Přesazování aneb Orchideje pro začátečníky i pokročilé - 5. díl

7. února 2016 v 22:11 | MUDr. Dorka D. |  Co se nikam nevešlo
ORCHIDEJE VÁS ZA ČASTÉ PŘESAZOVÁNÍ NEPOCHVÁLÍ

Orchideje se přesazují zhruba každé 2-3 roky. Pokud váš klenot dobře prospívá, raději ho nechte být, snáší to totiž dost špatně. Jestliže už orchidej div nevypadne z květináče nebo kořeny prorůstají ven z květináče, přišel správný čas. Nejvhodnější doba na přesazování je jaro. Při přesazování orchidejí nastává dilema, do čeho je vlastně přesadit. Hlína se absolutně nehodí pro žádnou orchidej a příměs rašeliny je jen pro pár vyvolených, jako je např. chladnomilné Cymbidium. Květináč pro Phalaenopsis by měl být průhledný, protože světlo dopadající na kořeny této orchidejky, jim velmi prospívá. Navíc tak máte i přehled o stavu kořenů vaší orchideje, což není v případě zdravotních problémů k zahození.


Dodatek pro redaktory z velkých serverů (a osoby jim podobné): nekopírujte, prosím, bez mého výslovného souhlasu celé odstavce. V mých článcích je spousta specifických prvků, co nikde jinde nenajdete. Pokud už se budete chtít inspirovat, obtěžujte se alespoň s přeformulováním vět!

VÝBĚR VHODNÉHO SUBSTRÁTU DLE VAŠEHO TYPU OSOBNOSTI

Substrát aneb Jaký si to uděláš, takový to máš
Zálivka se vždy řídí druhem substrátu. Nezapomeňte, že po přesazení do kvalitativně jiného substrátu, než byl ten původní, bude pravděpodobně nutné změnit i režim zalévání!

Dost důležitou vlastností substrátu je i velikost jednotlivých komponent. Když totiž složky v substrátu mají různou velikost, ty menší zákonitě vlivem gravitace a hlavně vlivem proudu vody postupně propadnou na dno. Tam se pak může utvořit neprodyšná vrstva, která nedělá kořenům orchidejí vůbec dobře. Mohou se totiž částečně ucpat odtokové otvory, které pak nepustí vodu ven z květináče a orchidej tak vlastně částečně stojí ve vodě.

Substrát z čisté piniové kůry snese větší množství vody a hodí se tedy nejvíce pro "mokřily máchavé" (pro "zalévače konvičkové" už méně, viz předchozí díly). U čistého kůrového substrátu se např. Phalaenopsis zalévá za 1-2 týdny, po úplném vyschnutí.

Pro nejrozšířenější rody Phalaenopsis, Dendrobium, Oncidium, Miltonia, Paphiopedillum nebo Cattleya se často používá piniová kůra s příměsí rašeliníku (na fotografii) nejlépe v poměru 2:1.


Dle mého je daleko vhodnější následující směs: drobnější kousky piniové kůry, dřevěné uhlí (dezinfekce), polystyren (který substrát provzdušní a přijde ostatně i naspod květináče jako drenáž) a kousky molitanu (k lepšímu zadržování vlhkosti). Mech (rašeliník nebo i z lesa přinesený a zmražený bělomech sivý) má v substrátu tu výhodu, že rozdělí zálivku po celém květináči. Je třeba počítat s tím, že tento substrát bude více vázat vodu, než čistá piniová kůra a bude se tedy hodit více pro "sušily" (proč já ho vlastně nemám? Překvapený). V tomto typu substrátu (bez molitanu) před lety dobře prospívala i má první orchidejka rodu Cattleya.

Jaký substrát koupit, aby od vás orchidej nechtěla odejít na druhý břeh

V diskusích se pěstitelé shodují, že nejvhodnějším běžně dostupným substrátem je asi Floria, která 50% piniové kůry a 50% kokosových chipsů. Já mám z dřívějška tu zkušenost, že pokud vůbec byl substrát pro orchideje použitelný (kvalita je často úděsná, přesto, že tam stojí "pro orchideje"), zadržoval mnohdy víc vody. Osobně jsem substrát Floria ještě nevyzkoušela, protože mám ještě dost starých zásob piniové kůry s příměsí rašeliníku z výstavy orchidejí (viz foto). Dle hesla důvěřuj, ale prověřuj, napíšu své poznatky, až ho poznám víc zblízka.

Poznámka ke coco-chipsům, chystá-li si je někdo koupit zvlášť: někteří výrobci dodávají tuto drť zasolenou a je proto nutné jí pro jistotu před použitím mnohokrát propláchnout vodou, až zůstane voda čirá.

Velmi dobrý substrát je prý také od firmy Lukscheiter. V obchodě ale běžně není na rozdíl od Floria substrátu k dostání, internet to však jistí.

Příprava substrátu na den D
Dostatečně vlhký substrát se může propařit buď v mikrovlnné troubě ca. 10 minut, nebo pokud chcete, jde to i v papiňáku.

Prvním krokem je pomačkání celého obvodu květináče
Orchidej se nemusí před přesazením namáčet, jestliže nejsou kořeny přilepené ke květináči nebo prorostlé skrz dno. Květináč opatrně pomačkáme po celém obvodu, aby se substrát lépe uvolnil od stěn. Příliš hutný substrát, který není sypký, namočit musíme, jinak ho nedostaneme dolů z kořenů bez jejich poškození. Poté, co vysvobodíme orchidej od starého substrátu, je třeba opět ostříhat neživé kořeny. U rodu Phalaenopsis vitální kořeny rozlišíme snadno, viz foto v 1. díle. U orchideje Vanda žijící pouze ve sklenici bez substrátu, jsem ostříhání kořenů vyřešila tak, že jsem jí nejprve namočila, abych pak lépe rozlišila kořeny živé (a jasně zelené) od těch odumřelých.

Desinfekce řezu
Části kořenů, kde byl proveden řez, opět potřeme práškovým černým či živočišným uhlím, rozdrceným Endiaronem nebo skořicí. Přes noc necháme v teple zaschnout.

Den D aneb Konečně jdeme na to
Druhý den nastává konečně den D - přesazení je tu! Kýžený čas přesazování nadešel. Jako drenáž použijeme kousky nalámaného polystyrenu. Pak nasypeme na dno trochu zvoleného substrátu, vezmeme našeho miláčka do ruky a hezky ho posadíme dovnitř plastového květníku. A dál už jen opatrně obsypáváme a obsypáváme, až ke krčku rostliny. Vzdušné kořeny by měly opět všechny zůstat venku tak, jako před tím. Substrát nikdy nepřimačkáváme, nýbrž maximálně s ním lehce zatřeseme, aby se slehl. Okolo krčku rostliny dávám záměrně větší kusy kůry, aby to působilo jako drenáž.

Po přesazení nebrat konvičku do ruky 5-10 dní
Po této velké akci přesazování nechte orchidej bez vody 5-10 dní, aby poraněné kořeny nezačaly zahnívat. Záleží na rozsahu poranění: jestli byly kořeny zdravé a došlo při přesazení jen k minimálnímu poškození, stačí 3 dny bez zálivky.

Co po přesazení?
Orchideje po přesazení necháme pěkně v teple (dokonce i ty, které by event. byly chladnomilné, jako např. Cymbidium). Je to totiž nejlepší prevence hniloby. Hnojení na jeden měsíc přerušte. Jedná-li se o kupovaný substrát, jsou v něm stejně již většinou živiny obsaženy.

Zkouška vašeho snažení
Jestliže zhruba po jednom měsíci od přesazení orchidej vyrazí nové kořenové špičky a dorůstají i nové listy, ve zkoušce jste obstáli. Pokud se vám však zdá, že rostlina chřadne, nezbude vám nic jiného, než celý postup zopakovat znovu. Obvykle spatříte rozvoj hniloby na kořenovém systému. Pak po tomto druhém přesazení zvolte sušší režim, než při prvním pokusu. Když to nebudete dlouho odkládat, vaše orchidej by to měla přežít.

Má význam nákup okrasných obalů na květináč?
Dnes je již možno sehnat speciální obaly, které mají výstupek, takže květináč, i když voda vyteče po zálivce dolů, nestojí přímo ve vodě. Tím ale veškeré výhody končí. Ke kořenům Phalaenopsis už se nedostane světlo - a orchideje tohoto rodu právě mají velmi rády světlo dopadající na kořeny a lépe pak prospívají.

NA ZÁVĚR JEDNA ZAJÍMAVOST PRO (NE)KUŘÁKY:
Literatura tvrdí, že kuřáci mohou své orchideje nakazit i RNA-virem mozaiky tabáku (vytváří světlejší, chlorotické proužky na listech). Prý se kuřáci infikují při manipulaci s tabákem a nákazu pak přenesou přes své prsty např. při řezu infikovanými nůžkami nebo nožem i na orchideje. Prvním příznakem, postihující hlavně mladé listy, je světlejší barva na listech a následně se rozvíjí skutečně podoba mozaiky, jejíž obrázek najdete zde. Rostliny pak chřadnou a prý bychom se takových rostlin měli okamžitě zbavit.

Já mám pocit, že jsem tuhle chorobu na své orchideji rodu Cymbidium viděla - po ustřihnutí se to už dál nešířilo. Ale možná vůbec nešlo o tento vir. Orchideje každopádně nádherně vegetovaly - a kdyby je po mém přestěhování někdo z rodiny zaléval, žily by určitě dodnes. Pokud tohle bude číst nějaký kuřák, který s tím má zkušenosti, budu ráda, když se o své zkušenosti podělí.

Tak - a je konec ... Milí fandové orchidejí, ať vám pěkně rostou! Úžasný

Mám pro vás ještě jeden bonus: po kliknutí na malý obrázek orchideje v levém sloupci menu nahoře nebo zde se stáhne všech 5 dílů tohoto miniseriálu o orchidejích v podobě pdf souboru do vašeho počítače.Rozšiřující literatura:
 


Komentáře

1 signoraa signoraa | Web | 8. února 2016 v 17:59 | Reagovat

Díky za článek, který jsem opravdu potřebovala. :-D Substrát budu asi muset koupit už hotový a něž se do toho pustím, znovu si to co jsem si přečetla, osvěžím. :-)

2 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 8. února 2016 v 18:07 | Reagovat

[1]: Však jsem se snažila ho už dále neodsouvat hlavně kvůli Vám. :D Jsem ráda, že to bude k užitku. :-)

Já se chci brzy podívat do lesa - a hledat ten správný mech (když ten můj tenkrát nefungoval). :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama