou, čekankou, jablečníkem, zemědýmem nebo kořenem omanu.

MOCHNA HUSÍ - BYLINNÉ SMĚSI A RECEPTY:
Čaj na zaražené větry:
stejným dílem: semeno fenyklu, nať mochny husí, pelyněk a přeslička. 2 lžíce směsi krátce povaříme v mléce a po vychladnutí pijeme vlažné. Pití čaje můžeme doplnit i pohybem, masáží v oblasti kolem slepého střeva a horkým obkladem z lněného semínka.

Váňův čaj na hypertenzi (vysoký krevní tlak):
Rovným dílem: buřina srdečník, mochna husí, meduňka, hloh, kopřiva. Pít denně 2-3 šálky.

Odvar mochny husí v mléce při bolestivé menstruaci:
vařit 5 minut nať mochny husí v mléce a 5 minut nechat louhovat. Vypít horké.

Čaj na břišní koliky, průjem nebo při bílém výtoku (fluor vaginalis):
odvar z 5 g natě mochny husí vložíme do studené vody, přivedeme k varu a ihned odstavíme. Po 10 minutách louhování přecedíme a pijeme 3x denně šálek, před jídlem.

Žaludeční čaj:
mochna husí, fenykl a kmín, vše stejným dílem. Nálev se podává 3x denně před jídlem.

Čaj na cukrovku (bohužel chybí poměry bylin) od léčitelky Boženy Kamenické (bába Radnická):
řepík, hloh, mateřídouška, fazole (lusk bez semen), jitrocel, šípek, borůvka list, mochna husí, divizna květ, fenykl. Tento čaj přispívá i k lepšímu zažívání a celkovému zklidnění.

Likér na předcházení mozkové příhodě (doporučoval již Hippokrates):
Do 1 l červeného vína přidáme 2 lžíce nasekaných květů a kořenů mochny husí. Vaříme na mírném ohni, a se objem svaří na polovinu. Pijeme denně nalačno 1 skleničku. V tomto případě bych spíše věřila účinkům vína, než mochně. Mrkající

MOCHNA HUSÍ - NEŽÁDOUCÍ ÚČINKY:
nejsou známy.

MOCHNA HUSÍ - KONTRAINDIKACE:
nejsou známy. Ojediněle lidé s citlivým žaludkem mochnu husí nesnesou.

GURMÁNSKÉ TIPY A RECEPTY PRO ODVÁŽNÉ JAZÝČKY:
Posekanou nať mochny husí lze přidávat do tavených sýrů nebo ji můžeme podusit na oleji a přidat k pokrmu. Pro svůj vyšší obsah vitamínu C se ze syrové šťávy z natě mochny husí někdy připravuje i domácí jogurtový nápoj.

Z kořene se dá po usušení a namletí připravit např. mouka nebo ve vařeném stavu jej lze podávat jako zeleninu. Po uvaření kořen získá sladší chuť a podobá se tak trochu mrkvi. Kořen mochny husí byl významnou potravinou Eskymáků a Indiánů.

ZAJÍMAVOST:
Kořen mochny husí je vynikající na krvácející rány. A protože roste u kdejaké cesty, uvažovalo se kdysi o tom, že by se mochna husí stala povinnou výbavou lékárniček zdravotníků během první světové války.

Farář Kneipp použil jednou odvar mochny husí v mléce dokonce na léčbu tetanu, když lékaři pacientovo uzdravení již dávno vzdali.

Co je psáno, to je dáno. Ne vždy jsou však informace v knihách nebo na internetu pravdivé. Mattioli např. doporučuje vložit listy mochny husí do bot jako lék na žloutenku. Myslíte, že by to pomohlo? Mrkající

BYLINY Z POHLEDU TČM

NEJEN PRO ZNALCE TRADIČNÍ ČÍNSKÉ MEDICÍNY:


Působí proti stagnaci QI a krve (vázne tok energie a posléze i krve):
bolestivé spazmy a křeče, dysmenorea (bolestivá menstruace)

Odvádí vlhkost a chlad nebo vlhkou horkost (tj. působí protizánětlivě a zbavuje tělo nežádoucí patologické vlhkosti, kterou si lze v těle představit jako bažinu, ve které se pak výborně daří bacilům):
revmatoidní artritida (zánět kloubů), gastritida (zánět žaludku), enteritida (zánět tenkého) nebo kolitida (zánět tlustého střeva),

Působí svíravě (adstringens):
zástava krvácení

Pročišťuje horkost a odvádí toxiny (tj. pomáhá tělu zbavit se toxinů a původce infekcí):
fluor vaginalis (výtok, často infekčního původu)

Zvedá QI:
všechny prolapsy (výhřezy): např. prolaps dělohy, gastroptóza (pokles žaludku)

Tonizuje QI sleziny-slinivky:
inkontinence moči, diabetes mellitus (cukrovka - 2. typu), časté poluce (mimovolný výron semene, nejčastěji ve spánku), únava, nechutenství, měkké stolice

Pozn.: u všech závažnějších jmenovaných onemocnění je vždy na prvním místě návštěva lékaře!

Teplotní charakter podle TČM: chladná
Vlastnosti: adstringentní (svíravá)
Chuť: lehce sladká, hořká, ostrá.
Vztah ke drahám: žaludek, tlusté střevo.
Kontraindikace v TČM: nejsou známy.

No a co bude příště? Představí se nám modrý "chlupaťáček", brutnák lékařský. Mrkající


Rozšiřující literatura:
P. Váňa: Rady bylináře Pavla
F. Ploberger: Das Große Buch der Westlichen Kräuter
J. Janča, J. A. Zentrich: Herbář léčivých rostlin
Dyonýz Dugas: 500 nejlepších receptů lidové medicíny
Bylinné recepty (Im-Market, České Budějovice 1991)
S. G. Fleischhauer, J. Guthmann, R. Spiegelberger: Enzyklopädie: Essbare Wildpflazen
H. Schilcher, S. Kammerer, T. Wegener: Leitfaden Phytotherapie
Pietro Andrea Gregorio Mattioli: Herbář
 


Komentáře

1 Dagmar Tomášková Dagmar Tomášková | E-mail | Web | 22. května 2016 v 20:34 | Reagovat

Po nějaké době se mi podařilo nakouknout k mým oblíbeným blogerkám a blogerům a jsem příjemně naladěna. K tobě chodím strašně ráda. Děkuji :-)

2 Baruschka Baruschka | E-mail | Web | 22. května 2016 v 20:34 | Reagovat

Doktorko, nechceš mi vymyslet nějaký úžasný recept na křeče?
Mám brášku na vozíku a tenhle problém má poslední dobou tak nějak častěji...

3 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 22. května 2016 v 20:38 | Reagovat

[1]: Však já mám tvoje řádky taky moc ráda :-) A teď koukám. že k tobě přilítla můra! :D

4 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 22. května 2016 v 20:42 | Reagovat

[2]: Ráda, ale jen s jeho svolením a musím vědět co je to za křeče. Na křeče je kde co. Takže by měl vyplnit můj celkem dlouhý TCM dotazník... Zeptej se ho, dej mu mojí adresu - a pak se uvidí. :-) Intuice je hezká věc, ale já jsem radši, když to mám něčím podložený ;-)

5 Baruschka Baruschka | E-mail | Web | 22. května 2016 v 21:02 | Reagovat

[4]: Zeptám :-)
Víš, štve mě. Kdyby se trošku snažil, kdyby trošku cvičil, byl by na tom mnohem líp...

6 Čerf Čerf | E-mail | Web | 22. května 2016 v 21:23 | Reagovat

Asi se dám na "mochnový svařák" :-)

7 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 22. května 2016 v 21:27 | Reagovat

[6]: Tak časná prevence? Nebo je za tím chuť na CH3-CH2-OH?! :D

8 Čerf Čerf | E-mail | Web | 22. května 2016 v 21:29 | Reagovat

[7]: Časná? Ty optimistko! :-)

9 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 22. května 2016 v 21:30 | Reagovat

[8]: Kéž bych byla! :D

10 Fredy Kruger Fredy Kruger | 23. května 2016 v 0:04 | Reagovat

" Zbili mě v hostinci  chaláni tací ...
až z nosu dostal jsem menstruaci !

... řve hostinský :  " Mochnu mám husí,
ať krev  s ní zastavit zkusí !"

" Já křičím : " Ta se mi hnusí !"

" Ať se mu hnusí, - či nahnusí,
narvěte mu jí do pusy !"

... Jááá... marně řvu : " Tohleto  nemusím !
..... vždyť o zdraví tady jde !... o újmu !
Tu zjistil jsem :  Rázem je po průjmu !
... a navíc mi lékař  řek´ na obrátku :

" Vy..... dělohu , - máte též  ve pořádku !"

"Rázem jsem zjistil :  mě vůbec nic není !
... i menstruační, - mé krvácení,
pryč je !!...  z jedné, - i z druhé dírky !!"

Toť  prohlášení je, - Frantischka  Szbirky !

11 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 23. května 2016 v 0:42 | Reagovat

[10]: Milý Fredy,
tahle se ti fakt povedla :-) Ty veršovánky u bylin píšu hlavně z didaktických důvodů. No a s touhle tvojí básničkou už to lidi fakt nemaj šanci zapomenout, na co ta mochna husí je :-) Díky! :D

12 signoraa signoraa | Web | 23. května 2016 v 22:04 | Reagovat

Tvé články o bylinkách jsou skvělé, jak mochna, tak i předchozí o chudobce. Likviduju obé jako plevel a pod dojmem tvých článků bych se asi měla občas zamyslet nad tím, co nám příroda nabízí. :-)

13 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 23. května 2016 v 22:16 | Reagovat

[12]:
Dmu se pýchou nad pochvalou,
větší už jsem než balónek,
tvoje slova moc mě těší,
je to pro mě jak bonbónek.
;-) :D

14 Meduňka Meduňka | Web | 24. května 2016 v 20:55 | Reagovat

Tady zahrádkářka :-D, která tuhle užitečnou bylinku doteď považovala za hnusný plevel... :-x

15 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 24. května 2016 v 21:00 | Reagovat

[14]:
Náladu do teď jsem měla pod psa,
ale díky Meduňce už skáču - hopsa!
;-) :-D

Hnusný plevel? Ale vždyť je tak krásná! ;-) :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama