Jak snížit riziko akupunktury na nulu

10. ledna 2016 v 18:48 | MUDr. Dorka D. |  Akupunktura a tradiční čínská medicína (TČM)
Kdo by (ne)měl experimentovat s akupunkturními jehlami?
Pokud nemáte přehled v anatomii, jehly (ani ty ušní) nepoužívejte. Zvlášť apeluju na matky: u dětí to prosím nikdy nezkoušejte, jsou menší, a tudíž i malá ušní jehla pronikne vlastně hlouběji - tato činnost patří pouze do rukou lékaře nebo vyškoleného terapeuta tradiční čínské medicíny (TČM), nikoliv laika. Jestliže jste těhotná, nedělejte bez potřebných znalostí raději ani akupresuru! Některé body jsou v těhotenství kontraindikované (zakázané). Jedna těhotná kolegyně po vlastnoručním vpichu skoro omdlela, protože tomuto zákazu prostě nevěřila.


Co udělat před vpichem akupunkturní jehly:
Při aplikaci jehly je nutno nejprve místo dezinfikovat a zachovat sterilitu, tj. ničeho se jehlou nedotýkáme: pokud se jí dotknete prsty, je lépe jí vyhodit! Také místa, kde se nachází bod, už se po aplikaci spreje nedotýkáme a pouze opatrně zavedeme jehlu! Spousta akupunkturistů to nedodržuje, sama jsem však byla jednou dost vyděšená, že jsem si zavlekla do svého kolene infekci. Obava se sice ukázala jako lichá a problém byl někde jinde, ale od té doby dezinfikuji svou kůži stejně jako u mých pacientů, protože ty nervy se nevyplatí Mrkající

Kam jehlu (ne)píchat?
Při napichování se nikdy nepíchá do šlach (případná bolest vás však upozorní a ušní jehlička je tak malá, že by se nic nemělo stát) ani do žil (pokud se vám to přesto povede, tak si vyrobíte pěkný hematom neboli modřinu). Do rozškrábaného ekzému, mateřských znamének, vřídků nebo jiných změn na kůži se nepíchá!

Pro koho není akupunktura vhodná?
U všech krvácivých stavů typu hemofilie aj. bych se akupunktuře vyhnula. Naproti tomu, rozšířený (a také vyučovaný) názor, že u pacientů beroucích Warfarin akupunkturu provádět nemáme, nesdílím. Velice často jsem toto pravidlo porušila a žádné častější hematomy (modřiny) jsem nepozorovala. Riziko modřiny je sice o něco větší, ale při správném provedení se nic nestane.

Rizika akupunktury:
Pokud se dodrží některá pravidla, riziko se prakticky rovná nule (pokud tedy nepočítáme hematomy, což se občas stane i mně). U tělových klasických jehel se snažíme za každou cenu vyhnout pneumotoraxu, což je vniknutí vzduchu do pohrudničního prostoru, kde je normálně podtlak. Je nutné ovládat anatomii a vědět, že plicní hroty zasahují mnohdy až nad 1. žebro/klíční kost. Větší část zad a celý hrudník je tedy z tohoto hlediska riziková (proto se nepíchají hluboko a vpich se většinou provádí šikmo). Některé prameny uvádějí, že riziko pneumotoraxu je velice malé - pokud pacient nemá srůsty po operacích. Já však slyšela mladého chirurga vyprávět, jak vlastnoručně pneumotorax "vyrobil", takže bych tak bezstarostná nebyla.

V okolí kloubů je také třeba být obzvlášť opatrný, protože existuje riziko zavlečení infekce do kloubu. U některých bodů jsem proto i po více než 11 letech praxe velmi opatrná.

Body na hlavě v zadní střední dráze v blízkosti mozkového kmene se napichují vždy velice opatrně a zásadně směrem od hlavy dolů, nikdy ne směrem nahoru k nosu. Pokud by totiž někdo použil dlouhou jehlu a vpíchl hluboko tímto nesprávným směrem, mohl by dokonce ohrozit v krajním případě život pacienta. Pro tyto tzv. nebezpečné body používám vždy nejmenší jehly, 0,20x15 mm, nepíchám je hluboko (často se raději spokojím se 75 %-ním dosažením bodu, než se 100%-ním za cenu rizika) a vždy poučím pacienty, aby se k jehlám chovali s respektem. Občas totiž člověk najde i takové, kteří se na lehátku plácají jak vodník na suchu. Příhoda, která se mi stala, je popsaná zde: Jak správně vytahovat akupunkturní jehly (v přípravě).

Ušní jehla 0,20x1,4mm (typ "napínáček", "trvalka") značky Shenzhou (vyslov šen-čou) s kvalitní náplastí, kterou mám nejraději. A také náhradní náplast Omnifix od firmy Hartmann, která se hodí na přelepení, pokud náhodou ta hnědá odpadne a jehlička je stále v těle/uchu (téhle náplasti se nic nevyrovná a s obyčejnou náplastí absolutně nelze srovnat):


Na co dávat pozor při akupunktuře ušními jehlami "trvalkami"?
Ušní jehlička může zůstat na místě i několik dní. Sama vypadne, až dokončí svou práci. Někdy to trvá 1 den a jindy i více, než 10 dní. Mýt se může člověk normálně, pouze by se jehla neměla zbytečně máčet. Pacienti s těmito jehličkami v uchu se normálně koupou dokonce i v bazénu (riziko infekce je ale větší) - jsou však poučeni a sledují případné známky infekce (zarudnutí, svědění, bolest a pocit tepla) - při těchto příznacích jehličku okamžitě odstraňte (osobně jsem to viděla pouze dvakrát na uchu ve velmi mírné formě a byla to spíše známka alergie na kov). Vypadlou jehlu nikdy nezasouváme zpět a ani nepoužíváme už nikdy znovu!

Výborný anatomický atlas je Anatomický atlas člověka (Frank H. Netter, M.D.). Určitě doporučuji koupit. Na podzim, když začíná zimní semestr, navíc vždy bývají v některých knihkupectvích výrazné slevy.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama