Minerální látky a jiné ukazatele kvality balené vody - 1.díl

18. ledna 2016 v 17:38 | MUDr. Dorka D. |  Vitamíny, minerály, stopové prvky (mikroprvky)
Jakou vodu si vybrat z hlediska obsahu fluoridů? Jak doplnit vápník a hořčík minerální vodou? Které vody nepít při poruchách štítné žlázy? Co je největší chybou při výběru přírodní minerální vody? Odpovědi na tyto otázky dostanete v tomto článku.


Dodatek pro redaktory z velkých serverů (a osoby jim podobné): nekopírujte, prosím, bez mého výslovného souhlasu celé odstavce. V mých článcích je spousta specifických prvků, co nikde jinde nenajdete. Pokud už se budete chtít inspirovat, obtěžujte se alespoň s přeformulováním vět!

1a. LÉČIVÉ MINERÁLNÍ VODY
Prakticky u všech tzv. léčivých minerálních vod (kromě Rudolfova pramene) je obsah fluoridů značně vysoký. Ale kdo pije ve větším množství "přesolenou" Vincentku nebo využívá pravidelně ve velkém množství projímavého účinku Zaječické hořké vody či Šaratice?

Kúra s Bílinskou kyselkou, obsahující maximum fluoridů ze všech (tj. nejen léčivých) vod, se doporučuje maximálně 2-3x ročně a pije se okolo 0,4 l denně. Využívá se pro léčbu žaludečních vředů, pálení žáhy u dýchacích a močových obtíží nebo dny. U Bílinské kyselky by měli ještě zbystřit lidé s vysokým krevním tlakem nebo otoky dolních končetin: má totiž příliš mnoho sodíku a tudíž je nevhodná.

Rudolfův pramen z Mariánských Lázní má kromě nízkého obsahu fluoridů ještě jednu přednost: ukrývá množství vápníku a hořčíku, navíc v ideálním poměru 2:1 (výhodné zejm. u nedostatku hořčíku). U tohoto poměru bych se ještě ráda zastavila: z literatury je známý poměr vápníku k hořčíku 2 : 1 (Durlach 1989). Tento poměr však platí jen pro nedostatek hořčíku. Pro nedostatek vápníku platí jiné pravidlo: Ruská studie (Naboka 1986), zabývající se vstřebávání vápníku z vody ve vztahu k obsahu hořčíku, prokázala, že optimální vzájemný poměr vápníku a hořčíku ve vodě, kdy hořčík nebrání vstřebávání vápníku, je zhruba 3 : 1. Pokud bude obsah hořčíku ve vodě převyšovat obsah vápníku, vápník z vody se vstřebá jen minimálně, což může vyústit v jeho nedostatek. V každém případě by tedy ale měl vápník převyšovat hořčík. Dobrou zprávou pro všechny je obnova dodávek Rudolfova pramene do obchodní sítě. Společnost Bohemia Healing Mineral Waters CZ z Bíliny chce v polovině ledna 2016 v Mariánských Lázních obnovit jeho stáčení.

Rudolfův pramen se pro svůj močopudný efekt pije u chorob ledvin a močových cest. Díky vysokému obsahu vápníku (233 mg/l) se hodí i pro pacienty s osteoporózou.Také je v něm významné množství železa. Svým účinkem zvyšujícím vylučování kyseliny močové ho lze využít i při léčení dny. Najdeme v něm i relativně dost sodíku - tudíž není vhodný pro pacienty s hypertenzí (vysoký krevní tlak) nebo otoky. Pro svůj vysoký obsah hydrogenuhličitanů se Rudolfův pramen (stejně jako všechny léčivé minerální vody a téměř všechny přírodní minerální vody) nehodí k dlouhodobé pravidelné konzumaci: ovlivňuje sliznici trávicího traktu a může narušit acidobazickou rovnováhu, tj. rovnováhu kyselin a zásad v krvi.

Vincentka ze zdroje Nová Vincentka se léčebně pije 2 x denně 25-35 ml denně po dobu 15-20 dnů. Dobrá je na výplachy dutiny ústní k prevenci vzniku zubního kazu nebo k inhalaci při onemocnění dýchacích cest. Obsahuje kromě značného množství fluoridů také velmi mnoho jodidů, takže není rozhodně určena pro pacienty se zvýšenou funkcí štítné žlázy ani pro pacienty s autoimunitním onemocněním štítnice. Také v ní najdeme značné množství sodíku a chloridů a její slaná chuť nám spolehlivě zabrání předávkování. V neposlední řadě v ní objevíme i značné množství lithia a kyseliny borité, které se využívá v psychiatrické léčbě depresivních poruch a bipolární poruchy - takže dobrá nálada je zaručena Usmívající se.

Na doplnění ještě uvedu, že Šaratica a Zaječická hořká voda se, jak mnozí vědí, zužitkují při obstipaci (zácpa) nebo před vyšetřeními, kde je nutné mít prázdná střeva. U šaratice stačí při zácpě na projímavý účinek 9-17 lžic, u Zaječice pak 100-400 ml na lačno.

1b. PŘÍRODNÍ MINERÁLNÍ VODY
A dostáváme se k jádru věci: Jaká je ta největší chyba při výběru přírodní minerální vody? Oblíbená značka! Ne nadarmo se říká, všeho s mírou. Prostě jenom vody střídejte (a zejména ty, co obsahují více než 500 mg/l minerálních látek). Přeci jste se nikomu neupsali na pergamen svou krví, že setrváte u jedné značky. Minerály mohou pravidelným pitím nadměrně zatěžovat tělo a "rozhodit" vám hladinu minerálů (nemyslete si, že jde o nějakou teorii: stalo se to mojí babičce). Pokud budete minerální vody zařazovat do svého pitného režimu jen jako zpestření, chybu neuděláte v podstatě u žádné. Nejvhodnější z hlediska fluoridů a poměru vápníku k hořčíku (2:1) se jeví AQUA MARIA a EXCELSIOR.

Nízký obsah fluoridů má i Magnesia, pro pravidelné pití se však kvůli vysokému obsahu hořčíku nehodí. Vypitím 1,5 l vody se totiž již dostáváte velmi blízko k doporučené denní dávce pro hořčík (o naprostém nepoměru s vápníkem nemluvě) - předpokládám, že každý z vás chce ještě jíst - a v potravinách se skrývá další hořčík.

Vody obsahující příliš mnoho fluoridů jsou z této kategorie (v sestupném pořadí) hlavně Hanácká kyselka (má též množství dusičnanů!) a pak také Praga, Vratislavická kyselka, Poděbradka, propagovaný Mattoni a Korunní.

Moje dříve oblíbená Dobrá voda je svými až 0,51 mg fluoridů v 1 l na pomyslné hranici a já se jí raději vyhýbám. U této značky je ještě jeden faktor, který by vás měl přimět k zamyšlení: V přírodní minerálce Dobrá voda byla naměřena relativně vysoká hodnota barya (350 μg/l), druhá nejvyšší hodnota tohoto prvku se zjistila u přírodní minerální vody Prealpi (179 μg/l). Maximální hodnota barya pro přísněji střeženou kojeneckou vodu je dokonce až 500 μg/l, takže se o žádné překročení hodnot rozhodně nejedná. Přesto je lépe se tomuto toxickému prvku vyhýbat.

Kdo má málo železa (často ženy!) a hledá vodu s relativně nízkým obsahem fluoridů, ten by měl občas sáhnout po vodě Il-Sano. Voda Il-Sano je vzhledem k velmi vysokému obsahu železa vhodná jen v malém množství (0,5 l plně pokrývá denní doporučenou dávku železa).

Pozn.: 1 μg mikrogram je miliontina gramu; 1 ng nanogram je miliardtina gramu

Ve 2. díle se dozvíte víc o tom, jaká voda je nejvhodnější pro každodenní popíjení.

Zdroj:
Opravdu víte, co pijete? nebo to samé, přehledněji, ve 4 článcích zde:

Složení balených vod - SZÚ - srpen 2011 (pozn.: údaje jsou v mg/l, což v tabulce není uvedeno)
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama