Brutnák: proti pocení, (dětským) ekzémům i na revma

27. května 2016 v 18:03 | MUDr. Dorka D. |  Fytoterapie (bylinky), strava, homeopatie
Jsem statný, zhruba půl metru vysoký junák, do hlíny usedám jako letnička jen na jednu sezónu a mám rád vlhko a slunce - takže kompost se může lehko stát mým domovem. Truhlíky s mou maličkostí prosím vystrčte ven až po "zmrzlících", jinak se mnou bude ámen. Jsem nádherně chlupaťoučký - možná jsem byl v minulém životě kočka.Mrkající Pojmenovali mě brutnák lékařský (Borago officinalis), auf Deutsch Borretsch oder Gurkenkraut (v překladu okurková bylina), in English borage, po slovensky borák lekársky и по-русски Бурачник лекарственный или Огуречная трава. Překrásně modrými květy potěším každého od května do září. Mým úhlavním nepřítelem jsou mšice, kterým bohužel moc chutnám. Pokud jste slyšeli o mé jedovatosti, tak vězte, že olej mohou používat i děti. Jo, abych nezapomněl: nejsem nic pro "chvátaly": mé účinky pocítíte až po 4-12 týdnech!

Kůže se olejem obnoví,
dětičky po mně už nezlobí.
Na ekzémy meč ostrý tasím,
před revmatem zlým tě spasím.

Moč i infekci z tebe vypudím,
tvé astma hbitě zahubím.
Na záněty, teplotu i imunitu,
tasím sebejistě svoji dýku.

Po mně už se potit nebudeš,
menstruaci bez bolestí dostaneš.
Mléko i hormony proudem téct budou,
deprese i smutek od tebe pryč půjdou.

Zvětšené srdce čile povzbudím,
hormony pánské při tom vybudím.
Dodržuj dávku, chceš-li čaj pít,
nebo vezmi olej - a dlouho budeš žít.


Dodatek pro redaktory z velkých serverů (a osoby jim podobné): nekopírujte, prosím, bez mého výslovného souhlasu celé odstavce. V mých článcích je spousta specifických prvků, co nikde jinde nenajdete. Pokud už se budete chtít inspirovat, obtěžujte se alespoň s přeformulováním vět. Za žádných okolností nepřebírejte, ani v upravené podobě, moje vlastní receptury!

BRUTNÁK - ÚČINKY:
antiflogistikum: protizánětlivý; záněty žil (flebitida)
ochrana sliznic: zejm. při zánětech a vředových chorobách v trávicím traktu
antipyretikum: snižuje teplotu
imunomoduláror: ovlivňuje imunitu; při nachlazení
detoxikans: čistí krev
dermatologikum - kožní problémy: svědění a zarudnutí pokožky - např. atopický ekzém (roli zde hraje defekt enzymu delta-6 desaturázy, který poškozuje i alkohol, kortikoidy nebo příliš mnoho nasycených mastných kyselin), akné nebo suchá kůže; regulace sekrece mazových kožních žláz; regenerační vlastnosti; podává se i malým dětem nebo starším pacientům. Kúra (vnitřní i zevní používání) by měla u dětí trvat vždy 8 týdnů, u dospělých pak minimálně 2-4 měsíce. Prý se může vnitřně používat i proti celulitidě (o tom mám trochu pochybnosti, pokud s tím má někdo zkušenosti, ozvěte se mi prosím).
antirevmatikum: proti kloubním a svalovým bolestem včetně revmatoidní artritidy
antiastmatikum: proti astmatu
urologické obtíže: onemocnění ledvin a močového měchýře
diuretikum: močopudný; při zánětech močových cest
podporuje ve vaječnících tvorbu estrogenů (estron, estradiol, estriol): PMS obtíže (premenstruační syndrom) nebo poruchy hormonální rovnováhy
podporuje tvorbu mužských pohlavních hormonů včetně testosteronu
antihidrotikum: proti nadměrnému pocení (naproti tomu v TČM se současně využívá i jako potopudná bylina při nachlazení)
galaktagogum: podporuje tvorbu mateřského mléka
laxativum: mírně projímavé účinky
metabolikum: regulace látkové výměny
trankvilizér: mírné, ale účinné působení na stavy vzrušenosti a nervozity (neuróza, neurastenie)
antidepresivum: proti mírným depresím
kardiotonikum: posiluje srdeční sval (používal se i na rozšířené srdce: dilatační kardiomyopatie)

BRUTNÁK - ZEVNÍ POUŽITÍ:
Kloktadlo

Obklady (z odvaru, nálevu nebo macerátu):
na špatně se hojící rány nebo bércové vředy. Vinný odvar z kterékoli části nadrcené byliny poslouží na obklady ledvin, jater, hrudníku, očí nebo kloubů. Obklady tiší i záněty.

Koupele rukou a nohou (z odvaru, nálevu nebo macerátu) jsou také jednou z vhodných forem aplikace.

Kašovité obklady z pomačkaných rostlin: při popáleninách a některých kožních afektech.

SBĚR:
Kvetoucí nať (Herba boraginis) sbíráme nejlépe v první fázi květu. Naťová droga obsahuje především kyselinu křemičitou, slizy, třísloviny, saponiny, flavonoidy, minerální látky jako draslík a vápník, organické kyseliny, vitamíny, sacharidy, cholin, allantoin, stopy silic a pyrrolizidinových alkaloidů (zhruba 1/100 v porovnání s kostivalem; alkaloidy jsou obsaženy i v květech, ale v menším množství), tanin a asparagin.

Brutnákové semeno (Semen boraginis) a olej v něm (Oleum boraginis semen) obsahuje: nenasycené mastné kyseliny s dlouhým řetězcem jako je esenciální kyselina linolová (30-40%) a gama-linolenová (18- 25%), dále kyselinu olejovou (16-20%), nasycené mastné kyseliny (15%), třísloviny, slizovité látky.

Kyselina linolová a gama-linolenová (GLA) jsou předstupně arachidonové kyseliny, ze které se pak tvoří prostaglandiny E1 a E2, přičemž E1 vykazuje protizánětlivé účinky. Současně s brutnákovým olejem se doporučuje současné podávat selen a zinek, které rovněž povzbuzují tvorbu prostaglandinů. Výhodou brutnákového oleje je právě nepřítomnost zmíněných pyrrolizidinových alkaloidů.

Brutnákový olej je jedním z nejbohatších zdrojů nenasycených, zejména omega-6, mastných kyselin v přírodě (60%). Proto je výhodné kombinovat brutnákový olej s olejem bohatým na omega-3 mastné kyseliny (např. olej z pšeničných klíčků, lněný olej nebo olej z lososa).

Denní dávka (nať): 3-6 g (jinde je uváděno 8-15 g).
Dávkování brutnákových semen (účinnou složkou je brutnákový olej): prášek 4x denně na špičku kulatého nože. U brutnákového oleje se většinou uvádí 3-4x denně 1 čajová lžička.

LÉKOVÁ FORMA:
Vnitřní použití:
nálev 2 až 3x denně po 1/4 l. V urologii je na úvod možné použít vyšší dávkování, zpravidla 4x denně 350 ml (např. při zánětu ledvinových klubíček - glomerulonefritida), přičemž pak hned dávky snížíme.
Šťáva z čerstvých rostlin: doporučuje se mírně ředit vodou. Dávka činí 25-50 ml šťávy, 3x denně.
Brutnákový olej nebo prášek ze semen, viz výše.

KDE A CO KOUPIT:
nať brutnáku na čaj:
http://www.jukl.cz/brutnak/d-70308/
http://www.prodejbylin.cz/brutnak_nat/index.html
http://www.naturway.cz/produkty/brutnak-nat/

olej z brutnákových semen:
od firmy Nobilis Tilia.
Případně olej v kapslích od firmy Kräuterhaus Sanct Bernhard, kterou znám velice dobře již řadu let i z vlastní zkušenosti, a mohu ji vřele doporučit.

KOMBINACE:
Droga se nedoporučuje kombinovat s česnekem a jinanem.

BRUTNÁK - BYLINNÉ SMĚSI A RECEPTY:
Olejová směs pro zevní použití na kůži:
3 díly brutnákového oleje, 1 díl rakytníkového oleje a 6 dílů mandlového oleje

Čaj proti nadměrnému pocení:
Používá se střídavě nálev z brutnáku a z listů ostružiníku (případně jahodníku - já se přikláním k ostružiníku). Vždy obden se užívá jedna z obou bylin: nálev z 30 g brutnáku nebo nálev z 50 g listů ostružiníku v 1 l vody. Po 10 minutách louhování se dávka rozdělí do celého dne (na 4 až 6x), vždy nalačno.

Čaj proti pocení od Doktorky se srdcem (výjimečně prezentuji recept pro jednu mou pacientku: věk kolem 50 let, v přechodu, krom pocení také bolesti zad a neurotické obtíže):
brutnák nať 20g, měsíček zahradní květ 30 g, srdečník nať 30 g, světlík nať: 20 g. Pít 6 týdnů, pak na 4 týdny vysadit. Kúru možno opakovat. I když preferuju směs pro konkrétní osobu a daný čas, směsí na pocení je tak málo, že jsem udělala výjimku.

Čaj proti kožním a revmatickým obtížím, zvýšenému cholesterolu:
nať brutnáku 20 g, nať rozrazilu 20 g a nať meduňky 10 - 15 g. Pít 6 týdnů, pak na 4 týdny vysadit.

Zápal plic (pneumonie) - jako podpůrná léčba:
1 polévková lžíce drogy se přelije 1/4 l vařící vody, přikryje a nechá asi 10 minut louhovat. Po scezení se pije 3x denně mezi jídly.

Odvar z brutnáku (20g na 0,5 l studené vody) pro jarní očistnou kůru: povaříme 2 až 3 minuty. Necháme 10 minut louhovat. Pije se 2x denně mezi jídly.

BRUTNÁK - NEŽÁDOUCÍ ÚČINKY:
Brutnák vykazuje mírnou hepatotoxicitu (poškozuje játra) a karcinogenní (rakovinotvorné) účinky na jaterní tkáň díky výskytu pyrrolizidinových alkaloidů. Brutnákový olej může vyvolávat u citlivých pacientů gastrointestinální obtíže. Ačkoliv brutnák sám alergie léčí, byly pozorovány také kožní alergie.

BRUTNÁK - KONTRAINDIKACE:
Relativní: Lidé s poruchou krevní srážlivosti nebo beroucí Warfarin, ženy s nadměrným menstruačním krvácením (hypermenorea) nebo pacienti mající záchvatovitá onemocnění (např. epilepsie), by měli užívání oleje z brutnáku vždy zkonzultovat se svým lékařem. Totéž platí pro těhotenství a období kojení (olej může případně obsahovat stopy alkaloidů). Kontraindikace platí ve zvýšené míře i pro nať brutnáku! Po konzultaci s lékařem lze využít skutečnosti, že brutnákový olej údajně přispívá i k menší bolestivosti porodu.

GURMÁNSKÉ TIPY A RECEPTY PRO ODVÁŽNÉ JAZÝČKY:
Mladé výhonky (jsou ještě bez chloupků) lze zpracovávat od dubna do srpna jako koření např. do salátů, vaječných pokrmů, bylinkového másla či sýrů nebo jako náplň do taštiček z listového těsta. Lze je i smažit v trojobalu nebo v těstíčku podobně jako květy bezinek. Dokonce se připravuje z brutnáku i špenát. Listy brutnáku mají příjemnou chuť i vůni a využijí se při konzervování okurek (odtud název "okurková rostlina").


Brutnákové víno, připravené macerací: brutnák (zhruba 1 plnější polévkovou lžíci posekané natě na 1/4 l) vložíme na 8-10 dní do vína, které nijak nezahříváme. Víno z brutnáku má uklidňující vliv. Podáváme 1x denně 50-125 ml.

Podmáslí s brutnákem:
Budeme potřebovat: 500 ml podmáslí, 125 ml jogurtu, 3-6 polévkových lžic jemně nasekaných brutnákových listů, 1 čajovou lžičku pažitky, 1 špetku sladké papriky a květy brutnáku na dozdobení. Nejdříve spolu metličkou dobře promícháme podmáslí s jogurtem a pak přidáme brutnák. Zdobíme pažitkou, špetkou papriky a květy brutnáku. Kdo chce, přidá ještě pepř a sůl.

Brutnákový ocet (Zdroj: http://www.kochbar.de/rezept/409372/Borretsch-Essig.html)
2 hrsti brutnákových listů a 2 polévkové lžíce květů, 750 ml vinného octa.
Listy omyjeme, lehce papírovou utěrkou osušíme a pokrájíme. Vložíme do lahve, přidáme květy a zalijeme octem. Láhev dobře uzavřeme a necháme 2-3 týdny v temnu a pak přefiltrujeme a slijeme zpět do láhve.

PSYCHICKÉ PŮSOBENÍ:
Na psychické úrovni brutnák vzbuzuje radost, dodává odvahu a zprostředkovává sílu, která vás postaví na nohy.

ZAJÍMAVOST:
Nať brutnáku může při spalování díky obsahu dusičnanu draselného (draselný ledek), který je základní složkou třaskavin, při hoření způsobovat jiskření.

BYLINY Z POHLEDU TČM
NEJEN PRO ZNALCE TRADIČNÍ ČÍNSKÉ MEDICÍNY:

*** tonizuje YIN - pročišťuje horkost z prázdnoty YIN:
odpolední zvýšené teploty či horečky (nebo odpolední pocity horkosti), žízeň, únava, suchý kašel s tuhým sputem (málo hlenu k vykašlávání), návaly horka, noční poty, tmavá moč, při močení někdy pálení (aniž by byla přítomna infekce);

vyživuje plicní YIN:
pertuse (černý kašel), TBC (tuberkulóza), pneumonie (zápal plic): jako pomocné léčivo
záněty, podráždění sliznic;
symptomy suchosti v dýchacích cestách (zejm. olej): suchost plic, suchost hrtanu, pocity lechtání v hrdle, pokašlávání, chrapot;
suchá kůže (zejm. olej): suchý atopický ekzém (dermatitida), psoriáza (lupénka), ztráta elasticity pokožky, poruchy produkce mazu (nadměrná produkce mazu), předčasné stárnutí kůže; olej, list i květ mírní pruritus (svědění); olej mírní zarudnutí, svědění a suchost kůže při chronické nedostatečnosti ledvin;
smutek;
horkost a suchost tlustého střeva: obstipace (zácpa)

vyživuje YIN ledvin a podporuje tvorbu estrogenu a progesteronu (olej):
emmenagogum, tj. reguluje menstruaci: amenorea (vynechání menstruace), dysmenorea (bolestivá menstruace), PMS (premenstruační syndrom: bolestivé a nateklé v prsy, zadržování vody ve tkáních v období kolem menstruace, nevolnost, křeče v břiše, bolesti zad, podrážděnost, změny nálad, akné); postnatální deprese (deprese po porodu), sterilita (neplodnost), infertilita (neschopnost ženy donosit a porodit dítě), mastopatie (nezánětlivé změny v prsu nezhoubného charakteru), nezhoubné nádory prsu, endometrióza (ložiska děložní sliznice i v jiných orgánech), klimakterické obtíže: neklid, úzkost, palpitace (bušení srdce), suchost poševní sliznice;

vyživuje YIN srdce, harmonizuje a uklidňuje Shen: duševní zklidnění (nať, květ):
palpitace (bušení srdce), tachykardie (zrychlená srdeční frekvence);
poruchy spánku, deprese ("rozjasňuje" náladu), úzkostnost; působí jako sedativum; impulzivita, vzrušivost, netrpělivost, psychický neklid, ADHD (poruchy pozornosti s hyperaktivitou u dětí), následky abúzu alkoholu (alkoholismus);

vyživuje YIN jater (olej), vzestup YANG jater:
steatóza jater (ztukovatění jater),následky alkoholismu, obsahuje důležité látky pro stavbu buněčných membrán a hepatocytů (jaterních buněk);
deprese, vztek, podrážděnost;
syndrom suchého oka - podporuje produkci slz

*** odvádí vlhkou horkost z těla (tj. působí protizánětlivě a zbavuje tělo nežádoucí patologické vlhkosti, kterou si lze v těle představit jako bažinu), a to zejm. z močového měchýře a působí lehce diureticky (nať a květy):
astma, edémy (otoky) plic, chronické infekce horních cest dýchacích;
cystitida (zánět močového měchýře), uretritida (zánět močové trubice), retence moči (nemožnost zcela vyprázdnit močový měchýř), prevence močového písku a močových a ledvinových kamenů, chronická nefritida (chronický zánět ledvin);
průjem, hemeroidy

** pročišťuje větrnou horkost (proti nachlazení):
list a květ: ochlazuje, diaforetikum (potopudný), podporuje vykašlávání: začátek nachlazení, infekty s horečkou, bolestmi v krku a kašlem, zahlenění v dýchacích cestách: akutní bronchitida (akutní zánět průdušek), hojná rýma nebo sinusitida (zánět vedlejších nosních dutin) se žlutým sekretem, laryngitida (zánět hrtanu), faryngitida (zánět hltanu), tonzilitida (angína)

** pročišťuje horkost a odvádí toxiny (tj. pomáhá tělu zbavit se toxinů a původce infekcí):
zarděnky, spalničky, plicní absces, stomatitida (zánět sliznice v ústní dutině), pleuritida (zánět pohrudnice), peritonitida (zánět pobřišnice)

- tonizuje WEI-QI, působí imunostimulačně a imunomodulačně, stimuluje funkci thymu (brzlíku) a T-lymfocytů (olej):
alergie, senná rýma, astma (jako pomocné léčivo);
autoimunitní onemocnění, sklerodermie (projevuje se tuhnutím kůže a postižením orgánů), Crohnova nemoc (zánětlivé střevní onemocnění postihující kterýkoliv úsek střeva, často konečnou část tenkého střeva), poruchy (slabost) imunity, rakovina (doprovodná léčba při chemoterapii a ozařování;
tzv. Bi-syndrom (kam patří revma), polyartritida (jako pomocné léčivo)
Burn-out syndrom;

- tonizuje QI sleziny-slinivky (olej):
diabetes mellitus (cukrovka): snižuje spotřebu antidiabetik (léků na cukrovku), vliv na periferní neuropatii (porucha funkce nervů, např. poruchy citlivosti či hybnosti nebo vegetativní obtíže);
podporuje produkci slin, obezita, nadváha;
působí jako tonikum: únava, poruchy koncentrace, svalová slabost;
laktagogum (zvyšuje vylučování mléka);

- zlepšuje krevní oběh (olej):
ředí krev, antiagregans: snižuje adhezi (přilnavost) a agregaci (shlukování) krevních destiček; antitrombotikum (prevence trombózy) a antisklerotikum (proti ateroskleróze, tj. ukládání tukových látek ve stěnách tepen), prevence srdečního infarktu a mrtvice;
hyperlipidemie: zvýšená hladina cholesterolu nebo triglyceridů v krvi;
hypertenze (vysoký krevní tlak): snižuje mj. odpověď na renin a angiotensin 2;
vazodilatans (rozšiřuje cévy): Reynaudova choroba, spasmy cév, migréna;

- diaforetikum:vyvolává pocení a otvírá povrch při akutním infektu; naproti tomu ho lze použít i PROTI nadměrnému pocení, tj. jako antihidrotikum, viz výše

ZEVNÍ POUŽITÍ BRUTNÁKU V TČM:
obklady, kloktadlo, výplachy úst
olej: zvlhčuje, vyživuje, protizánětlivý:
suchost a podráždění kůže, projevy stárnutí, poranění, psoriáza (lupénka),atopický ekzém, záněty kůže, plenková dermatitida, záněty v dutině ústní: gingivitida (zánět dásní), stomatitida, faryngitida, angína;
nať a květy: změkčuje, stahuje

Pozn.: se snižujícím se počtem hvězdiček klesá i účinnost v léčbě daného onemocnění. U všech závažnějších jmenovaných onemocnění je vždy na prvním místě návštěva lékaře!

Teplotní charakter podle TČM: chladný (někdy však popisován jako mírně teplý)
Vlastnosti: zvlhčuje, adstringens (stahující účinky), uklidňuje, rozjasňuje, posiluje srdce i nervy, hojí, změkčuje, diaforetikum (potopudný), antiflogistikum (proti zánětům), čistí krev.
Chuť: hořký (někdy popisován jako kyselý), sladký, lehce slaný
Vztah ke drahám: plíce (kůže), srdce, ledviny, močový měchýř
Kontraindikace v TČM: nejsou známy.

No a co příště? Budete se moc sklonit nad účinky jitrocele, nejen kopinatého, ale i většího.


Rozšiřující literatura:
F. Ploberger: Das Große Buch der Westlichen Kräuter
Ulrike von Blarer Zalokar u. Peter von Blarer: Praxisbuch Westliche Heilkräuter und Chinesische Medizin
R. Traversier, K. Staudinger, S. Friedrich: TCM mit westlichen Pflanzen
J. Janča, J. A. Zentrich: Herbář léčivých rostlin
Dyonýz Dugas: 500 nejlepších receptů lidové medicíny
Bylinné recepty
(Im-Market, České Budějovice 1991)
S. G. Fleischhauer, J. Guthmann, R. Spiegelberger: Enzyklopädie: Essbare Wildpflazen
H. Schilcher, S. Kammerer, T. Wegener: Leitfaden Phytotherapie
Pietro Andrea Gregorio Mattioli: Herbář
 


Komentáře

1 Leri Goodness Leri Goodness | Web | 27. května 2016 v 18:16 | Reagovat

O Brutnáku jsem dosud neslyšela, vypadá moc pěkně! :)

2 signoraa signoraa | Web | 27. května 2016 v 20:28 | Reagovat

Brutnák znám jen podle jeho názvu a asi jsem se s ním ještě nesetkala. Ale asi bych se setkat měla, poté, co jsem si přečetla, na co všechno se dá použít. Mám astma, osmnáct let užívám kortikoidy a jednu z vnuček trápí atopický ekzém.
Opět děkuji za báječnou exkurzi do světa bylin. :-)

3 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 27. května 2016 v 21:11 | Reagovat

[1]: No musím uznat, že jako rostlina se mi modrý "chlupaťáček" taky moc líbí :-)

4 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 27. května 2016 v 21:22 | Reagovat

[2]: No na zahrádkách tohohle krasavce člověk občas potká.
Pokud smím radit: pro vnučku je vhodný jen částečně (možná by potřebovala ještě něco před ním (říkám tomu "předléčení") a pak teprv brutnákový olej. Takhle si víc netroufám odhadnout.
Pro Tebe Signoro event. jen do směsi a asi krátkodobě, nezdá se mi, že by to byla v tuto chvíli "Tvoje" bylina ;-) :-)
U bylin je škoda postupovat jen podle příznaků, protože pak z té byliny dostaneš jen velmi málo (pokud vůbec působí, brzy se příznaky po vysazení vrátí). Bylina/byliny se ke člověku v danou dobu musí hodit - a pak mohou rozvinout své účinky: dobře zvolená bylina či směs pobije vždy víc příznaků najednou a působí dlouhodobě.

5 Baruschka Baruschka | E-mail | Web | 27. května 2016 v 22:17 | Reagovat

Jůůů, tuhle květinku neznám :-)
Tak jsem aspoň zase trošku poučená :-)
A zítra jedu k našim, na sedmikrásky a pak budu vyrábět mazání :-) Doufám, že seženu i ten kontryhel :-)
Taky přemýšlím, že bych přidala trošku máty, meduňku, šalvěj a mateřídoušku :-) Ty totiž má mamka na zahrádce :-)
Jo a taky jitrocel a kostival :-)

6 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 27. května 2016 v 22:32 | Reagovat

[5]: Jůůů - a kde je Hele? ;-) :-D

Máta by asi šla (1/5), meduňku, šalvěj a mateřídoušku bych k tomu pro Tebe nedávala. Co si udělat mateřídouškové mazání zvlášť??

Hlavně to neplácej všechno dohromady :-) Kostival zevně rozhodně samotný (vnitřně bych ho nedávala nebo jen krátce a spíš do směsi) - kostival na zevní použití je rozhodně super - a určitě se ti doma vždy hodí. Už ho mám fešáka vyfocenýho, brzy taky přijde na řadu ;-) :-)

Z jitrocele je mj. super udělat sirup :-)

7 Baruschka Baruschka | E-mail | Web | 27. května 2016 v 22:40 | Reagovat

[6]: No, z meduňky, máty a šalvěje si dělám čaj :-)
Dělám si takové ty zahrádkové, co najdu.
V létě přidávám tužebníky a levanduli :-)
To my tak s tátou, už od malička :-)
A dobře, do mazání to tedy míchat nebudu :-)
To zas bude kelímků...

8 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 27. května 2016 v 22:57 | Reagovat

[7]: No, ono je něco jiného si občas udělat čaj - a něco jiného je to pít denně jako několikatýdenní kúru :-)
Občas vypít tužebník je pro tebe určitě dobře.

Do kelímků mazáníčko Baruschka uvaří,
úsměv z práce líc jí brzy rozzáří.
Zdravější už brzy bude,
pokud na to chytře půjde!
;-)

9 Baruschka Baruschka | E-mail | Web | 27. května 2016 v 23:14 | Reagovat

[8]: No, v posledním kelímku byla slušná směska, to Ti povím :-)
Sojový a kokosový olej, bambucké a kakaové máslo, trošku mangového másla (ale všechno rafinované, ono sice ztrácí pár účinných látek, ale zas to nežlukne) a měsíčkový extrakt, rozmarýnový extrakt, kapka heřmánkového a pár kapek tekutého hedvábí a alantoin. A jen si to pochvaluju :-)
Obvykle mě ksicht pálí a tak nějak táhne, po tomhle ne. Ani moje občasná kontaktní alergie nevybíhá :-) A koneckonců, používám to i na vlasy, jako zábal před mytím :-)
No a začala jsem přidávat i do mýdel a pořídila jsem si i hmotu na tuhý šampon...
Ne že by mě nějak zajímala výroba kosmetiky, ale děsně mě to baví :-)

10 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 27. května 2016 v 23:18 | Reagovat

[9]: Ale to nezní špatně :-) Tohle na tobě moc obdivuju: že jsi na tyhle blbůstky - prostě praktická žena :-)

11 Baruschka Baruschka | E-mail | Web | 27. května 2016 v 23:28 | Reagovat

[10]: No jo, ale než jsem přišla na to, jak to udělat, aby se to dalo mazat...
Tak kdyby to někdo potřeboval, tak ty tuhý (kokosový olej a másla) rozpustit, naředit tekutým, v mém případě sojovým olejem a šlehat... (Samozřejmě s přidanými přísadami)
Ne pořád, vždycky chvilku :-) Ono až to začne tuhnout, pak teprve to začne taky vypadat.
Sousedky umíraly smíchy, když jsem odbíhala ze dvorečku domů, že si musím "šlehnout" :-)

12 Čerf Čerf | E-mail | Web | 27. května 2016 v 23:35 | Reagovat

Smažený brutnák v trojobalu, to je tedy zajímavé! Ještě jsem ani neokusil, a už jsem se z té představy zpotil :-).

13 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 27. května 2016 v 23:42 | Reagovat

[12]: A co tě na smaženém brutnáku tak rozpálilo, že ses zpotil?? ;-) :D

14 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 27. května 2016 v 23:44 | Reagovat

[11]: No vidíš, hned si to zkopíruju - díky Baru - ty jsi super "spojka", tady nám všem (včetně mě) můžeš radit, JAK NA TO ;-) :-)

15 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 27. května 2016 v 23:50 | Reagovat

[11]: A co si šlehneš jindy, když zrovna nemásluješ a neolejuješ?? ;-) :-P

16 Baruschka Baruschka | E-mail | Web | 27. května 2016 v 23:56 | Reagovat

[14]: Když si to nezkopíruješ, nevadí, můžeš se zeptat :-)
A jinak ujíždím na čokoládě a arašídový nugetě. Ale teď se krotím. Poslední dobou (co máme tu novou osobní váhu) jsem strašně přibrala, tak se musím hlídat :-)

Jo, fajn hláška...
Hlídej si váhu, zlato, říkala maminka.
Proč? Myslíš, že mi jí chce někdo ukrást?

17 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 28. května 2016 v 0:17 | Reagovat

[16]: Jo, arašídová nugeta: znáš tu z Lidlu?? ;-)
A vynikající čokoláda (drahá, tak jen výjimečně), je Lifefood čokoláda - 80% kakao.

18 ohnice ohnice | Web | 30. května 2016 v 23:06 | Reagovat

jsem moc ráda že jsem našla Tvůj blog ,spoustu zajimavostí dala jsem si ho do oblíbených a ráda se budu k Tobě vracet./promiň že TI TYKÁM ALE BLOGÉRKY SI TYKAJÍ DĚKUJI/ :-D

19 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 30. května 2016 v 23:10 | Reagovat

[18]: Ahoj, díky za pochvalu i za "přídavek" :-)

Neomlouvej se, ve svých začátcích v prosinci 2015 jsem byla sama brzy poučena, že se tyká. :D

20 Meduňka Meduňka | Web | 2. června 2016 v 17:43 | Reagovat

Co se týká brutnáku,
měla jsem ho na háku,
a vůbec jsem nevěděla,
že on bylina je skvělá.
Z objevu se raduji,
za článek moc děkuji :-D

21 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 2. června 2016 v 17:50 | Reagovat

[20]:
Meduňko, že je to bylinka skvělá?!
Jsem ráda, že už víš, co se s ní dělá!
Děkuji za tvé milé řádky,
ke svému jeteli musím zas zpátky.
:D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama