Oříšková bábovka z žitné mouky a moje druhé já

22. prosince 2015 v 7:00 | MUDr. Dorka D. |  Recepty z žitné mouky
Tuto bábovku jsem dřív dělávala jednou až dvakrát týdně, až se mi samozřejmě přejedla. Kouzlo této bábovky spočívá v tom, že tam není ani zrnko pšeničné mouky. I přesto se největšímu mlsounovi a skrytému kritikovi Timmovi dělaly boule za ušima a velice mu chutnala (podobnost s myšákem Timmem není čistě náhodná, jenom jsem zaměnila jméno myšího tvorečka a člověka - pokud se chcete dozvědět víc, přečtěte si pohádku O myšákovi Timmovi.


Vařit moc neumím, to se přiznám i bez napínání na skřipec. Ale mám okamžiky, kdy se vlády ujímá místo mé mysli moje intuice - a pak jsem schopna kuchařských zázraků - a to opravdu nepřeháním. Potom umím i z mála vytvořit velice chutné jídlo. Tyto momenty ale nepřichází příliš často. Proč ten stav nemůžu zažívat pořád, to opravdu nechápu a nejsem za to ráda (to právě promluvilo moje druhé, neskromné já).

Tato bábovka vznikla právě v jednom z takových momentů, protože pořádná bábovka z žitné mouky nebyla nikde k nalezení. Abych však byla zcela přesná, v této bábovce (jako ve většině mých moučníků, které miluji), je i mouka rýžová, kterou bez problémů seženete v prodejně zdravé výživy. Gramáž je jen přibližná, pokoušela jsem se svůj recept "změřit" dvakrát a pokaždé s mírně odlišným výsledkem. Jenže ani každé vejce není stejně velké - a v tom to spočívá. Vždy, když se totiž pokouším něco změřit, "vypne" se moje intuice a výsledek pak není takový, proto mi snad odpustíte trochu té nepřesnosti.


Připravte si v první řadě odměrnou nádobu, tj. čtvrtlitrový hrníček.

INGREDIENCE:

4 celá vejce

cukr krystal: skoro 3/4 hrnku (je to tak někde mezi 160-180 g, podle toho, jak kdo sladí)

lískové ořechy mleté: 1 celý hrnek (ca. 150 g)

citronová kůra nejlépe bio: (8-10 g)
Já nejčastěji používám tu v sáčku smíchanou někdy s cukrem; nejlepší je samozřejmě nastrouhat trochu chemicky neošetřené citronové kůry (já teď z nouze používám obyčejnou ne-bio, ale mám ráda firmu Alnatura z DM-drogerie, kterou bych chtěla vyzkoušet).

orangeat nebo chcete-li oranžát - jde o kousky kandované pomerančové kůry: zhruba 4 lžičky (15g)
Ceny se neděste, vydrží totiž dost dlouho.

kypřicí prášek bez fosfátů - vinný kámen: 4-6 g (zhruba 1 menší čajová lžička - ale já raději vždy vážím; pozor záleží také na firmě!)

žitná mouka hladká (typ 1150): větší 1/2 hrnku mouky žitné (100-110 g)

rýžová mouka polohrubá (Natural Jihlava): menší 1/2 hrnku (60-70 g)

rostlinný olej: 1/4 hrnku oleje (ca. 130g)
Pozor, je třeba vybrat si olej, který nemá silné aroma, jinak vše pokazíte. Můj tajný tip je Edeka Bio Bratöl (slunečnicový olej lisovaný za studena), který je na obrázku. Obyčejný slunečnicový olej mi nikdy kvůli svému aroma nevyhovoval.

30 % sladká smetana: větší 1/4 hrnku (ca. 44-52 g)

voda: menší 1/4 hrnku (ca. 45 g)

máslo na vymazání teflonové formy
Moukou nebo strouhankou nevysypávám, protože mi to nikdy nechutnalo.

Je možné přidat i 1-2 lžíce rumu.

Tip pro lepší odhad oleje, smetany a vody : 1/4 oleje nevylévám, jen přidám trochu smetany a doleji hrnek vodou - dohromady mají tyto 3 ingredience JEN 3/4 hrnku - vody radši méně!!


POSTUP:
1. Nejdříve přijde ta největší práce: rozkrájet oranžátové kostičky na dílky velké zhruba 3x2 mm. To je chuťově dost velká vychytávka a pokud je necháte v originální velikosti, bábovku jistojistě znehodnotíte.

2. Pečlivě smícháme mouky a prášek do pečiva.

3. Celá vejce spolu s cukrem vyšleháme šlehačem.

4. K ušlehaným vejcím přidáme mleté oříšky spolu s citronovou kůrou a oranžátem. Pak přidáme emulzi z vody, smetany a oleje. A úplně nakonec přisypeme mouku s prdopečem.

5. Tekutější směs nalijeme do teflonové formy, kterou jsme si již předtím vymazali máslem.

6. Pečeme v předehřáté troubě 50 minut na 180-200°C (já peču na 200°C). Péci od začátku s alobalem (spodek je sice bledší, ale nikdy se nepřipálí a chuťově nezkazí). Pečení je velmi důležité - doma jsme vždy měli tlustou kůrku, což totálně mění kvalitu chuti k horšímu (tento "defekt" vzniká delším pečením za nižší teploty).

Pozn.: pokud byste chtěli experimentovat s množstvím vajec, oleje či cukru, tak vás varuji, bábovka se pak někdy nechce péct, pokud je málo cukru nebo oleje nebo naopak více vajec.

Tak, bábovka bez pšeničné mouky je konečně vyfocená, ale já jsem posmutněla. I přesto, že u největších kritiků obstála jako vítěz, pro mou sestru je "příliš obyčejná a zdravá".

Tak ať se vám povede a chutná vám stejně jako mně, protože já jí miluju. Dobrou chuť vám přeje Doktorka se srdcem.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama