Účinky akupunktury aneb Co od ní lze očekávat

4. března 2016 v 19:08 | MUDr. Dorka D. |  Akupunktura a tradiční čínská medicína (TČM)
CO JE TŘEBA UDĚLAT PŘED VLASTNÍM AKUPUNKTURNÍM SEZENÍM

Toaleta to jistí
V první řadě si dojít na toaletu. Pro ty, u kterých tato poznámka právě vyvolala úsměv, musím podotknout, že až taková legrace to na lehátku pro zapomnětlivého pacienta být nemusí: akupunktura totiž dokáže stimulovat vylučování moči (a to nemusíme ani přímo napichovat body ledvin nebo močový měchýř). Zažila jsem také u pacientů s otoky, že chodili celou noc na toaletu, protože zadržená voda se prostě dala do pohybu. Toho se není třeba bát, je to žádoucí reakce. Také některé případy nadváhy nejsou nic jiného, než zadržená voda.


Co v ideálním případě nedělat před tradiční čínskou diagnostikou?
Nečistit si v den vyšetření zuby (to asi udělá málokdo), nebo si (jako kompromis) 3 dny před vyšetřením alespoň nečistit jazyk (pokud to tedy děláte). Povlak na jazyku je totiž důležitým prvkem diagnózy v tradiční čínské medicíně (TČM). Dále by bylo vhodné vzít léky na srdce či krevní tlak až po vyšetření pulzu - nejlepší je vzít si léky s sebou (pokud se objednáte na ráno, zpoždění je zanedbatelné).

BOLEST ANEB ZÁŽITKY PŘI AKUPUNKTUŘE

Co vše je možné při klasické akupunktuře cítit?
Nejčastěji je to vjem čchi (tzv. dé qi), tj. pocit mravenčení, tepla, tíže nebo jemné tupé bolesti, který se rozlévá od místa vpichu po akupunkturní dráze, a to ve směru či v protisměru. Často můžete cítit tyto pocity např. z nohou až do hlavy. Také se stává, že máte při zapíchnutí jehly dojem, jako kdyby vám tělem projel blesk - jde o velmi krátký, ale velmi intenzivní pocit a pacient s sebou někdy až cukne. Pocit projetí blesku není až tak častý. Anebo neucítíte vůbec nic. I to je zcela v pořádku - ne každý má dobrou schopnost vnímat energetické procesy ve svém těle.

Bolí akupunktura?
Akupunktura většinou opravdu nebolí. Jsou však různé výjimky: zaprvé, pokud vybraný bod bolí už na stisk prstu, je jasné, že i při akupunktuře bude reagovat citlivěji. Zadruhé: pokud jste tlustokožec a máte hroší kůži, půjde kůže špatně propíchnout a bude víc bolestivé. Za 10 let jsem to ale zažila jen jednou, problém se vpichem jsem měla při každém sezení (dodneška si pamatuji i jméno pacienta - byl statečný Usmívající se). Jiná věc je vjem čchi v podobě "blesku", což může zlomek sekundy skoro až bolet (viz výše). Vzhledem k tomu, že jde o tak ultrakrátký pocit, neřadila bych tento fenomén k bolesti.

JAKO DLOUHO BUDETE "JAKO NA JEHLÁCH"

Jak dlouho bude v těle akupunkturní jehla?
Doba je dost individuální, ale u většiny lidí stačí ca. 30-45 minut. Měla jsem už ale i takové pacienty, kdy bylo zapotřebí standardně ca. 1,5 hodiny - nejednalo se o výjimku, nýbrž o fakt při každém sezení, který bylo nutné respektovat. S tím úzce souvisí i vytahování jehel. Jehla by se NIKDY neměla vytahovat násilím.

Co se stane, když akupunkturní jehla ve vymezeném čase nestačí udělat svou práci?
Pokud jde jehla (třeba i s pomocí masáže) snadno vytáhnout, nestane se nic hrozného. Akorát je možné, že při dalším sezení se napíchne opět stejný bod, což jinak není moc obvyklé. Pro mě je taková skutečnost vždy znamením, že "práce" jehel nebyla dokončena. Zcela zavrhuji rozpis bodů, který by se měl opakovat beze změny každý týden. To nemůže přinést nejlepší výsledky, protože i samotná teorie akupunktury učí, že bod se musí po akupunktuře "zrekreovat", jinak klesá jeho účinnost. Přesto tento způsob používá až podezřele mnoho akupunkturistů - ke škodě pacientů.

ÚČINKY AKUPUNKTURY

Jaké účinky se od akupunktury dají čekat?
Někdy se nejprve zlepší symptomy, které pacient považuje za podružné - např. se nejprve zbaví namísto deprese letité zácpy (případ z mé praxe). "Pořadník" a tedy fakt, kde bude nejprve využita energie, určuje vaše tělo, nikoliv terapeut. Tenkrát jsem byla na začátku a byla z této pacientky již trochu zoufalá. Paní si stěžovala, že její deprese po několika sezeních trvá stále beze změny. Až na moje naléhání, zda se opravdu vůbec nic nezlepšilo, si pacientka uvědomila, že její dlouholetá zácpa zmizela hned na začátku.

Akupunktura změní vaše vylučování
Nebo se nejprve třeba jen upraví tvar, barva či pach vašich výměšků (moč, stolice, pot). Zde je nutné dodat, že klasická medicína tyto "maličkosti" často nepovažuje za patologické. V TČM hrají tyto příznaky velkou důležitost. Např. u nedostatečnosti dráhy slezina-slinivka je častým příznakem měkká, tenká stolice. Přes větší spotřebu papíru nejde o průjem, protože stolice je formovaná. Tento příznak, který často trvá léta, může vlivem akupunktury odeznít velice rychle.

Akupunktura vás může dovést až k slzám
Vpich do určitých bodů může vyvolat pláč. Ne však kvůli bolesti, nýbrž kvůli tomu, že akupunktura uvolňuje potlačené emoce.

ZA JAK DLOUHO SE PROJEVÍ ÚČINKY AKUPUNKTURY

U jednodušších problémů se uvádí 10-15 sezení, nejlépe s odstupem 1 týdne - tělo přece musí dostat šanci a čas na "opravy". Moje zkušenost říká, že záleží, co si vytyčíte jako cíl. Pokud najdete dobrého terapeuta a vaším cílem budou změny k lepšímu na všech rovinách včetně psychiky nebo zlepšeného vyměšování, určitý úspěch bude dosažen v kratší době. Když však budete jako jedna z mých prvních pacientek fixováni na určitý symptom a ty ostatní budete ignorovat, může to trvat i déle, než uvedené rozmezí. V neposlední řadě se někdy účinky akupunktury projeví již na lůžku a potíž začne odeznívat ještě v průběhu akupunktury. Nejlepším postojem při každém léčení je zůstat otevřený a dát léčení volný prostor. Vyloženě věřit akupunktuře nemusíte, jak jsem se ve svých začátcích sama několikrát přesvědčila: akupunktura fungovala i bez této víry.

JAK ČASTO A V JAKÝCH INTERVALECH SE NECHAT OŠETŘIT AKUPUNKTUROU

Jak často docházet na akupunkturu?
V případě chronických obtíží, což je doména akupunktury, je nejlépe docházet na akupunkturu 1-2 x týdně. Méně často, než 1 x týdně lze také a mnohokrát jsem k tomu byla nucena, ale výsledky pravděpodobně nebudou tak dobré. Vyskytne-li se v průběhu docházení na akupunkturu akutní zhoršení obtíží (exacerbace) nebo viróza, přizpůsobíme tomu i rytmus akupunktury a ošetření pak lze provádět i 2 x denně.

Za jak dlouho po sérii akupunkturních sezení je opět vhodné přijít?
Některé potíže odezní po jedné sérii navždy, takže akupunktura již pro daný problém nebude třeba. U chronických onemocnění je vhodné přijít při znovuobjevení obtíží, nejčastěji za několik týdnů či spíše měsíců. Je to opravdu zcela individuální. Paní doktorka Barešová, u které jsem ještě absolvovala svoje kurzy, nám říkala, že např. hypertenze (vysoký krevní tlak) se dá zcela vyléčit, ale vyžaduje to rok pravidelného docházení v týdenních intervalech. Několik měsíců na to nestačí, jak si sama ověřila. Já sama jsem tak dlouho akupunkturu v týdenních intervalech u žádného pacienta nikdy neprováděla (maximum byly zhruba 4 měsíce), takže k tomu nemohu zatím říct víc.

Akupunktura a prevence
Určitě jste slyšeli, že zdraví neznamená pouze nepřítomnost nemoci. Jde o stav tělesné, duševní a emocionální rovnováhy. Faktor stavící akupunkturu v jistém smyslu do nadřazené role, ve srovnání s klasickou medicínou, je prevence. Akupunktura působí již při energetické nerovnováze, kdy se příznaky ještě neprojevují nebo ve zcela minimální míře. Klasická medicína vždy hasí až "hořící dům", kdežto TČM dokáže podchytit i "doutnání".

JAKÉ JE TO POTOM

Jak se budu cítit po akupunktuře?
Po akupunktuře se cítí minimálně 1/3 pacientů příjemně unavená a lidé jsou takoví "vláční". Uvádí se, že po akupunktuře by člověk neměl vykonávat nějakou těžkou práci nebo sport. Já to rozhodně neberu jako dogma a říkám lidem, aby naslouchali svému tělu. Jestliže si budou chtít po jehličkách schrupnout, tak ať bez výčitek jdou. Pokud mají pocit, že by mohli skály lámat, je to také v pořádku. Mimochodem, první noc po akupunktuře se může dát do pohybu spoustu věcí, ale není to často. Např. pokud měl člověk problémy s chronickým zánětem vedlejších dutin nosních, může začít více smrkat uvolněný sekret aj.

Přetrvávající bolest po akupunkturním vpichu
Zcela výjimečně může bolest po vpichu jehly přetrvávat - maximum byly 2 dny, ale stalo se mi to za celá léta ani ne u 5 pacientů. Určitě v tomto případě hraje roli i naše individuální citlivost k bolesti. Pokud byla akupunktura provedena lege artis, není třeba se tím zabývat. Z tohoto důvodu je vhodné, aby si terapeut vedl dokumentaci a přesné záznamy.
 


Komentáře

1 zmarsalkova zmarsalkova | Web | 9. března 2016 v 20:10 | Reagovat

Běží Marťa k Vysočanům,
nese pytel Poličanu.
Dorka za ní utíká,
že jí celou rozpíchá.

Tak abych zase šla... :-D

2 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 9. března 2016 v 20:15 | Reagovat

[1]:
Dorka za ní hrozně hnala,
pytel jí pak rozpíchala.
Dorka salám doma hltá,
bojí se, že potká vlka :-D

Díky Martíku, jsi fakt bezva, stav se častěji ;-) :-P

3 zmarsalkova zmarsalkova | Web | 9. března 2016 v 20:17 | Reagovat

No jo, ale já myslela, že do mě napícháš jehličky, ne že mi sežereš salám! Tak to už teda asi nepřijdu :-D

4 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 9. března 2016 v 20:19 | Reagovat

[3]: :-D :-D :-D
No tak já tě napíchám - a pak si za to odnesu salám :-D

To už je lepší, ne?? - tomu se říká férovej obchod ;-) :D

5 Latryna Latryna | Web | 19. července 2016 v 6:11 | Reagovat

Z akupunktúry mám obavy, zato dosť často používam akupresúru, ktorá je podľa mňa bezpečná. Čítala som totiž dosť článkov o tom, ako po akupunktúre nastali u človeka vážne zdravotné problémy, ktoré sa už nijako nedali napraviť. Ale i tak: zaujímavá to čínska medicína! :-)

6 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 19. července 2016 v 12:19 | Reagovat

[5]: Akupresura NIKDY nenahradí akupunkturu. I povrchová akupunktura s těmi jehlami trvalkami je pro většinu bodů téměř neúčinná, protože se prostě ta malá ušní jehlička k bodu vůbec nedostane (výjimkou je např. plicní bod č. 7).

A ty články: četla jsem taky některé.  Téměř vše, co se tam píše, lze vyvrátit: např. se píše o rizicích infekce. Jenže už dávno se používají sterilní jehly na jedno použití a dobří akupunkturisté používají i dezinfekci - takže ani z kůže pak nic nelze zavléci. Ono je to s těmi články často jako s těmi jogurty - prostě hoax. Pokud se akupunktura provádí správně, má rozhodně méně rizik, než klasická školní medicína, to mi věř.

Akupresura je ale super jako samoléčba, často to pacientům radím.

7 Latryna Latryna | 21. července 2016 v 4:42 | Reagovat

[6]: Presne ako píšeš, akupunktúru musí vykonávať odborník - stačí pichnúť nesprávne a môže byť časť tela ochrnutá! Jedna talianska herečka (meno si nepamätám, hrala v známom filme :"Bože ako hlboko som klesla")skončila ochrnutá na tvári práve po nesprávne vykonanej akupunktúre. Aj preto fandím viac akupresúre, sama ju používam keď potrebujem a účinok som zatiaľ mala vždy na 100%. ;-)  :-)

8 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 21. července 2016 v 20:17 | Reagovat

[7]: Ty, já nevím. To se sice stále povídá o tom ochrnutí, ale my se to na IPVZ tedy neučili jako jednu z hlavních příčin - a i ten pneumothorax je velice zřídka. I když: jeden kluk, chirurg (!) povídal, že ho "docílil". Jenže jeho obor opravdu mluví za své.

Ono totiž nervové svazky nejsou tak povrchně, jak by se mohlo zdát. Je ale fakt, že na obličeji bych si to u nějakého "kopyta" s delší jehlou představit dovedla.

A mohu se zeptat, v jakých indikacích jsi akupresuru použila?

9 Latryna Latryna | 22. července 2016 v 7:46 | Reagovat

Mala som dosť časté bolesti zubov, takže na zuby, potom na pohybový systém a hlavne na tráviaci systém, s tým mávam problémy dosť často. A nakoniec to bol žlčník - ťažkosti som mala dosť pravidelné a po aplikovaní akupresúry mám dnes doslova pokoj. :-)

10 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 22. července 2016 v 20:06 | Reagovat

[9]: Aha, takže žádný prkotiny. To jsem právě chtěla vědět. Díky. :-)

11 Latryna Latryna | 24. července 2016 v 7:13 | Reagovat

[10]: :-D Na prkotiny nemám čas! :-D  Keď už niečo, tak to musí byť niečo poriadne! ;-)  :-D

12 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 24. července 2016 v 9:19 | Reagovat

[11]: Hele - jestli takhle taky neuvažuje tvoje tělo, co se týče zdraví? ???  :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama