Jak najít dobrého akupunkturistu?

6. ledna 2016 v 18:45 | MUDr. Dorka D. |  Akupunktura a tradiční čínská medicína (TČM)
Na tuto otázku vždy odpovídám následovně:

Akupunktura je podle mě UMĚNÍ, které se nedokáže naučit KAŽDÝ (byť si to mnoho doktorů myslí).

Tato metoda patří do rukou lidí, kteří dokážou vnímat tok energií a mají dobrou intuici. Doktor, který pouze chce přes akupunkturu získat pacienty a má to jako reklamní tahák (nebo spíš tahák na peníze?), nebude nikdy dobrým akupunkturistou.


Proč své pacienty od MUDrů spíše odrazuji?
Tito lidé jsou příliš ponořeni do rozumové části mozku a pro intuici už jim nezbývá místo. Výjimek mého ražení je dost málo. Větší štěstí budete mít s největší pravděpodobností u nějakého vyškoleného laika, nejlépe u někoho, kdo se zabývá energiemi. Sice se říká, že i člověk, který tyto schopnosti nemá, se za 10-15 let vycvičí a energie začne alespoň zčásti vnímat. To však platí pouze při výlučném používání akupunktury, což je u doktorů, kteří tuto metodu mají jen jako občasný doplněk svého těžkotonážního arzenálu, prakticky vyloučené.

Máte dobrou intuici?
Pokud ne, tak byste dle mého názoru neměli jehlu nikdy brát do ruky, protože nepoznáte-li, co vaše tělo v daný moment potřebuje, energie si spíš rozházíte (s počtem jehel riziko samozřejmě roste - jedna špatně indikovaná jehla moc neuškodí a po několika hodinách nebo max. dnech se vše zas dostane do rovnováhy). Je to ale spíše varování pro ty z vás, kteří se třeba někdy vydají v roli pacienta k doktorovi, který se akupunkturou zabývá. Samotnou mě několik let zajímalo, do jaké míry může špatná akupunktura pacienta poškodit. Odpověď jsem dostala, jen ta forma mohla být příjemnější.

Jak jsem se nechala ošetřit od Dr. Neomylného
K tomu terapeutovi bych sama nikdy nešla (od začátku se mi moc nelíbil), ale bolesti a také příležitost se špetkou zvědavosti mě k němu přivedla, a tak jsem se nechala přemluvit. To byla zásadní chyba. Pan Neomylný, jak jsem si ho pro sebe v duchu ze zjevného důvodu pojmenovala, do mě napíchal odhadem tak 20-30 jehel - a navíc pokaždé chtěl, abych řekla v momentě, kdy ucítím pocit čchi slovo "dobrý". Dokud to slovo z mých úst nevyšlo, vrtal do mě necitlivě jehlou dál - jako by se chtěl provrtat na druhou stranu zeměkoule. Později jsem usoudila, že se tak musí u každého pacienta tímto nanejvýš sadistickým způsobem sám pochválit, protože jeho pacienti to udělají málokdy - výsledky totiž nejsou přesvědčivé a nemá moc dobré recenze, jak mi později prozradil strýček Google. Tento pan doktor (má mimochodem čínské předky) mi však alespoň dal odpověď na mou otázku, zda špatná akupunktura může poškodit. Ano, může, já se z této "terapie" léčila pomocí bylin zhruba 5 týdnů. Akupunktura pro mě bohužel moc není, na nejdůležitější body na zádech si nikdy nedosáhnu. Tato zkušenost mě vede k následující otázce.

Kdo je na akupunkturu lepší, Číňan nebo Evropan?
Na barvě pleti nebo šikmosti očí opravdu nezáleží, všechno je to jenom o lidech a jejich schopnostech. Jak už je někde uvedeno, nejlepší akupunkturistka, co jsem kdy viděla, byla naše stážistka, kterou jsem zaučovala. Sice ještě akupunkturu nevystudovala, má však všechny předpoklady, aby se stala výbornou terapeutkou, protože dokáže fenomenálně vnímat energie. S ní jsem mohla mluvit o "neviditelných" věcech u pacientů, ona mě vždy pochopila, protože je sama vnímala. Opravdu schopný čínský doktor mi přes cestu zatím nepřeběhl - ale je fakt, že jsem tuto národnost v roli lékaře viděla párkrát v životě a z tak malého počtu nelze na nic usuzovat. Zato jsem měla možnost sledovat při práci 2 čínské profesory (!), z nichž jeden byl zcela nepoužitelný (to snad byl "čínský omyl") a druhý byl naprosto průměrný. K mé velké radosti mě pacienti již několikrát ohodnotili jako lepší terapeutku, než čínské doktory, kteří akupunkturu a TČM studovali v Číně.

A jak tedy poznat dobrého akupunkturistu?
Obecně platí pravidlo, že čím VÍCE jehel terapeut používá, tím MÉNĚ je schopný! (znám pouze jednu výjimku potvrzující toto pravidlo z publikované knihy a vyprávění mé pacientky). Mistrovi prý stačí jedna jehla. Tak daleko ještě nejsem, ale používám max. 8 jehel na 1 sezení, a to zcela výjimečně. Většinou si vystačím s 1-4 jehlami (víc jich použiju pouze tam, kde vím, že pacienta dlouho neuvidím). Je také pravda, že u akutních stavů použiju i já až 15 jehel - ale nikdy nejsou zabodnuty současně! Jehly postupně vytahuji, jak mi velí moje intuice, a najednou nejsou zabodnuty víc než 3-4 kusy. Jedna z dalších zásad zní: dobrý akupunkturista se vás nikdy neptá, zda cítíte pocit čchi, protože on sám to cítí ve svých prstech! U mě je to například kombinace tohoto pocitu v prstech plus mentálního vjemu (když sleduju jiné akupunkturisty, tak většinou naprosto přesně vím, v kterém okamžiku bylo dosaženo správné hloubky bodu a pocitu čchi, protože to prostě dovedu vycítit).

Co by vás mělo při výběru akupunkturního terapeuta varovat?

Nepoužívá-li vámi vybraný akupunkturista pulzovou diagnostiku a diagnostiku jazyka, tak buď má schopnost vnímat energie a tyto metody mu slouží pouze jako doplněk nebo je to špatný terapeut. Varianta b je bohužel daleko pravděpodobnější. Osobně se i přes své schopnosti při dostatku času snažím diagnostiku vždy dělat - už jenom proto, že mě to nesmírně zajímá a je příjemné potvrdit si svůj pocit ještě nějakou objektivnější metodou. Diagnostika z pulzu se provádí 2. - 4. prstem na obou rukách kousek nad zápěstím a trvá poměrně dlouho (rozhodně nejde o minutovou záležitost).

Akupunktura jako součást tradiční čínské medicíny (TČM)
Akupunktura by měla být vždy součástí TČM, která se v lékařských kurzech (IPVZ) učí pouze okrajově a i mně byla zpočátku zcela cizí (např. pojem vnitřní vítr mi nic neříkal a připadal mi směšný). V Evropě bývá akupunktura vytržena z kontextu TČM a právě doktoři si často myslí, že se stačí dobře naučit teorii a úspěch je zaručen. Jak jsem již zmínila, pokud je akupunktura provedena opravdovým odborníkem, který vůbec nemusí mít titul ani před jménem ani za jménem, během krátké doby se zlepší několik příznaků najednou - byť to třeba někdy nebudou hned ony kýžené zdravotní problémy, se kterými pacient za námi přišel a které si přeje odstranit ihned, ačkoliv je vlastnoručně "vyráběl" často i několik let.

Co říci na závěr?
Akupunktura je tak dobrá metoda, že i špatně provedená, vede často alespoň ke zmírnění symptomů. Zdánlivě to odporuje tomu, co již na začátku článku tvrdím. Jde však o to, že správná akupunktura rozhodně není zamýšlena k odstranění bolestí nebo jiných příznaků (přesně takhle je totiž akupunktura chápána v moderní medicíně). Při dobré akupunktuře se mnohdy budete cítit nádherně uvolnění a budete mít pocit jako v lázních. Pacienti mi to často popisovali. A protože u nás kdysi pracoval kolega, který byl velice schopný a nadto ochotný uznat, že v akupunktuře přece jen hraji první housle já, řekla jsem mu, který bod potřebuji (šlo o bod na zadní střední dráze na přechodu hrudní a bederní páteře) - a nechala se od něho ošetřit. Byl to doopravdy báječný pocit - kdybych to nezažila, nevěřila bych.

Pamatujte na jedno: Nepomůže-li vám jeden terapeut, neznamená to, že akupunktura nefunguje. Jenom jste prostě neměli štěstí a nenarazili na toho pravého.
 


Komentáře

1 proste-panda proste-panda | Web | 11. května 2016 v 16:21 | Reagovat

Tohle je poprvé, co o akupunktuře čtu tak nějak více do hloubky (předím jsem věděla jen, že je to z Číny a že to zahrnuje jehly). Otázka jehel je má problematická část - nesnáším ani očkování, ani braní krve, ani bodnutí včely, mám k tomu tak špatný vztah že kdybych se měla vybrat mezi píchnutím a říznutím, volím nůž. Jediné, co jsem zvládla, bylo tetování, ale to jsem opravdu chtěla tak se to ve mně nějak "vyrušilo". Tatérský strojek taky není o deseticentimetrové jehle, že.. :D
Jinak vlastně jediné, co mě třeba zdravotně trápí, je kůže. Akné se mi spustilo ve 12-ti letech a v 23 stále nezmizelo. Obličej je prakticky v pořádku, ale záda jsou problém. Chodím občas na reflexní terapie zahrnující i harmonizaci čaker, snažím se pročištovat játra a ledviny, zkusila jsem doplnit vitamíny a já nevím co, svého času i hormonální antikoncepci, ale stejně nic stoprocentně nezabralo. Naprosto netuším, v čem ten problém vězí a už jsem tak trochu rezignovala. Je to třeba něco, s čím by si akupunktura dokázala poradit?
A ještě moc děkuji za komentář u mého "očního" článku :)

2 Doktorka se srdcem Doktorka se srdcem | E-mail | Web | 11. května 2016 v 18:11 | Reagovat

[1]: U tebe bych volila hlavně byliny, akupunkturu až event. na dalším místě. Pokud chceš, napiš mi na mail svou adresu, poslala bych ti dotazník TCM, který by mi pomohl v přesnějším výběru vhodných (klasických) bylin.

Takhle nemohu byliny doporučit s jistotou, ale viděla bych to u tebe na BŘÍZU gemmoterapie (Podhorná) zvyšovat postupně (vždy ca. po 4 dnech) od 3 kapek 2x denně (hned po probuzení a pak před usnutím).

SPORÝŠ tinkturu (Tinktura.eu; zpočátku jen 5 kapek 2xdenně, časem možná zvýšit - kapat do vlažného sedmikráskového čaje). SEDMIKRÁSKOVÝ čaj dělat jako nálev a pít 3-4x denně (2 čajové lžičky na šálek).

3xdenně nezávisle na čaji a bříze brát tinkturu ze SVÍZELE 6 kapek (časem asi zvýšit, to teď nejsem schopná odhadnout).

Hormonální antikoncepci určitě ne (z mnoha důvodů, na netu je dobrých článků o ní dost).

Od bylinek nečekej prosím žádné rychlé uzdravení. Pomohou, ale chtějí svůj čas :-)

Jinak k mé pochvale: Dobré zboží se chválí samo ;-) Jak vidíš, přidala jsem si tě do oblíbených :-)

Pokud by někdo chtěl tohle vyzkoušet na akné, tak musím zdůraznit, že pokud nevypadá jako panda (tj. jako černobílý medvídek), tak ať to nezkouší. Dávkování i výběr bylin je vysoce individuální a každý potřebuje v určitém čase něco jiného ;-) I v rozpise naznačuji, že se s časem bude měnit jak dávkování tak výběr bylin! ??? :-)

3 proste-panda proste-panda | Web | 11. května 2016 v 20:14 | Reagovat

[2]: Poslala jsem ti mail na tu adresu co máš u komentářů. Moc díky! :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama