Keiki a odchod Phalaenopsis do věčných lovišť aneb Orchideje pro začátečníky i pokročilé - 4. díl

7. února 2016 v 8:37 | MUDr. Dorka D. |  Co se nikam nevešlo
KDYŽ ORCHIDEJ ODCHÁZÍ DO VĚČNÝCH LOVIŠŤ A PŘEDTÍM JEŠTĚ ZPLODÍ DĚTI

Umírá-li matka, soustřeďte se na její dítě
Když rostlina chřadne a pomalu umírá a před tím ještě stačí vyrašit květní stvol, radí se za třetím kolénkem stětí hlavy (pardon květního stonku) a prý tak možná zachráníte své orchideji život - neztratí tolik síly a je šance, že namísto květu vyroste keki (viz dále). Na jedné diskusi byla však popsána zkušenost přesně opačná: seříznutí květního stonku nesla umírající rostlina velmi těžce a tímto zásahem byl její osud zpečetěn. Takže volba je na vás: ze své zkušenosti s pacienty bych si troufala tvrdit, že na každou orchidej bude platit něco jiného.

Můj Phalaenopsis (který keiki zatím nikdy nevytvořil):


Dodatek pro redaktory z velkých serverů (a osoby jim podobné): nekopírujte, prosím, bez mého výslovného souhlasu celé odstavce. V mých článcích je spousta specifických prvků, co nikde jinde nenajdete. Pokud už se budete chtít inspirovat, obtěžujte se alespoň s přeformulováním vět!

Kejkle s keiki
Keiki je havajský výraz pro malé dítě a doslovně znamená "ti malí". Jedná se o malou dceřinou rostlinku na stonku orchideje. Místo poupěte jednoho dne na květním stonku prostě objevíte keiki. Pokud se tak stane u rodu Phalaenopsis, kde je to relativně vzácné, buďte vždy ve střehu: buď se vaší rostlině daří tak dobře, že vás obšťastnila svým děťátkem - nebo tak špatně (hniloba srdíčka nebo uhnilé kořeny) - a chystá se k odchodu na druhý břeh. Keiki může výjimečně vyrůstat právě i v blízkosti uhnilého listového srdíčka.

Rod Phalaenopsis mě svými keiki nikdy neobšťastnil, znám tento fenomén pouze od své bývalé orchideje na chodbě (Dendrobium nobile Stardust) - ale u rodu Dendrobium je tento jev zcela normální a častý. Pokud chcete zvýšit šanci vidět tyto keiki na vlastní oči u svého Phalenopsis, kupte si tzv. keiki pastu, která se dá sehnat přes e-bay. Obsahuje hormony, které rostlina tvoří při stresu. Pastu nanášíme opakovaně vždy po několika dnech na tzv. spící očko na květním stolu (kolénko na stonku). Sama jsem kdysi zkoušela použít růstový stimulátor, jak se v knihách radí, potírat jím kolénka na květním stvolu orchidejky - a nic Zamračený.

Jak dál, když se vám urodí keiki
Pokud mateřská rostlina nezvratně odchází do věčných lovišť, měli bychom svou péči soustředit na nové dceřiné rostlinky. Keiki tedy neoddělujeme a dovolíme děťátkům vyčerpat veškerou podporu na tvorbu kořínků, jakou může poskytnout jenom matka. Tato mláďátka občas můžeme mlžit - a to zvlášť při nízké vzdušné vlhkosti v bytě. Pokud máme rašeliník nebo bělomech (pro jistotu propařený, abychom zahubili nezvané hosty), můžeme počínající tvorbu kořínků podpořit obalením rašeliníkem a každodenním mlžením.

Když keiki zlobí a odmítají vystrčit kořínky
Pokud mladé rostlinky mají problém s tvorbou nových kořínků, můžeme tento proces podpořit kromě vlhkého rašeliníku i přetažením propíchaného igelitového sáčku na noc na spodní část rostlinky, kde toužebně očekáváme kořeny.

Kdy je čas sáhnout po noži a oddělit keiki
Keiki se stává životaschopným po minimálně 6 měsících, ale většinou tak po 1 až 1,5 letech. Pokud má po této době mladá rostlinka alespoň 2 listy (a lépe 3-4) plus 3-4 vlastní kořeny dlouhé kolem 5 cm, odstřihneme nožem (vydesinfikovaným např. ve francovce) květní stonek zhruba 1 cm nad a 1 cm pod rostlinkou. Nejvhodnějším časem na takovouto proceduru je konec dubna (větší nabídka světla zvyšuje šance na přežití). Pokud začne květní stvol, na kterém keiki je žloutnout a usychat, je čas sáhnout po francovkou vydesinfikovaném noži, bez ohledu na stav kořenů keiki. Pak je možné zasadit mlaďoučkou rostlinku do substrátu, který by ale měl mít úměrně k velikosti rostlinky o něco jemnější strukturu. Pozor, mladičké kořínky jsou dost křehké a snadno se lámou!

Když už keiki sedí v květináčku
Nová mladá orchidej potřebuje nyní po několik týdnů zvýšenou vlhkost. To můžeme řešit buď malým plastovým pařníčkem nebo si pomůžeme tak, že přes květináč přetáhneme igelitový sáček, ve kterém jsme propíchali četné otvory. Alespoň jednou denně dobře vyvětráme a sáček či plastový kryt odstraníme, abychom zabránili zplesnivění. Když skrz průsvitný plastový květináček po několika týdnech vidíme, že rostlinka zakořenila a kořínky dál poporůstají, můžeme sáček nebo plastikový kryt zcela odstranit.

Bezpečnější metoda na vypiplání keiki
Alternativní metodou pro Phalaenopsis je posazení keiki na substrát ještě na mateřské rostlině. Malý květináček s lehce vlhkým substrátem jemnější struktury, než má matka, postavíme pod její keiki-děťátko. Kořínky opatrně položíme na plochu substrátu. Po několika týdnech začnou kořínky prorůstat substrátem. V momentě, kdy mladá rostlinka pevně sedí v květináčku, vezmeme do ruky desinfikovaný nůž a "pupeční šňůru" výše popsaným způsobem přerušíme. Následně doplníme květináček trochou substrátu. Pokud trváte na hnojení, je možné podat silně zředěnou dávku až po několika týdnech.

Dendrobium aneb Jak se místo keiki dočkat květů:
Rod Dendrobium s mladými keiki na rozdíl od Phalaenopsis rozhodně nešetří a na mateřské rostlině jich může být opravdu požehnaně, jak jsem se mohla přesvědčit i já u svého Dendrobium nobile Stardust. U tohoto Den. nobile jsem také zcela náhodou a vlastně nechtěně vypěstovala z keiki novou rostlinu: jedna z mladých rostlinek keiki totiž visela dost nízko nad substrátem a sama zapustila kořínky.

Pahlízy, na nichž keiki rostou, jsou svraštělé, ale není se čeho bát. Je to důsledek přelévání nového života do keiki. U tohoto rodu je možné pomocí keiki orchidej namnožit obdobně jako u Phalaenopsis, jen je tu jeden rozdíl: u rodu Dendrobium se s keiki většinou doporučuje oddělit i kus staré neolistěné pahlízy (zhruba 2-3 cm pod keiki), ze které mladá rostlinka vyrostla. Já osobně jsem spíše pro jiný způsob: oddělení bez kousku pahlízy kvůli možnosti zahnívání. Vzniklou ránu po oddělení zaprášíme dřevěným či živočišným uhlím nebo skořicí. Z tohoto důvodu po zasazení aspoň 3 dny nezaléváme.

Rada pro ty, pro které jsou po nasazení poupat keiki zklamáním, protože očekávají květy: až vám vaše Denrobium zas nasadí květní pupeny, zahoďte konvičku a přestaňte zalévat. Odměna v podobě květů pak s jistotou přijde.

POKUS O ZÁCHRANU UMÍRAJÍCÍ ORCHIDEJE A JEJÍ VYNUCENÉ PŘESAZENÍ

Zastrčení vzdušných kořenů do substrátu je výjimečně povoleno
Jak někdo poznamenal na nějaké diskusi: orchideje umírají velmi pomalu a ještě pomaleji tvoří nové kořeny. Pokud se stane, že orchidej na základě nějaké vaší chyby ztratila většinu svých kořenů, rozhodně na nic nečekejte a ihned přesaďte do nového vzdušného substrátu. Do květináče se pokuste velice opatrně stočit I VZDUŠNÉ KOŘENY (rozdíl od přesazování orchidejí ve vitálním stavu!). Alespoň 3 dny si pak dejte v zalévání pauzu. V mých pěstitelských začátcích jsem ze strachu a někdy i nedostatku vhodného substrátu vyčkávala, jestli se orchidej sama nezmátoří - ale ona vždycky pošla! Překvapený

Vodu, skalpel a uhlí nebo skořici, prosím!
Namočte kořeny orchideje tak na půl hodinky do vody, aby staly pružnějšími a nezlomily se při stáčení do květináče. Všech odumřelých kořenů (příliš měkké nebo duté) je třeba se zbavit vydezinfikovaným nástrojem (i kdyby neměl zůstat ani jeden). Rány desinfikujte nejlépe práškovaným dřevěným či živočišným uhlím nebo skořicí. Pokud nic z toho nemáme, lze použít i rozdrcený Endiaron. Pak nechte rostlinu do druhého dne volně osychat na vzduchu.

Z mechu a kapradí aneb podpora tvorby kořenů orchideje
Protože umírající obvykle nemají bujný kořenový systém, je třeba tvorbu kořenů podpořit. Když nemáte možnost opatřit si z lesa bělomech sivý, rokyt cypřišovitý či v ideálním případě rašeliník, kupte v nouzi rašeliník sušený (v lisované formě je k dostání v potřebách pro teraristy). Mech by měl být několik dní v mrazáku či venku na mrazu, aby pomřeli jeho případní nežádoucí obyvatelé. Mech by měl po vyjmutí z mrazáku znovu ožít. V mechu, který vložíte do průhledného květináče, nechte ochidejku pěkně hačat a udržujte její mechovou podušku stále vlhkou - a doufejte v zázrak. Pokud se během tohoto čekání na kořínky objeví květní stvol, je lepší ho odstranit. Když budete mít štěstí, vaše "láska" to přežije a vy už snad příště stejnou pěstitelskou chybu neuděláte.

Jinak moje zkušenost: nelze to dělat s jakýmkoli mechem. Nevím, co to bylo za mech, ale určitě ne rašeliník nebo bělomech. A záchrana tenkrát nevyšla Zamračený. Rada zní: nasbírejte si pro strýčka příhodu na podzim bělomech, aby byl k mání, až ho budete potřebovat. Nechte ho venku na balkóně či v mrazáku. Jak dlouho ale v mrazáku musí pobýt, to mi není známo, neb jsem to nikdy s dědečkem Mrazíkem nezkoušela. Pokud někdo ví, ať mi odpoví Mrkající.

Odkazy na obrázky bělomechu sivého (jsou to ty nádherné polštářky, které potkáváme v lese při sběru hub):

A zde na rokyt cypřišovitý:

Peroxid vodíku není jen na odřené koleno
Objevíte-li tzv. hnilobu srdíčka (tmavě hnědou až černou barvu ve středu rostliny), nejlepším lékem je polití středu rostliny slabě růžovým roztokem hypermanganu nebo obyčejným 3% roztokem peroxidu vodíku (nechat vyšumět a zaschnout). Lze opět využít antiseptické vlastnosti prášku z dřevěného či živočišného uhlí nebo obyčejné mleté skořice a inkriminované místo zasypat.

V 5. závěrečném dílu se můžete těšit na informace o přesazování orchidejí.

Rozšiřující literatura:
 


Komentáře

1 valin valin | E-mail | Web | 18. února 2016 v 20:09 | Reagovat

Já, když jsem začínala s orchidejemi, kupovala jsem si Phaly ve výprodeji odkvetlé, vždycky tak za 40Kč. Přesadila jsem je a většina z nich se časem opravdu zmátořila a kvetou. Jedna z prvních, kterou jsem takto "spasila", vytvořila keiki, které potom kvetlo zároveň s mateční rostlinou. Asi za dva roky začala matka chřadnout, tak až potom jsem keiki oddělila, ale ono také uchřadlo. Tuhle snaživou orchidej jsem docela oplakala, byla krásná a vděčná. Tak, že já keiki už neodděluji vůbec a celkem se na mých phalech dělají často, bez jakéhokoliv mého zásahu zvenčí. Co se týče teplomilných dendrobií, tak jsou keiki žádoucí a lze je snadno ukroutit a samostatně zasadit. Já tyhle malé keiki sázím do směsi kokosových jemných chipsů a kůry s troškou rašeliny. Rosím se horem, jejich jemné kořínky to mají moc rádi. :-D

2 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 18. února 2016 v 20:24 | Reagovat

[1]: Já bych se bála, že nejsou jenom slabý, ale i nakažený - po svých zkušenostech. To tě obdivuju. S tím keiki u Phalů: to je fakt zajímavý - u mě nikdy nic. Já mám celkem "zelenej palec", jak se říká, ale když už mi něco začne odcházet, tak je většinou konec... :-(

Zrovna si čtu už nějakou dobru Tvůj web :-) Kocour Číča, to je něco :-) - zbožňuju kočky - nade vše :-)

Doufám, že bráchovi je lepší. Zrovna před chvílí jsem ti něco hezkýho chtěla napsat - ale pak jsem nějak nevěděla, jak do toho - když se ještě neznáme :-)

Taky jsem včera četla některý tvý komentáře jinde - a překvapuje mě, jak často bacíš hřebíka po hlavičce :-)

Díky za komentář :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama