Orchideje pro začátečníky i pokročilé 3. díl - škůdci

2. února 2016 v 6:53 | MUDr. Dorka D. |  Co se nikam nevešlo
CO S TOUTO HAVĚTÍ

Nejlepší obranou proti škůdcům není útok, ale důsledná prevence. Po zakoupení orchideje dodržujte karanténu zhruba jeden měsíc, dělejte pravidelné zdravotní prohlídky - a budete mít po starostech! Usmívající se Nejčastější škůdci si mezi sebou rozdělili různé barvy: jsou to fujtajblíci bílí červci a hnědé puklice, event. ještě červené svilušky, které znám hlavně z kaktusů, protože milují sucho.

Protože škůdce jsem měla na orchidejích naposledy před mnoha lety, dám sem aspoň místo těch breberek jednu starou fotku mého (již dávno zesnulého) Phalaenopsis:

Dodatek pro redaktory z velkých serverů (a osoby jim podobné): nekopírujte, prosím, bez mého výslovného souhlasu celé odstavce. V mých článcích je spousta specifických prvků, co nikde jinde nenajdete. Pokud už se budete chtít inspirovat, obtěžujte se alespoň s přeformulováním vět!

KAM ČERT NEMŮŽE, TAM NASTRČÍ ČERVCE

Červci (Pseudococcidae) jsou 2-3 mm velcí, ovální, bělaví, šťávu sosající hnusáci, pokrytí drobnými štětinkami. Obzvláště vypasené exempláře mají až kolem 5 mm. Jeden druh tahá za sebou takovou delší "vlečku" ze štětinek (červec paprsčitý, Planococcus longispinus). Osobně jsem měla tu čest jak s tímto lepkavým "krasavcem" s dlouhými štětinkami, tak s tím bez chvostu (červec citroníkový, Planococcus citri) - rozdíl v boji mezi nimi prakticky není. Pod tím bělavým voskovitým pláštíkem se skrývá hnědočerveně prosvítající tělíčko. Po rozmáčknutí po nich zbyde takový zvláštní zápach (asi se vyučili u ploštic). Samečci mají křídla. Výkaly červců, to jsou ony lepkavé kapičky, medovice. Při silném napadení tato medovice zalepí i váš čistý parapet. Červce hledáme nejen na mladých výhonech a poupatech, ale zejména ve špatně přístupných listových úžlabích. Na květech tyto potvory najdeme na jejich zadní straně, největší koncentrace je okolo květní stopky.


Ani na výstavě orchidejí nejste v bezpečí
Na prodávaných orchidejích jsou červci často jen potlačení nedostatečným postřikem - a pak se namnoží až u vás doma … Jednou jsem takovou rostlinu koupila na výstavě orchidejí, ale naštěstí mi jí vzal prodávající zpět (v předsálí jsem si jí v klidu prohlédla a zjistila výskyt známých znaků). Tvrdil, že jsou postříkané a že to jsou již neživé zbytky. Věřte obchodníkovi, jehož cílem je prodat - navíc, když boj s tímto škůdcem, je tak úporný! Doporučoval mi tenkrát Confidor 70WG, podle bezpečnostního listu se mi ale nezdá, že by se ošetření hodilo do pokojových podmínek!

Kde být při koupi více obezřetný
Masivní napadení červcem jsem několikrát viděla i na banánech v pražské botanické zahradě Na Slupi - to jsem pak po návratu domů měla vždy blbý pocit a raději se převlékla, abych svoje krásky neohrozila. Největší nebezpečí však, zdá se, číhá v nákupních centrech. Opakovaně jsem červce viděla v Horn*** a v diskusích zas podezřele často figuruje B**max.

Jak poznat červce?
Po svých zkušenostech už vím, kam mám koukat a hledám vždy známky něčeho bílého na listech. Často jde jen o zbytek solí z vody, které se na listech usadí. To jde však také většinou dobře rozlišit: hmatem. Zbytky solí rozhodně nelepí a mají na omak jinou, jakoby "suchou" kvalitu. Zbytky práce červců připomínají v rozvinutém stádiu něco mezi plísní a vatičkou a jsou vždy lepkavé - a dá se to tedy poznat i při malém stupni napadení, které hledáme hlavně na spodním okraji listů. Opět připomenu, že k nákupu rostlin potřebujete dobré světlo.

Marný boj proti červcům?
Červci jsou ukrytí i v substrátu, a proto se při boji s nimi šance, že vyhrajete, snižuje. Měla jsem kdysi na kaktusech vlnatku, tam to šlo o něco lépe. Ošetření orchidejí je problematické. S nákazou mohou orchideje žít i normálně kvést několik let - ale není to hezký pohled, když z překrásného květu na vás visí přes okraj štětinky toho "dlouhoocasatého" druhu. Já se stěhovala, takže jsem o svoje napadané orchideje přišla tak jako tak - v péči rodiny všechny časem skonaly.

Mechanická očista je základ, ale nestačí
Pro snadnější ošetření odstraníme desinfikovaným nástrojem květy. Základem je vždy u všech potvor, nejen u červců, jejich mechanické odstranění, které provedeme lehce vyždímaným hadříkem namočeným ve stolním oleji (platí spíše pro tenkolisté orchideje typu Miltonia) nebo u pevných listů Phalaenopsis i lihem (francovkou) - a necháme zaschnout. Líh opláchneme vodou po několika hodinách nebo až druhý den - a samozřejmostí je šetrné osušení, zejména srdíčka u Phalaenopsis.

Substrát někdy patří do odpadkového koše
Jedná-li se o masivní napadení, pak rozhodně napadenou rostlinu přesaďte a napadený substrát vyhoďte, protože červci se časem zabydlí i v substrátu. Omýt je třeba důkladně nejen nadzemní část rostliny, ale i kořeny. Prohlédněte rostlinu od hlavy až k patě a mechanicky odstraňte všechny škůdce (vyplatí se to v konečném výsledku, chemie na všechno někdy nestačí). A nakonec přichází to nejdůležitější: dezinfekce květináče (nejlépe po ručním vymytí ještě v myčce).

Ekologické přípravky, u kterých je účinnost nejistá
V interiérech se někdy doporučují ekologické přípravky na bázi olejů nebo lecitinu, které těm savým potvorám zalepí dýchací otvory (např. Biool, Rock Effect). Zkušenost, jak jsem psala, nemám. Ale z diskusí je patrné, že ani při boji pomocí insekticidů, to není snadné. Možná tyto přípravky mohou pomoci u počátečního napadení (což ale každý nepozná) v kombinaci s důslednou mechanickou očistou. Jestli má někdo zkušenosti a nad červci vyhrál, budu ráda, když to napíšete do diskuse.

Vyhlášení chemické války proti červcům
Po mechanické očistě Alpou nastává druhá fáze: chemická válka. Na červce prý platí Mospilan (ten je v diskusích zmiňován nejčastěji) nejlépe v kombinaci s Agrion Delta (i přes obrázek mandelinky bramborové je na orchidejích pěstiteli vyzkoušen). Mospilanem nebo jiným přípravkem se musí prolít i SUBSTRÁT. Novějším přípravkem je Spruzit (Neudorff). Někteří pěstitelé nedají po mnohokrát prohraném boji s řadou přípravků dopustit na přípravek Substral Careo. Ošetření se má opakovat zhruba v 1‑týdenním intervalu ještě 2-3x.

Pokud orchidej není tak silně zamořená a přesazovat se nemusí, nejprve se opět mechanicky odstraní brouci pomocí mýdlového roztoku z kousku mýdla (ne tekutého). Pak necháme máčet nádobu s orchidejí v Mospilanu zhruba 5 minut (nadzemní části musíme také smočit). Vše nechte zaschnout a orchidej důkladně osprchujte z té chemie až 2. den, včetně substrátu (nezapomeňte pak vysušit "jezírka" z listových srdíček).

Druhý, pracnější, ale možná účinnější, způsob opět začíná mechanickým odstraněním škůdců pomocí mýdlového roztoku. Rozdíl je v omytí celé rostliny, včetně kořenů v přípravku Mospilan (substrát se vyhodí a použije se nový). Po zaschnutí se rostlina důkladně osprchujte z chemické lázně po několika hodinách (nebo u Phalaenopsis, který má tužší listy, lze nechat působit i přes noc). Takovéto ošetření by mělo být při naší důslednosti účinné již po jedné aplikaci. V případě, že se škůdci objeví znovu, musí se vše opakovat, nejlépe včetně výměny substrátu - nebo alespoň jeho dezinfekce. Po ošetření vždy minimálně týden orchidej nezalévejte.

PUKLICE Šlápnul vedle - HROM DO POLICE!

Puklice jsou 4-5 mm velké hnědé vybouleniny připomínající pokličky, nejčastěji na spodní straně listů. Právě pod tímto i pro chemii nedobytným voskovým štítkem se ukrývají vajíčka. Samečci jsou opět okřídlení. Dospělé puklice si na rozdíl od červců sedí na jednom místě. Jejich exkrementem je opět lepkavá medovice. Larvičky jsou menší a mají svůj štítek ještě takový poloprůhledný, méně nápadný. Než se usadí na zvoleném místě, tak se trochu projdou, aby si protáhly před dlouhým sezením nožičky - a možná při této procházce zavítají i na sousední rostliny.

Jak děda s morovou nákazou domem obcházel
Světovému vyhynutí breberek zvané puklice, u nás vydatně bránil můj děda: přenášel svůj napadený citroník v zimním období po chodbě sem a tam, jak kočka svoje koťata, protože citroník potřeboval nejdřív prý víc světla a pak zas jinou teplotu (inu následky čtení odborné literatury). Samozřejmě výsledky na sebe nenechaly dlouho čekat, zanedlouho vypadaly i jiné květiny jako prodejna domácích potřeb: všude samé pukličky Šlápnul vedle

V boji proti puklicím jsem s pomocí chemie zvítězila
V tomto nerovném boji by měl být účinný i zmíněný Agrion Delta a Mospilan. Na puklice byl kadet Savel, ale zrovna čtu, že opětovná registrace v ČR nebyla povolena. Místo postřiku jsem použila mechanické odstranění puklic a natírání listů štětcem. Část roztoku jsem nalila i do SUBSTRÁTU. Nasládlý zápach si vybavuji ještě dnes, po tolika letech. Paphiopedillum chemický nálet či spíše nátěr přežilo a pobývalo na mém parapetu ještě několik dlouhých (ne)spokojených let, než jsem ho postupně a nenápadně svou nesprávnou zálivkou odsoudila k smrti (viz 1.díl).

Rada od jedné z mých čtenářek (viz níže komentář): Přidejte ke zvýšení účinku do Mospilanu trochu jaru (funkce smáčedla) a také oleje (zalepí dýchací otvory té havěti). Zvýšíte tak své šance na udržení svého klenotu při životě a třeba v boji zvítězíte, jako tato pěstitelka!

Méně drastické způsoby boje proti červcům a puklicím
Jednou z rad je opláchnutí již čistých, škůdců zbavených listů a následné prolití substrátu slabým, nafialovělým roztokem hypermanganu. Nebo se doporučuje (také na kaktusy) tabák do dýmky dát do vody a postříkat výsledným roztokem. Tento způsob bych, vzhledem k výskytu viru tabákové mozaiky u orchidejí, doporučila snad jen pro rod Phalaenopsis (viz 4.díl).

Proč je napadená orchidej černá
Nejde o nic jiného, než o následné houbové onemocnění, tzv. černě, které se objevují na lepkavých místech. Proto je důležité tuto medovici setřít - a následně zlikvidovat i jejího původce.

Nákazu červci a puklicemi bychom neměli zaměňovat s neškodnými kapkami
Občas se vyskytnou na orchidejích i lepkavé kapky (zejména na květních stvolech) a nemají žádnou souvislost se škůdci. Tento jev způsobí kolísání teplot.

SVILUŠKY NEJSOU PAVOUČCI, ALE ROZTOČI

Svilušky (Tetranychidae) jsou drobní červenooranžoví 0,5 mm malí saví roztoči (takoví "pavoučci"), kteří si vytváří hustou jemnou pavučinku, zejména na orchidejích, které mají měkké listy, jako třeba Miltonia. Pokud ještě máte zdatné oči, celkem snadno je uvidíte při dobrém osvětlení pouhým okem (u kaktusů jsem zdravotní prohlídku prováděla vždy venku na sluníčku). Dobrým diagnostickým trikem je setření podezřelého listu z obou stran papírovou utěrkou. Pokud je to sviluška, budou na ní patrné drobné červené skvrnky. Napadení rostliny těmito "násoskami" se projevuje ztrátou zelené barvy a světlejšími, žloutnoucími skvrnami, které časem šednou. Prevencí je zvýšení vzdušné vlhkosti, protože to svilušky nemají rády. Na některých kaktusech jsem je měla celá léta a držela jen trochu v šachu postřikem Metathionu (namočila jsem celé kaktusy, včetně kořenů do horké vody a pak je několikrát v několikadenním časovém odstupu stříkala - kaktusy holt snesou víc). Na orchidejích, které nejsou tak suchomilné, se u mě doma tato nákaza nikdy neobjevila, takže následující rady jsou jen teoretické.

Vyhlašte válku sviluškám pomocí chemie!
Neudosan AF by neměl být tolik toxický a lze ho použít v místnostech. Je neškodný pro včely, což je snad dobrým znamením i pro člověka. Jedná se o draselné soli přírodních mastných kyselin, které se rychle odbourají - takže dokonce není ani žádná ochranná lhůta, pokud je tento přípravek použit u bobulovin nebo jahodníku.

MOLICE

Molice jsem na svých orchidejích nikdy neviděla (na rozdíl od pokojových rostlin). Neudosan AF je nejen proti svilušce, ale i proti molicím, které se mohou řešit i žlutými polepovými deskami. Důležitá poznámka k molicím (viz komentáře): na molice, Mospilan již nikdy více Smějící se.

Likvidaci zmíněných škůdců je samozřejmě vždy třeba provést u všech napadených orchidejí najednou, aby se breberky necestovaly z těch neošetřených na ty, co už to mají za sebou. Také nikdy není dobré tuto chemii požívat v parném létě. Rostliny už jsou beztak popálené od chemie - a sluníčko by je dorazilo. Důležitý poznatek z diskusí (i z medicíny): na vámi vybranou značku chemického přípravku může vzniknout rezistence (někdy poměrně rychle). Proto se radí střídat různé přípravky již v průběhu jednoho cyklu ošetření.

Tak to je pro dnešek vše. Náš seriál bude pokračovat ve 4. díle vyprávěním o orchidejových miminech (keiki).


Některé tipy, ale i obrázky, najdete také v následujících odkazech (nebo dejte prostor Google):
 


Komentáře

1 signoraa signoraa | Web | 2. února 2016 v 14:39 | Reagovat

Patřím asi mezi ty št'astlivce, kteří orchideje zatím napadené neměli. Ovšem o jiných rostlinách to říci bohužel nemůžu. Nejúpornější jsou molice a Mospilan jim spíš chutná, než by je odpuzoval a potažmo škodil. S Agrionem Delta mám výborné zkušenosti zejména u puklic, které rády navštěvují mou sbírku oleandrů. Tady pak nezbývá, než čas od času mechanický sběr (spíš stěr) a pak postřik Agrionem. Proti molicím jsem téměř bezbranná. Loni jsem koupila nějaký postřik, který byl za prvé hrozně drahý a za druhé páchl tak, že jsem raději stříkala kytky v garáži a do domu je stěhovala až po čase.

Takže se těším na další díl, mnohé moje orchideje už volají po přesazení. :-D

2 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 2. února 2016 v 18:40 | Reagovat

[1]: Ahoj, já jsem slíbila přesazování - a nakonec k němu nedošlo ... :-) On se mi ten článek příliš natáhl, a tak jsem to musela rozdělit :-) Ale příště už fakt bude :-)

Díky za info: už jsem to doplnila do textu ;-) :D

3 valin valin | E-mail | Web | 6. února 2016 v 9:47 | Reagovat

Já jsem nadšený majitel mnoha orchidejí a s červci i puklicemi jsem měla tu čest se utkat v nerovném boji. Všechny moje nechemické pokusy ztroskotaly a tak jsem nasadila brutální chemii. Na oba dva druhy těhle savců mě bezpečně zabral Mospilan a kytky ho snášejí velmi dobře. Je ovšem důležité, aby do postřiku Mospilanem bylo přidáno trochu Jaru, fungujícího jako smáčedlo a oleje, který supluje jakési dusidlo. A kytky nejen postříkat, ale i tímto roztokem důkladně prolít. Je nutné ostříhat květy, protože ty stejně po téhle kůře odejdou velmi brzo. Ale oni zase vykvetou. :-D

4 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 6. února 2016 v 9:54 | Reagovat

[3]: Díky za váš tip, přidám vaší zkušenost do textu. Smáčedlo jsem na mnoha diskusích četla (to jsem nějak zapomněla dopsat), ale současně s olejem, to slyším poprvé. Přeji hezký víkend :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama