Byliny pomáhající při „alergii“ na jód

13. prosince 2015 v 10:17 | MUDr. Dorka D. |  Fytoterapie (bylinky), strava, homeopatie
Ještě nedávno mi stačilo sníst 3 vejce najednou (jednou jsem kromě "bezúhonné" polévky nejedla nic jiného, než ta vejce, takže viník je 100%ní) a během zhruba 24 hodin jsem byla nucena zaplatit za své hříchy. Po této vydatnější jódové stravě tvořené vejci se objevila znovu zhruba na 2-3 dny šílená zima s mrazením v zádech, "depka jako řemen", suché oči, bolest v kloubech, pobolívání v oblasti ledvin, únava, bolest hlavy a mastná pleť. No prostě, býval to děs.


Protože jsem takhle bývala přecitlivělá na jód (nejedná se v pravém smyslu o alergii), rozhodla jsem se popsat vám svoje poznatky. Třeba zrovna tyhle byliny budou vhodné i pro vás. Jako u všeho, neznamená to, že když něco pomohlo mně, zaručeně to pomůže i vám.

Dovolím si malou poznámku k následujícímu výčtu: pokud by někdo z následujících řádků pojal podezření, že jsem nějaká dealerka bylinných přípravků, tak ho vyvedu hned z omylu: Nikdy jsem nebyla a pravděpodobně ani nikdy nebudu. Z jednoho jediného důvodu: Vazba na jednu značku mi nevyhovuje a svazovalo by to mou intuici. Pro určitého pacienta vybírám vždy konkrétní výrobek. Pro jednoho bude tinktura z celíku od Grešíka, pro druhého od firmy Tinktury.eu a u třetího vím, že nepotřebuje žádnou tinkturu, nýbrž bylinný čaj.


Základem jsou ČISTÍCÍ KAPKY OD GREŠÍKA. Jsou totiž močopudné a tím jód z těla pravděpodobně dříve vyplaví, alespoň já si to tak vysvětluju (jód se totiž z 90% vylučuje právě močí). Z toho jasně plyne, že pokud někam cestujete, nejsou tyto kapky tou nejlepší volbou a měli byste počkat až na doma (tedy pokud se nechcete vydávat za čůrací panenku). Čistící kapky fungujou, co se týče obtíží z jódu, i preventivně. Nejlépe je začít brát kapky minimálně 1 den předem před předpokládaným jídelním hříchem. Třeba budete mít stejné štěstí a na vajíčka, mléčné výrobky a jiné jodové radovánky to bude u vás fungovat stejně, jako kdysi u mě.

Na podporu ledvin, které jsou dle mého názoru jódem poškozovány, užívám následující byliny (zdůrazňuji, že v literatuře jsem o poškození ledvin jódem nikdy nic nečetla a jde opravdu jen o mou domněnku na základě mých vlastních zkušeností, které jsou navíc podloženy tradiční čínskou medicínou): RENOL od firmy Energy (často i jen 1 kapku) jsem užívala u "jodového záchvatu" vždy. K tomu buď tinkturu CELÍK ZLATOBÝL nebo SVÍZEL (Grešík) - v určitém období jsem užívala jen zlatobýl a jindy zas svízel, zkuste to zhodnotit na základě vaší intuice, co vás víc přitahuje. Jo a málem bych zapomněla: výjimečně jsem někdy přidala do bylinné sestavy i VRBOVKU MALOKVĚTOU - asi proto, že jsem chlap. Usmívající se To ukazuje, jak je úzkoprsé myslet si, že vrbovka vyrostla jen pro bytosti mužského rodu.

Protože psychika je u poruch štítné žlázy "v háji" prakticky vždy, můžeme ji podpořit: já se spoléhala na ROZRAZIL (zbytek od Grešíka, který ho ale bohužel ho přestal vyrábět, takže už si můžete koupit rozrazil pouze od firmy Tinktura.eu). Dřív jsem dost dlouho používala i prášek z KOŘENE LOPUCHU (a obdivovala jeho vynikající léčivé účinky). Práškem jsem naplnila kapsle (koupíte v lékárně) a brala denně jednu až dvě. Moje motto tehdy bylo: Ejchuhu na lopuchu. S vyplazeným jazykem Lopuch jsem brala často společně s kapslemi Červený jetel isoflavon (Rotklee-Isoflavon) obsahující izoflavonoidy od skvělé firmy Sanct Bernhard, jejíž výrobky se dostanou i v ČR. Červený jetel po určité období, kdy jsem ho zřejmě potřebovala, zesiloval účinek lopuchu.

U lopuchu se na chvíli zastavím: používá se sice hlavně na čištění organismu a zvlášť kůže, což se ale moc neví, má účinky i na deprese. U jedné pacientky jsem ho s úspěchem použila dokonce i na psychotické symptomy. Vždy mě velmi potěší, když sobě nebo někomu jinému něco díky své dobré intuici naordinuji - a po letech se pak dočtu, že i jiní mají tytéž zkušenosti (ani lopuch není výjimka, byl to nějaký článek v angličtině o depresích léčených lopuchem).

No a jsme u bolestí hlavy a migrén: tak na ty dost platí JATERNÍ kapky od Grešíka. Někdy jaterní kapky zčásti doplňuji ještě o ŽENSKÉ kapky. A prakticky vždy jsem jaterní kapky při migréně kombinovala s RENOLEM. Už jen samotný Renol je u některých typů migrén schopen z velké části migrénu zmírnit (osobně vyzkoušeno)! Před lety jsem ale brala pouze samotné Jaterní kapky zhruba půl roku a neměla jsem v té době ani jedinou migrénu a téměř žádné bolesti hlavy. Takto dlouhodobě a bez pauzy ale není vhodná téměř žádná bylina. Navíc se tak může vytvořit tolerance a bylina už pak nemusí nikdy účinkovat. I já jsem si musela dát několikatýdenní pauzu a od té doby už jsem nikdy Jaterní kapky neužívala v plném dávkování, ani je už neberu tak často. Tělo si prostě řekne.

Důležitá poznámka k Jaterním kapkám: Než jsem vůbec začala užívat Jaterní kapky, vytušila jsem, že nejdřív musím několik týdnů užívat samotné Čistící kapky. Sice mi tohle našeptávala moje intuice, rozum však hlásal toto: u migrény přeci dochází k vzestupu jaterního jangu, proto potřebuješ kapky Jaterní. Samozřejmě, že pravdu měl (zase) můj pocit. Jaterní kapky bolest hlavy naopak zvyšovaly! Já jsem však zároveň vnitřně věděla, že Jaterní kapky budou super, až trochu "protáhnu svoje trubky" Čistícími kapkami - což se taky stalo. Proč to vše tak podrobně rozepisuji? Je vám jasné, že kdybych obrátila pořadí a neměla svého vynikajícího rádce v podobě intuice, tak bych si řekla: "To vůbec nefunguje, kterej dobrák mi tohle poradil?!" I akupunktura vyžaduje určité pořadí bodů. Často je nejprve zapotřebí provést určitou, jak já říkám, "přípravnou fázi", a až potom jít k jádru problému, se kterým k vám pacient vlastně přišel.

No tak pro dnešek by to snad bylo všechno. Usmívající se Příště se budu věnovat tomu, jaké značky potravin nakupovat u mléčných výrobků a které naopak ne (např. máslo Kerrygold je totiž pro jodové citlivky nejvhodnější a navíc chuťově skvělé: je vyrobeno z irského mléka, takže žádná nadměrná suplementace jódem nehrozí - a snad to tak i zůstane).
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama