Čas růží, čas šípků …

21. ledna 2016 v 17:40 | MUDr. Dorka D. |  Vyprávění, veršíky, fotografie
Snad je růže královnou květin, nevím. Pro mě je asi královnou frézie. Miluji frézie. Možná i pro jejich tak pomíjivou krásu - člověk si pak někdy více váží toho, o čem ví, že brzy odejde … Na růžích se mi hlavně líbí, že některé tak omamně voní - třeba ta na obrázku, zahalená do pláště z vodních kapek ... Upomíná mě to někdy na takové ty voňavé vodičky z Bulharska vyrobené z růží v miniaturních skleněných lahvičkách, co se nanášely takovou tou plastovou tvrdou tyčinkou na zápěstí.
Co na tom, že kupované šlechtěné růže se pyšní ve vázách, když nevoní … Růže je proto růží, že nádherně voní - a má trny. Ty kupované nemají často ani jedno. Jedna růže by tu ale přeci jen byla, co si podle mě zaslouží stát v čele všech ostatních. Vlastně hned dvě.

Doma jsme kdysi mívali nádherné růže, které i překrásně voněly. Mamka jim říkávala čajové, ačkoliv si nejsem jistá, zda to byly pravé čajové růže. Ó, to byl poklad. Možná je to přímo tento druh? A nebo tenhle? Jejich okvětní lístky se mi zdají takové jemnější a sametovější než u ostatních druhů. Její barva, to jsou ty nejhezčí odstíny oranžové, co znám. Měla jsem tuhle růži nejraději ze všech těch trnových záhonových krásek na naší zahradě. Jejich poupátka byla většinou jedna z prvních, co ze stvolu vykoukla na svět. A nosívala jsem je na konci roku do školy paní učitelce. Spolu s nevěstiným závojem. Mamka dovedla vyrobit nádherné kytice - měla pro to velký cit. Ať to bylo luční kvítí nebo květiny ze záhonu, mamina vždy vyčarovala z dostupného kvítí často velmi originální kytici - na rozdíl ode mě.

Vždycky šípky otrhávala, aby se růže zbytečně nevysilovaly, takže šípky na růžích jsem doma vlastně nikdy neviděla. Tyhle růžičky před domem vytvořily šípky, a tak jsem je zvěčnila. Příroda je tak krásná - i v zimě. Růže teď spí, přesně jako Šípková Růženka, a sbírají nové síly, aby zas mohly v létě zavonět.
Jinak, co se týče růží, mám nejraději tuhle růži svraskalou:A proč? No, řekla bych, že pokud nepočítám zmíněnou čajovou růži, voní tato ze všech růží asi nejlépe. Často, když jdu kolem, zabořím do ní svůj nos a přivoním si jen tak pro radost. A pak se kontroluji, jestli mi na nose nezbyl žlutý pyl Usmívající se.

Včelky si na těchto růžích prozpěvují svou tichou bzučivou píseň a poletují z květu na květ. Prostě taková růžová oáza klidu a ticha. Možná jen v dálce plyne něžná píseň ptáčka pěnkaváčka.

Taky máte rádi tuhle růži svraskalou nebo tu čajovou? A nebo je vaší miss květin úplně jiná kráska?!
Uložit
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama